Prisilno delo v javni upravi?

Patko

Pripravnik
20. jul 2007
31
2
8
Punca že nekaj časa išče službo, vendar nima sreče. Sedaj pa je dobila napotnico iz zavoda (za zaposlovanje), da se mora zglasiti na razgovoru za delo v javni upravi. To bi bilo vse kul, če to ne bi bilo delo za polni delovni čas (8 ur/dan) za plačo cca 350 EUR netto! Če pa delo zavrne, pa ni upravičena več niti do socialne. Saj delo bi z veseljem sprejela, če bi bilo vsaj plačilo primerno.
Pozna kdo kako možnost, kako se izogniti temu delu in še kar ostati na zavodu (dokler ne najde kakega dela, seveda)? Oziroma, a je tako izsiljevanje (ne vem kaj bi bilo tole drugega) res po črki zakona?

Hvala in LP
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Pa saj ni nujno, da se ona prikaže kot primerno za zaposlit
wink-1.gif
Jaz sem že večkrat videl, da je človek prišel z napotnico iz zavoda, pogledal naokoli in potem rekel, da so ga poslali iz zavoda, ampak da on ne bi delal tukaj in če mu lahko samo podpišejo :D
 

Patko

Pripravnik
20. jul 2007
31
2
8
Hm ja, načeloma je to res. Problem pa je, da je ona na istem mestu, kjer zdej iščejo, že delala preko študentskega servisa in jo tam poznajo. Pa baje so bli precej zavodoljni z njo. Če bi že prej vedla, kako bo, najbrž ne bi bla tko pridna takrat
smile-1.gif


LP
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Torej, če prav razumem. Ona raje prejema cca. 200 EUR socialne pomoči in je doma cele dneve, kot da bi delala za 350 EUR 8 ur na dan? Če ni pripravljena sprejet dela, potem pač verjetno le ne potrebuje tiste socialne pomoči, a ne? In torej naj izležava na svoje stroške, ne na naše davkoplačevalske. Kaj praviš?

PS: Saj ni nujno, da je to njena življenska zaposlitev. Naj tole vzame, dela in zraven išče boljšo. Pa bo za vse boljše.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik Patko pravi:
Punca že nekaj časa išče službo, vendar nima sreče. Sedaj pa je dobila napotnico iz zavoda (za zaposlovanje), da se mora zglasiti na razgovoru za delo v javni upravi. To bi bilo vse kul, če to ne bi bilo delo za polni delovni čas (8 ur/dan) za plačo cca 350 EUR netto! Če pa delo zavrne, pa ni upravičena več niti do socialne. Saj delo bi z veseljem sprejela, če bi bilo vsaj plačilo primerno.
Pozna kdo kako možnost, kako se izogniti temu delu in še kar ostati na zavodu (dokler ne najde kakega dela, seveda)? Oziroma, a je tako izsiljevanje (ne vem kaj bi bilo tole drugega) res po črki zakona?

Hvala in LP

Po tem me bo verjetno marsikdo napadel in zopet bomo letele 1* a naliti je treba čistega vina.
Če nekdo že kar nekaj časa išče službo to pomeni, da verjetno ni enostavno zaposljiv kader (brez izobrazbe, "napačna" izobrazba, ter pa po vsej verjetnosti brez izkušenj). Glede na to, da je pri nas minimalna plača višja od tega, kar ti pišeš je 350€ verjetno za pripravništvo, ki se bo po treh/šestih mesecih dvignilo. Če prišteješ še malico in prevoz nanese sedaj okoli 500€ po pripravništvu pa verjetno okoli 700€.

Res mi gre na one, da ljudje, ki si niso sposobni ustvariti pogojev, da se zaposlijo jamrajo nad ponudbami, ki jih na koncu dobivajo. Vsak mulo in smrklja brez znanj in brez izkušenj bi že 1000€ neto + še kakšne bonitete - pa še takrat bi hodili v službo in ne na delo (to je velika razlika).

Če bi tvoja punca in ti premišljevala normalno ti te teme ne bi nikoli odprl. Teh bednih 350€ ji bo prineslo izkušnje in nekaj, kar bo lahko vnesla v svoj življenjepis, ko bo (verjetno konstantno) iskala novo in boljšo službo. Alternativa je, da postane pridna, zaključi kakšno ustrezno šolo in "raste" tudi v JU.

