Predelava brajdovca /grozdja v vino..

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Tole okoli babjih brbončič lahko potrdim.

Ko sem še kupoval odprto vino za “domov” (tistih 100-150 l kar smo ga na leto pozaugali) je bila ona “odločala” kaj bomo kupili.
Prodajalca sem moral samo toliko pripraviti, da ji razlagal “kako je vino” in koliko stane.
Moja je po pravilu itak izbrala “najboljše” (o okusih se naj ne bi - torej najboljše pomeni, da je sedlo meni, njej in tudi gosti se običajno niso pritoževali) in seveda najdražje. Ampak cena pri teh 100 litrih itak ne igra neke vloge, saj kupuješ zase in ne za preprodajo.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Stardec v tej temi si čisto drug človek, svaka čast. Daj povej kako se lahko kupi liter, dva, tri tega tvojega dobrega in ga spravi na Štajersko. Da vidim al je res tako dober kot praviš.
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.376
2.024
113
Tole okoli babjih brbončič lahko potrdim.

Ko sem še kupoval odprto vino za “domov” (tistih 100-150 l kar smo ga na leto pozaugali) je bila ona “odločala” kaj bomo kupili.
Prodajalca sem moral samo toliko pripraviti, da ji razlagal “kako je vino” in koliko stane.
Moja je po pravilu itak izbrala “najboljše” (o okusih se naj ne bi - torej najboljše pomeni, da je sedlo meni, njej in tudi gosti se običajno niso pritoževali) in seveda najdražje. Ampak cena pri teh 100 litrih itak ne igra neke vloge, saj kupuješ zase in ne za preprodajo.
Menda se brbončice v ustih/jeziku regenerirajo na vsakih 18 dni. Tako pravjo ocenjevalci/preizkuševalci vin. Ne znam pa povedat v kateri fazi obnavljanja naj bi bil okus najbolj optimalen. Ni pa vse v okusu, ker če vina tudi ne ovohaš, pol u bistvu ne veš kaj piješ. Tako da nos je tud ključen.
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.376
2.024
113
Stardec v tej temi si čisto drug človek, svaka čast. Daj povej kako se lahko kupi liter, dva, tri tega tvojega dobrega in ga spravi na Štajersko. Da vidim al je res tako dober kot praviš.
Lej, imam nekaj svojih stalnih strank, ki moje vino kupujejo "odprto". Pa ožjim prijatlem ga podarim namesto "kupljenih" daril. Flaširat ga nočem več, ker ta sterilizacija in polnjenje flaš pereveč košta, pa tud nimam ga tolko, da bi se šel biznis. Nekaj naredim reprezentančnih flaš, za darilo, to je pa tud vse. Saj zato pa lahko narediš res dobro vino, če ga nimaš preveč in se mu tako lahko bolj posvetiš, če se ne greš industrije.
Lej, saj ti verjamem, ampak moraš tud ti mene razumet. Ne bi rad vlekel politike v to debato, ampak, na tem forumu imam ene 3 komunajzarske kanone Tipa Snečer in Gatto, ki me smrtno sovražijo in grem stavit, da bi mi škodili takoj, ko bi me zvohali. In če ti pošljem flašo ali dve moje rujne kapljice, sprožim sledljivost in res ne morem vedet da nisi tisti Snečer, ki me hoče obglavit. Zato, sori.
 
  • Haha
Reactions: bizi

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
sm mislu, da stardec tokrat ne bo o politki. Pa se že zgovarja s politko, da ne more dat vina za probat.
Predlagam, da ribicija ponoči pred vrati pustiš liter.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Kaj pa upirabljate za čiščenje cistern ? V tamali sem komaj očistil vodni kamen z žičnato gobico...Ne morem verjeti da se toliko nabere po straneh..
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.376
2.024
113
Kaj pa upirabljate za čiščenje cistern ? V tamali sem komaj očistil vodni kamen z žičnato gobico...Ne morem verjeti da se toliko nabere po straneh..
Če se ti je nabral kamen, pomeni, da se ti je vino razkisovalo.
Drgač pa, za čiščenje kamna, ne rabiš nič druzga kot vroč vrel krop vode. Cisterno postavi ven na mraz, pol pa to od znotraj polivaj z vrelim kropom. Temperaturna razlika poskrbi za širjenje in krčenje pleha in kamen pol odleti sam od sebe brez drgnenja. Ni pa dobro cisterno praskat z ostrimi stvarmi, ker se naredijo poškodbe/praske in se pol v tiste praske še bolj kamen nabira.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69 in mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Vino ne more bit takoj čisto. Saj sem rekel, poizkušaj, vohaj, glej da vino pri točenju zmeraj žubori (da se ne vleče) itd....pa se pol odloč. Sicer pretok, če imaš dovolj žvepla, najbrž ne bo škodil. Odpri spodnjo pipico pa poglej če teče ven gošča. Če teče fejt gosto, pomeni da se čisti.
Če bi rad, da se ti hitreje očisti, ti lahko izdam še eno mojo pogruntacijo. V cisterno lahko naložiš plastenke leda. Led bo hladil zgornjo plast mošta in po fizikalni zakonitosti, potiskal goščo na dno. Podobno se dogaja, če daš flašo v hladilnik. Podobno lastnost imajo tud čistila kot so bentonit, želatina itd...Ampak to ne povej nikomur. To je moj izum.
Se pravi ,če mi sedaj deluje nekako vse ok ,po drugem pretoku čez čas ni potrebe .. Ali je vseeno smiselno še enkrat pretočiti ?

