Robotska kosilnica

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Imate kaj izkušenj z robotskimi kosilnicami? Katere znamke so kvalitetne (kot je npr. iRobot sinonim za kvaliteto med robotskimi sesalniki)?


Površina je ravna in primerna za robota, ne vem pa katere znamke so dobre znamke.

Kako so te stvari zaščitene pred krajami, kako se polnijo, itd.?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.981
113
Nebom preveč pameten, a velike izbire ni. Nekako tukaj izstopa Husqvarna, tako po ceni, kot mogoče učinkovitosti.

Nikoli pa nisem pomislil, na varnost. Seveda se to lahko odnese iz dvorišča z ne preveč truda. Torej moraš kupiti še psa
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Goran_82

Fizikalc
21. jul 2007
1.539
2
38
Citat:
Uporabnik yahel pravi:
Imate kaj izkušenj z robotskimi kosilnicami? Katere znamke so kvalitetne (kot je npr. iRobot sinonim za kvaliteto med robotskimi sesalniki)?


Površina je ravna in primerna za robota, ne vem pa katere znamke so dobre znamke.

Kako so te stvari zaščitene pred krajami, kako se polnijo, itd.?

Lahko ti povem za Husqvarno, že 3 sezone odlično opravlja svoje delo. Ima pa vgrajen alarm, tako da če jo želiš ročno prestavit, moraš najprej odtipkat 4-mestno kodo, drugače tuli kot hudič
evil.gif


Polno se isto kot robotski sesalec - ima svojo bazno postajo (ki mora biti pod streho). Fajn je, ker kosi praktično vsakodnevno in se ne rabiš ukvarjat s tem, kam bi s pokošeno travo...pa tudi sama trava je dosti bolj gosta kot prej, ko se je kosilo z navadno kosilnico.
 

kdk

Pripravnik
25. feb 2014
189
23
18
okoli MB
Zelo dobre izkušnje z Husqvarno 230ACX .Sedaj je v pogonu četrto sezono in to še z originalnim akumulatorjem ( pozimi je na toplem
smile-1.gif
). Kosi 1500m2 precej razvejanega področja. Na 1/3 z nagibom ca 20%. Sprogramirana , da kosi med tednom od 10:00 (da na travi ni več rose) do 18:00 . Čez vikend stoji. Nekaj je dela z zagonom, saj moraš vleči omejilne kable in v primeru razvejanega področja ali velikosti še vodilne kable, da hitreje najde polnilec ali da se odpravi do težje dostopnega področja ( kar tudi sprogramiraš ), ampak to je samo prvič. Kablov po sezoni ne odstrnjuješ.
V setu je polnilna postaja, ki obenem služi kot kontrola omejilnega kabla. Kosilnica se vrača na polnjenje sama. Nad postajo sem postavil mini carport, da je bolj zaščitena pred vremenskimi vplivi. Kosilnica je zaščitena pred krajo s PIN kodo, ki jo moraš vnesti ko kosilnico izklopiš ali dvigneš, drugače se oglasi kar glasen alarm. V primeru, da se zaplete v kakšno žico ali vejo se poskuša rešiti sama. Če ji po nekaj poskusih spremembe smeri ne uspe rešiti se ustavi in čaka na pomoč. ( še boljši modeli imajo GSM modul in te z SMS-om pokliče na pomoč).
Pro:
1.Zeloooo tiha - dejansko bolj slišiš "olfa" nože kako sekajo travo, kot pa motor
2.Programsko nastavljivo vse živo ( časi košenja po dnevih, odhod na oddaljena področja, v tem primeru sledi vodilnemu kablu 1 ali 2, zahtevnost področja košnje...)
3. Poceni noži Cenik . Na sezono porabim 2-3 sete, kar znese skupaj ca 15EUR ( ali manj če kupiš večji komplet nožev).
4. V času sezone ni krtin na travniku - očitno gre kosilnica krtom na živce
5. Trava izgleda kot na nogometnem igrišču ( lahko pa nastavljaš višino)
6. Ni pobiranja ostankov trave, saj jo zreže na nekaj mm dolge koščke, ki obenem gnojijo travnik
Kontra:
1. CENA
2. Moj model še nima senzorja za dež in ne gre počivat, če dežuje.Sicer ji sam dež ne škodi, vendar se v primeru mokre trave ostanki radi naberejo na ohišju in ovirajo košnjo.
 

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
518
7
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
@goran: kateri model imas?
glede trave pa je treba povedat se to, da ne dovoli razrascanja plevela, ker le ta ne prihaja v fazo cvetenja.

@ kdk: dober post. kablov nisi vkopal? letos prihaja se Automower connect app, za 320 in 330.....za direktno kontrolo preko smart... imas krtine pol izven sezone?

vodilni mora biti vedno polozen......brez izjeme.

hiska za automower je vedno dobra varianta, tudi zaradi soncne pripeke med polnjenjem(li-ion) ali hudih nalivov.

@boc: za manjse nekomplicirane instalacije je vec kot ok. ista tehnologija kot H.
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Tudi jaz sem razmišljal v tej smeri, vendar me je odvrnila visoka cena in majhna površina - cca 300 m2 v dveh kosih.
Sem pa kupil baterijsko kosilnico Makita
smile-1.gif

Sem pozitivno zadovoljen. Imam 4.0 Ah baterije (dve sta v kosilnici).
 

kdk

Pripravnik
25. feb 2014
189
23
18
okoli MB
@pinKING
- Kabel sem vkopal 5cm globoko. Naredil sem si 30cm široko pripravo kot lopato štiharico ampak v obliki T ,da sem imel vedno isto globino.
Po moje je kabel bolj zaščiten pred morebitnimi poškodbami, čeprav v navodilu piše, da je lahko samo položen po površini in pritrjen s priloženimi klini.
- Krtine se pojavijo kmalu po koncu sezone.
- Znanec je imel inštalirano identično kosilnico brez vodilnega kabla. Deluje , ampak se zgodi, da ji zmanjka elektrike preden pride do polnilne postaje, ker sledi omejilnemu kablu. Posledično je moral zamenjati akumulator po drugi sezoni. Sedaj ima položen tudi vodilni kabel.
Dodatek k opisu:
- Točna oddaljenost omejilnega kabla od roba trate ali ovir zelo pomaga pri točnosti košenja, saj lahko sprogramiraš koliko cm kosilnica "prestopi" omejilni kabel ( v kopletu je priloženo ravnilo
smile-1.gif
)
- Pred pričetkom sezone travo pokosim z navadno kosilnico in odstranim morebitne ovire. S tem se robotska kosilnica ne muči z raznimi šopi trše trave in izravnam krtine, ki škodijo nožem.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.330
6.533
113
btw, če koga zanima, bauhaus (ali pa je baumax?) imajo neko svojo robotsko kosilnico, cca 1000 je cena. Ampak omogočajo 30 dnevno testiranje oz vračilo denarja v primeru nezadovoljstva.

kdk, kakšno pa je vzdrževanje? če ne dežuje oz je trava suha, je vseeno treba po vsaki košnji čistit, etc, ali na koliko časa?
 

kdk

Pripravnik
25. feb 2014
189
23
18
okoli MB
Očistim jo samo ko menjam nože ( 1-2 x v sezoni). Tudi po dežju ni nek problem, ampak vseeno preverim, da ni travne obloge v ohišju.
Prvo leto sem jo moral enkrat konkretno očistiti, ko je razsekala slive na tleh in je bil kolesni profil popolnoma zabasan. Sedaj bolj pazim na sadje na tleh.
Na servis sem jo peljal samo po prvem letu, ker s tem podaljašaš garancijo še za eno leto, drugače jo generalno ščistim po koncu sezone, napolnim akumulator in dam na toplo, da prezimi
 

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
518
7
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
@kdk: ja pa to ni edina prednost vodilnegs kabla. Pol ima enostaveno zelenico. Kak ga je te ven posiljal ;-)?
Sem pa ze videl Automowerja z vec kot 3400 polnilnimi cikli in je se vedno super laufal.
Jaz ga mam tudi vkopanega. Ce ga pustis po povrsini ga itak preraste po 2-3 tednih
Na par sezon je pametno menjat tesnila.

@darjan: to ima gardena zdaj akcijo, mislim da povsod. Garancija zadovoljstva. Glede pucanja je pa tak , da ga jaz malo poscetkam enkrat na teden, 5 min pa sem fertik.
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Kaj pa tale KLIK
So pa vse elektronike izdelane v sloveniji za gardeno bosch in husquarno.
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.144
113
imam bosch inego 1200 connect.
zaradi bolj zapletene postavitve vrta sem se odločil za bosch, ker ima logicut in ne kosi naključno.
kosi mi 2x na teden, okoli 650 kvadratov. čeprav imam en del večji nakolon kot 20° je vse pokošeno.
Vse lahko kontroliraš preko telefona, na telefonu pa lahko spremljaš mapo kaj je do sedaj pokošeno.
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Citat:
Uporabnik pinKING pravi:
@Focus: baje da se poznajo kolesnice. pa naj bi se obesal.

A to vse v isti tovarni? Za Boscha nisem vedel, za ona dva sem.

@ CupraR: zgleda ko kopija Stige, ali pa gre za iste platforme.

Jap vse v isti tovarni.
Tudi gardena pa tole KLIK
pa tole KLIK
 

Kovac74

Pripravnik
15. jun 2010
42
0
6
Vrhnika
Zdravo

Malo poznam zadevo okoli robotskih kosilnic, ker sem pa tja kakšno zmontiram. V bistvu so samo trije proizvajalci, ki te zadeve razvijajo (Huskwarna, Zuccetti - Wiper, Ambrogio, Stiga ter Robomow. Kitajskih zadev ne štejem sem. Tukaj je link , kjer je zbirka vseh.

Načeloma vse delajo z uporabo mejnega kabla, katerega je priporočljivo vkopati, da ne pride do morebitnih prekinitev. Brez signala kosilnice zaradi varnosti ne delujejo.
Prav tako je pomembna zahteva varnost rezila oziroma da ne pride do kakšnih poškodb nog ali rok. Vsak proizvajalec zagovarja svojo teorijo, zato taka in drugačna kratka rezila ali pa čudna ohišja.Zaradi te zahteve je potem tudi problematična košnja do roba. Ponavadi puščajo od 5 do 10 cm nepokošene trave.
V zdajšnjih časih se večinoma uporabljajo LiIon baterije in brezkrtačni motorji. Če so v uporabi krtačni motorji, je potrebno vsako leto ali dve menjati krtačke, kar pa ni nezamerljiv strošek (100 - 150 eur). Cena je taka, ker je treba prvo zadevo očistiti travo, potem pa skoraj celo zadevo razstaviti in zamenjati krtačke in namazati vitalne dele. Ponavadi mi vzame 2 do 3 ure.

Da se kosilnica kje na terenu zatakne, je največkrtat problem v montiranju kabla preblizu roba in zaradi tega nima prostora za manevriranje.
Glede pamente košnje pa mislim da je še veliko prostora za razvoj (GPS), samo je spet vse odvisno od zmogljivosti baterije in če to doprinese k krajšemu času in kvaliteti košnje.

lp Klemen
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
vidim da se spoznaš, je katera od teh robotskih kosilnic za domačo uporabo, ki bi bila uporabna za neraven teren (krtine) in naklon do 35°?
 

Kovac74

Pripravnik
15. jun 2010
42
0
6
Vrhnika
Zdravo

Je to kar hud naklon. Naše gredo tja do 27 stopinj, kar je več jo pa lahko tudi prevrne, ker imajo pogon na zadnja kolesa. pri mejnem kablu pa tja do 17, ker ko se ustavi, ji tam bolj drsi in lahko tudi cela gre čez mejo. Za neravnine je pa tudi odvisno kakšne so. Večina kosilnic je bolj predvidena za popeglane travnike. Za take terene si pomagamo tudi s kovinskimi kolesi. Lahko mi pošlješ ZS, pa ti lahko konkretno odgovorim.

lp Klemen
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.144
113
meni indego kosi na enem delu naklon okoli 30°. In mu je na določenih mestih že kriza. Med obračanjem drsi bočno. Za kosilnice, ki kosijo naključno pa zna bit ta breg še večji broblem zaradi držanja linije.

Krtine bo pač zaznala kot oviro in bo šla mimo nje.