Punto letnik 2002 in akomulator

zvezdana

Pripravnik
28. avg 2008
82
0
6
Pozdravljeni,

pred časom sem prvič zamenjala akomulator v Puntu letnik 2002. Pridno je delal 6 let. Slabe 3 mesece za tem, mi je ponovno crknil. V zadnjem letu ga ne vozim več tako pogosto kot prej. V prvih letih sem naredila minimalno cca 50 km na dan, sedaj jih pa delam približno toliko na teden, kar pomeni, da tudi po več dni skupaj stoji.

Ko mi je nazadnje crknil je bil pred tem nevožen in negaražiran 5 dni. Potem smo akomulator cca 5 ur polnili - sprva ni vžgal niti na kable in je nato nekaj dni delal. Po 5 dnevni nevožnji in mrazu se mi je zopet popolnoma spraznil.

Odnesla sem ga nazaj k prodajalcu, ki mi ga je ponovno napolnil in zatrdil da za akomulatorjem zagotovo ni nič narobe, ampak da je očitno okvara na avtu, zaradi katere se prazni akomulator in naj ga peljem k avtoelektričarju.

Seveda ga bom, saj ne pričakujem, da ga bom kar sama zrihtala preko foruma. Me pa vseeno zanima kaj bi to lahko bilo....

hvala za odgovore.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Nerazumljivo napisano! Če prav zastopim je akumulator star že 6 let (al ne)?
tongue-1.gif


Če je tako, potem je verjetno fuč akumulator ..

Če je akumulator nov in se ga je dalo ponovno napolniti in je pri tem držal stabilno napetost, potem zna bit da je tudi težava na avtu. Je pa s polnjenjem čisto izpraznjenih akumulatorjev tako, da ne moreš bit 100% da bodo še delali. Ponavadi se zgodijo poškodbe in akumulator je zanič (oz. vedno slabši).

Če je pa kje kak skrit porabnik se pa najlepše vidi z ustreznim orodjem (ampermeter), ki ga ima doma ponavadi vsak 15let+ mulc, ki nima dveh levih rok!
 

Joshua

Fizikalc
8. mar 2008
1.071
0
36
Ob stezi
Isto težavo sem imel jaz na tipotu, če je avto stal več kot dva dni se je akumulator izpraznil. Na koncu sem ugotovil da mi elektriko žre star avtoradio.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Možnosti je več:
a) avto med posameznimi zagoni stoji preveč časa, kar le še poslabšajo samo kratke vožnje. Delujoč akumulator mora b.p. prenesti stanje avta kak teden, ne glede na vreme.
b) v avtu je nek pokvarjen porabnik, ki vleče tok tudi, ko je avto ugasnjen. To bo ugotovil elektrikar, ki bo pomeril porabo avta, ko je ta ugasnjen. Če je res v tem težava, se krivca najde tako, da se po vrsti puli ven varovalke in ko poraba pada, imamo krivca.
c) nekaj je narobe s polnilnim sistemom akumulatorja, da ta premalo polni akumulator, npr. zjeban alternator ali regulator napetosti. Če alternator čisto nič ne polni avta, se to vidi po rdeči lučki, ki sveti med vožnjo.
č) akumulator je bil znamke Topla, in je bil pač že iz fabrike zanič. Nič presenetljivega, uveljavljaj garancijo (pri tem seveda veliko sreče :).

Če te še kaj zanima, vprašaj
tongue-1.gif
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik tony pravi:
č) akumulator je bil znamke Topla, in je bil pač že iz fabrike zanič. Nič presenetljivega, uveljavljaj garancijo (pri tem seveda veliko sreče

bonk.gif


Kaj imate toliko proti Topli pa res ne vem. Po reklamacijah je čisto primerljiva z ostalimi znamkami kot so Varta, Bosch, Fulmen itd.
 

