Razbijamo mite: Triglavka ni slovenska kapa

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Nikoli se nisem, nekdo pa je fotomontiral pred leti, sem že pozabil na to. Saj ti kot samoklicani 'toplovodar' bi lahko vedel, da je zadeva fejk, saj naci uniformiranci (z nekaj redkimi izjemami v določenih okoliščinah - podmorničarji, gorski lovci, konjenica, 14 dni v bunkerju pod ruskim ognjem), niso smeli nositi brade, pa še slaba montaža je, če se prav spomnim.
evil.gif


Sicer pa je bila v nedeljo prireditev v Pivki, polno ljudi s takimi kapami, slike morajo biti že gor, morda me najdeš kje
grin1.gif
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Partizani so nosili to kapo zato, ker zaradi trde glave, sploh niso rabili nosit čelado.
 

2CV

Pripravnik
16. avg 2012
505
12
18
Citat:
Uporabnik shift pravi:
ksz...


če bi bil človek nesramen bi rekel,koga briga od kje kapa,vsi vemo kdo je bil na strani zmagovalcev WW2 in zato ni kriva kapa ampak srce

pika na i izjava !!
467716-post_slo.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik stieber pravi:
Zelo uveljavljen je mit, da je partizanska kapa 'triglavka' pokrivalo, ki je nastalo med slovenskimi partizani in njeni trije 'roglji' simbolizirajo goro triglav.

Resnica:

''Pred titovko se je med partizani množičneje razširila t.i. triglavka, ki so jo v Slovenijo prinesli s Hrvaške. To je bila trirogeljna kapa, krojena po vzoru španskih vojaških čepic.'' Vir

''The triglavka or Triglav cap (in Slovenia) or the partizanka or Partizan cap (in Croatia)[1] is a side cap that was a part of the Yugoslav Partisan uniform in Croatia, Slovenia and western Bosnia.[2] There, it was the most characteristic part of Partisan clothing.[1] Despite its common name in Slovenia, the cap's design was not inspired by the Triglav mountain, but was a copy of a cap design used by soldiers of the Spanish Republican fraction.'' Vir

Torej, kapa je prišla v Slovenijo iz Hrvaške, njena oblika nima čisto nič zveze s slovenstvom ali goro triglav, gre za 'kopijo' kape, ki so jo v španiji nosili komunistični revolucionarji. No, saj, še rdeæo zvezdo, ki je simbol komunističnih revolucionarjev, so ji nadeli.

Še domobranci, kolaboranti v službi nemškega okupatorja, so nosili kranjskega orla, torej slovenski simbol (tudi v grbu stare juge je simboliziral naše dežele), ljudje, ki se jih predstavlja za borce za svobodo slovenskega naroda, pa so nosili tuje simbole. Res težko razumljivo.

Ko smo že pri tej temi, da bomo tudi vedeli, od kod plinske celice
priden.gif


http://m.slovenskenovice.si/novice/slovenija/ste-vedeli-slovenec-je-oce-nacisticnih-plinskih-celic

zdaj pa nam kaj še o minometih povej in fotoaparatih
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Snečko, pozabil si povdarit tole
Citat:
zgroženi so bili nad njegovim sovraštvom do Katoliške cerkve, saj je v Dachau poslal več duhovnikov.
V resnici je bil po duši komunist, saj je sovražil katoliško cerkev. Tak kot vsi komunisti.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Fotošop ali ne, hvalil si se že s tem.

Nekaj mi ni jasno; zakaj so vam pedrom tako všeč nacistične uniforme, če so pa vašo branžo slednji uplinjevali?
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.194
2.428
113
v lokalni ostariji
patriot pač rajcajo jh uniforme...

štiber, lepo da si nas razsvetlil, da so podobne kape imeli tudi drugje... a triglavka je triglavka slovenska
wink-1.gif
))
sej nizozemci pa francozi imajo tud podobne zastave;)))

je
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Si slabe volje, ker slika ni original in nimaš več pravega užitka 'drkati' nanjo?
confused-1.gif


No, saj je nek forumovec lepo napisal, da mi gejevstvo pripisuješ iz užaljenosti, ker te nočem.

Aja, glede uniform - me ne zanimajo kaj dosti...oklepi, to je tisto pravo, ampak samo do maksimilijanskega, kasnejša roba mi ni več toliko kul. Pa seveda s spuščenim vizirjem, da ne boš preveč 'žlajfal'.
tongue-1.gif
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Kaj naj ti pa povem, da so slovenski orožarji nedolgo nazaj morali predelovati 120 mm mine, da se jih je sploh dalo izstreliti iz aktualnih minometov SV tega kalibra?

Glede fotografije pa...daj svoj fotkič v roke komu drugemu
evil.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Kot profi bi lahko opazil da fotkam s telefonom...
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Globoænika smo pa že tolikokrat omenili, da res ni nekaj novega...je pa vprašanje, koliko je bil on dejansko slovenec, mama je bila namreč nekje iz pm...mislim da iz nekega sela v srbiji...
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Ne, ne opazim, stvari so danes zelo prepletene, foto del nekaterih telefonov naredi dosti bolj kvalitetno sliko od nekaterih kompaktov, senzor pa owna tudi marsikaterega starejšega DSLR, recimo moj prastari D1 povsem podleže, kar se tiče recimo dinamičnega razpona, barvne globine, bandinga itd...
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Lol, exif... Pri vseh mojih fotkah na picasi je na levi podatek s čim je stisnjeno
Cajt te je povozil
smile-1.gif