Roaming znotraj EU

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Nekaj že kapne, zdi pa se mi skrajno neverjetno, da bi nek operater gradil finančno konstrukcijo na podlagi datar roaminga turistov, ki imajo pametne telefone.

Večina tistih s pametnimi telefoni je itak dovolj brihtnih, da vejo za te "pomanjkljivosti" telefona, ostali turisti pa pridejo največ do MMSa.

Če pa sem malo sarkastičen, poglej k našemu nacionalnemu operaterju Mobitelu, ta ima domače klice tako drage kot da imaš roaming.

Saj sem napisal, to jih ve precej, ampak vsi pa ne. In je verjetno dovolj, da se pelješ preko Slovenije na Hrvaško, pa ti naši operaterji vzamejo vsaj kakšen evro ali dva za nič. Verjetno pa preživetje operaterjev res ni vezano na to, ampak meni se zdi vse to obnašanje oderuško. Po eni strani Mobitel vsako leto kao zrihta velik popust za pogovore na Hrvaškem, po drugi strani pa sam (ali skupaj s tujim operaterjem) lupi tuje uporabnike. Tako da so vsi isti, enkrat sem vprašal, zakaj so pogovori in podatki na Hrvaškem tako dragi, pa so na Mobitelu rekli, da tako pač je, ker Hrvatje to zaračunavajo. Seveda, Mobitel pa tudi Hrvatom, da smo enakopravni. Če bodo pa to porihtali na pametno ceno, potem bo pa verjetno izplen nekako isti, le uporabniki ne bodo nategnjeni tako na suho. Bomo pa več uporabljali in bodo na koncu vseeno dobili svoje evre ali kune
smile-1.gif
.

Jernej
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.960
321
83
www.svetidej.com
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Verjetno imaš podatke koliko operaterjem sploh prinaša prihodek od gostovanja tujcev... Po moje se tujci pri nas ne obnašajo drugače kot mi v tujini, to pa pomeni, minimalna poraba podatkov in iskanje wifijev.

Za resno tujino pa si kupiš lokalno SIM kartico.
od tujcev dobijo (evrotarifa):
odhodni klic:
- do 1.7.2012: 0,18 €/min dobička
- od 1.7.2012: 0,14 €/min dobička

dohodni klic:
0 €/min

SMS:
- do 1.7.2012: 0,04 € dobička
- od 1.7.2012: 0,03 € dobička

prenos podatkov
- do 1.7.2012: 0,50 €/MB dobička
- od 1.7.2012: 0,25 €/MB dobička

http://www.mobilna-telefonija.com/evrotarifa/

Če pa gledaš za tujce, ki živijo izven EU pa če odšteješ 20% davek nekje dobijo 50% operater, od katerega je uporabnik, in 50% operater, od katerega je omrežje.

Tušmobil si je prvi 2 leti vzel le pribitek, da si je pokril gostovanje. To je pa bilo 0,0070 €.. To bi lahko rekli, da je dejanski strošek gostovanja v tujini in ves ostali dobiček je le čisti dobiček.
 

eugsm

Zelenc'
22. jul 2007
11
0
1
49
Maribor
Citat:
Uporabnik Jest pravi:
Citat:
Uporabnik ChaoRen pravi:

Kitajci imajo že od nekdaj plačljive dohodne klice. Meni se je to zdelo hudo čudno, pa očitno ni tako hudo čudno
smile-1.gif

Ce se prav spomnim, so tudi v NMT sistemu bili dohodni klici placljivi... Sele z uvedbo GSM se je to ukinilo ...

NMT je imel še na Hrvaškem dohodne klice zastonj, tudi ko si preklopil na HR signal...pred samim koncem delovanja pa so uredili billing in začeli računati dohodne klice na Hr.