Rojstni dan

mikimaus

Zelenc'
18. sep 2014
28
0
1
V službi imamo navado, da ob rojstnem dnevu slavljenec poskrbi za malico, pijačo ali kakšen prigrizek, sodelavci pa ga obdarijo. Prvi del se mi nekako še zdi v redu, saj kolikor mi je znano ima vsaka firma nekaj podobnega, da slavljenec postreže ostalim. Obdarovanje pa se mi zdi pretiravanje. Ponavadi se zbere nekje med 120 in 150 € in se slavljencu nekaj kupi. Od začetka je bilo še zanimivo, toda sčasoma zmanjka idej in se kupi nekaj toliko da je. Zdaj se mi je recimo že 3 leta zapored zgodilo, da sem dobil neko stvar, ki je čisto mimo... sploh pa nikoli nisem izrazil želje ali za kaj takega ali podobnega, tako da ne vem od kod sploh ideja. Še večja težava je, če dobiš kakšno večjo stvar in je nimaš kam pospraviti ali če darila potem ne moreš prodati ali podariti naprej. Podobne težave je omenilo že par mojih sodelavcev. Skratka, denar je vržen stran, ti pa imaš na koncu en problem več. Razni darilni boni in vrednostne kartice pa ne pridejo v poštev, ker to po mnenju večine ni izvirna ideja.

Ker imam čez dober mesec rojstni dan, me je že malo strah, kaj bom dobil letos. Kar bi res nujno potreboval je denar, ker me kmalu čaka neka nujna nenačrtovana zadeva (storitev), ki me bo kar drago stala... ampak denar ne pride v poštev. Sicer pa tudi če ne dobim nič, zato ne bo nič narobe, samo da ne dobim spet kakšne stvari, ki mi bo potem odveč. Če pomislim na celotno melodramo pa bi se rojstnemu dnevu še najraje izognil.

Ima kdo kakšne podobne izkušnje? Kako naj to rešim? Naj sodelavcem kar povem, naj nič ne kupujejo... bodo sploh resno vzeli?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Podarite v Botrstvo, Rdeče noske, Rdeči križ, Karitas,... Vsi srečni - vsi veseli.

Drugače pa lepa beseda lepo mesto najde - na dan z njo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

BlonG

Pripravnik
10. avg 2010
174
15
18
Če pri nas slavljenec počasti ostale sodelavce, se zbere denar in ga predamo v kuverti slavljencu. Če ne počasti, mu (ji) samo čestitamo. Vsem tako najbolj ustreza, daril pa ne kupujemo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: turbobitch

mikimaus

Zelenc'
18. sep 2014
28
0
1
Zanimivi odgovori. Dopust ne pride v poštev, ker se bom enkrat vrnil v službo in me takrat čaka drama. Hec je v tem, da sodelavci že zdaj šušljajo med seboj, kaj naj mi kupijo - do rojstnega dneva pa je še dober mesec in sploh še nikomur nič nisem omenil. Nenazadnje je en mesec tako dolgo, da bi v tem času lahko teoretično tudi delodajalca zamenjal.
Pri nas se to obeša na veliki zvon: vse je poslikano, komentirano in objavljeno na družbenih omrežjih. Vse to samo zaradi tega, da drugi vidijo, da si kot firma vzamemo čas zase. Bedno je, ko potem prideš med kolege in ti znajo povedati, koliko je bilo prisotnih, kdo je kaj jedel in pil, kaj si dobil za darilo itd. To je še dodatna stvar, zaradi katere sovražim takšna praznovanja.

Če bi to moji sodelavci razumeli, bi bilo super.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če jim boš objavil, da se ne bi šel več, si propadel in te izolirajo, si boš hitro iskal drugo službo. Te "tradicije" so problem in so vedno bile problem. Tudi če naredite skupni sestanek in dogovorite, da se da samo flašo vina, bodo vmes posamezniki ki bodo želeli izstopati.

Tako kot sem sam opazoval take scene, se je največkrat izšlo tako, da je en posameznik izstopil iz folklore - s tem se tudi izločil in padel v nemilost, toda po dveh - treh letih je kolektiv sprejel gesto. Ker tole praznovanje vedno v parih letih zaide v pretiravanje.

Pri mojem kolektivu sta dva fanta (od sedmih) enostavno zadevo ignorirala, vljudno čestitala in šla po svoje (delat svoje delo). V enem letu nismo več rojstnih dni praznovali in samo jaz še kdaj pa kdaj uspem po emšojih ujeti datum, izkoristim trenutek dobre volje za čestitat, vsem je toplo pri srcu, še najbolj onemu ki sem se ga spomnil - toda to je tudi vse. Če rečem da uspem v petih letih zadeti vsakega - pa ga verjetno ne. Toda odnos se je pa ohranil.

Mislim da bolje ne more biti.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Pri nas se to obeša na veliki zvon: vse je poslikano, komentirano in objavljeno na družbenih omrežjih. Vse to samo zaradi tega, da drugi vidijo, da si kot firma vzamemo čas zase. Bedno je, ko potem prideš med kolege in ti znajo povedati, koliko je bilo prisotnih, kdo je kaj jedel in pil, kaj si dobil za darilo itd. To je še dodatna stvar, zaradi katere sovražim takšna praznovanja.

