Predčasno delno poplačilo stanovanjskega kredita

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
Poleg tega pa tudi krede z daljšo ročnostjo imajo nižjo obrestno, ker pač banke pričakujejo da ne boš poplačal. se pravi če vzameš daljo ročnost, pa hitro poplačaš večji del, imaš overall manj preplačila.

Zato vsi ti silni preračuni ki jih eni delate niso čist primerljivi in niso merodajni za ultimativno resnico...

Dolgorocnejsi kredit, višja je OM.
Pri tvojem kreditu 200k€ so hitro na letni omejitvi 10k€ pri FOM, po tem pa plačuješ kazni... Pri 20k€ krede na dvomestno število let (karikiram) pa banke tudi nekako požrejo tisto izjemo, ki bi na lotu zadela pa bo imela kar naenkrat 10k€ za poplačilo...

je pa res, da vsak naj zase preračuna, pa se odloči...
 
Nazadnje urejeno:

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
V zakonu o potrošniških kreditih piše da lahko vsak brezplačno delno poplačuje svoj kredit in to brezplačno, prav tako ga brezplačno lahko poplačaš kadarkoli (razen kreditov mislim da pred 2010 in določen čas kreditov s fiksno obrestno mero),, kar pomeni da ti banka denarja ne sme vračati, prav tako ti avtomatsko ne smejo "prilagoditi volumna kredita" do takrat ko jim sam to naročiš. Se pravi ob redni anuiteti vsak mesec nakažeš še 200 eur....kar pomeni da ti to ne smejo prilagoditi in npr. nižati anuitete naslednji mesec in plačuješ enako skladno z amortizacijski planom. Seveda se pa računajo obresti na znižano glavnico ampak tega ne vidiš pri anuiteti. Npr. potem se pa čez tri leta odločiš da ti upoštevajo v glavnico vsa preplačila (se pravi 7200 eur) in takrat se odločiš da to pomeni nižjo anuiteto ali pa se skrajša doba ob približno isti višini anuitete kot jo imaš že od prej.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
........Seveda se pa računajo obresti na znižano glavnico ampak tega ne vidiš pri anuiteti. Npr. potem se pa čez tri leta odločiš da ti upoštevajo v glavnico vsa preplačila (se pravi 7200 eur) in takrat se odločiš da to pomeni nižjo anuiteto ali pa se skrajša doba ob približno isti višini anuitete kot jo imaš že od prej.
Malo si si kontradiktoren, ampak OK sem razumel - glavnico sproti nižajo, enak obrok zaradi nižjih obresti na nižjo glavnico odplačuje več glavnice, ti pa se lahko naknadno odločiš, da znižaš mesečni obrok ali pa skrajšaš dobo odplačila ob enakem obroku - prav za prav to zadnje se izvrši že po defoltu, ker ob pospešen odplačilu glavnice, le-te slej kot prej zmanjka.

Mislim pa da ima Banka pravico zaračunat neke realne manipulativne stroške, nikakor pa ne kazni.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
V zakonu o potrošniških kreditih piše da lahko vsak brezplačno delno poplačuje svoj kredit in to brezplačno, prav tako ga brezplačno lahko poplačaš kadarkoli (razen kreditov mislim da pred 2010 in določen čas kreditov s fiksno obrestno mero),, kar pomeni da ti banka denarja ne sme vračati, prav tako ti avtomatsko ne smejo "prilagoditi volumna kredita" do takrat ko jim sam to naročiš. Se pravi ob redni anuiteti vsak mesec nakažeš še 200 eur....kar pomeni da ti to ne smejo prilagoditi in npr. nižati anuitete naslednji mesec in plačuješ enako skladno z amortizacijski planom. Seveda se pa računajo obresti na znižano glavnico ampak tega ne vidiš pri anuiteti. Npr. potem se pa čez tri leta odločiš da ti upoštevajo v glavnico vsa preplačila (se pravi 7200 eur) in takrat se odločiš da to pomeni nižjo anuiteto ali pa se skrajša doba ob približno isti višini anuitete kot jo imaš že od prej.