Naglfar

Fizikalc
7. sep 2007
1.563
1
36
Panonija
Citat:
Uporabnik crashednburnt pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
č) akumulator je bil znamke Topla, in je bil pač že iz fabrike zanič. Nič presenetljivega, uveljavljaj garancijo (pri tem seveda veliko sreče

bonk.gif


Kaj imate toliko proti Topli pa res ne vem. Po reklamacijah je čisto primerljiva z ostalimi znamkami kot so Varta, Bosch, Fulmen itd.

Kaj imajo proti njim? Ja gonijo jih tam po 4, 5, 6 let stare še od dveh prejšnjih lastnikov, potem pa kar od enkrat več noče verglat.
V akujih ni znanosti, ki bi jo pri bannerju imeli, pri topli pa ne ... Aku za avto je kot baterija za mobitel. Najprej je zadovoljiv, potem je noro dober (čeprav pri avtu tega ne opaziš, vendar ga ob pivu vseeno hvališ) in nazadnje še komaj komaj diha na 10 V ...
 

barracuda

Pripravnik
21. nov 2008
88
0
6
Najprej preveri če ti dela altenator. To preveriš tako da izmeriš napetost, ki mora znašati pri pravilnem delovanju cca 14V. Če je ta cifra manjša od 12V pa sigurno ne polni. Če ti polni je to že dober znak. Sedaj moraš ugoroviti kaj ti ga žre. Seveda se še predtem prepričej če je aku res v dobrem stanju.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Citat:
Uporabnik crashednburnt pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
č) akumulator je bil znamke Topla, in je bil pač že iz fabrike zanič. Nič presenetljivega, uveljavljaj garancijo (pri tem seveda veliko sreče

bonk.gif


Kaj imate toliko proti Topli pa res ne vem. Po reklamacijah je čisto primerljiva z ostalimi znamkami kot so Varta, Bosch, Fulmen itd.

Reklamacijah, ja
cry12bpy.gif


Zlato Toplino obdobje je bilo kakšnih 4, 5 let nazaj, ko sem nekoč od bajte v kontejner za nevarne odpadke odpeljal pol kufra od E34tke (beri: je malo manjkalo, pa bi jih bilo dvomestna številka!!) T. akumulatorjev, in noben ni zdržal niti 2 leti uporabe...

Skratka, fedri od stare kante so zdržali tovor, jast pa imam rdeče barve akumulatorjev zaenkrat dovolj... Žal. Vse ostalo je zdržalo po 3x dlje - v avtih, traktorjih in električnih pastirjih
13.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Baterija je baterija, praviš? Ampak, po tem je tudi alternator enak alternatorju, ampak, glej čudo, na 5 let starem puntotu je tipično vsak lastnik enkrat ostal na cesti, ko mu je alternator crknil, na 15 let starih Hitlerjevih sankah pa alternator še vedno dela (pobralo je regler in zato luči v temi utripajo, ampak tako sem se vozil 2 leti, pa nisem nikjer ostal na cesti...) See what I mean?
uf-1.gif


Aja, se mi je pa nekoč, 120 km od doma, razsula ena pregrada v 1,5 leta dni starem T. akumulatorju... Uganeš, da Hitlerjeve sanke niso vžgal?
jezen.gif
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
Jaz sem tudi enkrat imel problem z Topla akomulatorji. Enostavno so se praznili na servisu pa mi niso hoteli priznat garancije ker mi je enostavno rekel da so izrabljeni in pri tem dveletna garancije ne priznajo.
rolleyes-1.gif

Samo sem jih pa kupil na bencinski, tako da so verjetno ze pri nakupu bili stari.
 
Nazadnje urejeno:

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
Kako je z garancijo za komercialna vozila? Velja enako 2 leti ali me je na servisu nasral?
 

B81

22. jul 2007
34.524
8.970
113
Kako izmeriš, koliko V še ima akumulator oz. kako dolgo še bo dal kaj od sebe?