Roaming znotraj EU

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Sem uporabnik storitev pri operaterju A. Ko prečkam mejo, dobim SMS z vsebino - prejeti klici tok in tok, odhodni klici tok in tok, poslani SMS tok in tok, prenos podatkov tok in tok na 100kB. Tale zadnji je tam okrog 20-30 evrocentov na 100kB. Grem na Slovaško. V Avstriji imam roaming interval 860,50KB in ceno 1,8756€ prvič in 1,08MB / 2,5008€ drugič. Potem pridem na Slovaško, operater Orange, ki (kot pravi operater A, ni njihov partner, whatever that means) mi računa 40+ € za 4MB date. Rop pri belem dnevu.

Zdaj pa mene zanima - niso cene znotraj EU za vse približno enake??? Mislil sem, da so časi iskanja "prijateljskih" omrežij v tujini minili. Pa očitno niso.
rolleyes-1.gif
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Preveril na spletu - operater A ima zavedeno ceno 1,15€ za 100kB za SVK Orange. Operater B pa tisto, kar sem jaz po prejetih SMS-ih razumel - evropsko tarifo 0,20€ za 100kB. Faktor 6 v letu 2012? Saj bi prilimal scan računa, pa boste potem rekli, da delam negativno reklamo za operaterja A.

BTW - ta data je bila pokurjena "nezavedno", uporabnica, ki ne ve da je treba data roaming izklopiti
smile-1.gif
 

Smrkc

Fizikalc
24. feb 2009
3.152
22
38
37
V priloženih navodilih piše:
http://member.america.htc.com/download/Web_materials/Manual/HTC_Desire/100721_Desire_USC_UM.pdf
Citat:

Choose a rate plan wisely
Your phone can use up a lot of Internet bandwidth really quickly. Before you use your phone, we strongly recommend that you talk to your mobile operator about data rates. If you’re on a standard data plan, the costs could really add up. Switching to a flat-rate plan could be a lot cheaper

"Laiki" imajo lahko z android OSom kar velike težave v tujini, ker je data non stop aktiven. Je pa kar nekaj funkcij kako preprečiti dato v roamingu, ampak vsak se ravno ne spozna na to in lahko nastanejo problemi
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.592
290
83
www.kacnje.eu
Mislim, da imajo Androidi privzeto izključen Data Roaming ... je pa res, da vsi pametni telefoni težijo k veliki porabi prenosa podatkov.
 

Azgard

Pripravnik
5. feb 2011
688
0
16
Jaz sem imel z Nokijami velike probleme, ker moraš za vsako aplikacijo posebaj izklopit, ni centralne nastavitve...

Medtem ko Androidi imajo že vsaj od 2.x za prej ne vem lepo centralno nastavitev za roaming data. In po defultu ni kljukice.

Po 1.7.pa bo res fajn it v tujino ja:)

Dejansko če greš v androidu izklopit bakcground data in bolše tudi še sync. Lahko potem greš data roaming vklopit, pa pač ročno čekiraš net takrat ko rabiš, brez bojazni po nekih hudih stroških.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

ksz.

http://www.rtvslo.si/evropska-unija/uporaba-prenosnih-telefonov-v-eu-ju-se-bo-poleti-pocenila/282771

Citat:

Prvič tudi prenos podatkov s spleta
Dogovor prvič vključuje tudi prenos podatkov za elektronsko pošto in brskanje po spletu. Z julijem se bodo tako znižale drobnoprodajne cene za odhodne klice na največ 29 centov na minuto, za prejete klice na največ 8 centov na minuto, za SMS-sporočila na največ 9 centov, za prenos podatkov pa na največ 70 centov na megabajt.

Pri Mobitelu se bodo morali pošteno zamisliti nad svojimi cenami.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Za sarkazem gre.
Ima takšne cene kot da bi plačal še sprejem klica za tistega ki ga kličeš na drugo omrežje
smile-1.gif
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Fantje, sarkazma ne bo več dolgo. EK se po eni strani gre komunizem z odrejanjem cen gostovanj, vendar je že odredila, da se bo lahko v prihodnosti zaračunavalo tudi dohodne klice, ko boš doma v Sloveniji. Vse v duhu izenačevanja cen doma in v gostovanju. Če vam bo pa tole všeč, je seveda druga reč.
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Citat:
Uporabnik Ogo pravi:
Fantje, sarkazma ne bo več dolgo. EK se po eni strani gre komunizem z odrejanjem cen gostovanj, vendar je že odredila, da se bo lahko v prihodnosti zaračunavalo tudi dohodne klice, ko boš doma v Sloveniji. Vse v duhu izenačevanja cen doma in v gostovanju. Če vam bo pa tole všeč, je seveda druga reč.
smile-1.gif

Kitajci imajo že od nekdaj plačljive dohodne klice. Meni se je to zdelo hudo čudno, pa očitno ni tako hudo čudno
smile-1.gif
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.395
3.487
113
Mogoče pa bo kmalu EU bundle 1000 min (skupaj) 1000 SMS 5 GB podatkov po celi širni Evropi pa še po Rusiji za 9,90€ mesečno.

Bo pa že sedaj ceneje klicati med roomingom npr. iz Avstrije v Nemčijo, kot pa iz prelepe Slovenije v Nemčijo
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.960
321
83
www.svetidej.com
Po 1.7. se bo reguliral tudi prenos podatkov. Naredil sem primerjavo med dobički med operaterji pri prenosu podatkov če se nahajate v tujini:

Mobitel
- do 1.7.2012: 1,20 €/MB dobička + 100kB interval
- po 1.7.2012: 0,45 €/MB dobička
---------------------------------
izguba: -0,75 €/MB

SI.mobil (partnerska omrežja):
- do 1.7.2012: 1,63 €/MB dobička + 100kB interval
- po 1.7.2012: 0,45 €/MB dobička
---------------------------------
izguba: -1,18 €/MB

SI.mobil (ostala omrežja):
- do 1.7.2012: 9,31 €/MB dobička + 100kB interval
- po 1.7.2012: 0,45 €/MB dobička
---------------------------------
izguba: -8,86 €/MB

Tušmobil:
- do 1.7.2012: 0,43 €/MB dobička
- po 1.7.2012: 0,43 €/MB dobička
---------------------------------
izguba: 0 €/MB

le kdo bo podražil storitve v notranjem prometu, zaradi velike izgube pri gostovanju
evil.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Verjetno imaš podatke koliko operaterjem sploh prinaša prihodek od gostovanja tujcev... Po moje se tujci pri nas ne obnašajo drugače kot mi v tujini, to pa pomeni, minimalna poraba podatkov in iskanje wifijev.

Za resno tujino pa si kupiš lokalno SIM kartico.
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.283
125
63
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Verjetno imaš podatke koliko operaterjem sploh prinaša prihodek od gostovanja tujcev... Po moje se tujci pri nas ne obnašajo drugače kot mi v tujini, to pa pomeni, minimalna poraba podatkov in iskanje wifijev.

Za resno tujino pa si kupiš lokalno SIM kartico.

Če pa vprašaš mene, pa kapne kar precej, pa ne zato, ker bi tujci namensko surfali, ampak ker ti nesrečni telefoni vedno nekaj zmutijo.... Naslednjič si sicer bolj previden, ampak danes tebe za 200+EUR, jutri nekoga drugega (ki še takšne pogoltnosti ni izkusil in ima po nesreči vključen data roaming
wink-1.gif
)....

Jernej
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Nekaj že kapne, zdi pa se mi skrajno neverjetno, da bi nek operater gradil finančno konstrukcijo na podlagi datar roaminga turistov, ki imajo pametne telefone.

Večina tistih s pametnimi telefoni je itak dovolj brihtnih, da vejo za te "pomanjkljivosti" telefona, ostali turisti pa pridejo največ do MMSa.

Če pa sem malo sarkastičen, poglej k našemu nacionalnemu operaterju Mobitelu, ta ima domače klice tako drage kot da imaš roaming.