Predelava brajdovca /grozdja v vino..

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
stardec
Hvala. To kontroliram že sedaj ali ko odvreje. Moram pa še malo navodila prebrati. ;)

Kar se tiče kleti. Sedaj ga imam v bolj topli cca 15-18 stopinj.

Ko bom pretakal ga bom pa prestavil v bolj hladno ,trenutno cca 10 stopinj.

Ali bom moral s pretokom pohiteti da ga sprestavim na hladno ,ali ga lahko imam na teh 15 stopinjah še tisti teden do pretoka ?
Komot ga imaš v tej kleti. Zdaj bodo itak hladnejši dnevi že. Jaz ga imam v isti kleti skoz.
Jaz bi ti res svetoval, da že zdaj, ko še vre, s tistim reagentom izmeriš kisline. Pa vsak dan meri, če ti oeksli lepo padajo. Ker pazi, ko bo prenehalo vretje in ti oeksli ne bodo več padali, pol se ob idealnih pogojih lahko prične proces biološkega razkisa. Marsikdo misli, da mošt še skoz vre, ker veha še skoz skače, v resnici pa se lahko že dogaja biološki razkis. Lahko se ti celo preveč razkisa, če ne boš pazil, pa bo pol vino zanič, trpko, vodeno... Če so pogoji pravi, se razkis ponavadi začne dogajat kakšne tri dni po končanem vretju in začne veha spet skakat, kot prej pri vretju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
stardec

Pa moram osebno kaj početi glede tega razkisa ,ali je to samo od sebe. ( se preveč razkisa ?? kaj pa naj naredim da ne pride do tega ? )

Kaj mi pomenijo podatki ki jih bom dobil s tistim kompletom za testiranje ?

trenutno so eksli med 25-30 .
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
stardec

Pa moram osebno kaj početi glede tega razkisa ,ali je to samo od sebe. ( se preveč razkisa ?? kaj pa naj naredim da ne pride do tega ? )

Kaj mi pomenijo podatki ki jih bom dobil s tistim kompletom za testiranje ?

trenutno so eksli med 25-30 .
Razkis se začne delat, če ima mošt PH višji od 3,2. To je pogoj, da se biološki razkis sploh lahko začne. Torej moraš imerit PH, da boš vedu, če sploh imaš pogoje za biološki razkis. Če je PH nižji od 3,2 se ne bo hotel sam razkisat. Pa temperatura mošta mora bit višja od 18 stopinj.
Če glede na okus misliš, ali če si izmeril, da so kisline prave, ga pač takoj po končanem vretju žveplaš in se pol nimaš več kaj bat, da se ti bo preveč razkisal. S žveplom zadevo zabetoniraš, konzerviraš.
Jaz mislim, glede na sorto tvojega vina, ki je samorodnica, bi ble za tvoje vino primerne kisline tam okoli 7 ali 8 mg na liter. To bi blo, za moj okus eno tako pitko sveže vince. Je pa vse stvar tvojega okusa, kar je teb všeč. Seveda je pa jabolčna kislina tista, ki se v ustih najbolj čuti. S tem reagentom meriš samo skupne kisline, ne vsako posamično.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Kolk visoke kisline pa imaš zdaj? A si kaj meril?
Na lističu, je tako nekako ph najbližji 3,5. . Malenkost sem tja.

Tiste kisline so pa bolj tricky. Tako barvo ,kot je na listu z navodili iste ne morem pričarati. Nekje se mi zdi najbližje takšna indigo modra ?? Tisto je potem cca 15. Ali kako naj določim kdaj je tista najbolj optimalna barva za čitanje skale ? ( tu dopuščam da rezultat ni pravilen ,ker vprašanje če sem pravi čas nehal dodajati reagent ?? )

Se pa vrenje definitivno sedaj umirja.

Je pa tam pod 30 ekslov proti 20 . Ni več take stroge črte..
 
Nazadnje urejeno:

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Koliko je to ??
 

Priponke

  • Webp.net-resizeimage (90).jpg
    Webp.net-resizeimage (90).jpg
    381,7 KB · Ogledi: 99
  • Webp.net-resizeimage (91).jpg
    Webp.net-resizeimage (91).jpg
    364,8 KB · Ogledi: 100

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Na lističu, je tako nekako ph najbližji 3,5. . Malenkost sem tja.

Tiste kisline so pa bolj tricky. Tako barvo ,kot je na listu z navodili iste ne morem pričarati. Nekje se mi zdi najbližje takšna indigo modra ?? Tisto je potem cca 15. Ali kako naj določim kdaj je tista najbolj optimalna barva za čitanje skale ? ( tu dopuščam da rezultat ni pravilen ,ker vprašanje če sem pravi čas nehal dodajati reagent ?? )

Se pa vrenje definitivno sedaj umirja.