V kolikem času , pa vseeno naj bi se očistil ta mošt v 150 litrski cisterni. V mesecu , dveh ...? Po kolikem času je znak ,da je nekaj narobe ? Kaj sploh bi lahkobilo krivo ,če se recimo ne očisti ?
 
Nazadnje urejeno:

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Drugi pretok je “relativen” - če si sedaj odstranil “vse droži” se načeloma nima kaj več vsedati - drugače je olje bilo “včasih” običajno nekje okrog Božiča do Velike noči še enkrat pretočiti - in ker delaš “po starem” bo verjetno tudi pri tebi treba - a to je “na daleč” težko oceniti…
Spremljaj kaj se bo dogajalo - žveplo, čiščenje, “vlečenje” - če bo kaj odstopalo od normale - pretok in dožveplati na potrebeno količino žvepla.
Če bo spodaj teklo čisto in dišeče vino - pusti na miru in čimprej spij.

Mimogrede - Hanzi (a) - kako kaj tvoj kis? Si že vlil po bregu ali se še kar trudiš?
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pa ne gre da se mi mudi... gre za to ,da vem da ni nič narobe ,če čez dva ,tri tedne še ne bo očiščen.

Če pa je razpon od božiča naprej ,je pa najbolj smiselno da tudi olje gor nalijem..Če bom pa še enkrat pretakal bo pač nekaj malega šlo stran.


Okus kalnega pa čistega pa verjetno tudi ni čisto isti ?? Ga bom pa v dvoliterco natočil da se malo usede pred pitjem.

Drugo leto pa tudi če je 150 litrska cisterna dam še eno pipo višje.

Aja ,pečenko imam doma ,račja bedra in prsa sem pa nagledal v lidlu..:cool:
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.376
2.024
113
Se pravi ,če mi sedaj deluje nekako vse ok ,po drugem pretoku čez čas ni potrebe .. Ali je vseeno smiselno še enkrat pretočiti ?

V kolikem času , pa vseeno naj bi se očistil ta mošt v 150 litrski cisterni. V mesecu , dveh ...? Po kolikem času je znak ,da je nekaj narobe ? Kaj sploh bi lahkobilo krivo ,če se recimo ne očisti ?
Zadnji pretok napravi, ko boš videl, da se je vino dovolj očistilo. Ker dokler je vino motno, pomeni, da so v vinu še zmeraj neke primesi, droži, nečistoče, odmrle kvasovke, škropiva, itd....to mora it ven. In dokler bo v cisterni kakršnakoli vsedlina, pomeni, da se ti bo ob prvi večji spremembi pogojev/ temperature v kleti, vino lahko ponovno čist skalilo. Kolk pretokov tvoje vino rabi, je težko povedat na pamet, to moraš spremljat. Včasih je dost dva pretoka včasih pa več. Odvisno kaj se dogaja. Vsekakor pa, ko boš lahko rekel, da je tvoj mošt končno postal zrelo vino, mora vino bit čisto, v cisterni pa nobene vsedline več.
Tudi ni nekega pravila v kolikšnem času mora vino bit popolnoma čisto. Včasih se spuca že po enem mesecu, včasih pa po treh štirih. Včasih pa še dlje. Če opaziš, da se na vrhu vino lepo čisti, pomeni, da se bo ziher očistil. Če pa vidiš da je vino dalj časa še skoz motno tud na vrhu, pol pa nekaj ne štima. Men se enkrat chardonnay celo leto ni spucal popolnoma. Pa sem dodal bentonit in želatino. Ne vem vzroka, pa tud v laboratoriju niso ugotovili kaj bi bil vzrok. Čeprav je bilo vino zelo dobro za pit. Ampak v kozarcu se je skoz videla meglica. Lahko pa ga filtriraš, če te to moti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Tu se ves čas vrtim . Če želiš kaj videti ,ti ne preostane druge kot plovec dvigniti. ?? To potem ni težava ?

Pretok pa tako laično pomeni da ga vsakič znova "skaluburiš" ?? In spet čakaš na čiščenje .

Sem že večkrat kje pil tako domače vino ,pa ni bil čisto tako kristalno čist.. Tako da verjetno sama narava gre do neke točke.
Morda sem komu tečen ,a sem siguren ,da bi si tole temo moral dobro prebrati marsikdo ..