Seveda vidiš manjše obresti saj ti vsak mesec sproti na kreditni račun obračunajo plačilo in obresti in se točno vidi koliko je bilo obresti. Je pa res, da moraš dat malo večjo vsoto, da je takoj opazna razlika (spet odvisno od višine preostale glavnice in ročnosti kredita)
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.295
824
113
No evo, iz prve roke glede NLB d.d.

Hčera je leta 2011 najela stanovanjski kredit na NLB d.d. Potem je nekje leta 2012 zamenjala banko in šla na UniCredit. V pogodbi z NLB d.d. Ni nikjer napisano, da mora imeti pri njih odrt TRR zato niso delali nobenih težav. Dali so ji TRR od NLB in sklic, kamor je hčera vsak mesec nakazovala mesečno anuiteto iz UniCredit na NLB d.d.

Ker je bila kasneje z UniCredit zelo nezadovoljna (customer care) je šla nazaj na NLB d.d., kjer je še danes in ima še vedno hipotekarni kredit. Sedaj ji že leta NLB d.d. vsak mesec trga pogodbeno dogovorjen znesek.

Ko sem bral vaše poste o poplačuli sem se odločil, da ji bom vsak mesec dal 500 EUR, ki naj jih nakaže na NLB d.d. (Podatke o TRR in sklic ima, ker kot sem napisal je pred časom iz UniCredita nakazovala sredstva). Kljub temu, da mi je brat, ki dela na banki (ne na NLB d.d.) to odsvetoval, ker to naj ne bi bilo tako enostavno je hčera prejšnji mesec nakazala denar na NLB d.d. Danes jih je klicala, ker v Kliku teh 500 EUR ni bilo poknjiženih. Odgovor banke je sledeč:

Zadeva ni tako enostavna. Lahko nakazuje mesečno brez problema, ampak je potrebno za vsako nakazilo narediti aneks k pogodbi, kaer zaračunajo 15 EUR. Poleg tega pa je problem, ker če želi, upoštevajo teh 500 EUR lahko to naredijo v mesecu, ko ne bi plačala mesečne anuitete, ki je dogovorjena s pogodbo. Pomeni, da bi mirali sedaj na banki ročno ustaviti avtomatizem, da ji en mesec ne trgajo mesečne anuitete in bi tako poknjižili teh 500 EUR.

Zaključek zgodbe; teh 500 EUR ji bodo nakazali nazaj na račun in bo to naredila takrat, ko se ji bo nabralo več denarja, kot to dela Jabe
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Saj razumem, da smo na Alterju vsi pametni, ampak za to delat, kar si ti naredil, moraš biti posebne vrste ''pameten''.
Vidiš, tukaj je pa vse na tebi, da se zmeniš PRED podpisom pogodbe o kreditu. Jaz nisem imel nobenega aneksa, ker je vse pisalo v pogodbi. In karkoli več sem nakazal na kredo, je šlo direktno v nižanje glavnice.
A nisi ti nek hud biznismen in bi to moral vedet, tako pa so te očitno banke na suho nategnile?
Še glede učenja v srednji šoli: jajc je, ker en z navadno kmečko pametjo več ve od nekega “študiranca”.
Torej, postopek ''kmeta'' bi bil: poglej v pogodbo. Če nič ne piše v pogodbi o preplačilu, pojdi na banko k svetovalcu in razčistita možnosti (po možnosti je rezultat tega vsaj nek pisni dogovor). Če je zadeva pozitivna nakaži denar. Če ni, ne nakaži denar in ne zabijaj svojega časa in živcev in časa in živcev drugih.

''Pametni'' pa predvidevate in berete po netu, kar vam ustreza, ''malenkosti'', ki morda le niso malenkosti, pa enostavno spregledate.

In potem še vsi veseli dokazujete svojo ''pamet'' na netu s spiskom, kaj vse ste naredili BREZ VEZE. Čestitke res.

Pa brez zamere.

BTW: mam par MIO EUR za prenest iz Slonokoščene obale, če si pripravljen pomagat, mi nakaži le za stroške prenakazila 25.000 EUR. Dobiš 30% provizijo. :)
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.295
824
113
Saj razumem, da smo na Alterju vsi pametni, ampak za to delat, kar si ti naredil, moraš biti posebne vrste ''pameten''.

Torej, postopek ''kmeta'' bi bil: poglej v pogodbo. Če nič ne piše v pogodbi o preplačilu, pojdi na banko k svetovalcu in razčistita možnosti (po možnosti je rezultat tega vsaj nek pisni dogovor). Če je zadeva pozitivna nakaži denar. Če ni, ne nakaži denar in ne zabijaj svojega časa in živcev in časa in živcev drugih.

''Pametni'' pa predvidevate in berete po netu, kar vam ustreza, ''malenkosti'', ki morda le niso malenkosti, pa enostavno spregledate.

In potem še vsi veseli dokazujete svojo ''pamet'' na netu s spiskom, kaj vse ste naredili BREZ VEZE. Čestitke res.

Pa brez zamere.

BTW: mam par MIO EUR za prenest iz Slonokoščene obale, če si pripravljen pomagat, mi nakaži le za stroške prenakazila 25.000 EUR. Dobiš 30% provizijo. :)


sad... ja, imaš prav. Moja napaka, da nisem rekel hčeri, naj mi prinese pogobo. Po pravici glede na poste na Alterju sem bil kar samozavesten, da se to lahko naredi, kot to tukaj trdijo, ampak očitno ni tako in je kup bulshita.

Tudi kar se tiče pogodbe. Banka tudi slučajno ne bo spreminjala pogoje za 100.000 EUR hipotekarnega kredita za Janeza s ceste. Moraš biti kar velik frajer oz. Interes banke, da to naredi.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Tudi kar se tiče pogodbe. Banka tudi slučajno ne bo spreminjala pogoje za 100.000 EUR hipotekarnega kredita za Janeza s ceste. Moraš biti kar velik frajer oz. Interes banke, da to naredi.
Rešitev je enostavna :): rečeš hvala lepa in greš do druge banke, ki razume tvojo situacijo in ji ni edini cilj, da te na suho nategne ;).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
sad, sam ves, da ni cisto tako. Ce ti da ena banka npr. vsaj 0,2% boljso obrestno mero od vseh ostalih, pac ne gres na drugo banko.
Drži, vse je samo stvar preračuna in preferenc ;). Je pa fajn, da vse te zadeve razčistiš pred podpisom pogodbe in greš pač zavestno v to, če druge stvari odtehtajo. Najslabše se je čez par let čohat, kaj sedaj.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Precej je odvisno od tega kdaj je bil sklenjen kredit (predvsem stanovanjski, ki so dolgi). Banke niso dobrodelne ustanove in večina "ugodnosti", ki jih omenjamo z predčasnimi predplačili izhajajo iz zakonodaje, ki se je parkrat spremenila in vsakič bolj v korist potrošnika.
Nekdo, ki je 20 let nazaj sklenil pogodbo o hipotekarnem stanovanjskem kreditu, praktično ne more ugodno poplačat kredita (ima takšne in drugačne penale) , po novem je pa precej enostavno. (po Zbiljskem gaju, leta 2003 imamo precej dober zakon, ki dejansko varuje potrošnika v tem segmentu)
Precej je odvisno tudi od stroška odobritve kredita, ker je precej stroškov vezanih na to da ne morejo biti več kot je bila sama odobritev kredita.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.673
6.228
113
No evo, iz prve roke glede NLB d.d.

Hčera je leta 2011 najela stanovanjski kredit na NLB d.d. Potem je nekje leta 2012 zamenjala banko in šla na UniCredit. V pogodbi z NLB d.d. Ni nikjer napisano, da mora imeti pri njih odrt TRR zato niso delali nobenih težav. Dali so ji TRR od NLB in sklic, kamor je hčera vsak mesec nakazovala mesečno anuiteto iz UniCredit na NLB d.d.

Ker je bila kasneje z UniCredit zelo nezadovoljna (customer care) je šla nazaj na NLB d.d., kjer je še danes in ima še vedno hipotekarni kredit. Sedaj ji že leta NLB d.d. vsak mesec trga pogodbeno dogovorjen znesek.

Ko sem bral vaše poste o poplačuli sem se odločil, da ji bom vsak mesec dal 500 EUR, ki naj jih nakaže na NLB d.d. (Podatke o TRR in sklic ima, ker kot sem napisal je pred časom iz UniCredita nakazovala sredstva). Kljub temu, da mi je brat, ki dela na banki (ne na NLB d.d.) to odsvetoval, ker to naj ne bi bilo tako enostavno je hčera prejšnji mesec nakazala denar na NLB d.d. Danes jih je klicala, ker v Kliku teh 500 EUR ni bilo poknjiženih. Odgovor banke je sledeč:

Zadeva ni tako enostavna. Lahko nakazuje mesečno brez problema, ampak je potrebno za vsako nakazilo narediti aneks k pogodbi, kaer zaračunajo 15 EUR. Poleg tega pa je problem, ker če želi, upoštevajo teh 500 EUR lahko to naredijo v mesecu, ko ne bi plačala mesečne anuitete, ki je dogovorjena s pogodbo. Pomeni, da bi mirali sedaj na banki ročno ustaviti avtomatizem, da ji en mesec ne trgajo mesečne anuitete in bi tako poknjižili teh 500 EUR.

Zaključek zgodbe; teh 500 EUR ji bodo nakazali nazaj na račun in bo to naredila takrat, ko se ji bo nabralo več denarja, kot to dela Jabe
Bom se jaz probal in javim
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.186
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
se pravi je za tebe vse nateg kjer ti nekdo nudi neko storitev? #cvetsocializma

Ah, daj no... A misliš da bo katera banka, zavarovalnica in (dodaj po želji) delala v svojo škodo in za blagor naroda?
Saj vsi vemo, da nas lupijo. Tudi ti, jaz vsaj priznam, da vem in da se tega zavedam...
Socializem nima nič s tem, tudi takrat so nas... Samo na "bolj nežen način"....
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Ah, daj no... A misliš da bo katera banka, zavarovalnica in (dodaj po želji) delala v svojo škodo in za blagor naroda?
Saj vsi vemo, da nas lupijo. Tudi ti, jaz vsaj priznam, da vem in da se tega zavedam...
Socializem nima nič s tem, tudi takrat so nas... Samo na "bolj nežen način"....


Ne vem kaj ima tu blagor naroda zraven? Ti rabiš denar, oni ti ga posodijo za 30!!! let. In v zameno hočejo le 2% na leto. Valjda jim je to biznis, kaj bi ti rad da ti posodijo pa ti še negativne obresti dajo?
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.186
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Ne vem kaj ima tu blagor naroda zraven? Ti rabiš denar, oni ti ga posodijo za 30!!! let. In v zameno hočejo le 2% na leto. Valjda jim je to biznis, kaj bi ti rad da ti posodijo pa ti še negativne obresti dajo?

Ah, daj... seveda mi je jasno zakaj in kako posodijo... in pač zaslužijo.
Če hočem kredit, grem v to. Konec. In si ne delam utvar.
Isto kot AMZS - sem član že xx let, pa nikoli nisem izkoristil. Je pač tak...
Pošteno?