Rabljena vinjeta - postrgana dol?

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
498
63
Ali kdo iz prve roke ve kako je z rabljenimi vinjetami, torej s tako vinjeto, ki ti jo kak majster na AMZS postrga dol s šipe, da jo lahko prelepiš na drug avto? A to gre in si še vedno na varni strani?

Ali se to pri teh današnjih vinjetah sploh da izvesti, ali pa morda obstaja kakšen neviden tisk, ki se ti pojavi/izbriše, če je bil tak postopek izveden in ga lahko vidijo samo dars-ovci s svojimi superdaljnogledi?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Meni so švicarsko prelepili iz enega na drugega (oba moja) pa se mi zdi, da če bi orng pogledal bi se videlo.

Slovenske nisem nikdar ampak delajo to fantje na servisih menjav šip vsakodnevno. In s tem prišparajo strankam kar nekaj časa, ki bi ga na Darsu porabili.
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Meni so jo na Carglassu prenesli iz počene šipe na novo. Se je videlo, da je bila že rabljena. Malo pomečkana, delno vidni zračni mehurčki, ker ni bilo več povsod lepila ... Za ziher sem do konca leta v avtu vozil račun od menjave šipe. Ker je bilo to septembra, sem do decembra tvegal, nadzornika pa vmes nisem srečal.
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.752
2.039
113
za šankom
Ali kdo iz prve roke ve kako je z rabljenimi vinjetami, torej s tako vinjeto, ki ti jo kak majster na AMZS postrga dol s šipe, da jo lahko prelepiš na drug avto? A to gre in si še vedno na varni strani?

Ali se to pri teh današnjih vinjetah sploh da izvesti, ali pa morda obstaja kakšen neviden tisk, ki se ti pojavi/izbriše, če je bil tak postopek izveden in ga lahko vidijo samo dars-ovci s svojimi superdaljnogledi?


lahko se vinjeta tudi varno prenese na drugo vozilo, ne dajejo pa majstri ki to delajo nobene garancije, inja če jo neustrezno ne odstrani se vidi "vodni žig" da je poškodovan
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Ne vem kak smisel se ima za hecat s tem pri menjavi. Pred leti sem kupil novo in poslal na DARS vlogo za refundacijo v €. Čez kak teden bo spet menjava, tokrat pa bom imel pot na cestninski center in bom tam vzel novo. Zakaj bi bil v prekršku, če ni treba? Nadzorniki te imajo pravico konkretno olupiti, kljub temu, da imaš račun, če dokažejo, da je bila vinjeta odlimana s šipe in potem ponovno nalepljena. Čudi me, da se neka resna firma (predvidevam, da je resna) denimo carglas s tem igra. Stranki lahko nakoplje nepotrebne težave.
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.232
2.071
113
SV SLO
Ali kdo iz prve roke ve kako je z rabljenimi vinjetami, torej s tako vinjeto, ki ti jo kak majster na AMZS postrga dol s šipe, da jo lahko prelepiš na drug avto? A to gre in si še vedno na varni strani?

Ali se to pri teh današnjih vinjetah sploh da izvesti, ali pa morda obstaja kakšen neviden tisk, ki se ti pojavi/izbriše, če je bil tak postopek izveden in ga lahko vidijo samo dars-ovci s svojimi superdaljnogledi?

Uradno si v prekršku, ker vinjeta ni prenosljiva. Upam, da pride kmalu dan, ko bo Slovenija imela elektronske vinjete vezane na registersko tablico avtomobila in bo ta cirkus okoli strganja in lepljenja vinjet za vedno končan. DARSOVCI goljufamo in to na veliko, ker to na omogočate z nekvalitetnimi in preslabo zaščitenimi vinjetami........ Zamislite si malo .... A ni lažje uvest podoben sistem(digitalno vinjeto) kot ga imajo "nerazviti" Madžari in Romuni kot pa stražit po avtocestah dan in noč pa na veliko spregledat prelepljene vinjete......
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.232
2.071
113
SV SLO
pa še postopek, da boste vsi vedel kako prenesti vinjeto nelegalno.

