Prekopalnik

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.597
6.336
113
Zanima me, ali si kdo lasti kakšen prekopalnik in kako je z njim zadovoljen? Vsako leto, ko je čas ''štihanja'' bi imel prekopalnik, ampak se mi zdi da je tole kar prodajajo bolj sviranje kurtzu. Nekako se mi zdi, da ne gre dovolj globoko v zemljo, ali...
Zanima me tudi, kakšen je sploh postopek dela z njim. Recimo, ko štiham z lopato, dam gnoj v vsako drugo vrsto in nato lepo pograbim in poravnam. Vrt je na koncu zrihtan v nulo, ampak se je pa potrebno jjebati. Če bi bil rezultat dela s prekopalnikom zadovoljiv, bi si enega omislil, da si pač olajšam delo v prihodnje. Ima kdo kakšne izkušnje?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Jaz imam nekaj takega kot je ta, le da je moj starejši model in nima stranskega rezalnega kolesa in sprenjega kolesa. Moj ima kolesa zadaj, ki se med delom dvignejo, na vsaki strani ima tri vrste lopat za prekopavanje, ki jih lahko poljubno nameščam; torej 1, 2 ali 3. Globoko gre po občutku ene 30 ima zadaj en tak nastavek, ki ga višaš/nižaš in s tem nastavljaš globino. Močen je ko "pes" in lahko prekopam tudi zelo ilovnato zemljo, ki je pri nas. Res pa da moram takrat imeti samo eno ali dve širini lopatic, ker drugače skače. Jaz ga uporabljam na vrtu in na njivi, da med vrstami buč prekopljem in s tem uničim travo, da ne preraste mladih buč. Čisto ne nadomesti štihanja, pri nas recimo še zmeraj vsako drugo leto preštihamo grede. Sem pa lani prvič pred delom gnojil in je bilo top. Sicer navadno jeseni samo prekopljem in takrat če se nič ne sadi na gredo pustim kot je, potem pa spomladi pred saditvijo še enkrat prekopljem celo gredo in potem pograbimo in sadimo.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Jaz ga imam dela super moras se malo navaditi delati z njim. Drugace ce je trda zemlja gres pac veckrat cez na koncu je zemlja tako mehka da se pogresnes 20cm ko stopih gor :)
Si ne predstavljam da bi zdaj sel na roke stihat..
 

Priponke

  • efffb21f711fab813278a379c589c9fcf50fdfc7-GalleryBig.jpg
    efffb21f711fab813278a379c589c9fcf50fdfc7-GalleryBig.jpg
    77,3 KB · Ogledi: 554
Nazadnje urejeno:

alessio

Pripravnik
4. okt 2008
99
12
8
Ta prekopalnik dela skoraj sam. Nekaj podobnega imam tudi jaz.
 
Nazadnje urejeno:

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Zanima me, ali si kdo lasti kakšen prekopalnik in kako je z njim zadovoljen? Vsako leto, ko je čas ''štihanja'' bi imel prekopalnik, ampak se mi zdi da je tole kar prodajajo bolj sviranje kurtzu. Nekako se mi zdi, da ne gre dovolj globoko v zemljo, ali...
Zanima me tudi, kakšen je sploh postopek dela z njim. Recimo, ko štiham z lopato, dam gnoj v vsako drugo vrsto in nato lepo pograbim in poravnam. Vrt je na koncu zrihtan v nulo, ampak se je pa potrebno jjebati. Če bi bil rezultat dela s prekopalnikom zadovoljiv, bi si enega omislil, da si pač olajšam delo v prihodnje. Ima kdo kakšne izkušnje?

Prekopalniki so smrt za življenje v tleh in za strukturo tal. Še po oranju traja približno pol leta, da se talna struktura normalizira. Prekopalniki pa so v osnovi freze. To pomeni, da zdrobijo vse živo, večje drobce odložijo na dno manjši so pa na vrhu. Če je še organske mase bolj malo, se tako obdelana površina hitro zaskorji. V glavnem minusi na minuse. Je pa hitro narejeno in na koncu izgleda frajersko. Da bi s prekopalnikom zadelal kakšne omembe vredne količine gnoja ne gre.
Najboljša rešitev so zastirke. Te čuvajo tla, življenje v tleh organsko maso dobesedno potegne v tla, naslenje leto se samo malo globlje pregrabi ali prebode z vilami za zrak in je to to. Da se pride do te faze pa zna trajati, odvisno od stopnje uničenosti tal. Seveda se z zastirko ne gre igrat, če se obdeluje hektarje. Za par kvadratov pa je škoda delat kakorkoli drugače. Moje skromno menenje.
Aja, pa zastirke so super način, da se drži plevel pod kontrolo. Pletja je veliko manj. Pa vlaga se precej lepše zadržuje v tleh.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.597
6.336
113
Po prebranem me zadeva ne prepriča.
Se mi zdi da kljub uporabi prekopalnika, je ročnega dela še vseeno dovolj.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.597
6.336
113
A ni potrebno pograbiti in poravnati na roke? Gnoj moraš isto raztresti ročno itd...
 

alessio

Pripravnik
4. okt 2008
99
12
8
To je prekopalnik. To pomeni da prekoplje. Za raztrositi gnoj potrebuješ trosilec in seveda traktor.
Za prekopati vrt je pa je dovolj prekopalnik, ki naredi težje delo. Raztrositi gnoj, pograbiti in poravnati je pa lažje delo.


Kakšna je pa kvadratura vrta?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.200
4.670
113
Načeloma je SamSvoj napisal pravi recept. Freza dejansko ni dober stroj za zemljo. Po mojem sicer zato, ker preveč enakomerno naredi do tja, kamor seže. Seme pa tako kot človek rabi dokaj trdo zračno posteljo in mehko odejico :).
Ampak, ker na vrtu delajo tudi ženske in ker sejemo drobna semena, zastirka ni vsemogočna rešitev. Jaz jeseni ali pozimi z vilami privzdignem zemljo. Do gnoja pridemo izjemoma, letos ga celo imamo, konjski, že dobro razpadel in sem ga navozil spomladi in čez kak dan izbrano površino prefrezal. Dovolj dobro se pomešal in skril. Prej nikoli ni bilo dovolj drobno grudnato za nekoga drugega :(. Sedaj se mučim pol ure s to ropotajoče stvarjo in je rezultat zadovoljiv. Ni pa to čisto lahko delo vsaj pri meni, kjer ni nič ravnega. Drugi stroji so verjetno boljši. Potem z grabljami naredimo kolikor toliko ravno in sejemo. Ko se rastline pokažejo ven pa bo celo leto zastirka iz trave, nekaj pa tudi iz starega sena. Tudi kompost dodajam po vrhu, kolikor ga pridelam. Krompir, čebula, česen pa so seno dobili takoj, ko so šli v zemljo.
Da ne bi nikoli malo prezračil zemlje s kakimi vilami ali lopato, mora biti ta dokaj rahla in peščena. Pri težji zemlji bo freza naredila dve preveč ločeni strukturi. Pod plastjo frezanja se bodo zaprle vse pore v globino in je spodaj bolj trdo kot da ne bi z zemljo delali nič. Pravi beton ...
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Pepe;
Zastirka se najboljše obnese pri sajenju sadik. Pri direktni setvi v gredice je precej manj uporabna. Ali se dela tako kot pri vas, se pravi se poseje in počaka da zadeva vzklije in zraste do ene mere (ampak je v tem primeru potrebno najmanj eno pošteno pletje in seveda redčenje) ali pa se seje v vrstice in zastirko naredi v medvrstičnem prostoru, vrstice se pa pusti fraj. Ampak sadike so najboljša opcija ...
Seveda je plevel problem tudi ob zastirki, ampak precej manj in veliko lažje obvladljiv.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.393
4.387
113
49
Na sončni strani ALP
Odpiram staro temo o prekopalnikih...

Že dalj časa imam idejo v glavi, da bi 190m2 zelenice prekopal (sfrezal), poravnal, po potrebi dodal zemljo in na novo zasadil travo. Kjer imam zelenico je bil včasih vrt, ribez, maline itd. in iz tega razloga zelenica ni ravna oz. je polno jam. Sedaj po poplavah, kjer kljub odstranjevanju mulja ga je še nekaj ostalo, pa bi se lotil tega dela s prekopalnikom, da preostanek mulja zmešam z zemljo in poravnam zelenico. Prekopalnik vidim, da si ga lahko izposodim tudi npr. v inposu.

Bi bil to OK postopek? Zna bit potem znanstvena fantastika zravnati zemljo, da bo ravna?!
Nisem še tega delal zato sprašujem za nasvete.

Hvala.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
Mislim, da tak prekopalnik nebo prekopal zemlje, kjer raste trava.. Iz izkušenj povem, da so takšni prekopalniki koristni le za prekopano vrtno zemljo, vse kar je bolj zbita zemlja, ni za takšne prekopalnike..

Drugače pa tudi sam iščem kak stroj, ki bi sfrezal neravno travnato površino in da bi frezal le kake 3-4cm globoko...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Obvezno prekopana zemlja (preštihana), trde zemlje z ročnimi prekopalniki ne boš zranal.
čimbolj suha, bolje bo :).

Če ni težav z vodo, je sedaj idelani čas. Prekoplješ, pustiš par dni vročine, da se zemlja presuši, sfrezaš, povaljaš (če no povaljano, ne bo spomladi ravno), posješ in dobro zalivaš za začetek, itak bo pa tudi kmalu naravno zalivanje :)) . Jesenska trava, naj bi bila veliko bolj trpežna kot spomladanska (tako so mi rekli).

190 m2 je 19m × 10m površine, tukaj bi se ozrl naokoli, če lahko dobiš koga z motorizacijo (vrtni traktor, Tomo Vinkovič, .... z frezo), je smiselno (prkopalniki so 50-60 cm široki, to se boš navozil :). Jaz sem 10 m2 delal s prekopalnikom in je bilo super, do 50 m2 bi še delal, več pa nisem več prepričan.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.964
113
EU
Vikingov prekopalnik. Občasno ženi prekopljem vrt po potrebi. Na sliki je površinski prekop za sejanje trave. Ženi na vrtu prekopljem tako, da je prekopalnik vgreznjen do blatnikov in se drsajo po zemlji. Takrat prekopalnik dela s polnim plinom in zaradi velike globine, napreduje zelo počasi.
Takrat ga je potrebno čvrsto držati, ker ko zagrabi kakšno korenino v zemlji, rad skoči ven in pobegne naprej.

 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.200
4.670
113
Obstajajo stroji, ki znajo prekopati trato in zemljo tudi "presejati". Ampak to ni mašinca za 500 €, temveč ima smisel, da si naročimo storitev. Videl sem že to v akciji, sicer je bil stroj za traktor, freza je imela palice na zadnje delu na vrhu in skozi palice je šla samo drobno grudnata struktura. Kamni in podobno je ostalo globje. Mogoče se je celo vrtela v nasprotno smer gibanja od traktorja in je bila potrebna velika moč. Kombinacija je vsebovala tudi valj.
Ne najdem nobene slike, ker ne vem, kako bi se tak stroj točno imenoval. Vsekakor ni kar vsaka kmetijska freza idealna zato. Verjetno si to lastijo kaki vrtnarji, ki opravljajo storitev sejanja trave. Ali pa vsaj vedo, kdo to ima.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga

luka51

Guru
16. avg 2007
13.869
5.137
113
Za kaj bolj trdega od vrta oziroma za zbito zemlo vzameš frezo tipa motokultivator ali tiste manjše namenske.
Jaz z AL-KO 5002r in freza nastavkom prekopljem tudi travo. Res da ne v prvi rundi. Če maš pa kako muto pa tak ni problema.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo