Ročna CB postaja....

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.414
149
63
Pozdrav vsem.

Tale tema se mi je zdela še najbližje ,temu kar bom opisal.

Rabim malo pomoči ,mnenj.

V spomin na stare čase ,sem si zaželel da bi imel v avtu CB postajo.

Ker mi ni do fiksne vgradnje ,gledam bolj za ročnimi modeli ,ker ni neke znanosti za vgradnjo. Imamše v avtu en nosilec ki je bil za telefon ,pa bi malo improviziral ,tako da bi CB pritrdil.

Zdaj pa kaj želim.

Včasih je bil najbolj deloven AM spekter ,tako da mora imeti 16 kanal na AM po možnosti 4W. Lahko kombinacija AM/FM .

Priključek ,za 12 voltno vtičnico v avtu.

Baterije za samostojno delovanje ,polnilec.

Mislim da je to to. Toliko da bom med vožnjo lahko slišal bolj kot ne kakšnega šoferja ,če pa morda slišim kakšnega nekdanjega soborca ,pa da ga vsaj pozdravim lahko...

Upam da sem v kratko razumljivo opisal moje želje.

Ima kdo kakšen dober predlog ??

Kaj takšnega za primerjavo :

https://www.funktechnik-bielefeld.d...l.-zubehoer-im-lieferumfang-neues-modell-2018

Vsekakor zaradi bolj hobija morda kaj za bolj ugodno ceno ?? Če je izvedljivo.?

Hvala za pomoč.
lp
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Bistveno ceneje nove ne boš dobil, je pa tako, da odkar so mobilni klici "zastonj" je zelo malo "prometa" po CB. Jaz jo imam v avtodomu, pa jo nisem resno vklopil že kaki dve leti - enostavno nimaš kaj počet z njo. :(
+ dosti nas je šlo na razne UKV ročne Baofenge za 30+€. ;)
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.411
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Pa tudi z ročno postajo iz avtomobila ne pričakuj čudežov brez zunanje antene. Potem bo še večja žalost kot je sedaj. Občasno vklopim postajo pa še rusov skoraj ni več za slišat...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.867
3.894
113
Dolžina vala pri CBju je resna omejitev za penetracijo skozi okvir vozila in zato je ročna CB postaja neuporabna. Tudi dolžina antene ni ravno nekaj kar bi bilo ergonomično za uporabo v vozilu. To se rabi na deloviščih ipd. kjer delavec zunaj kiperju razlaga kdaj in kam naj kipne, iz vozila v vozila pa ne bo delovalo ok. Par 100m največ.

Ena opcija je uporaba zunanje antene, ampak tu je spet tako da je potem vseeno če kupiš precej cenejšo mobilno postajo (kamionarsko) ki se danes dobijo za par 10 EUR. Je pa CBja med kamionariji vedno manj, tako da mogoče res vprašanje ali ima smisel imet to v vozilu.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.414
149
63
Bistveno ceneje nove ne boš dobil, je pa tako, da odkar so mobilni klici "zastonj" je zelo malo "prometa" po CB. Jaz jo imam v avtodomu, pa jo nisem resno vklopil že kaki dve leti - enostavno nimaš kaj počet z njo. :(
+ dosti nas je šlo na razne UKV ročne Baofenge za 30+€. ;)


Na samih bolj prometnih cestah je šekar nekaj dogajanja na CB. Hitre komunikacije med " tovornjakarji" ne more nadomestiti noben telefon.
Pa to ni sedaj bistvo.

Kakšna je pa potem realna prednost teh ukv Baofeng postaj ?? Se da nastaviti recimo kanale za CB ? ( recimo 16 kanal mislim da je 27.155Mhz.)
Modulacija se lahko nastavi na AM ?

Ali je to mišljeno samo za dogovorjeno medsebojno komunikacijo in ni možno iti na CB kanale ??

Če je to vse možno ,kakšen konkreten primer katero Baofeng izbrati ?

lp
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Baofeng in CB je no go. Ne delajo nič za 27 MHz.
Baofeng in delo brez radijskega dovoljenja na VHF in UHF, gledano po črki zakona, je tudi no go. Lahko ga pa uporabljaš za sprejem.

Za rajo je na UHF področju sistem PMR. Neke vrste lajt verzija CB. Ne rabiš dovoljenj, rabiš samo homologirano radijsko postajo, ki je pa seveda omejena na pol vata moči in gumi štrudel antenco.