Najlažje je jokat in čakat, da ti nekdo solde kar s prikolico pripelje le, da bi se zaposlil pri njem.

Malo morgen...
 

Patko

Pripravnik
20. jul 2007
31
2
8
Hm ja, no bom pa bolj natančen, da ne bo izpadlo, da se ji ne da delat in da raje cuza državo.
Torej, to delo je klasificirano kot neke vrste pripravništvo ja, fora pa je, da je to delo za določen čas 3 mesce brez možnosti podaljšanja. Torej po tem spet nazaj na zavod (oziroma kam drugam, če bo sreča). Torej odpade upanje na nekoč boljšo plačo.Kar se pa dodatkov tiče, bodo pa v njenem primeru minimalni.
Situacija je torej nekako taka, sedaj tri mesece dobrih 400 EUR, po tem pa spet konec. Trenutno pa dobiva cca 200 EUR socialne, nekaj od staršev (pač ker nima redne zaposlitve), kar pa more pa dela še na črno, pa ji na koncu vse skupaj nanese tudi okrog 400 EUR, s tem da dela je pa precej manj.
Je pa seveda res, da je težko zaposljiv kader, na žalost napačna odločitev v preteklosti in posledično napačna izobrazba (ekonomija). Kar se tiče izkušenj jih sicer ima, vendar seveda samo preko ŠS. Službo pa že lep čas konstantno išče, vendar kot rečeno brez uspeha.

Upam pa, da je sedaj kaj bolj jasno, zakaj se nad to zaposlitvijo "zmrdujeva". Ali pa na vso stvar gledava narobe?

LP
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Patko pravi:Upam pa, da je sedaj kaj bolj jasno, zakaj se nad to zaposlitvijo "zmrdujeva". Ali pa na vso stvar gledava narobe?

LP
Ja, cuza namreč davkoplačevalce in s tem tudi tebe. Delo na črno pa veš kaj je, a ne?
confused-1.gif
Torej lahko dela malce več na črno in bo zaslužila več kot 400 EUR, brez socialke.
 

Patko

Pripravnik
20. jul 2007
31
2
8
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Ja, cuza namreč davkoplačevalce in s tem tudi tebe. Delo na črno pa veš kaj je, a ne?
confused-1.gif
Torej lahko dela malce več na črno in bo zaslužila več kot 400 EUR, brez socialke.

Kar se tiče dela na črno - dela kar lahko, več jih ne uspe dobiti. Tako da.. Vsekakor pa delo na črno ni ok, to se čisto strinjam. Oba bi raje videla, da dobi neko vsaj kolikortoliko spodobno redno delo, ampak zaenkrat pač še ni bilo sreče. Sem pa zgleda čuden, če se mi 350EUR za polni delovni čas zdi zajebavanje, sploh če v primeru ko ne sprejmeš, ostaneš sploh brez vsega.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Glej še zmeraj je boljše da v svoj CV napiše, da je tri mesece delala v javni upravi in si tam zrihta še kakšno priporočilo (če je res pridna bo šef to napisal), kot pa da naslednjič ko bo mela priložnost za delo napiše v CV, stara sem x let in sem do sedaj delala kot študenta tam, pa tam, pa tam.....
Četudi samo za tri mesece, bo pač imela nekaj delovnih izkušenj več. Sedaj pa je doma in intelektualno in socialno stagnira. Poleg tega bo na to plačo sigurno dobila dodatek za malico in potne stroške, kar bo skupaj naneslo kakih 100 EUR.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
@patko
Prijateljica ima težavo najti delavke... Res da za minmalca, je pa redna plača z vsemi dodatki, regresom, celo stimulacijami (čeprav nizkimi). Tri delavke/delavce išče že od novega leta. Nekatera dela (čistilni servis) so pač ljudem pod častjo a delo se vedno najde. (zadnja trditev verjetno velja za Ljubljano in druga večja središča).

Zaradi takih primerov me motijo jokanja kot je tvoje. Vedno bolj sem prepričan, da Slovencelni iščemo le službo in ne delo. Služba je nekaj, kjer se zapravlja čas; delo je nekaj, kar nas gradi (ne glede na to kakšno je). Pa brez zamere.
 

