Predčasno delno poplačilo stanovanjskega kredita

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Se mi zdi, da obresti niso zaslužek banke, ki ti da kredit.Vse druge postavke so (ostali admin.in drugi stroški na pogodbi). Obresti so vnaprej izračunan faktor razvrednotenja Fiat valute ... lahko pa se mogoče motim, ne me držat za jezik :zardelalter: ...
------------------------------------
" ... Err. - System Overload - ReBoot Matrix - 3-2-1 ..." :jezen:
Če je njihova vsota višja od inflacije in stroškov obresti, ki jih ima s taistim kapitalom banka (ker si je tudi banka izposdila na trgu), je del obresti tudi zaslužek ...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.293
5.328
113
Kdo je kaj na tekočem z OM trenutno? Jaz sem šla prvi krog, da vidim kje sem. Predčasno poplačilo z novim kreditom drugje se mi nasmiha, če se Unicredit hitro ne zmiga. Najboljša ponudba za fix OM na 12 let je 1,85%, sledi ena z 1,9%, kar je celokupno v primerjavi tudi OK zaradi drugih stroškov. Koliko je še lufta? 1,85% se mi sicer zdi adijo pamet, ampak če gre v dandanes še kaj dol, pa se tudi ne bom kregala.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.292
819
113
NLB (iz prve roke, podpisani pogodba): fiksna 1,65%. Na koncu sem se odločil za EURIBOR + 1,2%. Ročnost 15 let.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Tvega precej, spet pa glede na trenutno situacijo ne tako zelo veliko, saj na začetku odplačuje več obresti. Verjetno, da bo EURIBOR bistveno narasel v naslednjih 5 letih je po moje mala.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
NLB (iz prve roke, podpisani pogodba): fiksna 1,65%. Na koncu sem se odločil za EURIBOR + 1,2%. Ročnost 15 let.
Vojnik, A je evribor lahko negativen, ali je pribitek 1,2 minimalni, nižje ne gre?

Imam EURIBOR + pogodbeni pribitek, ki je nad dva, samo mi trenutno odštevajo euribor (nimam klavzule, da se negativni evribor ne upošteva), tako da je kar znosno trenutno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.293
5.328
113
NLB (iz prve roke, podpisani pogodba): fiksna 1,65%. Na koncu sem se odločil za EURIBOR + 1,2%. Ročnost 15 let.

Opa... NLB imam zdaj 1,85%. So težili s čim drugim - zavarovanje, varčevanje? Ročnost je enak interval - 10-15let. Oziroma drugače - je to lahko dosegljivo tudi za tiste, ki nimajo brata na banki? Meni je logično, da se za žlahtnike in dobre prijatelje dobi boljše pogoje, me pa zanima če je to OM, ki jo lahko dobijo tudi tisti brez.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.292
819
113
Opa... NLB imam zdaj 1,85%. So težili s čim drugim - zavarovanje, varčevanje? Ročnost je enak interval - 10-15let. Oziroma drugače - je to lahko dosegljivo tudi za tiste, ki nimajo brata na banki? Meni je logično, da se za žlahtnike in dobre prijatelje dobi boljše pogoje, me pa zanima če je to OM, ki jo lahko dobijo tudi tisti brez.


NIso nič težili. Je pa zadeva sledeča; pogoji po "boljši", ker imam tam dobre poslovne veze, ker imam pri njih račun in za slovenske razmere zelo dobro plačo. Nisem vzel nobenega zavarovanja, ničesar. Vzel sem edino zavarovanje preko Generalija, ampak so mi dali boljše pogoje, kot jih imam pri agentu. Je pa res, da imamo vse nepremičnine zava
Vojnik, A je evribor lahko negativen, ali je pribitek 1,2 minimalni, nižje ne gre?

Imam EURIBOR + pogodbeni pribitek, ki je nad dva, samo mi trenutno odštevajo euribor (nimam klavzule, da se negativni evribor ne upošteva), tako da je kar znosno trenutno.

EURIBOR se šteje, da je nula. V novih pogodbah pri NLB ni več možnosti, da ti odšteva.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.292
819
113
Tvega precej, spet pa glede na trenutno situacijo ne tako zelo veliko, saj na začetku odplačuje več obresti. Verjetno, da bo EURIBOR bistveno narasel v naslednjih 5 letih je po moje mala.

Tvegam zelo malo. Kot si sam napisal, je možnost, da gre ERIBOR gor v petih letih majhna. S tem, da na začetku plačaš največ obresti. Če bo pa panika, bom pa poplačal kredit, ali pa ga reprogramiral.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.292
819
113
Opa... NLB imam zdaj 1,85%. So težili s čim drugim - zavarovanje, varčevanje? Ročnost je enak interval - 10-15let. Oziroma drugače - je to lahko dosegljivo tudi za tiste, ki nimajo brata na banki? Meni je logično, da se za žlahtnike in dobre prijatelje dobi boljše pogoje, me pa zanima če je to OM, ki jo lahko dobijo tudi tisti brez.


Ti napišem v ZS.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Tvegam zelo malo. Kot si sam napisal, je možnost, da gre ERIBOR gor v petih letih majhna. S tem, da na začetku plačaš največ obresti. Če bo pa panika, bom pa poplačal kredit, ali pa ga reprogramiral.
Saj zato sem pa dopisal, da glede na trenutno situacijo ne preveč ;) Nazadnje je sicer v dobrih 2 letih zrasel za cca 2,8 odstotnih točk, tako da več kot dovolj časa za reprogram, ipd.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
... in za slovenske razmere zelo dobro plačo.

No, tole mi pa ni čisto jasno.
Primer: Janez ima 1500 € dohodkov/mesečno, Franci pa 3000 € dohodkov/mesečno. Oba imata 500€ mesečnih obveznosti (recimo kredita za neprimičnino). Zakaj bi imel Franci nižjo obrestno mero samo zato, ker ima višje mesečne dohodke? Je povsem enaka možnost, da se tako Franciju kot Janezu v nekem daljšem obdobju to spremeni, kajne? Razen, če Franci ni poslanec državnega zbora, pol razumem. :evil:
Povsem nekaj drugega pa je, ko se meniš za dobo odplačevanja in višino anuitete. Tam mi je pa 101% jasno , da bo oseba z boljšimi dohodki bolje prišla skozi...

p.s. 101% ne obstaja, saj vem :cheer:
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
873
19
18
Ljubljana
No, tole mi pa ni čisto jasno.
Primer: Janez ima 1500 € dohodkov/mesečno, Franci pa 3000 € dohodkov/mesečno. Oba imata 500€ mesečnih obveznosti (recimo kredita za neprimičnino). Zakaj bi imel Franci nižjo obrestno mero samo zato, ker ima višje mesečne dohodke? Je povsem enaka možnost, da se tako Franciju kot Janezu v nekem daljšem obdobju to spremeni, kajne? Razen, če Franci ni poslanec državnega zbora, pol razumem. :evil:
Povsem nekaj drugega pa je, ko se meniš za dobo odplačevanja in višino anuitete. Tam mi je pa 101% jasno , da bo oseba z boljšimi dohodki bolje prišla skozi...

p.s. 101% ne obstaja, saj vem :cheer:

Najbrž na teoriji da bo Franci lažje dobil šiht za 1500€ kot Janez če ga oba izgubita.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.292
819
113
No, tole mi pa ni čisto jasno.
Primer: Janez ima 1500 € dohodkov/mesečno, Franci pa 3000 € dohodkov/mesečno. Oba imata 500€ mesečnih obveznosti (recimo kredita za neprimičnino). Zakaj bi imel Franci nižjo obrestno mero samo zato, ker ima višje mesečne dohodke? Je povsem enaka možnost, da se tako Franciju kot Janezu v nekem daljšem obdobju to spremeni, kajne? Razen, če Franci ni poslanec državnega zbora, pol razumem. :evil:
Povsem nekaj drugega pa je, ko se meniš za dobo odplačevanja in višino anuitete. Tam mi je pa 101% jasno , da bo oseba z boljšimi dohodki bolje prišla skozi...

p.s. 101% ne obstaja, saj vem :cheer:

To je v tujini praksa, ki se uveljavlja tudi pri nas. Gledajo tvoje prihodke in odhodke. Koliko zaslužiš in koliko zapraviš. Priznam, da kljub dobri plači živim skromno. V tujini npr. je praksa, da pogledajo za kaj zapravljaš. Ker je razlika, ali 1.000 EUR zapraviš za izobraževanje ali pa v igralnici.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Tvegam zelo malo. Kot si sam napisal, je možnost, da gre ERIBOR gor v petih letih majhna. S tem, da na začetku plačaš največ obresti. Če bo pa panika, bom pa poplačal kredit, ali pa ga reprogramiral.

Poplačal ali reprogramiral ja, ampak ne boš ga reprogramiral na 1,8 fiksno. Tudi sam sem se takrat v štartu odločil za 1,6% + 6m euribor, zdaj je 5 let mimo in mi trenutno ni žal. Imam pa vedno v rezervi, da zmanjšam glavnico, če bo temu potreba.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.293
5.328
113
no, da povem, kaj na koncu podpisala. spremenljivo 1,35%+3m euribor, kjer se euribor odšteva. na 12 let. edini pogoj prejemati plačo na nek osnovni TRR za 2€/mesec. če bi vzela na 10 let, bi bil pribitek 1,15%. fix je ostala potem na 1,85%, ker se nismo kaj več dosti menili o njej potem več.

a se da boljš ali ne, ne vem, ampak za občutek je.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.293
5.328
113
Na 20 let bi pa tudi jaz to vzela. Sigurno je luft. 1,85% je bila prva ponudba. Pa tudi edini pogoj prenos plače na nek osnovni trr kreditojemalca. Brez ostalih pritiklin in čudnih produktov. Ampak sva se tokrat odločila malo bolj tvegati. Trenutna OM je 0,85, pa dovolj maneverskega prostora, da če se vse na glavo postavi, da se zadeva predčasno poplača še preden obresti preveč narastejo.