Lahko se vpišeš v radioamaterje in opraviš radioamaterski izpit. Potem se ti pa odprejo vrata na res široka področja, daleč naprej od kamijonarskega čveka.
Med ostalim imamo radioamaterji tudi že orenk omrežje digitalnih DMR repetitorjev, analognih pa že par desetletij.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.971
5.396
113
To tud mene zanima kako deluje?

Kolker zastopim rabiš nek 4-6pinski kabel... In CB ki to podpira?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.767
6.361
113
Narobe razumes. Zadeva deluje preko prenosa podatkov, izberes nacijo in mas pol kanale... preko tvoje lokacije pa zadeva ve kje si in bos naceloma slisal “promet” v tvoji “blizini” - trenutno mas promet kjer slisis slovence ki so po nemciji in italiji...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.411
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
To tud mene zanima kako deluje?

Kolker zastopim rabiš nek 4-6pinski kabel... In CB ki to podpira?

1544425133390.png


Midland prodaja za 130€ mikrofon kateri ima vgrajen tudi BT za brezžično povezavo s telefonom in aplikacijo. V osnovi je navaden mikrofon s kablom za CB postajo, če pa ga preko BT povežeš s telefonom, pa lahko komuniciraš preko CB TALK aplikacije in preko "GSM omrežja" s prenosom podatkov.

Ta aplikacija ne "oddaja" na CB frekvencah in v kolikor ima tvoj kolega pravo CB postajo se nikakor ne bosta slišala!
Imaš pa tudi cel kup aplikacij za telefon katere omogočajo ravno to, čvekanje "kot na CBju" preko telefona.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.971
5.396
113
No potem le ni čist tko kot je blo za razumet iz posta Apollo8 da si iz androida kar na CB soektru... Pač pogovarjaš se z komerkol ki ima ta APP instaliran...

K da bi se na IRCu...100let nazaj :)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.971
5.396
113
To ja...ampak vsaj jaz sem potem zastopil da se nekako z androidom znajdeš v pravem CB spektru...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Point CB je da se pogovarjaš zastonj (no ja, je treba postajo kupit, pa oni drugi tudi) in da se lahko pogovarjaš brez posebnih dovoljenj dokler si znotraj dovoljenih moči.

In zakaj za boga bi uporabljal nek CB app in se pogovarjal preko mobilnih podatkov, če lahko to delaš preko Viberja, WatsUp,... Konec koncev nas ima večina v EU neomejeno klicev - je pa res, da vse to ni zastonj in "navidezno zastonj" je samo znotraj EU.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.767
6.361
113
Point CB je da se pogovarjaš zastonj (no ja, je treba postajo kupit, pa oni drugi tudi) in da se lahko pogovarjaš brez posebnih dovoljenj dokler si znotraj dovoljenih moči.

In zakaj za boga bi uporabljal nek CB app in se pogovarjal preko mobilnih podatkov, če lahko to delaš preko Viberja, WatsUp,... Konec koncev nas ima večina v EU neomejeno klicev - je pa res, da vse to ni zastonj in "navidezno zastonj" je samo znotraj EU.
Saj cbtalk je zastonj in uporablja enak nacin prenosa kot viber in whatsup. Bistvena razlika med nastetima in cbtalk pa je, da cbtalk deluje kot PTT in tvoj signal poslje v skupno “sobo” kjer te vsi slisijo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja saj razumem - mimogrede prenos podatkov v mobilnih omrežjih ni zastonj! - je pa za veliko nas "navidezno zastonj". Pač ustvari ene vrste konferenčni klic - ki meni recimo ni glih neka prednost.

Baofeng (in derivati) na PMR spektru deluje kot "hofer" walkie-talkie in si na varni strani, dokler ga ne daš na polno moč. V praksi imam z njim precej boljše izkušnje kot s CB, ker da se ubiješ ga na plastik-fantastik avtodomu ne moreš umerit na dober spremej in/ali oddajo.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.971
5.396
113
Če prav razumem...boefang ma boljši sorejem in oddajo kot vgrajen CB z anteno (v avtodomu)?
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.411
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Ne mešat jabolka in hruške.

CB deluje na 27MHz (11m)
PMR deluje na 446MHz (70cm)

Razni Baubau kitaciji pa imajo vgrajen "dvojni sprejemnik". Enega na 145MHz (2m) in drugega na 440MHz (70cm).
In slednji pokriva tudi PMR področje.

Zadeve so tako različne, da se jih ne da primerjat v smislu - baufkitajc ima boljši sprejem kot CB z anteno...