Ročna CB postaja....

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Jaz lahko s kar nekaj praktičnih izkušenj z uporabo Baofenga in CB v avtu, ter Baofenga na terenu preko repetitorjev mirno izjavim, da je Baofeng za dve svetlobni leti bolj uporaben.

Praktično: iz Lendave se lahko sliši z Baofengom pogovor "žičničarjev" na Pohorju (ob dobrih vremenskih pogojih) - probal znanec.

V avtodomu s fiksno CB postajo in zunanjo umerjeno anteno je včasih razdalja med dvema 100m, včasih (z veliko sreče) kilometer ali dva. Istočasno z uporabo ročnega Baofenga na pojačani PMR oddajni moči, se lahko pogovarjaš vedno par kilometrov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.882
3.909
113
Meša se jabolka, hruške in sadjevec.

Baofeng oz. ročna dual band postaja pokriva zelo širok spekter frekvenc. Od profesionalnih frekvenc, radioamaterskih frekvenc do PMR446 prostih frekvenc. Več ali manj pokriva cel obstoječ spekter radijske komunikacije s par izjemami.

CB po drugi strani je (precej) izven tega spektra.

CB je prost za uporabo do moči mislim da 4W oz 1W odvisno od regije. CB ima 40 "pravih" kanalov. PMR446 frekvence za prosto uporabo so omejene na 1/2W (500mW), ima 16 pravih kanalov oz. pri digitalnih postajah 32 kanalov ki se med seboj prekrivajo. Omejeni so tudi "gaini" anten. Skratka PMR446 je namenjen pogovorom na blizu v dokaj ozkem spektru.

Samo baofeng ima pri low moči 2-3x previsoko oddajno moč v PMR446 spektru, pa serijska antena je premočna. Skratka uporaba take postaje na PMR446 spektru je enako nedovoljena kot če bi uporabljal baofenga na radioamaterskih frekvencah. Si v prekršku.

CB v vozilih je bil kompromis, ker je bila to edina dovoljena frekvenca včasih. Že zaradi fizikalnih omejitev sploh ni primerna tehnologija za vozila. CB rabi dolgo anteno da deluje pa posledično tudi dobro maso. To lahko dosežeš stacionarno, v vozilu pa bolj težko (enako pri mobilnih postajah). Doseg dobro umerjene kvalitetne CBjke v vozilu bi moral bit par km na ravnini, medtem ko PMR446 bi moral imet po "reglcih" par 100m dosega. Iz vozila v vozilu bi namenska PMR446 postaja lovila 100m ali še to ne.

V praksi je seveda dokaj drugače. Če imaš baofenga na 4W na PMR446 frekvencah bo deloval čisto ok tudi par km, če imaš CBjko ki ima slabo anteno pa tudi 100m ne bo neslo. Avtodomi pa tudi sodobni kamioni so ku... ker je vse iz plastike in CB nima od kje jemat mase. Če hočeš da deluje moraš improvizirat s železnimi platami, mrežami ipd., samo komu se da zaje...
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.770
6.368
113
Ja saj razumem - mimogrede prenos podatkov v mobilnih omrežjih ni zastonj! - je pa za veliko nas "navidezno zastonj". Pač ustvari ene vrste konferenčni klic - ki meni recimo ni glih neka prednost.

Baofeng (in derivati) na PMR spektru deluje kot "hofer" walkie-talkie in si na varni strani, dokler ga ne daš na polno moč. V praksi imam z njim precej boljše izkušnje kot s CB, ker da se ubiješ ga na plastik-fantastik avtodomu ne moreš umerit na dober spremej in/ali oddajo.

Ja ampak tudi pri terminu konferencni klic sva bolj na priblizno... ker pri konferencnem imas stalni fullduplex s streznikom (ce govoriva o namenskih konferencnih), tule pa klient stalno sprejema in odda podatke samo ko "govori", nato se to zdruzi in gre na skupni kanal ki ga vsi slisijo.

Glede tega ali so mobilni podatki zastonj pa je to irelevantno dokler ti nekdo kot alternativo ponuja viber ali whatsup....ker kurita iste mobilne podatke.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.414
149
63
Sem preizkusil tale CBtalk.

Načeloma sploh ni slaba zadeva in tudi prav začuden sem bil koliko prometa je gor.

Naredi se skupina in čvek.

Ko se prijaviš,izbereš pod katero državo boš registriran. Izbereš Slovenija , in se lahko meniš , Zanimivo je ,ker je zraven gps map , in vidiš kje se vsak nahaja. Tako se brez problema meniš z nekom Angliji ,Nemčiji,Španiji, Afriki......

Lahko pa dodatno izbereš še hrvate,nemce...in se meniš,poslušaš tudi njih.


Meni edino ni jasno kako to izvesti to v praksi v avtu. Poslušat ni problem ,ampak za pogovor je treba pa pritisnati navidezno tipko na ekranu.
To je med samo vožnjo malo tako tako...Ko imaš ti mikrofon v rokah je to drugače ker fizično stiskaš tipko.

lp
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.412
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Uporabljaš namenski BT mikrofon za 130€.

Drugače pa fante vprašat, ki tole furajo, če so vsi kupili te mikrofone oz. je tudi kakšna low-cost kitajska alternativa?!