Protipoplavne vreče in pripomočki

cerko

Pripravnik
9. maj 2012
278
0
16
Pozdravljeni,
Glede na nedavne dogodke, sem gledal protipoplavne vreče in je ponudba kar pestra:
- http://www.voodootactical.eu/data/file/datoteke/RO10-36-37-novo.pdf (hvala stieber za nasvet v drugi temi);
- http://www.protipoplavnevrece.si/uporaba-protipoplavnih-vrec ;
- http://profarm.si/prodajni_program/protipoplavne_vrece/ ,...

Glede na to, da je prakse verjetno v Sloveniji zadnje čase kar veliko bi prosil, če lahko kdo napiše svoje izkušnje z protipoplavnimi vrečami oz. na kakšen način si je najbolje pomagal z omejitvijo vode?

Vnaprej hvala in lep sončen dan & čim manj vode v naslednjih tednih.
 
Nazadnje urejeno:

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
In kaj bi rad zdaj točno izvedel???
Protipoplavne vreče so samo zato, da imaš kam mivko nametati in jo prinesti pred objekt. Če pravilno ne postaviš teh vreč z mivko, ti ne bodo pomagale, tako kot ne 90% ljudem, ki jih namečejo in mislijo, da so rešeni. Če jih postaviš pred vrata, s tem še nisi rešil vdora vode v objekt, ker lahko voda pride tudi skozi zid!! Če vreče pravilno postaviš, daj pod vreše in na notranjo stran še folijo. Po možnosti celo!!!! Ampak tudi s tem še nisi rešil. Še zmeraj bo voda pronicala. Če bi napisal, kaj bi varoval z vrečami, bi ti tud lažje kaj povedali. Ali bi preusmeril močnejši tok v drugo smer ali preprečil vstop vode v stanovanjski objekt???
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Če sem pravilno prebral prva dva linka, za te vreče ne potrebuješ dodatnega peska.
Zadošča da se napijejo vode...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Smisel protipoplavnih vreč je tudi da so težje (precej) od vode ker drugače jih že vzgon nosi naokoli (pustimo sedaj še frontalno silo vode kjer je bolje da je vreča čimbolj težka). Če se vreča napolni vode domnevam da je njen vzgon v vodi blizu 0, torej nima svoje osnovne lastnosti in je vseeno če narediš ograjico iz polivinila!
grin1.gif


Kubik peska ima mislim da skoraj še 1x toliko kot pa kubik vode (1000kg), torej bi tudi potopljen v vodo imel še vedno 1/2 svoje mase, pri sami vodi je pa masa pod vodo kot že rečeno 0.

Skratka kupiš navadne vreče, na dvorišču naj bo vedno peskovnik za otroke ali pa kup peska za zidat in ko dobiš poplavo (ali malo prej) potem nafilaš vreče.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
v veliki meri imaš prav, pozabljaš pa ne dejstvo, da je najmanj polovica vreče na suhem, torej se ne bo dvignila, dokler ne bo voda vse naokrog. Takrat je pa že davno brez smisla.

Če se ne motim, pa neko podjetje pri nas ponuja tudi vreče, ki jih sami napolnimo z vodo, ne tako kakor ti dve varianti na linkih, ki se polnijo zaradi stika granulata z vlago.

Za hitro blokado so ti sistemi vsekakor zelo zanimivi, za takrat, ko pa je dovolj časa, pa seveda klasika s peskom, opisana v tretjem linku.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Govorim o smiselnosti protipoplavnih vreč za rabo doma. Tam ne delaš ravno 2m visokega protipoplavnega nasipa ker za to potrebuješ še kaj drugega kot vreče in pesek. Da na vrata postaviš 3 vreče je pa vseeno bolje da so iz peska ne da ko bo voda narastla za 10 cm da boš dobil vrečo v hišo skupaj z vodo pred njo. Je pa zanimiva stvar teh vreč da jih lahko uporabiš za pivnike, torej vržeš v vodo v kleti in potem odneseš celo vrečo ven!
grin1.gif


Ok moj preživetveni nasvet za poplave:
1. vrata in okna je najlažje blokirat z lesom (ploh, colarca), lahko že dan pred poplavami napraviš ustrezne dolžine lesa
2. karkoli daš pred odprtine bo voda dobila pot v hišo zato je bolje denar investirat v odstranjevalec vode (črpalke)
3. namesto da se ukvarjaš s preprečitvijo samoumevnega raje izvedi evakuacijo stvari v višja nadstropja
4. čiščenje posledic bo vzelo največ časa zato je pametno investirat v opremo za čiščenje, vsaj en močan in velik vodni sesalec (ga lahko uporabiš tudi v točki 2.)


Edit: pozabil dodat, vedno imet pri roki pripravljeno osnovno orodje za boj kot so lopate, krampi, kladiva, žeblji, žage, ...
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:

Če se ne motim, pa neko podjetje pri nas ponuja tudi vreče, ki jih sami napolnimo z vodo, ne tako kakor ti dve varianti na linkih, ki se polnijo zaradi stika granulata z vlago.
Ponavadi ne delam reklame,ampak sem ravno opazil tole temo in prilagam link od firme mojega prijatelja,ker mislim da je tole edina firma,ki tole dela v Sloveniji,po mojem ne bo problema da jih omenim,še posebej ker ne prilagam reklame za neko nepomembno bedarijo,ampak gre za stvar,ki lahko marsikomu reši hišo ali celo življenje.

http://www.hovercraft.si/sl/portfolio_page/resevalni-pripomocki/
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
5. kakršen koli čolniček ali celo traktorske zračnice za evakuacijo ali dobavo osnovnih živil
6. kar se da močan raz-vlažilec zraka
7. čim višje škornje, najboljše so ribiške hlače s škornji

Ker imam v Kostanjevici nekaj sorodnikov in znancev (na srečo je moja hiša dovolj visoko) je bil po njihovem mnenju čoln najpomembnejša zadeva, čeprav ga 'ima' pri nas vsaka hiša - tudi jaz

Sicer pa drži, da so vreče le zasilen, začasen ukrep, ki pomaga k pridobitvi nekaj časa, slej kot prej pride voda preko odtokov v hišo.
 

cerko

Pripravnik
9. maj 2012
278
0
16
Hvala za nasvete. Sem že kar naročil/nakupil kar sem hotel - sem prepozno videl komentarje.
Vzel en komplet voodo vreč (iz zgornjega linka) za hitro namestitev in dovolj navadnih vreč (iz zgornjega linka) za tri vrsti vreč na vseh odprtinah, za fazo 2, če gre voda nad 10cm. Skupaj do višine 30cm. Sem se pozanimal tudi pri civilni zaščiti kjer svetovali naj zaviham polivinil med tlemi in 3 vrsto vreč. Polnilo naj bo čim bolj drobna mivka.
Poročam drug teden ko naj bi se vaja ponovila. LP in srečno.
 
Nazadnje urejeno:

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
mi se trudimo, ti pa ne gledaš komentarjev....
uf-1.gif

Karkoli si kupil, ti lahko bo pomagalo, lahko pa ne. Pri vodi je vseeno ali je imaš 10 cm v stanovanju ali pa 30cm. Ali pa 1cm.
Ne bom ti pametoval, ampak tolk vreč sem že postavil, da mal pa spet vem iz izkušenj.
Vse te stvari so dobre, ampak samo v določenih primerih. Kako in od kod tebi pride voda... ne vemo.
Pa vseeno..... Sem ti že napisal in tudi na CZ so ti rekli da obvezno pod vreče in po vrečak daj polivinil. EN CEL KOS!!!! Vreče zložiti čim bolj skupaj, in jih še "potolči". Če imašpred vrati kakšen odvodni jašek, ali kovinski predpražnik (da je stopnici ali pred pragom vdolbina v betonu gor pa kovinska rešetka), daj vreče pred ta predpražnik. Malo več vreč boš rabil. To pa zato, ker nobena vreča ne zadrži 100% vode in se potem voda, ki pronica zbira v tem "predpražniku". Pumpa za nekaj 10€ ti pa pomaga, da to vodo izčrpaš vn. Nekak takole boš preprečil vstop vode v objekt.
Ampak, vse to ti nič ne velja, če ti bo voda pronicala tudi čez stene. Se lahko zgodi, da ti bodo potem te vreče zadrževale vodo v objektu, ko se bo zunaj voda že umaknila
grims-1.gif

Drugo kar je, imej pripravljeno nekaj, na kar boš lahko pohištvo dvignil. Kolko se da.
Če se poplave ponavljajo, je najbolje da imaš v etaži komplet ploščice. Parketi ...laminati..... se uničeni.
Me pa zanima, kako pride voda do tebe. Ali je hudourniška (pridivja in nosi vse pred sabo), ali se počasi dvigne in počasi gre?????

PS. Tako nekako smo rešili neko trgovino, kjer smo zadržali vodo cca 80-100cm. (mirne vode) Res da smo porabili enkrat več vreč s peskom zaradi pritiska vode, da smo se iz čolna plazili skozi vrata (čoln je bil pod vrhom vrat), črpalka je pridno črpala vodo iz jaška.... in objekt z vso robo je ostal suh!!!!
 

cerko

Pripravnik
9. maj 2012
278
0
16
Lanos, hvala za nasvete. Sem prebral, a kot sem rekel šele potem, ko sem že naročil, ker sem naročil zjutraj.
Na srečo imamo v pritličju ploščice, pumpa je pri hiši, v fazi nakupa je še sesalec za vodo. Nove omare bodo dvignjene 20 cm.
Bili pa smo deležni pošiljke ta teden (LJ Rožna Dolina), ki je priletela v nekaj minutah (cca 5:50 zjuraj) in vse zalila ter se čez 4-5 ur tudi enako hitro umaknila. Prišla je tako hitro, da smo lahko samo gledali in zaprli kar se je dalo. Poleg tega, da je drla okrog hiše, se je dvignila do cca 20cm nad vrata in okna do tal (zalilo tudi klet skozi okno). Okna so kar dobro držala saj je minimalno pronicalo, poleg tega pa smo si poizusili pomagati z rjuhami in brisačami. Še najbolj so se izkazale preproge. Po cca 2 urah je bilo v pritličju cca 5 cm vode, ki na srečo ni šla višje tako kot malo nižje na svoji poti.
Vseeno upam, da mi kombinacije vreč, polivinila in plohov (dodal po nasvetu), ne bo potrebno preizkusiti kmalu in da bodo ko/če bo prišel čas zdržalo.

p.s. pred dnevi sem zasledil na spletu napoved, da naj bi se drug teden ponovilo v manšem obsegu, a danes na rtvslo vremenski niso nič omenili tako da...
 
Nazadnje urejeno:

frenk_v

Pripravnik
4. dec 2011
138
3
18
Ne zivim na poplavnem podrocju, pa vendar se enkrat na pet let ali celo bolj redko ob zelo mocnem nalivu zgodi, da v kleti, kjer je bil vcasih prostor za ozimnico, zemlja brez tlaka, pojavi voda, ki pronica iz poda, celo skozi steno. Samo v enem prostoru, kot izgleda samo na enem mestu, ob zunanjem zidu, cca 1 meter pod nivojem zunanjega tlaka. Do sedaj vedno uspel s crpalko sproti izcrpati vodo, naredil jasek za crpalko. Ce ne bi crpal, bi imel po celi kleti kaksnih 10 cm vode. Prostor je cca 3x3 m, brez vrat. Razmisljam, da bi naredil eno trajno pregrado, cca 80 cm visine, da bi preprecil razlitje vode po celi kleti, ce me ni doma. Za njo bi lahko celo fiksno postavil črpalko. Kako bi to naredili, profile in plohe?