Razrez LED traka in povezava kosov?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Hej vsem...

Nekaj bi vprašal glede tega LED traka: Yeelight LED trak. Ta komplet vsebuje driver (napajalnik) in 5m LED traka (kateri je plastificiran).

No, in teh 5m LED traka bi rad razrezal na 1m+2m+2m in povezal med seboj.

Driver in LED trak sta med seboj povezana s konektorjem, kot prikazuje slika:
2020101810283091-1537063.jpg


Ker ne najdem nekih original konektorjev za LED trak, bi me zanimalo, če bi lahko povezal tako, kot kaže naslednja slika:
yeelight_led2.png

Sicer še izdelka nimam doma, ampak mogoče bi probal tudi vzet pokrov iz driverja in videt, če bi lahko ka na driver povezal vse 3 linije (brez original kabla)...

Kako se taka situacija pravilno "zveže"? (driver z enim izhodom na tri LED trake)?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Sem še malo pregledal net in našel nekaj posnetkov, ki prikazujejo:
- kako je LED trak povezan s konektorjem driverja:

-ter da je možno ta LED trak spojit:

V tem drugem videu je bolj na začetku tudi lepo viden ta konektor iz driverja. Ali bi bilo bolje kar vse kose LED trakov povezat preko kleme direkt na ta konektor?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Pri 5m dolgem traku se zna zgoditi, da bo že na očke vedna razlika v svetilnosti LEDic na začteku traku (pri napajalniku) in tistimi na koncu. RAzlika je sicer tudi pri traku dolgem 2m, le da ni tako zelo očitna. Je pa tudi res, da je ta razlika v svetilnosti večja pri visokosvetilnih trakovih, pri trakovih močjo par W na meter ne bo razlike.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
heh, tisto zgoraj sem dal samo za primer...
Drugače ta driver omogoča taki LED trak dolg 30m... Jaz bi imel na en driver povezano: 2m+2m+2m+3m+1m.
Če prav razumem, bi torej bilo najbolje, če bi jih povezal takole (vzpredno)?
yeelight_led3.png


Ali tako (zaporedno)?
yeelight_led4.png
 
Nazadnje urejeno:

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Bolje vzporedno saj imaš manjše padce napetosti.
Če boš imel zaporedno in v krogu boš opazil razliko v svetilnosti prve in zadnje.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Kod so napisali zgoraj, drugače je edino še to, da moraš pri vzporedni vezavi speljat tolko več kablovja. Odvisno kje to vlečeš in koliko se da to skrit. To je tudi nezanemarljiv faktor.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Še nekaj bi vprašal.. Na tem LED traku je označeno, da ga lahko režemo samo na 1meter... Ampak bi bilo super, če bi ga lahko odrezal tudi na manj kot 1m...

Na spodnejm youtube videu sem videl, da ga je en uporabnik vrezal kar nekje vmes (on ga je celo spajal tam nekje vmes, jaz bi ga rad samo odrezal nekje vmes):

Kolikor je videt, mu potem lepo svetijo vse ledice...

Torej, lahko vrežem ta LED trak kjerkoli in bodo delovale vse LED diode do tam? Ali moram na kaj pazit? Lahko pošljem tudi kakšno sliko LED traka...
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
reži samo tam, kjer je označeno, da lahko. Pa po možnosti si kupi konektorje za te trake, da se ne boš matral z lotanjem. Pa pazi, da bodo konektorji pravih mer, da jih ne boš imel viška, kot jaz :)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Če kdo meni, da lahko režeš LED trak in če moraš bit na kaj pazljiv, naj prosim sporoči... ;)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Imamogoče kdo odgovor na moje vprašanje? Kaj se zgodi z LED trakom, če ga vrežeš nekje, kjer ni zarisano? Ali ga lahko vseeno vrežeš na kakih točkah, kjer ni zarisano?
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Mislim, da imajo ti led trakovi (običajno?) dva vzporedna vodnika, med katerima so potem v manjših skupinicah vezane diode (npr. tri diode in upor). Če boš razrezal tako, da skupinice ostanejo cele na obeh straneh reza, bodo svetile vse diode, sicer pa tiste iz razrezane skupinice ne bodo (kar mogoče tudi ni problem), ostale pa bodo.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.496
9.200
113
Sicer čista brca v temo, ampak kaj če bi ti to vprašanje proizvajalcu ali vsaj prodajalcu zastavil?
Poleg tega, spet streljam na slepo: zakaj meniš, da so na točno določenih mestih OZNAČBE ZA RAZREZ? To misliš, da je en zaposlen imel preveč časa in se je malo igral?
Škarje vzemi v roke, razreži, potem pa javi tukaj, kaj se je zgodilo.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Ce bos razrezal med dvemi oznacenimi tockami, bo trak se vedno delal, le tiste ledice ki si jih z razrezom locil, ne bodo svetile.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
ima kdo led "pametni" trak iz lidla in ikea hub?

sveti mi samo čisto belo. če spremenim barve pa zgubi pol svetilnosti, totalno ne uporabno in moteče. po kr nekaj igračkanja mi je ene 2x uspelo, da je bila topla rumenskata barva in ok svetilnost. samo se po dveh dneh samo spremenilo in nikakor da nastavim nazaj.