Patko

Pripravnik
20. jul 2007
31
2
8
@ribicija
To je načeloma res, vsaka referenca pride prav. Škoda je samo, da bi ona delala čisto nekaj drugega kot pa to, za kar bo dobila referenco. Je pa to seveda čisto druga zgodba
smile-1.gif


@tis
Delo se že najde, to je res. Ampak za kvalitetno opravljeno delo je super, da dobiš tudi temu ustrezno plačilo. Seveda ne 1000€, toliko, da ti omogoča vsaj približno normalno preživetje pa že. Je pa na žalost res, da marsikdo v službi samo gleda na uro in tako odžira to delovno mesto nekomu, ki bi pa rad delal. Vendar ne na pol zastonj.

Kakorkoli, hvala vsem za odgovore. Zamere pa ni nobene, pač izmenjava mnenj
smile-1.gif


LP
 

torek

Pripravnik
28. okt 2007
269
0
16
S punco razmišljata točno tako kot ne bi smela. Sta pač tipičen dokaz da smo za marsikoga bistveno preveč "socialna država" in se nam še predobro godi. Ne samo da bi ji morali takoj in brezpogojno ukiniti vso pomoč, za take primerke bi morali razmišljati še o sankcijah.
Žal pa je vajin model razmišljanja poslal že kar prevladujoč in zato tudi je toliko jamranja in stokanja.
Naši južni bratje bi rekli nekako takole "traži posao a moli boga da ga ne nađe".

Pa brez zamere, samo moje mnenje na osnovi tega kar si napisal.
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
jah, tu je butastu. mislim brezpredmetno. vsi bi bli radi direktorji, delal pa ne bi noben... pac, ce se zeli delat, vedno se lahko odpre nova firma. in vse kar se spomnis delat bo laufalu, sam tu pomeni res delat... pa pac garanje, pa nic zivljenja, pa pol se mal garanje, pa bo rezultat morda cez 10 let, ce ne pa cez 20. sam tolk se ne bi pa noben zrtvoval... jaz vidim delavce pr men, joj kolk smo bogi, joj bi mel vecjo placo... pa ko pridem iz pisarne jih vidim s cigaretam v roki, pa pogovarjajo se. da ne omenjam, da se vse pavze zacnejo 5 min prej in koncajo 5 min kasneje, pa da se siht konca 10 min prej... in pol bi radi visjo placo... pa kaj ljudje res ne znajo cist nic razmislat? aja, pa ce je morda kej nujno, buh var 10 min dlje ostat... pol pa jaz ostanem, pa delam 3 ure, ker sem sam in pol lahku peljem...

aja, pa tu mn delat, met vec dnara ne gre skupi. ljudje si to narobe predstavljajo.

drugace pa tisti, ki so na socijalni, pa se jih ne zdi vredno delat za 423,17 eur, ampak rajs zivijo od socialne, bi mogli kvalificerat kot 2. razredne drzavljane... ampak tu je ze drugo...

cist tko, tisk k hoce delat, bo delo nasel... pa verjem da je tko, tisti k so pridni majo ze vsi sluzbe in dost velke place, tisti k pa skuz iscejo, pa ne vem ce je kej dobrega v njih, morda pa se motim...

lp
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
zmaga.gif

Sploh se s tem strinjam: cist tko, tisk k hoce delat, bo delo nasel...

Seveda, če pa kdo za začetek išče delovno mesto s plačo 1500 EUR, potem seveda ni čudno, da nič ne najde.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Hehe, dobra
aplauz.gif


Ne glede na to, da sem prej napisal, da se lahko predstavi kot neprimerna za delo v končni fazi menim, da bi vseeno delo lahko sprejela. Kaže, da nekateri pozabljajo, da je treba tudi delovno dobo nabirat. Tri mesece, tri mesece. Zdaj ji to ne pomeni nič, ko bo tri mesece pred penzijo pa bo veliko
smile-1.gif

Tudi argumenti ostalih sodelujočih so kar prepričljivi. Saj tudi te tri mesece ko dela tam za kao male pare lahko išče službo naprej ne? Če pa na črno opravi dovolj dela, da lahko preživi, naj razmisli o odprtju s.p.-ja, razen če dela izključno za fizične osebe, ki v večini ne potrebujejo računa.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.250
113
Delodajalci, ki iščejo delavce pa jih ne najdejo se tudi lahko vprašajo koliko ponujajo.

V nekem ljubljanskem lokalu že več kot leto iščejo natakarico za 2,5 eura na uro, šefica pravi da bodo lokal morali zapret ker se nihče ne javi na oglas... ko pa je zainteresirana znanka vprašala zakaj ne ponujajo boljše tarife so ji odgovorili da jo k. gleda in da pač natakarica ni vredna več, saj ni direktor in je bila že tako prvotno ponujena tarifa 2 eura na uro.

Tako da je vprašanje plačila vedno na obeh straneh. Delodajalci prodajajo svoje delo ali izdelke po evropskih cenah, plačevali bi pa po balkanskih, delavci pa bi radi evropske plače in balkansko delali.

Formalno nabiranje delovne dobe je pa tako... retro... ko vsi vemo da bo treba delat do smrti.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Citat:
Uporabnik Patko pravi:
Punca že nekaj časa išče službo, vendar nima sreče. Sedaj pa je dobila napotnico iz zavoda (za zaposlovanje), da se mora zglasiti na razgovoru za delo v javni upravi. To bi bilo vse kul, če to ne bi bilo delo za polni delovni čas (8 ur/dan) za plačo cca 350 EUR netto! Če pa delo zavrne, pa ni upravičena več niti do socialne. Saj delo bi z veseljem sprejela, če bi bilo vsaj plačilo primerno.
Pozna kdo kako možnost, kako se izogniti temu delu in še kar ostati na zavodu (dokler ne najde kakega dela, seveda)? Oziroma, a je tako izsiljevanje (ne vem kaj bi bilo tole drugega) res po črki zakona?

Hvala in LP

S takšnim razmišljanjem bo še dolgo brez dela
rolleyes-1.gif


Poleg vsega, kar so napisali ostali (se moram strinjati z njimi) še tole: službo (najbolj pa prvo "pravo" zaposlitev) je veliko lažje iskati, če že delaš. Prvič zato, ker se s tem tvoj krog poznanstev takoj razširi (kar je koristno, če le nimaš dveh levih rok) in drugič, zato, ker lahko ves čas "začasne" zaposlitve iščeš tudi pravo službo. In precej bolje izpade, če napišeš, da si zaposlen tam in tam in iščeš kaj drugega, kot pa da doma češkaš po jajima
nahrung002.gif


Torej, pamet v roke
zmaga.gif
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Prikazal si en skrajni primer. Povem ti še drugega: lani sem v Obrtniku bral, da tip s čistilnim servisom išče moške za generalna čiščenja, kjer je opravka predvsem z večjimi stroji (ribanje tal, čiščenje stekla na višini in podobno). Ponujal je 1000 EUR neto, oglasil pa se baje ni nihče. Zakaj že? Ker si vsak, ki sliši besedo "čiščenje" a priori predstavlja ribanje na smrt umazanih sekretov. Jasno, tudi na to naletiš, ampak vse se da, če se hoče. Povsod imaš odklone... tako v pozitivno kot negativno stran. Problem je, ker si večina ljudi ustvari mnenje na podlagi enega odklona.

Formalno nabiranje delovne dobe pa po moje še zdaleč ni retro. Delat je in bo treba, tu ni dileme. Vendar z delovno dobo nabiraš izkušnje. Dokažeš, da določeno delo obvladaš, da si ga delal že toliko časa. Da znaš delat bodisi sam bodisi v skupini, zavisi od samega dela. Dokažeš, da znaš delat po evropsko in ne po balkansko in da si za svoje delo zaslužiš primerno plačilo. Za razne pijavke od delodajalcev se pa hitro izve, itak se pozanimaš preden sploh daješ prošnjo. en tak zgled pijavke je naprimer da imaš kar nekaj nadur, ob obračunu plače pa začne cincat, da bosta poračunala drug mesec ali celo da boš koristil ure. Sicer je vse stvar dogovora, a ko ti začne cincat okrog denarja, po navadi tistih nadur ne vidiš več... ne na papirju in ne na računu. Sem pristaš tega, da se na koncu meseca vse obračuna in izplača tako, kot je treba.
Čisti računi, dobri prijatelji.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Citat:
V nekem ljubljanskem lokalu že več kot leto iščejo natakarico za 2,5 eura na uro
Jaz sem pa ravno včeraj šel mimo lokala v LJ in je pisalo, da jo iščejo za 6,25€ na uro.
smile-1.gif
Sicer je to verjetno bruto ampak vseeno.