Rele za odklop porabnika v primeru izgube nule

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Priklopiti moram eno 3 fazno toplotno črpalko in bi rad dodal varovanje za primer "izgube" nule.

Ker se s tem srečujem prvič, ne vem niti kaj točno iščem.

Ko sem malce gledal po netu, sem naletel na spodnjo zadevo, ki kontrolira napetost faza/nula. Vem da bo odklopilo, če izgubim eno fazo, ne vem pa če bo odklopilo, če izgubim nulo? napetosti se bodo v primeru odklopa nule načeloma spremenile a višina je odvisna od priključenih porabnikov...

https://www.schrack.si/trgovina/krm...-fazni-proti-n-fiksna-us-195-5v-ur5u3n11.html

A gledam čisto napačno zadevo?

Hvala
 

anker

Pripravnik
23. nov 2011
129
1
18
Rele povezan med eno izmed faz in nulo, ki nato aktivira kontaktor, preko katerih pelješ vse faze.
 
5. avg 2011
1.041
185
63
Okolica Ormoža
Priklopiti moram eno 3 fazno toplotno črpalko in bi rad dodal varovanje za primer "izgube" nule.

Ker se s tem srečujem prvič, ne vem niti kaj točno iščem.

Ko sem malce gledal po netu, sem naletel na spodnjo zadevo, ki kontrolira napetost faza/nula. Vem da bo odklopilo, če izgubim eno fazo, ne vem pa če bo odklopilo, če izgubim nulo? napetosti se bodo v primeru odklopa nule načeloma spremenile a višina je odvisna od priključenih porabnikov...

https://www.schrack.si/trgovina/krm...-fazni-proti-n-fiksna-us-195-5v-ur5u3n11.html

A gledam čisto napačno zadevo?

Hvala
Upam, da ne misliš v resnici sam prikljapljati toplotne črpalke, če ne poznaš področja, kajti napaka pri teh zadevah lahko tebe ali koga drugega stane življenje. Moj komentar je popolnoma dobronameren, kajti s temi zadevami ni dobro eksperimentirati, če nimamo strokovnega znanja. Drugi problem je pa lahko garancija proizvajalca, ki bo propadla, če se v primeru okvare ugotovi, da je bil napravljen nepooblaščen poseg na napravi.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Upam, da ne misliš v resnici sam prikljapljati toplotne črpalke, če ne poznaš področja, kajti napaka pri teh zadevah lahko tebe ali koga drugega stane življenje. Moj komentar je popolnoma dobronameren, kajti s temi zadevami ni dobro eksperimentirati, če nimamo strokovnega znanja. Drugi problem je pa lahko garancija proizvajalca, ki bo propadla, če se v primeru okvare ugotovi, da je bil napravljen nepooblaščen poseg na napravi.

Mah... v bistvu sam ja...

v zadnjih 20 letih sem par 100 klim priklopil pa kak izpit za delo s plini naredil, v osnovi elektrotehnik, ampak ni bilo dovolj za naše predpise, zato sem naredil še izpite za monterja strojnih instalacij. Neki vseeno vem na to temo, čeprav s toplotnimi pa res nisem prav veliko delal. Ampak ta bo zmontirana doma, da lahko kaj testiramo ;).

Kar se tiče vprašanja, ki sem ga zastavil pa večina monterjem itak ni niti približno jasno v čem je point in se s tem niti ne obremenjujejo. ZELOOOO redki so, ki ponudijo stranki to opcijo. Vse se gleda samo na cene, ki morajo biti čimnižje... Pač potem ko odnese elektroniko veselo zaračunajo stranki. Pri sebi bi pa za tistih 50€ dodatnega stroška raje uredil to.
 

nevednez

Pripravnik
6. avg 2009
49
26
18
igi

Išči rele ki meri napetostno nesimetrijo (razliko napetosti med fazami)

Primer kitajca (ki ga imam doma)
GEYA GRV8-10, ki zna odklopit pri preveliki ali prenizki napetosti ali nesimetriji napetosti med fazami.