Je pa tam pod 30 ekslov proti 20 . Ni več take stroge črte..
Jaz PH merim s ph metrom. Je bolj zanesljiv. Kislino merim pa z reagentom v epruveti in opazujem preskok barve. Če hočeš, nesi vzorec v kakšen laboratorij.
Če maš ti kisline 15, to bo prekislo. Se ne bo dalo pit. Pejd v trgovino pa kupi Sihadex in kemično razkisaj.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
stardec se pravim mislim da nisem prav meril..Ker tako na okus ,ni čutiti da bi bilo toliko preveč. Pravega okusa še ni ,kar je logično ,a se da spiti. Bom danes še enkrat poizkusil izmeriti. Težava te meritve je ,kdaj je tista prava barva. Je že bila taka modrikasta pa sem še dodajal. Nekako je bilo samo vedno bolj temno ?? Ti si napisal ,da bi po tvoje bila najboljša kislina cca 7-8 mg/l . Tista snov za kemični razkis ,koliko se pa doda na 100l da zmanjšaš za recimo 1mg na hl. To mi čisto jasno enkrat je v mg drugič v gramih.
Ali pa konkretno koliko gramov te snovi v 100 litrov mošta da zmanjšam za 1mg na liter ??


Da nebi čisto falil. Pa to se naredi že sedaj pred pretokom . Hvala
 
Nazadnje urejeno:

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
stardec se pravim mislim da nisem prav meril..Ker tako na okus ,ni čutiti da bi bilo toliko preveč. Pravega okusa še ni ,kar je logično ,a se da spiti. Bom danes še enkrat poizkusil izmeriti. Težava te meritve je ,kdaj je tista prava barva. Je že bila taka modrikasta pa sem še dodajal. Nekako je bilo samo vedno bolj temno ?? Ti si napisal ,da bi po tvoje bila najboljša kislina cca 7-8 mg/l . Tista snov za kemični razkis ,koliko se pa doda na 100l da zmanjšaš za recimo 1mg na hl. To mi čisto jasno enkrat je v mg drugič v gramih. Da nebi čisto falil. Pa to se naredi že sedaj pred pretokom . Hvala
Sihadexa za razkis, mislim da se da 65gramov na 10 litrov mošta, da narediš popolni razkis tega 10l mošta. To naj bi v teoriji, ko zliješ teh 10l nazaj v cisterno, zbilo za eno stopnjo na 100l. Torej za 1 miligram. Moraš pa ta sihadex zmešat v eni večji posodi, ker to se zelo peni. To je v bistvu neka soda bikarbona. Saj imaš navodila gor.
Saj paravim, tistih 7-8 mg je po mojem okusu za eno tako "cviček" vino, kot ga imaš ti, ker ti si imel že v štartu bolj malo sladkorja, kar pomeni, da ni grozdje še bilo preveč zrelo, zato je čist možno, da imaš res 15mg kisline. Bela vina imajo lahko več kisline. Tud 11mg al pa še kaj več. Stvar okusa in kako "polno" vino ali sorto vina imaš, da kislina v polnem vinu ne pride toliko do izraza. Zato pa tisti, ki lapajo kako je cviček, kao, kisel, tisti nimajo pojma. Cviček lahko tud razkisaš kolikor hočeš. Teran npr ima načeloma več kisline kot cviček, pa nihče ne govori, da je teran prekisel.

Aja še to; V nedogled tud ne smeš zbijat kisline, ker pol ti bo PH narasel in boš imel probleme pri nadaljnem kletarjenju in vzdrževanju kondicije vina. Se rado kvari pol.Težko ti svetujem samo prek interneta, ker to je treba opazovat, merit, preizkušat itd....
In ja, to razkisovanje že kar naredi pred pretokom, zdaj. Pa še enkrat med pretokom daj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Kemični razkis delati zdaj je nesmiselno. Prvo moraš vedeti kolko imaš kisline, ali je prekislo, ali ti paše/nepaše.
Nekaj kisline bo še zmeraj padlo čez zimo, tako da je zdaj vrat na nos delati kemični razkis nesmiselno. Zdaj je še v fazi biološkega razkisa. To pomeni da kislina še pada sama brez uporabe kemije.
Sicer je pa tud kemični razkiz dokaj natančna zadeva. Točno moraš vedeti, kolka je kislina in točno vedeti kolika je količina vina. Da se ti ne bi zgodilo, da boš razkisal preveč. Vino brez kisline pa ni dobro.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Sihadexa za razkis, mislim da se da 65gramov na 10 litrov mošta, da narediš popolni razkis tega 10l mošta. To naj bi v teoriji, ko zliješ teh 10l nazaj v cisterno, zbilo za eno stopnjo na 100l. Torej za 1 miligram. Moraš pa ta sihadex zmešat v eni večji posodi, ker to se zelo peni. To je v bistvu neka soda bikarbona. Saj imaš navodila gor.
Saj paravim, tistih 7-8 mg je po mojem okusu za eno tako "cviček" vino, kot ga imaš ti, ker ti si imel že v štartu bolj malo sladkorja, kar pomeni, da ni grozdje še bilo preveč zrelo, zato je čist možno, da imaš res 15mg kisline. Bela vina imajo lahko več kisline. Tud 11mg al pa še kaj več. Stvar okusa in kako "polno" vino ali sorto vina imaš, da kislina v polnem vinu ne pride toliko do izraza. Zato pa tisti, ki lapajo kako je cviček, kao, kisel, tisti nimajo pojma. Cviček lahko tud razkisaš kolikor hočeš. Teran npr ima načeloma več kisline kot cviček, pa nihče ne govori, da je teran prekisel.

Aja še to; V nedogled tud ne smeš zbijat kisline, ker pol ti bo PH narasel in boš imel probleme pri nadaljnem kletarjenju in vzdrževanju kondicije vina. Se rado kvari pol.Težko ti svetujem samo prek interneta, ker to je treba opazovat, merit, preizkušat itd....
In ja, to razkisovanje že kar naredi pred pretokom, zdaj. Pa še enkrat med pretokom daj.
Razumem da na daljavo je težko..Sem pa dobil tiste glavne informacije.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Kemični razkis delati zdaj je nesmiselno. Prvo moraš vedeti kolko imaš kisline, ali je prekislo, ali ti paše/nepaše.
Nekaj kisline bo še zmeraj padlo čez zimo, tako da je zdaj vrat na nos delati kemični razkis nesmiselno. Zdaj je še v fazi biološkega razkisa. To pomeni da kislina še pada sama brez uporabe kemije.
Sicer je pa tud kemični razkiz dokaj natančna zadeva. Točno moraš vedeti, kolka je kislina in točno vedeti kolika je količina vina. Da se ti ne bi zgodilo, da boš razkisal preveč. Vino brez kisline pa ni dobro.
Ne bom kar tako na vrat na nos ..

Samo če poslušm ,in bi dal eno 100g pakiranje na 100 litrov ,bi to v bistvu matematično znižalo kislist za cca 1,5 mg na liter. Tako da samo z eno pakngo verjetno tudi ne bi zafrknil in preveč razkisal. ?? Ali se motim.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Jaz ne bi tega delal zaenkrat.
To lahko narediš kadarkili. Jaz bi počakal, da narava naredi sama razkis. Potem boš pa že videl ali je še preveč ali je OK
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Se pravi sedaj dam počasi plovec noter brez olja..Čez cca en teden pa pretočim ,in dam žveplo in olje gor ? Bo to ok ? Se pravi razkisam lahko kadarkoli ,samo bo problem ker bom imel olje gor ?? Iz tega vidika je bolje da še čez par dni izmerim kisline ,pa še bolj na okus določim ali razkis da ali ne ..

Saj vem da sem tečen ,samo bolje stokrat vprašati kot enkrat zasrati..
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Kemični razkis delati zdaj je nesmiselno. Prvo moraš vedeti kolko imaš kisline, ali je prekislo, ali ti paše/nepaše.
Ne bo držalo. Če je PH prenizek, (povdarjam, če je) se mu biološki, oziroma, kot ti praviš, naravni razkis sam od sebe ne bo naredu. Ni šans. Ti rabiš PH višji od 3,2, pa še to je malo, pol pa lahko pričakuješ, da bo razkis sam od sebe stekel. Drugače pa ne bo. In ravno zato je kemičen razkis smiseln že zdaj, v času vrenja, da moštu s tem sihadexom dvigneš PH že zdaj. In če boš že zdaj med vrenjem dvignil PH nad 3,2 pol lahko takoj po končanem vrenju že pričakuješ še biološki "naravni" razkis. V tem je finta. Torej, med vrenjem narediš enkrat kemični razkis, pol izmeriš koliko si dvignil PH in šele pol lahko pričakuješ biološki razkis.
Je pa res, da pozimi, če je klet mrzla, se vino še avtomatsko razkisa dodatno za eno stopnjo.
,
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Se pravi sedaj dam počasi plovec noter brez olja..Čez cca en teden pa pretočim ,in dam žveplo in olje gor ? Bo to ok ? Se pravi razkisam lahko kadarkoli ,samo bo problem ker bom imel olje gor ?? Iz tega vidika je bolje da še čez par dni izmerim kisline ,pa še bolj na okus določim ali razkis da ali ne ..

Saj vem da sem tečen ,samo bolje stokrat vprašati kot enkrat zasrati..
Plovec daj gor, ko bo nehalo vret, drugač ti bo plovec pokozlalo in bo potonil. Pol dokončaj razkis (lahko razkis delaš tud pozneje, ampak pol boš zaradi tega poznejšega razkisovanja imel vino dlje časa kalno).
To žveplanje in zalivanje z oljem je odvisno kako se boš odločil razkisovat. Če se sploh boš. Jaz, glede na to, da si ti imel mošt zaradi nevrenja precej dolgo izpostavljen na zraku, ne bi dolgo čakal s žveplanjem, ker tvegaš preveliko oksidacijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes