Pregrevanje motorja pri uporabi klime?

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.363
6.547
113
Se razume. Še nikol se mi ni zgodilo, da ne bi bilo vode v exp. posodi. Kvečjemu malce pod minium je.

Da se vrnem k "throttle body", mi zaupaš tvojega prodajalca, da kar pri njem naročim, v primeru, da je to kakšna štacuna iz UK?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.363
6.547
113
Danes sem zadevo dodobra stestiro v vroči žabariji
wink-1.gif


Uspem sel posneti zelo slabo kakovosten video, a upam, da bo kaj v pomoč.

https://www.youtube.com/watch?v=IhNlgOCAWVQ

Pa da malce še razložim. Tale zvok je tisto, o čem sem v prvem postu govoril, nek čuden zvok, ki prihaja nekje iz armaturke...Lahko se vidi malce povišana temperatura in obrati...obrate sem poiskušal "umiriti " s tem, da sem malce dal po gasu, da se bi loputa sama vrnila v normalno stanje...ker ni pomagalo sem izklopil klimo (sliši se kdaj). Nato so obrati poskočili celo na 2000rpm...nato sem spet vklopil klimo in obrati so padli, tisti zvok se pa je spet pojavil. Tole je posneto ko je avto stal na miru!

Moram pa povedati, da ventilator in hlajenje deluje OK. Namreč tisti "glavni" se vklopi nekje ko je kazal na "uri" 14.00 in ne pri 15.00, potem pa dela vse, dokler ne pade temperatura na "uro" 15.00, tako da je strah odveč.

Čeprav še vedno ne vem kaj je ta zvok. Prisoten je samo, ko stojim na mestu in še to ne vedno. Recimo proti koncu dneva, ko sem klimo že fajn namučil...sploh ni bil več prisoten.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Tisti zvok, je zvok kompresorja klime. Glede na to da je avto že kar nekaj let star, je servis kompresorja potreben...
Temperatura pa ni čisto v redu. Dejansko je to zgornja meja, ki je še dovoljena(pozabi na rdečo polje, ker če pride do tja, je že prepozno)! Možno je , da imaš tudi ijet luft v sistemu oz. v hladilniku.
Kar se pa tiče obratov, sem ti pa že povedal rešitev.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.363
6.547
113
Koliko kaj stane tak servis, oz se sploh splača?

V kolikor ni zadeva predraga...priporočaš kakšnega mehanika?

PS, koliko kaj žere avto, če stoji na mestu in je vklopljena klima?
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Cena servisa kompresorja ne vem, bodo drugi povedali. Bo pa to dobra informacija tudi zame, ker se tudi meni malo čudno oglaša. Zaenkrat samo pri vklopu za par sekund, potem je tiho...
Avto na mestu s prižgano klimo žre malenkost več, kot brez klime. Ni omembe vredno.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.363
6.547
113
Torej okoli 0.8L na uro, nekje sem zasledil, da so govorili o 0.7L na uro...

Torej, če se mi ventilator vklopi preveč pozno, kaj bi lahko blo narobe, senzor verjetno ne...zrak? Ampak mislim, da je ravno zaradi tega raztezna posoda, da gre luft tam ven, če je v sistemu?

Kako se pa po nemško reče tale luputa, mogoče jo dobim kje v avstriji ali nemčiji?
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Zrak je lahko ujet v hladilniku...posledično je manj učinkovit, ker je manj prostora v satju za hlajenje vode. Raztezna posoda ima funkcijo regulacije pritiska, se mi zdi.
Kako se pa v neščini reče pa ne vem.....luft messer(?)
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.363
6.547
113
Aha, razumem..ima hladilnik kje kakšen "ventil" da bi ga preluftal, oz kako se spravi zrak ven?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.363
6.547
113
Kaj pa vem, sedaj pa ni nič kaj vode steklo...morda zato ker ni tako vroče?

Anyhow..danes sem opazil, da se glavni ventilator vklopil, ko je bilo temp "na 9.00" in brez klime....morda so se zadeve same izboljšale
wink-1.gif


Počasi bom verjetno naročil tudi tisti throttle body...a z njim se pridobi še kaj drugega, kot samo bolj miren prosti tek?
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
No fajn, da dela kot mora.
smile-1.gif
Z aluminijastim TB boš samo preprečil zatikanje pri zelo vročem motorju, to je vse.