Seveda, če si skeptičen zaradi kitajskega porekla, se najdejo tudi v katalogih priznanih evropskih proizvajalcev :)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
OP: ideja je zelo modra. Vsaka toplotna črpalka bi morala imeti to vgrajeno :zmaga:
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Skurjeno statorsko navitje na elektro motorju....možen požar...200++eur za novo previjanje motorja (odvisno od tipa/moči motorja) ali pa kar nov el. motor....

IMG_20210320_072809.jpg
 
Nazadnje urejeno:

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Ket nimam pojma o elektriki, kaj pomeni za TČ izguba nule?
Zlo popreprosceno: vse nule v napravi so vezane na nulo ki gre potem v omarico in dalje ven iz hise. Ce napravi med delovanjem vzames nulo (npr precvikas vodnik) se zgodi, da so vsi deli v TC se vedno povezani med seboj, preko svojih nul, imajo pa nase pripeljane razlicne faze. Zato med njimi pride do medfaznih napetosti in tudi el. tok stece (za razlago tega si poglej kako deluje trifazni elektro motor brez nule).

Se vecja tezava je, ce pride do izgube nule na razvodni omarici ker do tega pojava pride med vsemi porabniki na objektu.

Se mi zdi pa tak pojav posledica nesrece oz namerne sabotaze.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.193
3.353
113
igi išče problem, tam kjer ga ni in išče rešitve za ta problem. Problem nastane, ko njegova rešitev postane problem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pbutec

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Sploh ne....ravno moja zgornja slika je posledica tega da jim je na objektu odbilo nulo....

Zdej en tak motor stane 300e cca....toplotna črpalka pa x10 ali še več....

Stikalo pa x0.1 oz 0.001 tega...
 
  • Haha
Reactions: endvatri
I

Izbrisan uporabnik 474

igi

Išči rele ki meri napetostno nesimetrijo (razliko napetosti med fazami)

Primer kitajca (ki ga imam doma)
GEYA GRV8-10, ki zna odklopit pri preveliki ali prenizki napetosti ali nesimetriji napetosti med fazami.

Seveda, če si skeptičen zaradi kitajskega porekla, se najdejo tudi v katalogih priznanih evropskih proizvajalcev :)

ABB jevi moduli so nekje ranga 80€... mislim pa fa imajo odklop pri 5% diference
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Je ''0'' tisto, kar pride po žici v zgradbo?
Odvisno kaj ti razumes pod "pride v zgradbo".

Obicajno bos videl na novejsih objektih, ki imajo tri fazni prikljucek na omrezje, v razvodni elektroinstalacijski omarici dovodni kabel z vodniki 5x6mm2 ali pa 5x10mm2. Notri so vodniki z barvno izolacijo.
Praviloma gre tako
- rjava - faza 1
- crna - faza 2
- siva - faza 3
- modra - nula (nicla)
- rumeno zelena - zascitni vodnik

SIcer odvisno od nacina vezave in za kako zgradbo gre, sklepam pa da mislis stanovanje... Elektro ti do stevca (npr v zunanjo omarico) potegne 4 zilni kabel ponavadi 4x35mm2. V omaro pride se valjanec ki poteka nad kablovodom oz je del kabelske kanalizacije (tam kjer to ni izvedeno, bo elektrodistributer uvlacil kabel, ki ima dodaten ozemljitveni vodnik in ga na prvem mozne mestu spojil z valjancem). Ti pa rumeno-zeleni vodnik vezes na ozemljitev, ki je v novejsih zgradbah izvedena tako, da je okoli temelja ali kot del temelja polozen valjanec 25x4. Koliko mora biti valjanca doloci projektant, ali ga je dovolj polozenega pa se ugotovi z meritvami. Ponekod je zaradi zemljine (ali pa kakega drugega prakticnega razloga) tako, da projektant predvidi se kako sondo, ki se zabije v zemljo.

Naceloma pa je tako, da je tudi nula ozemljena in sicer v transformatorju. Da bi pa prislo do tega da odbije nulo je zelo zelo majhna moznost. Namrec tudi ce nekdo pri delu z bagrom pretrga kabel, bo utrgal tudi faze. Hkrati bo ze tam lahko prislo do stika med fazami in bo "odbilo" odklopnik v transformatorju. Tam kje pride do tega gre obicjano za sabotazo ali pa res nesrecno nakljucje.