Rastlinjak /mnenje

Schime

Guru
22. nov 2008
1.800
626
113
Se strinjam. Sam imam rastlinjak že v ograjenem prostoru vrta tako, da ne rabim zapirati vrat in so celo noč odprta, ko je zunja dovolj toplo.
Kar se tiče rastlinjaka s folijo imam pa sam izkušnjo, da je tisto odpiranje s strani bolj tako tako. V tistem območju je temperatura ok. Višje pa je isto 40°C+. In ko je paradižnik zrastel nad mejo zračenja je vse cvetove v bistvu zažgalo. Nič kaj veliko ni pomagala tudi mreža za senčenje. Je pa seveda spet odvisno kak ratlinjak je in kako visoko se na strani lahko odpre.
Ravno zato sem vzel strešno okno na tem novem rastlinjaku, ker tako kot si napisal, gre temperatura navzgor ven čez strešno okno. Sem pa tudi sam napisal prej, da enega imam. Za drugega bom pa videl, če bo potreba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes
I

Izbrisan uporabnik #9334

Pri rastlinjakih je največji problem temperatura v notranjosti. Takoj ko posije sonce, že npr. februarja, postane notri kotel. Naslednji problem je vlaga ki povzroča bolezni. Vse to rešuješ z učinkovitim zračenjem in višino rastlinjaka samega. Vse kar je nižje kot 2,5 m, je neobvladljivo. Potrebuješ vsaj 3 m v slemenu in možnost prezračevanja skozi sleme. Samo oberlihti na končnih stranicah so daleč premalo.

Ko pa organiziraš prezračevanje skozi sleme, je pa treba urediti avtomatiko ki bo reagirala na željeno temperaturo in (pomembno), na dež. Ko dežuje, mora biti sleme zaprto.

Vse te rešitve obstajajo že zelo dolgo časa, res je pa da so za amatersko rabo malce drage. Toda če se greš učinkovit rastlinjak, so to osnove.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
1623574935096.jpg
1623574935103.jpg
1623574935111.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: Schime

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Jaz sem na Kitajskem kupil tisto ampulo za nekih 20 evrov ki se ob vročini odpre.
Naredil "okvir in krilo" in montiral pod sleme. Po nekih treh letih uporabe se.mi zdi da je to ena izmed boljših "investicij"

Rastlinjak je pa obstoječi handmade lesen nekih 3x5. Ko ga bo kondenz uničil bo treba nekaj kovinskega naumit.
Star 8 let, na strehi je druga folija ob strani je še original, z ene stranke poleti snamem vrata, z druge celo stranico 3x2m.
Pozimi zadnja leta nimava nič konkretnega notri, ker sva eno leto imela polno pršic na solati.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Koliko časa ta voščeni zapiralec potrebuje, da se zapre ob npr. pričetku dežja? Kot vidim, ima večina naveden temperaturni razpon 16-25c.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.800
626
113
Čisto pogojeno s hitrosto speminjanja temperature v rastlinjaku. Kar sem do sedaj opazil je, da ko oblak prekrije sonce se temperatura kar hitro spusti v raslinjaku. Je pa res, da ne vem kako bo, ko bo zunaj 30°C+ daljši čas.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Koliko časa ta voščeni zapiralec potrebuje, da se zapre ob npr. pričetku dežja? Kot vidim, ima večina naveden temperaturni razpon 16-25c.
To deluje kot nek bimetal ,ki načeloma s samim dežjem nima povezave . Če bo 30 z dežjem bo pač odprto. Za dež ,veter so drugi senzorji ,ki pa že potrebujejo tudi napajanje in je stvar vsaj v finančnem smislu bolj kompleksna.

Pri nas je te temperaturni senzor - zapiralec cca 40 evrov . ( https://www.termoplast.si/avtomatski-odpiralec-stresnega-okna )

Hanzi ,imaš kakšen link kitajske štacune kakšna je tam cena ,in verjetno imajo še potem kaj drugega iz vrtnega programa..
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ga je možno odpreti oz. zapreti ročno (oz. overridati)?
Se bojim da ne.
Jaz sem krilo naredil nekoliko večje od Štoka, tako da tudi če pada dež, ne pade veliko dezja notri.
Itak pa še to odpre bolj kot nek "sibedah" za nekih 20° oziroma odvisno kako izvedeš montažo.
Da bi se ti odprl za 90 ° se mi zdi skoraj nemogoče.
Link do Kitajca....vtipkaj Window for greenhouse imaš jih celo vojsko trgovcev od nekje 20 evrovnavzgor skupaj s poštnino.
Tule imaš en Link, se video kako zapre če simuliras ohladitev..
€ 9,14 33%OFF | Greenhouse Automatic Window Opener Solar Heat Sensitive Autovent Vent Opener Maintains Best Temperature Agriculture Garden Tools
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Ker štos je, da imam v Merkurju, kjer sem nabavil rastlinjak, nekaj dobropisa in gruntam, če bi ga porabil za ta odpiralec, ki je na voljo kot original dodatna oprema. Zaenkrat imam štiri ročna strešna okna in eno stransko (ter seveda drsna vrata). Resnih temperatur pa še nisem imel, ker je postavljen manj kot en teden.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Se bojim da ne.
Jaz sem krilo naredil nekoliko večje od Štoka, tako da tudi če pada dež, ne pade veliko dezja notri.
Itak pa še to odpre bolj kot nek "sibedah" za nekih 20° oziroma odvisno kako izvedeš montažo.
Da bi se ti odprl za 90 ° se mi zdi skoraj nemogoče.
Link do Kitajca....vtipkaj Window for greenhouse imaš jih celo vojsko trgovcev od nekje 20 evrovnavzgor skupaj s poštnino.
Tule imaš en Link, se video kako zapre če simuliras ohladitev..
€ 9,14 33%OFF | Greenhouse Automatic Window Opener Solar Heat Sensitive Autovent Vent Opener Maintains Best Temperature Agriculture Garden Tools
Ja ,dva ze ceno enega pri nas... Sicer osebno mi ta na temperaturo ni nekaj pomemben ..Bolj fino bi bilo na veter ,neurje.
Sploh ti na strehi , ob kakšni hudi nevihti vprašanje kako bi preživeli.

Morda kot zanimivost , midva sva ga dala tudi zavarovati . Vsi ti riziki požar ,toča,neurje...


Sem bil malce prehiter pri ceni. Koliko bo sedaj minimum pri vsaki pošiljki iz non Eu ki si ga bo vzela pošta / država ?? 5-7 evrov tudi če je pod 22 evri ?
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Mercedes
Moj je obstal, pa je bil v preteklih letih tudi že veter ki je nekaj dreves po vasi podrl. ;)

Je pa res da je najbrž precej odvisno od smeri vetra.
Če se veter zaleti v odprtino iz strani ali od zadaj je bolje kot pa če od spredaj in je okno kot neka odprta usta.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Da, odtrga ti sleme. Tudi to prezračevalno okno je v nevarnosti, če je lokacija bolj izpostavljena. V tem primeru plinski aktuator ni primeren. Če hočeš nadzorovati tudi dež in veter, mora biti električni, tak kot je za odpiranje svetlobnih kupol. Jaz sem jih nabavil od Norica.

Danes se vremenske postaje brez problema kupijo. Jaz sem jo pred slabimi 30 leti moral narediti sam, s pomočjo brata elektronika. Pogon za odpiranje slemena je krmiljen na temperaturo s PID regulatorjem, zgoraj na slemenu je pa vremenska postaja, ki meri hitrost vetra, dež in luxe. Če je hitrost vetra več kot 40/h, sleme zapre. Če začne padati dež, prav tako. Svetlobo pa merim za senčenje.

Senzor za dež je enostaven. Narisal sem ga kot tiskano vezje v obliki dvojnih grabljic v obliki fi 100 mm, izjedkal in poslal nekam v Lesce, kjer so mi ga pozlatili. Kot sem že dejal, deluje že blizu 30 let in reagira na prvo kapljico dežja.
Anemometer sem pa izdelal iz tahogeneratorja.

Ampak to je že profesionalna oprema. Za takle hobby rastlinjak bi znal opremo spraviti skupaj ... kwa pa vem, 500 - 800 Ejev ( :sprasujemse: ) . Dva aktuatorja, meteorološka postaja, krmiljenje ...
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Saj to sem jaz napisal ,da bolj bistven je veter in dež za zapiranje, vendar tu je pa že kar nekaj evričev v igri. Sploh kjer treba še sončno energijo pretvoriti in shraniti v električno..
Čisto na koncu pa še vedno velja ,bolj ko kompliciraš manj ti bo ratalo...Iz starih oken zloženo skupaj vidiš kje ,raste pa v nulo..
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.133
113
Kot ločen objekt ali razširitev zavarovanja hiše/stanovanja?
To lahko spelješ kot zavarovanje ločenega oz stranskega objekta ot dodatek na isti polici kjer imaš zavarovano tudi hišo. Premija je pa zanemarljiva (cca.1-2€ na leto) tako da ti to kar priporočam.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Lahko daš tvoje podatke ? Mi boš ti drugo leto naredil polico za 2 evra.. Ne fantaziraj ali pa dokaži.

Imam ločeno polico " Požarno zavarovanje civilnih rizikov -- RASTLINJAK 3X8X2,1M S TRDO PLASTIKO IN KOVINSKIM OKVIRJEM IN DVEMI DODATNIMI STREŠNIMI OKNI TRIOŠKA "

Ni bogastvo ,samo 2 evra pa lahko kar sanjaš.

lp
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.133
113
Kakšna je zavarovalna vsota? Je 2.000€ dovolj? Večina malih oz. povprečnih domačih hobi rastlinjakov se cenovno giblje okoli 2k ali pa še za manj in pri zavarovanju nima toliko veze sam material in dimenzija kot pa dejanska (ustrezna) zavarovalna vsota, zato te to sprašujem.

Edit:
Drugače pa ja - za 2 evra ali pa še manj lahko zavaruješ par jurjev vreden rastlinjak kot stranski objekt pri zavarovanju hiše, samostojno je seveda dražje ampak zakaj bi imel to samostojno, če pa imaš hišo tudi že zavarovano. Za tak zanemarljiv drobiž imaš lahko rešene skrbi v primeru osnovnih nevarnosti kot je požar, vihar (toča) ipd. Ni pa moj problem, če imaš ti samostojno polico, ki je potem že samo zaradi tega dražja. Seveda ne gre za neko bogastvo ampak ja, je nedvomno dražje kot že še za eno kavo dodatno poleg hiše zavaruješ še kak stranski objekt kot je naprimer nadstrešek, vrtna lopa, rastlinjak itd.

Kontaktiraj me preko ZSja ob primernem času pa lahko urediva oz. ti takrat sestavim konkreten info izračun v kolikor si pripravljen poleg rastlinjaka (kot že omenjeno) zavarovati tudi hišo in bi rad privarčeval nekaj €.
 
Nazadnje urejeno:

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Zdravo ,se opravičujem če se nisva najbolj razumela..

Da , imam ločeno polico. Zavarovalna vsota 2000 evrov na novo vrednost.

"Baje" da takšen hobi rastlinjak če je pokrit s folijo se ne da zavarovati ??

Jaz sem na koncu s tistimi popusti plačal okrog 14 evrov.

Bom pa drugo leto omenil naj priključi kar k osnovni polici. Imam tam že hišo,nadstrešek ,drvarnico ,gospodarsko poslopje ...

Gre pa za triglav.

V glavnem tudi tistih 14 evrov je sprejemljivih. Upajmo kot za vse drugo ,da nebo potrebe po koriščenju.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.133
113
Oj,

Se mi je zdelo, da bo tole Triglav ja. Osebno sicer pri hišah od vseh zavarovalnic pri nas najbolj preferiram Generali ali pa Merkur in tu imam te zadeve tudi dobro naštudirane, pri Triglavu pa bi moral malo preverit opcije, že kar nekaj časa nisem pri njih zavaroval takšne zadeve. Ti pa definitivno predlagam priključitev k zavarovanju hiše v kolikor je to izvedljivo kljub temu, da tudi zaradi premije 14ih € ne bo nikogar konec. Fora je samo v tem, da imam osebno namreč tako miselnost, da če se zavarovalnice trudijo, da izplačajo čimmanj, se dajmo tudi mi tako obnašat, da jim plačamo čimmanj oz. točno toliko kot je potrebno in niti evra več, princip pač.
Morda ima Triglav kakšno foro in se rastlinjak lahko zavaruje zgolj posebej in ne doda zraven (kar sicer dvomim) a pri drugih zavarovalnicah pa preverjeno vem, da se lahko brez problema priključi za res smešne premije. Ravno zato tudi vsaki stranki, ki ima v interesu zavarovati hišo, zraven ima pa še kaj stranskih objektov, toplo priporočam take sorte dodatek. Glede na tvoj opis zavarovanih nepreničnin bi ti pa IMHO morali dati kritje za rastlinjak gratis, če imaš pa še kakšna osebvna zavarovanja tam + vozila pa sploh.
Zavaruje se lahko marsikaj, tudi rastlinjak s folijo oz. z mehko streho in stenami, res pa je da bolj kot boš "eksotičen", dražje je lahko oz. prej naletiš na odgovor "ne, to pa ne bomo zavarovali". V primeru kakšnih posebnosti pa jaz tako ali tako vedno pred sklenitvijo še dodatno (pisno) preverim na izbrani zavarovalnici oz. pridobim potrditev za specifične zadeve in tako stranki priskrbim dodatno kritje v primeru kakšnih morebitnih komplikacij, ko/če pride do škode.

In ja, pri zavarovanjih je vedno najbolje, da se samo plača premijo in se nič ne zgodi, kljub po voje grenkemu priokusu zaradi "izgubljenega" denarja, ki to v bistvu ni.

P.S. V primeru želje po kakšnih dodatnih info me seveda lahko ob priliki vseeno kontaktiraš, škodovati ne more :)