Razširjanje prostora na diskih/particijah

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.600
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
stvar je sledeča: ko sva s kolegom postavljala stacionarni komp, sva ga zastavila takole:

- c je itak Win particija, trenutno oz. zdaj gor laufa Win7, 25 GB prostora
- d je podatkovna particija, cca. 190 GB prostora
- e je "backup particija, 50 GB prostora (predvsem se sem shranjujejo obdelane fotografije, takšne, ki jih ob napadu virusa oz. česa drugega ni pametno izgubiti)
- f je Adobe particija, vsaj mišljeno je bilo tako, da bi tu bile inštalirane izključno Adobe aplikacije, zaradi varnosti ali nekaj takega ... skratka prostora je 20 GB.

zdaj pa - c particija je postala malce premajhna in bi Adobe particijo razbil tako - 10 GB bi dodal c-ju, ter backupu, pa tudi d ne rabim toliko in bi tudi nekaj GB-jev odvzel ter dodal c-ju. če bi se pokazala potreba po dodatni Adobe particiji (kolega, ki se res spozna na računala je takrat tako predlagal, da je najbolje, še zdaj ne vem zakaj, ampak okej
grin1.gif
) - skratka, ker kolega že dlje časa ni več v Sloveniji, potrebujem vašo pomoč - kako razparcelirat vse te GB-je? ko sem se enkrat igral z Win7 urejevalnikom particij, sem lahko določeni particiji samo odvzel prostor, ne pa tudi priključil. torej, kako particiji priključiti prostor.

lp, Dizzy
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

Če se dobro spomnim je nekako takole: (sam sem se zajebaval cca mesec dni nazaj) najprej odvzameš prostor in nato imaš možnost kam/kaj naprej.

lp
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.373
2.457
113
še v SLO - ampak komaj
kolikor razumem - gledal pa tule lahko premikaš prostor samo med particijami, ki mejijo ena na drugo (v tvojem primeru naprej shink F - expand E, shrink E - expand D, shrink D - expand C)
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
pa če imaš navadne - basic particije (v nasprotju z dynamic), morajo biti fizično na enem disku.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.600
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
no, to je zdaj že problem, ker me že malce zmankuje in nimam pojma, kaj to pomeni.
grin1.gif


skratka - menda obstaja nek program - se to s tistim da kaj narediti? ne bi pa rad kaj zaštrikal, da bi moral spet kaj na novo inštalirati, ker sem nedolgo nazaj dal gor Win7 in na novo postavil sistem, kar mi je vzelo kar par dni ...
tongue-1.gif
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.827
206
63
Slovenija
EASEUS Partition Master, zame boljši od Acronisa, edini ki je znal narediti 1:1 klon diska z aktivnim sistemom in skopiranim XP user ID-jem.....
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Imet eno particijo in pol nimaš takih problemov.
wink-1.gif


Backup na istem disku ni ne vem kak efektiven.
Adobe rabi lastno particijo? No bog pomagaj.


Glede "žongliranja".
Particije so "fiksirane" na pozicijo.

Če so v vrstnem redu C,D,E,F,
pa potem če zmanjšaš recimo D, bo prazen prostor med D in E.
Tam lahko kreiraš eno ali več novih particij. Kar ti ne rabiš.

Lahko pa celoten E "premakneš" levo, da bo potem prazen prostor med E in F.
Na ta prazen prostor potem lahko razširiš E. Particije se lahko (načeloma) namreč širijo proti koncu ("desno"). (in ožijo na "levo", z "desnega" konca)

Kaki napreden program ti to najbrž naredi z enim klikom (in dosti "šrotanja" po disku).

Sam sem včasih tudi pametoval s particijami, zdaj pa delam kvečjemu obratno: vse diske združim v eno particijo, pa naj Windows razporeja podatke, jaz imam pametnejše delo.
(v resnici ne združim več diskov, ker je s tem potem še več problemov; en ali maksimalno dve particiji na disk)
 
Nazadnje urejeno:

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Oni EASEUS Partition Master si probal?

Sicer je pri takih akrobacijah pametno backup naredit.

Pol pa lahko v bistvu ročno nove particije narediš in restoraš vsebino.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.187
275
83
Gparted je live linux distribucija (aja, vseeno prej backup prav pride) s katero se ntfs particije mirno resize-a. Preizkušeno deluje, vsaj particije skreirane z XPji so delale bp.