Pretreniranost

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Dajmo se na Alterju dotakniti še pojma pretreniranosti.

Poleti sem delal tudi po dva treninga dnevno. Dopoldne sem doma premetaval bučke, popoldne pa šel teč po hosti in tam skakal, delal sklece, zgibe ... Prišel sem do super rezultatov in zavidljive forme. Jeseni pa sem se vpisal na fitnes in poskušal delati vsako mišična skupina en dan, po gvihtih pa 20 min HIIT. Govorili so mi, da se bom tako pretreniral in res, po dveh tednih me je skurilo ko mačka, tako da še pomisliti nisem mogel na fitnes. Ampak to niso bili nič druga kot enourni hardcore treningi, po katerih sem lahko majico le ožel. Torej eno uro orng miganja, nič posebnega. Tako da res ne vem, ali sem se dejansko pretreniral ali me je le malo prehlad zjebal. Zdaj sem šel na drugo foro, 3x tedensko gvihti, 2x tedensko HIIT, ampak so mi tisti treningi za maso pravo mučenje. Meni to ni nič, da po fitnesu nisem prešvicam, da tam sedim in čakam, kdaj bo minila pavza. Jaz hočem, da se non stop miga, da se švica (potem me pa sprašujejo, če sem na speedu, hehe) ne pa, da se gledamo drug drugega. Pa še rezultati so nikakvi; ni pravega tonusa, ni prave forme, tako da se že sprašujem, ali bo spet treba menjat plan.

Po drugi strani pa kolega v prvi rokometni ligi že pol leta trenira na hardcore, fitnes + tiste njihove športne vaje, tudi dvakrat dnevno, pa ni nobenega govora o pretreniranju.

Tako, to je zdej en mini uvod v temo. Kaj pomeni pretreniranost? Kdaj jo človek dejansko doseže? Kje so limite? Berem razne članke po netu in se mi zdijo bolj kot ne bs, zato sprašujem še vas.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Ne vem, kaj bi rad doktoriral - pač eni so pretrenirani prej, drugi pozneje. En čas lahko teraš preko lastnih mej, potem te pa začne loviti utrujenost. Odvisno od človeka do človeka.
 

B81

22. jul 2007
34.507
8.957
113
Katere dodatke imaš? Morda je čas za step up
grin1.gif


Vsekakor pa boljše to, kot pa modeli, ki naredijo serijo, pol pa sedijo pred ogledalom in se 5 minut gledajo....
bonk.gif
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
No to je ena rešitev da tek ločiš od treninga dvigovanja z utežmi. Je pa tako no, če hitro in nonstop delaš, brez pavz ipd., to še ne pomeni da je prav, kot tudi vidiš sam, da ni rezultatov. Delaj 2 mišični skupini na dan, 3-4 vaje po 3-4 serije in to je to. Sploh ko so teže večje ni šans da si brez pavz. Nekateri res pretiravajo s pavzami, drugače pa tam okoli minute med posamezno serijo pa bo ok. Ni fora pavze da se gledaš v ogledalo, ko se dela se pa skonentriraj na mišico in pravilno izvedbo....mogoče je pa krivo tudi to da si se preveč zagnal...počasi pa bo. ...sploh na pomlad je ogromno "zagnanih" oz po novem letu, kateri po mesecu,dveh obupajo ker ni nič od nič. (tukaj nisem mislil nate). Če bi pa rad švical nonstop švical boš pa moral kaj drugega izbrati npr. Spining ipd.
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
To je nekaj istega kot pri kolesarjenju ...

Mogoče je pri tebi težava regeneracija ... Se pravi, da se natreniraš na polno, delo opraviš in adijo ...
Jaz, na primer, ko zaključim s kolesarjenjem in pridem domov, grem takoj naredim par majhnih in "brezveznih" vaj za mišice in gibe.
Sicer pa je regeneracija odvisna od posameznika ... eni jo v parih dneh komaj obnovijo, eni do naslednjega dne, eni pa še v parih urah ...
Ta regeneracija se najlepše opazi pri kolesarjih ... pridejo v krizo in so konec z močmi, samo še s kolesa bi najrajši stopli ... pa pride en trenutek in je spet poln energije in leti s kolesom na vzpon, da vse povrsti prehiteva.
Nekaj takega se je pri meni že velikokrat zgodilo, da sem padel v krizo, potem pa sem bil še 100km od doma ... kar v metrih sem že štel, kdaj bom doma ... potem pa se mi naenkrat nekaj odpre in že letim ...

Kolesarji so najlepši primer regeneracije ... En dan so najboljši, drugi dan pa crkujejo ... potem se najde par kolesarjev, ki so en dan dobri in potem tudi še ostale dni ...

Tako je tudi pri fitnesu ... eni so tistih par uric tam najboljši v dosežkih, potem drugi dan pa so lahko hin ... ampak z pravim razgibavanjem telesa se lahko hitro regeneriraš ... probaj si nekje prebrati kakšn vaje, ki jih opravljajo profiči - bilderji ...

Sicer je po moje ta tema bolj za športni kotiček
wink-1.gif
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Citat:
Uporabnik stieber pravi:
blablabla...anabolični steroidi, rastni hormon in IGF-1 - to je 'sveta trojica'.

So ja....ne pozabi na Viagro če se na veliko spustiš v te zadeve, drugače ti bo ženska rekla pa pa.
 

Sheriff

Fizikalc
26. jan 2009
1.953
0
36
Ko so vprašali Haile Gebrselassie-ja kaj je njegov recept za uspeh je rekel: " počitek "
Počitek je najpomembjejši del treninga! Če nisi odpočit tudi trening nima nevem kakega učinka.

Sam se včasih odpravim na trening (spoloh če nism pred tem spravu vase OH) pa rezultati niso po pričakovanjih
in pač treniram do nekih zmogljivostih in ne pretiravam...

Pretreniranost ni dobra niti za mišično maso niti za počutje in si je treba obvezno vzet čas za regeneracijo mišic
wink-1.gif


LP,S
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Hvala za odgovore. Sem mislil, da se da to bolj absolutno določiti. V smislu, da za običajno formo treniraš toliko in toliko, pred tekmami gre do toliko in toliko, ampak s takšnim tempom se v dveh tednih pretreniraš (karikiram). Pa je očitno bolj v smislu pij, dokler lahko stojiš, seksaj, dokler ti stoji.
grin1.gif


Ta prvi mesec v fitnesu ni bil nekaj. Po 14 treningih bi pričakoval več. Te izolacijske vaje mi nikakor ne potegnejo. Nekako kombiniram, da en trening delam kao za maso, drug pa hiit kettlebell in razni poskoki, sklece ... Pa ni to, to. Se ga ubijem, ampak ne dovolj. Mogoče bi pomagalo, če bi dodal zraven še pol urce, urco teka dvakrat tedensko.
confused-1.gif
Ker poleti sem tam tekel po piramidi, delal šprinte, skakal po klopci in se je ful poznalo, me je zrezalo ko puter, je bilo pa premalo za maso. Ampak mislim, da bom zdaj ujel ritem. 4x na teden mi rata migat, ob sredah se ponavadi tudi alkoholno regeneriram in to izkoristim, da nič ne delam. Lahko še vi malo napišete, kako trenirate ali pa kak nasvet ipd.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Prvo se moraš odločiti kaj želiš, ali definicijo ali maso (to kar sedaj delaš res ni to to-razen tega če se želiš izključno dobro razmigati,imeti kondicijo, dobro počutje ipd.)...ker že tukaj gre za popolnoma drugačen trening in cardia skoraj nič, mogoče 2x na teden 25-30min nizkointenzivnega, tako da te tudi preveč ne zaliva....prav tako je pomemben jedilnik, ki je spet drugačen na masi in drugačen na definiciji. Če si si zadal neki cilj ne obupaj. Če prej nisi fitnesiral, imej mesec,dva krožne treninge za celo telo, z manjšimi težami pravilno izvajaj vaje, kar je zelo zelo pomembno, nato pa začneš s posameznimi mišičnimi skupinami. Sam imam 2 mišični skupini na dan. Kot si že sam napisal, da ti izolacijske niso ok, tako da probaj malo drugače, ker nekemu sede nekaj drugemu kaj drugega. Zdej ne vem kaj misliš s tem da te je izrezalo ampak premalo za maso??...vseeno tudi če nisi v nulo spucal greš lahko na maso, probaš čimbolj kvalitetno-tukaj spet igra vlogo jedilnik, tako da potem čim manj "pucaš" oz. da pri puncaju izgubljaš čim manj mišične mase, in čim več "odvečne" maščobe.
 

Dr_S

Pripravnik
22. avg 2007
898
6
18
CNS je naredil "blokado" preden pride do težjih poškodb

Najprej pavzo vsaj en teden, da se CNS spočije. Potem več OH, bcca + glutamin pred in med treningi, popraviti trening oz. optimizirati vaje na različne dneve.

To je za začetek.

Trening z utežmi je ene vrste HIIT trening in po takem treningu še 20min "klasičnega" HIIT je občutno preveč, če to delaš več kot 2x na teden...
Več ne pomeni vedno boljše ....