S fenom (tistim industrijskim za 25 eur) previdno segreješ zunanji del stekla tam na enih 70-80 stopinj cezija
Potem pa z notranje strani vinjeto narahlo namočiš z steklexom ali pa našpricaš malo vode
previdno odstraniš vinjeto z rezilom noža za linolej (komplet 10 je manj kot 5 eur) rezlo uporabiš(po celi dolžini) tako, da vinjeto čimbolj enakomerno odstraniš.
Ponavadi gre na ta način do 90% vinjet res pa da se tu in tam katera ne posreči odstraniti.

Evo zdaj pa veselo na odstranjevanje in prenos vinjet. Pa mirno roko vsem.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
830
498
63
Ne vem kak smisel se ima za hecat s tem pri menjavi. Pred leti sem kupil novo in poslal na DARS vlogo za refundacijo v €. Čez kak teden bo spet menjava, tokrat pa bom imel pot na cestninski center in bom tam vzel novo. Zakaj bi bil v prekršku, če ni treba?

A ni tako, da na DARSu dobiš novo vinjeto samo, če prineseš potrdilo, da je avto uničen in odjavljen iz prometa?

A lahko kar postrgaš dol vinjeto (karikiram, zato ker si jo prilepil malo postrani) in jo neseš z računom na DARS, oni ti dajo pa novo?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.882
5.160
113
velja tudi račun od menjave stekla.
In ja če si pri leplenju zajebal so en čas menjavali če si šel na center
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ko sem prvič pred leti menjal steklo na Carglassu so me vmes poslali s potrdilom po nadomestno vinjeto. Naslednjič so imeli v reklami napisano da oni poskrbijo za vse glede nadomestne vinjete.
No, očitno so začeli s prakso goljufanja. Evo, konkretno; zamenjam steklo pri njih, oni 'uredijo' vinjeto, nakar me ustavi DARS kontrola in ugotovi da je prelepljena (prenešena). Ostane mi samo tožba Carglassa, ki bi pa se verjetno izogibal odgovornosti na polno.
No sicer se z njimi ne ukvarjam več po zadnji šalabajzerski menjavi sprednjega stekla.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Pepe
Da prides do brda brez vinjete je ze kar projekt, za tiste ki niso ljubljancani, sploh ce ue kaksna vecna pot zaprta ali podobno.
Sedaj je cestninski center tudi na Štajerskem :)
Sicer pa kupiš takoj novo vinjeto in uveljavljaš vračilo nadomestila. Razen, če se ti menjava zgodi decembra. Res mi niti slučajno ni jasno zakaj bi se pri menjavi stekla je...bal z nekim prestavljanjem.
Izdaja nadomestne vinjete
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.342
676
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
velja tudi račun od menjave stekla.
In ja če si pri leplenju zajebal so en čas menjavali če si šel na center


Jaz sem klical tja in so rekli, da v primeru, ce bi zelel vinjeto prestavit iz recimo ene lokacije na sipi na drugo ni refundacije... edino ce gre za menjavo stekla ali v redkih primerih ob odjavi vozila iz prometa ... Drugace pa je uradna pot le ta, da pac kupis novo vinjeto...

Ce recimo kupis avto in je vinjeta namescena recimo pod ogledalom in bi jo rad prestavil v levi zgornji vogal... se to uradno ne da...


Evo, konkretno; zamenjam steklo pri njih, oni 'uredijo' vinjeto, nakar me ustavi DARS kontrola in ugotovi da je prelepljena (prenešena). Ostane mi samo tožba Carglassa, ki bi pa se verjetno izogibal odgovornosti na polno.
No sicer se z njimi ne ukvarjam več po zadnji šalabajzerski menjavi sprednjega stekla.

Se ti je to dejansko zgodilo ali gre za hipoteticen primer. Ce ja, si moral placati kazen?

