Predelava brajdovca /grozdja v vino..

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Pa seveda vre!
Jasno po slikah in to da ima mehurčke kot šampanjec, ko je probal...kakšen bo pa končni produkt bo pa čas pokazal
 
  • Všeč mi je
Reactions: lanos

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Ob prešanju je bilo 8-9 stopinj ,sedaj je pa že štiri dni na 18-19.. Da ne grem čisto znova. Meni v kadi vsaj po moje ni nič vrelo ? ( Prenizka temperatura ??) Ampak to smo nekako že predebatirali. Sedaj smo v cisterni pa spet ni vretja ? No danessem dodal kvasovke. Cca 45g na 130-140litrov.
Saj pravim, teb se je vretje definitivno ustavilo. Ne vre ti več. Če si zdaj ponovno s kvasovkam zalaufal ok, ampak če se ti je mošt že tako spucal, malenkostno premešaj droži, da se bodo imele kvasovke kam oprijet. Pa nekaj toplih plastenk vrzi v cisterno, da boš na vrh temperaturo dvignil.
Pa tist klobuk vrzi ven.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
mercedes , a je še kaj sladek, ko si ga probal? Si rekel, da je malo po šampanjcu. Potem je že vrelo.
Izmeri in odčitaj Oe ali Babo skalo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
mercedes , a je še kaj sladek, ko si ga probal? Si rekel, da je malo po šampanjcu. Potem je že vrelo.
Izmeri in odčitaj Oe ali Babo skalo.
Mošt še sploh kaln ni bil..Že iz preše je tekel tak kar bister..
Še zmeraj ne vem ali je ok temperatura. Sedaj je v prostoru cca 17-18 stopinj in tudi sama cisterna ima tu nekje.

stardec pa lahko spet odprem da odstranim tist klobuk ali je vseeno bolje da pustim.

Po koliko časa bi sedaj če kvasovke delujejo začeti vreti ?

lanos bom izmeril ko pridem in napišem..
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Pa stardec a vprašaj ali dodaš še kaj cukra in koliko. Meni osebno je 16 brixov malo - jaz bi na 100 l mošta malo več kot 2 kg cukra dodal.
(Odvzameš 5 l mošta - pogreješ in cuker raztopiš, ohladiš na sobno ali max 35 stopinj in vrneš v cisterno).
Ampak ta akcija mora biti sedaj “takoj”, da zmotiš vrenja.
Zakaj cuker? Za dvig alkohola (16 Brix bi ti ob popolnem vrenju dalo 8,5 % alkohola, brez preostanka sladkorja - švoh in kisla fukola …)
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Evo da malo poročam.. :)

Cukral sem že takrat ko sem vlil v cisterno ( 2kg na cca 130l)

Sladkorja je sedaj tam cca 15,5 brix.

In ta glavno . Vre ! Vrelo je verjetno že res prej kot ste opisovali glede na moje fotografije .
Sem pa odmaknil gumico , ovil s stretch folijo in vseeno nategnil še nazaj gumico.

V istem trenutku je začelo dvigati vrelno veho.

Aja ,pa glavo sem naslonil na cisterno ,in kar veseli "cvrči"..

Imam pa tudi tale komplet " https://agrocom.si/vse_kategorije/e...za_sode/1757/komplet_za_analizo_vina_eno_vin/
"

Tako da bo zaželjeno ,kdaj to meriti ,kako ,in kakšni so pričakovani rezultati..

vsekakor pa vsem še enkrat hvala za dosedanjo pomoč in seveda vnaprejšnjo..;);)
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Uuuu hebemti.... guma ni drzala. Zdej pa pusti pr mir. Ko veha pade, izmeri se enkrat in ko bo na 25 oe je to to. Pol gremo pa dalje
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Koliko pogosto pa mora dvigniti "burkniti".. :D Ker to je bolj poredko.

Vrejejo pa sedaj obe cisterni..



Temperatura v kleti cca 18 stopinj je primerna ali kaj spremenim ?
 
Nazadnje urejeno:

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Koliko pogosto pa mora dvigniti "burkniti".. :D Ker to je bolj poredko.

Vrejejo pa sedaj obe cisterni..



Temperatura v kleti cca 18 stopinj je primerna ali kaj spremenim ?
Temperatura v kleti je ok.
Sicer pa ni tolk pomembno kolk je topla klet, ampak je bolj važno kolk je temperatura v cisterni. Za rdeče vino lahko spustiš tud kakšno stopinjo ali dve nad 20°C, belo pa naj nebi preseglo 18°C. Če ti temperatura mošta preveč raste, pa vrzi noter kakšno bibitko leda.
Kolk pogosto mora veha skočit, je zelo odvisno od cisterne, količine mošta v cisterni in kakšno veho imaš in kolk vode si v to veho nalil. V tvojem primeru bi jaz rekel, da mora veha skočit nekje na 5 - 7 sekund, pri intenzivnem vrenju. Je pa bolj kot skakanje vehe, važno kolk Oe ti na dan pada cuker. Nekje okol 3 Oe (eksle) ti mora na dan padat sladkor. Ko boš imel pa še kakšnih 35 ali 40ekslov, pa še malo hrane za kvasovke namešaj pa zlij noter, da bo do konca povrelo. Seveda če hočeš pridelat suho vino. Če hočeš met pa malo bolj sladko vino, pa prej zaključi vrenje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pozdrav vsem..

Sem imel danes zjutraj malo presenečenja v kleti.. Mi je snelo pokrov. Notri je veliko pene.

Sem zrihtal nazaj,povil in vreje naprej.


stardec , hvala za info. Merim cisterno ima cca 22 stopinj. Če je potrebno hladiti , potem moram odpreti pokrov ??

Takole bolj na grobo sem že med 25-30 eksli. Imel bi pa neko normalno vino. Tako da se da piti. Če bi želel prej zaključiti vrenje ,kako pa to naredim ?
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Pozdrav vsem..

Sem imel danes zjutraj malo presenečenja v kleti.. Mi je snelo pokrov. Notri je veliko pene.

Sem zrihtal nazaj,povil in vreje naprej.


stardec , hvala za info. Merim cisterno ima cca 22 stopinj. Če je potrebno hladiti , potem moram odpreti pokrov ??

Takole bolj na grobo sem že med 25-30 eksli. Imel bi pa neko normalno vino. Tako da se da piti. Če bi želel prej zaključiti vrenje ,kako pa to naredim ?
Si imel prepolno cisterno, na polno je vrelo in ti je vrglo pokrov dol. Šola za drugič. Glede na eksle bo očitno kmalu nehalo vreti. Če hočeš vretje zaključiti, pač dodaš tekoče žveplo in vse akcije in reakcije se ustavijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Je pa tekoče žveplo pravo tisto , ki piše gor mislim da žveplasta kislina ??h2so4 . Če se bo sedaj ustavilo samo od sebe ,čez koliko časa pretočim in koliko žvepla cca na 130 litrov ?
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Pozdrav vsem..

Sem imel danes zjutraj malo presenečenja v kleti.. Mi je snelo pokrov. Notri je veliko pene.

Sem zrihtal nazaj,povil in vreje naprej.


stardec , hvala za info. Merim cisterno ima cca 22 stopinj. Če je potrebno hladiti , potem moram odpreti pokrov ??

Takole bolj na grobo sem že med 25-30 eksli. Imel bi pa neko normalno vino. Tako da se da piti. Če bi želel prej zaključiti vrenje ,kako pa to naredim ?
Pokrov ti je snelo, ker imaš premajhno veho glede na inteziteto vrenja. Pa streč folijo povij še malo nižje dol od roba cisterne, da bo več folije držalo. Najbrž si tud preveč kvasovk naštimal in ti preveč vre.
Pokrov cisterne lahko odpreš brez problema, saj dokler mošt vre in se noter dela nadtlak, ne more zunanji zrak vdret v cisterno.
Če hočeš zaključit vrenje in naredit bolj sladko vino, pol je najbolš, da v cisterno vržeš nekaj flaš leda, da boš z mrazom kvasovke uničil, pol pa še izdatneje žveplaš. Moraš pa pri ustavljenem vrenju pol skoz vse leto pazit, da ti ne bo žveplo padlo, ker ti bo lahko pol začel pa spet spomladi vret, ko bodo temperature narasle.
Ker ti zdaj vrenje preveč divja, se rado pojavi bekser, smrad po jajcih. A si kaj zavohal skoz veho, al lepo diši?
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Je pa tekoče žveplo pravo tisto , ki piše gor mislim da žveplasta kislina ??h2so4 . Če se bo sedaj ustavilo samo od sebe ,čez koliko časa pretočim in koliko žvepla cca na 130 litrov ?
S tem žveplanjem, po končanem vretju, je pa spet tako;
Odvisno kakšne kisline imaš v moštu, oziroma kakšne kisline bi ti sploh hotel imet. Al se ravnaš po svojem okusu, al kisline izmeriš sam, al pa nesi v kakšen laboratorij zmerit kisline, kolk je še nepovretega sladkorja itd..... če sam ne znaš. Ker po končanem vretju, se lahko prične biološki razkis, ki je odvisen kakšen PH ima mošt in kakšne temperature v kleti imaš. Če ni dovolj visok PH pol se ti ne bo sam razkisal in nima smisla čakat. Pol ga lahko razkisaš kemično.
Če pa misliš po končanem vretju že kar zaključit proces, ne glede kakšne kisline imaš, pol bi ti jaz svetoval, da mošt zažveplaš (cca1 dcl na 100l) in v cisterno že kar plovec postaviš, brez parafina. Pa povito cisterno imej spet in pusti vrelno veho gor. Žažveplan mošt se bo začel hitro čistit in bo že po kakšnem tednu ali 10 dni že naredu kompaktno vsedlino (droži). Potem mošt pretoči, pazi, da med pretokom ne boš vsedlino dvignil, pol prekontroliraj kolk prostega žvepla imaš v moštu, po potrebi dožveplaj, lepo napolni cisterno in zalij s parafinom.
Tole žveplo kupi.

Pokaži izvirno sliko
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
stardec
Sem predvideval da sem imel premalo povitio,tako da sem sedaj malo bolj povil..
Za prvič naj sam odvre kot mora.

Zaenkrat ima čisto lep vonj, sicer se voha malo plin ,a nič kar bi motilo.

Po kolikem času ko odvre ga pretočim ? Je pa tekoče žveplo pravo tisto , ki piše gor mislim da žveplasta kislina ??h2so4 . Če se bo sedaj ustavilo samo od sebe ,čez koliko časa pretočim in koliko žvepla cca na 130 litrov ?


A s temu kompletom si lahko kaj pomagam ??


lp
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
stardec
Sem predvideval da sem imel premalo povitio,tako da sem sedaj malo bolj povil..
Za prvič naj sam odvre kot mora.

Zaenkrat ima čisto lep vonj, sicer se voha malo plin ,a nič kar bi motilo.

Po kolikem času ko odvre ga pretočim ? Je pa tekoče žveplo pravo tisto , ki piše gor mislim da žveplasta kislina ??h2so4 . Če se bo sedaj ustavilo samo od sebe ,čez koliko časa pretočim in koliko žvepla cca na 130 litrov ?


A s temu kompletom si lahko kaj pomagam ??


lp
Ta komplet reagentov je čist vredu, če nisi prepicajzlast.. Noter imaš eno flašo reagenta za preverjanjne žvepla in eno za preverjanje kisline.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
stardec
Hvala. To kontroliram že sedaj ali ko odvreje. Moram pa še malo navodila prebrati. ;)

Kar se tiče kleti. Sedaj ga imam v bolj topli cca 15-18 stopinj.

Ko bom pretakal ga bom pa prestavil v bolj hladno ,trenutno cca 10 stopinj.

Ali bom moral s pretokom pohiteti da ga sprestavim na hladno ,ali ga lahko imam na teh 15 stopinjah še tisti teden do pretoka ?
 
Nazadnje urejeno: