Prodaja nepremičnine

Gustl

Pripravnik
5. sep 2007
252
0
16
Najprej se opravičujem, če je že bilo...

Situacija je takšna: Po umrlem sorodniku smo trije dediči podedovali kmetijo, vsak 1/3. To kmetijo bi sedaj rad prodal. Jaz sem eden od lastnikov, drugi lastnik pa mi je pripravljen dati polno pooblastilo za zastopanje pri prodaji. Problem je tretji lastnik, ki se s prodajo ne strinja.
Glede na to, da sam v bistvu razpolagam z 2/3 deležem, me zanima: Ali lahko kmetijo v celoti prodam brez njegovega soglasja in mu pač kupec nakaže tisto 1/3 zneska, ali pa lahko prodam le 2/3, s katerimi upravljam (kar pa itak ne bi nihče kupil, razen krepko pod ceno)?

Hvala in lp
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.939
4.449
113
Lahko jo razdelite na tri dele, vidva prodata svoj delež on se naj pa potem hebe z novimi lastniki, prisiliti v prodajo ga pa nemoreš. Ko se bost vidva odločila za prodajo verjetno tudi njemu nebo kaj drugega preostalo, razen da bo mogoče probal kaj več iztržiti. če mu je pa toliko o kmetije vaja naj pa izplača...

Koliko je pa to veliko in kater konec Slovenije, cena, stanje... lahko na ZS, tudi jaz sanjam enkrat o svoji kmetiji
redface-1.gif


l.p.
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Verjetno morata najprej njemu ponuditi svoja deleža v odkup, če pa se ne odloči, pa za enako kupnino prodajati naprej.

Je pa to jeba, saj je potrebno narediti razparcelacijo zgradbe, zemljišča in če niso "složna brača" se bo zakompliciralo v nulo.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Me zanima, kako boste rešili.

Folk tega običajno ne zna.
Konča se na sodišču, advokati pa požro to podedovano premoženje.
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.754
210
63
Citat:
Uporabnik Gustl pravi:
Najprej se opravičujem, če je že bilo...

Situacija je takšna: Po umrlem sorodniku smo trije dediči podedovali kmetijo, vsak 1/3. To kmetijo bi sedaj rad prodal. Jaz sem eden od lastnikov, drugi lastnik pa mi je pripravljen dati polno pooblastilo za zastopanje pri prodaji. Problem je tretji lastnik, ki se s prodajo ne strinja.
Glede na to, da sam v bistvu razpolagam z 2/3 deležem, me zanima: Ali lahko kmetijo v celoti prodam brez njegovega soglasja in mu pač kupec nakaže tisto 1/3 zneska, ali pa lahko prodam le 2/3, s katerimi upravljam (kar pa itak ne bi nihče kupil, razen krepko pod ceno)?

Hvala in lp

lahko prodas 2/3 kmetije, samo ne vem kdo bi bil pripravljen to kupiti in za kaksen denar ....
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Običajno je problem v tem, ker nihče noče spustiti bajte iz rok. In zato ni nikoli nobenega dogovora (da bi kao en dobil njive in gozd, drugi vinograde in sadovnjake, tretji pa bajto in 10 m okoli nje).



2/3 pa ne gre kupovati nihče (razen če po kakšnih kanalih izve, da bo hec itak nacionaliziran, ker čez teče kakšna trasa avtoceste - hitreje zadaneš na lotu, kot pa to).



In tako vsi živijo do konca, korist ima samo oni, ki fizično to izkorišča (in mu običajno ni v interesu kupovati celega deleža - zakaj bi, če pa že itak upravlja z vsem?), potem pa umre in notri uletijo novi dediči itd (na koncu ima vsaka smreka v gozdu svojega lastnika).



Samo sranje.
 
Nazadnje urejeno:

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Ena divja ideja - kaj pa če vzamete posojilo in date hipoteko na to bajto. Ok, znesek bo mizeren, ampak bolje to kot pa nič.
Seveda posojila ne odplačuješ.
evil.gif
Če kdo ni razumel poante.

(mal za res, mal za hec).

Naj se banka jebe z njim.press
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
>>>In tako vsi živijo do konca, korist ima samo oni, ki fizično to izkorišča


Če ne gre zlepa, pa računati najemnino za 2/3, vsak mesec samo izstavljati račune in ko se bo dolgovanega (itak ne bo plačal) nabralo za primeren znesek, advokat vloži zahtevo za rubež.
Potem bodo pa hitro najdli skupni jezik.

Itak je 3/4 kmetij v starih časih propadlo zaradi raznoraznih sporov, najraje sosedskih, debelil se je pa advokat.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik 01481 pravi:

>>>In tako vsi živijo do konca, korist ima samo oni, ki fizično to izkorišča





Če ne gre zlepa, pa računati najemnino za 2/3, vsak mesec samo izstavljati račune in ko se bo dolgovanega (itak ne bo plačal) nabralo za primeren znesek, advokat vloži zahtevo za rubež.




Na osnovi česa? Nepodpisane najemne pogodbe?
wink-1.gif




Spet sodišče, dokazovati, da si je neupravičeno priposestvoval bajto, na tej osnovi zahtevati odškodnino in potem moliti, da bo ta kdaj pravnomočna in kasneje tudi iztirjana.



Jeba je.

Stvar je praviloma taka, da je bolje vse skupaj prodati za nikakve pare (in imeti vsaj to), kot se pa jebati v nedogled (in po možnosti poleg futranja advokatov imeti na grbi še stroške z vzdrževanjem posesti).



PS: Edini pametni nasvet je to, da si ne odpirajo vojne s tistim tretjinskim lastnikom. Ker ko bo padel v fazo "nočem in pika" so pečeni spredaj in zadaj. Bolje zlepa in ga tako nekako obrniti, da bo kaj soglašal oz. podpisal (npr s tem, da bo prepustil nekaj parcel v zameno za delež na bajti).
 
Nazadnje urejeno:

Gustl

Pripravnik
5. sep 2007
252
0
16
Najprej hvala vsem za odgovore, veliko ste mi pomagali. Bom delal na tem, da bi se s tem tretjim lastnikom poskusili nekako dogovoriti. Bajta je zdaj sicer prazna, ker imajo vsi lastniki rešen stanovanjski problem, travnike kosi en sosed, le gozdove bo treba iti malo pogledat, če ni kje kakšnega "podjetnika", ki si je kaj prisvojil. Denarja trenutno nihče ne potrebuje prav nujno, zato res ne bi rad šel (preveč) pod ceno, saj gre za ocenjeno vrednost cca.350k EUR. Aja, gre za kmetijo v širši okolici Domžal, z več (starejšimi) poslopji (hiša in nekaj gospodarskih poslopij) veliko gozda in travnikov.
Skratka, se bomo probali dogovoriti.

Še enkrat hvala vsem.
smile-1.gif
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Zavarujta svoji dve tretini in zakurita. Vama pripada zavarovalnina , bajte pa itak ne bo več in s tem tudi problema ne bo več.