Take primere bi enostavno resili z "virtualnimi vinjetami", tako kot imajo recimo Mazdzari ...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.882
5.160
113
ja nekak je logično, da je nemoreš prestavlat po šipi sem nalepiš in to je to.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.351
3.441
113
No mogoče pa carglass nalepi novo vinjeto, staro pa z potrdilom in ostanki nje menjajo pri Darsu.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.342
676
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
ja nekak je logično, da je nemoreš prestavlat po šipi sem nalepiš in to je to.

Noja... vinjeta je le neko javno vidno dokazilo, da si za tisto vozilo, na katerem je nalepljena, placal cestnino za voznjo po AC ... In ce prides tja z nalepljeno vinjeto in bi jo rad prestavil, ker jo je prejsnji lastnik nalepil na mesto, ki ne ustreza (recimo zaradi montaze kamere)... bi lahko sli toliko na roko, da bi pac placal nek znesek, koliko stane sama vinjeta ...

Drug primer je recimo, da si bil pri lepljenju malce neroden in se ti zatrga ali pa je narobe nalepljena... Pri takih primerih bi lahko naredili izjemo... sploh ce je jasno, zakaj bi kaj takega pocel in ce prides osebno tja, da DARSovec vidi situacijo ....
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Meni jo je en licar prelepil. Se ne vidi, ni varijante. Je pa razlika ali ti prelepis na drug avto ali pa vinjeto prelepis zaradi menjave stekla - vinjeta ostane na istem avtu
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Meni jo je en licar prelepil. Se ne vidi, ni varijante. Je pa razlika ali ti prelepis na drug avto ali pa vinjeto prelepis zaradi menjave stekla - vinjeta ostane na istem avtu
Kaka razlika? DARS te razlike ne pozna. Ko kupiš vinjeto, je ne kupiš vezano na določeno registracijo.
DARS bi lahko bil pri kaki stvari bolj fleksibilen, ampak upanja ni veliko, glede na to, kaj se zgodi, če aktiviran DarsGo pelješ v osebnem vozilu.
Sicer sem slišal, da so v cestninskem centru že menjali novo vinjeto, ki jo je lastnik slabo nalepil pri prvem lepljenju.
 

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Noja... vinjeta je le neko javno vidno dokazilo, da si za tisto vozilo, na katerem je nalepljena, placal cestnino za voznjo po AC ... In ce prides tja z nalepljeno vinjeto in bi jo rad prestavil, ker jo je prejsnji lastnik nalepil na mesto, ki ne ustreza (recimo zaradi montaze kamere)... bi lahko sli toliko na roko, da bi pac placal nek znesek, koliko stane sama vinjeta ...

Drug primer je recimo, da si bil pri lepljenju malce neroden in se ti zatrga ali pa je narobe nalepljena... Pri takih primerih bi lahko naredili izjemo... sploh ce je jasno, zakaj bi kaj takega pocel in ce prides osebno tja, da DARSovec vidi situacijo ....
Če si pri lepljenju neroden, potem ti jo DARS lahko zamenja, ampak imaš omejen čas, nekaj dni po nakupu. Imajo nekje na internetu napisano, kakšen rok je določen. Mislim, da se v tem primeru tudi nekaj malega € plača.

No mogoče pa carglass nalepi novo vinjeto, staro pa z potrdilom in ostanki nje menjajo pri Darsu.
Meni je Carglass prelepil staro vinjeto in se je videlo, da je že bila nalepljena.

Pepe
Da prides do brda brez vinjete je ze kar projekt, za tiste ki niso ljubljancani, sploh ce ue kaksna vecna pot zaprta ali podobno.
Jaz mislim, da če greš po AC in da te ustavi preglednik, ti pa mu pokažeš odstranjeno vinjeto, obrazec za menjavo, račun menjave stekla (na njem sta datum in ura) in si na relaciji od carglassa bo Brda, da te ne bo oglobil. Če bi te, je pa to na robu zakonitosti, se pravi tožba proti DARS, zahteva za spremembo zakona ...