Recept za očala

Abeta

Fizikalc
13. avg 2007
1.860
3
38
Kaka ideja kako v najkrajšem možnem času prit do recepta za očala?
hvala
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Narediš si sobotni izlet v Prekmurje in vmes stopiš na madžarsko (Lenti), kjer te v istem momentu pregledajo za 4€, si izbereš okvir in če imajo šipce na zalogi imaš v eni uri očala na sebi skoraj zastonj (okvirji ta dražji so tam do 70€, v slo. po 300...). Skratka, očala komplet s spodobnim okvirjem in pregledom dobiš za en rezervoar goriva (70 €).
Če si daleč od meje in/ali ti ni do izleta pa k osebnemu zdravniku po napotnico in potem v optiko na pregled, kjer boš čakal kakšen teden (samoplačniški pregled je 40€).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Kaj pa če ne bi šel na madžarsko?
Lj in okolica.
Moja je klicala v svoj konc(zasavje) pa je rekla čez en mesec (samoplačniško).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Tole je kdo že sprobal?

http://si.giarre.com/

Okvirji so videti smešno poceni, pa celo zastonj se dobijo CR39 korekcijska stekla zraven. Torej za cca 100 eur že ima človek rayban okvirje s CR39 korekcijskimi stekli.

Kje je catch ? so CR39 stekla "zanič" ?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Greš k prvemu okulistu in tam vse urediš. Na MB koncu imajo vsi okulisti vsaj 1x na teden pri njih zdravnika in ta ti uredi vse. PRegleda, pripravi recept v trgovini pa potem izbereš še "stekla" in okvir.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Aja pa očala na recept oz. sofinanciranje iz zdravstvene blagajne lahko dobiš samo vsake 2 leti.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Ja, to je res ja, ampak pri nas so takšne cene, da pridejo nova očala s stekli par 100 eur.
 

zabar

fotograf
20. mar 2011
975
0
16
Tukaj se jih dobi!
zmaga.gif
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Eno tako xy vprašanje ... z mojo sva šla danes k okulistu in ji je nameril - 0,40 ... Za kakšno kakovost očal gre, če ene moreš plačati, druge pa dobiš gratis?

In kakšen gratis je to ... k enemu okulistu sva šla, pa je tam imela ženska ena očala za 175 eur s popustom ... Sva šla k drugemu, tam pa je bilo ene kupiš, druge gratis za 225 eur s vsemi popusti ... Kakšen gratis neki in kakšna je potem tu kakovost?
Katera so boljša? S kovinskim ali plastičnim okvirjem?

Tašča ima, na primer, doma neko "madžarsko" robo, da ji steklo vednov pada s plastike oz okvirja itd .. In kakšna očala so boljša, da imajo steklo spodaj v flaksu ali da je cel okvir z istega materiala?
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.648
6.504
113
Citat:
Uporabnik Generik pravi:
Narediš si sobotni izlet v Prekmurje in vmes stopiš na madžarsko (Lenti), kjer te v istem momentu pregledajo za 4€, si izbereš okvir in če imajo šipce na zalogi imaš v eni uri očala na sebi skoraj zastonj (okvirji ta dražji so tam do 70€, v slo. po 300...). Skratka, očala komplet s spodobnim okvirjem in pregledom dobiš za en rezervoar goriva (70 €).
Če si daleč od meje in/ali ti ni do izleta pa k osebnemu zdravniku po napotnico in potem v optiko na pregled, kjer boš čakal kakšen teden (samoplačniški pregled je 40€).

Tale madžarski pregled je verjetno pregled pri okulistu, ne v okulistični ambulanti? Drugače pa mene tale izlet na Madžarsko zanima. Mi lahko daš kakšen kontakt, ali malo več podatkov, lahko na privat!?

Lp
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
first things first: okulist = zdravnik = dr. med., spec. oftalmolog (tisti, ki ti pregleda oči in napiše recept
optik = tisti, ki očala izdela in ti jih proda = trgovec

ZZZS ti glede na velikost dioptrije oz. starost (?) nekaj $ da zraven ob nakupu okvira očal oz. leč za očala z receptom.

Za 0,40 minusa bodo po moje krili kvečjemu steklene leče (ki so nekaj težje od plastičnih, ampak pri 0,40 dioptrije so leče tako tanke, da je verjetno nesmiselno vzeti plastične leče. Poleg tega se steklene leče precej težje opraska in so cenejše od plastičnih). Je pa tako, da večina optikov danes strašno priporoča plastične leče in se bodo delali, kot da steklenih sploh nič ne prodajo... No, v optiki Ciciban/Planeta in Mestni optiki (vse Lj) jih še vedno naročijo b.p. ...

Plastične leče so po drugi strani lažje in tanjše, poleg tega se jih da dobiti z antirefleksnim premazom ipd. Je pa treba pri njihovi uporabi zelo paziti, ker se jih lahko opraska (čiščenje izključno z vodo in krpico narejeno za čiščenje stekelc).

Okvir očal je vseeno, če je plastičen ali kovinski (zadnja leta so v modi vedno bolj gromozanska plastična očala
hysterical-1.gif
), vedi pa, da bo pri fizično večjem okviru tudi steklena leča večja in težja. Torej: če vzameš večji okvir, je modro vzeti plastične leče, da očala ne bodo pretežka.

Glede okvira, ki ima na spodnji strani laks - zadeva ima izključno estetski namen, je pa vsaj za prva očala ne priporočam. Sam sem imel s takimi očali tudi težave (imam sicer 'malo' večjo dioptrijo
evil.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Sem že v eni drugi temi spraševal, pa se nihče javil, tako da bom poskusil še tule. Gledam tole:

http://si.giarre.com/ocala/rayban-model-rx5169.php

torej ray ban okvir s brezplačnimi stekli za samo 92 eur + dostava. Meni se to zdi zelo malo, ker pri nas so samo stakla tam cca 80 eur+, tukaj pa so ta stekla:

http://si.giarre.com/lece/index.php/BREZPLACNA_stekla

Je komu jasno zakaj je to tako poceni, ali v čem je finta?

Torej gre lahko človek sam do oftalmologa na pregled in dobljene podatke samo posreduje prodajalcu in bo dobil očala s okvirji in steklami za male pare?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Saj v bistvu nimam nič za zgubiti, ali pač? Če ne drugo, bom pač moral pri nas naročiti "prave" leče, če bodo te zastonj tako slabe. Že sami okvirji se pri nas prodajajo za višjo ceno, kot je tukaj komplet.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Kaj pa če boš imel v lečah zanič UV filtre, pa ne boš vedel? Oslepel sicer ne boš, ni pa ravno strašno zdravo...
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.373
6.551
113
Kako pa naj vem, da so v teh, ki jih kupim pri nas, dobri UV filtri? Obstaja kak test?

Vem ja, riziko je, ampak vseeno se ne gre za neko kitajsko robo, ampak štacuno v italiji.

Sem jim poslal mail, koliko računajo za menjavo stekel v starih okvirih, če bo tu cena okoli 50 eur, potem lahko verjamemo zgornji ponudbi, če pa je tu cena enaka ceni pri nas, cca 100 eur, pa je tista ponudba zgoraj vprašljiva. Poročam.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Se strinjam, zagotovo je težko vedeti oz. moraš zaupati ugledu optike...
zmaga.gif
 

joejoe

Pripravnik
30. dec 2007
812
1
16
Pri resnih proizvajalcih dobiš surovec leče vsako zapakirano posebej v vrečki s serijsko številko in podatki o leči. Sam imam zbirko teh kuvertic proizvajalca Essilor, vem pa, da jih daje tako od sebe tudi Zeiss.

Z lečami Essilor sem zadovoljen. Dolga leta sem nosil samo steklene leče, zdaj imam prvič plastične, pa se dobro obnesejo. Leclercovi robčki za čiščenje očal so poceni in dobri (njihova hišna znamka Clair, manj kot 1EUR za 30 komadov).

Vem za nekaj primerov, ko je na lečah razpokal ali se celo začel luščit antirefleksni in trdnostni sloj, pa je bilo za to "krivo" prav vse (od vročine do UV žarkov), le optika in proizvajalec ne. Sam teh težav nisem imel, tako da bom ostal na Essilorju. Za zeiss-a nimam, so pa te zame dovolj dobre
smile-1.gif