Če bi to moji sodelavci razumeli, bi bilo super.

fb firme, linkedin..tukaj se objavlja?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Pri nas nisem dal za darilo, ker me je šef jebal. Pa ostalim 'pizdm' tudi ne. Prvi sem začel. Pa so počasi ukinili zbiranje. Pa slavljenje tudi.
Tako praznijemo samo, ko šefa ni.
Rojstnega dne pa ne pozabim čestitati z lepo besedo nobenemu mojemu v službi ali privat.
Ne, in niso me izolirali. Zaradi tega!
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Folk neve ločit službo in privat. Kaj naredit? Reč da kar si dobil dosedaj nabira prah tam nekje v kotu in naj se bolj potrudijo.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.518
267
113
V službi imamo navado, da ob rojstnem dnevu slavljenec poskrbi za malico, pijačo ali kakšen prigrizek, sodelavci pa ga obdarijo. Prvi del se mi nekako še zdi v redu, saj kolikor mi je znano ima vsaka firma nekaj podobnega, da slavljenec postreže ostalim. Obdarovanje pa se mi zdi pretiravanje. Ponavadi se zbere nekje med 120 in 150 € in se slavljencu nekaj kupi. Od začetka je bilo še zanimivo, toda sčasoma zmanjka idej in se kupi nekaj toliko da je. Zdaj se mi je recimo že 3 leta zapored zgodilo, da sem dobil neko stvar, ki je čisto mimo... sploh pa nikoli nisem izrazil želje ali za kaj takega ali podobnega, tako da ne vem od kod sploh ideja. Še večja težava je, če dobiš kakšno večjo stvar in je nimaš kam pospraviti ali če darila potem ne moreš prodati ali podariti naprej. Podobne težave je omenilo že par mojih sodelavcev. Skratka, denar je vržen stran, ti pa imaš na koncu en problem več. Razni darilni boni in vrednostne kartice pa ne pridejo v poštev, ker to po mnenju večine ni izvirna ideja.

Ker imam čez dober mesec rojstni dan, me je že malo strah, kaj bom dobil letos. Kar bi res nujno potreboval je denar, ker me kmalu čaka neka nujna nenačrtovana zadeva (storitev), ki me bo kar drago stala... ampak denar ne pride v poštev. Sicer pa tudi če ne dobim nič, zato ne bo nič narobe, samo da ne dobim spet kakšne stvari, ki mi bo potem odveč. Če pomislim na celotno melodramo pa bi se rojstnemu dnevu še najraje izognil.

Ima kdo kakšne podobne izkušnje? Kako naj to rešim? Naj sodelavcem kar povem, naj nič ne kupujejo... bodo sploh resno vzeli?

ta bolsemu sodelavcu pojambraj med vrsticam, da bi ti denar krvavo najbolj prav prisel, in da bi bil vesel ce bi tokrat naredili izjemo in predali denar... grem stavt da bo zrihtal...
 
  • Všeč mi je
Reactions: skala

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
oziroma moraš to povedati indirektno... malo jamrat kako boš nujno potreboval nekaj denarja. in upaj da bodo razumeli
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.814
631
113
Mi imamo navado, da se kaj več naredi za okroglo. Slavljenec povabi v kako restavracijo, kmečki turizem ali naredi piknik. Povabljeni pa poberemo 20€ po glavi in mu damo v kuverti. Zraven se pa naredi še kaka stvar, da se malo nasmejimo. Za "navadne" rojstne dni se pa prinese kaj sladkega za pod zob za tisti dan in je to to.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
V službi imamo navado, da ob rojstnem dnevu slavljenec poskrbi za malico, pijačo ali kakšen prigrizek, sodelavci pa ga obdarijo. Prvi del se mi nekako še zdi v redu, saj kolikor mi je znano ima vsaka firma nekaj podobnega, da slavljenec postreže ostalim. Obdarovanje pa se mi zdi pretiravanje. Ponavadi se zbere nekje med 120 in 150 € in se slavljencu nekaj kupi. Od začetka je bilo še zanimivo, toda sčasoma zmanjka idej in se kupi nekaj toliko da je. Zdaj se mi je recimo že 3 leta zapored zgodilo, da sem dobil neko stvar, ki je čisto mimo... sploh pa nikoli nisem izrazil želje ali za kaj takega ali podobnega, tako da ne vem od kod sploh ideja. Še večja težava je, če dobiš kakšno večjo stvar in je nimaš kam pospraviti ali če darila potem ne moreš prodati ali podariti naprej. Podobne težave je omenilo že par mojih sodelavcev. Skratka, denar je vržen stran, ti pa imaš na koncu en problem več. Razni darilni boni in vrednostne kartice pa ne pridejo v poštev, ker to po mnenju večine ni izvirna ideja.

Ker imam čez dober mesec rojstni dan, me je že malo strah, kaj bom dobil letos. Kar bi res nujno potreboval je denar, ker me kmalu čaka neka nujna nenačrtovana zadeva (storitev), ki me bo kar drago stala... ampak denar ne pride v poštev. Sicer pa tudi če ne dobim nič, zato ne bo nič narobe, samo da ne dobim spet kakšne stvari, ki mi bo potem odveč. Če pomislim na celotno melodramo pa bi se rojstnemu dnevu še najraje izognil.

Ima kdo kakšne podobne izkušnje? Kako naj to rešim? Naj sodelavcem kar povem, naj nič ne kupujejo... bodo sploh resno vzeli?
Sugeriraj jim, da ti kupijo zlato ploščico.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.364
263
83
33
Ob branju telih kolektivnih for.in butastih navad am prov vesel, da sm privatnik, pa ceprav bi sel veckrat raje v JS. Pravzaprav me je tole branje vrnilo v cas osnovne in srednje sole, kjer.smo si kupovali darila. :bonk:
 

Luce

Fizikalc
3. sep 2018
406
60
28
Pri nas slavljenec prinese nekaj pijače(brezalkoholne) in nekaj sladkarij, nekateri, ki imajo doma kaj domačega tudi kakšno klobaso za probat to je pa to. Nikoli ne pobiramo denarja za rojstne dneve. Denar pobiramo, če komu umre kdo od najbližjih ali če gre kdo v penzion.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej