Predčasno delno poplačilo stanovanjskega kredita

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.964
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Zakon o potrošniških kreditih
12. člen
(obvezna vsebina kreditne pogodbe)
....
14. pravico potrošnika do predčasnega odplačila kredita in pravico dajalca kredita do nadomestila ter način določitve tega nadomestila;
...

22. člen
(predčasno odplačilo kredita)
(1) Potrošnik lahko kadar koli v celoti ali delno izpolni svoje obveznosti po kreditni pogodbi. V tem primeru je upravičen do zmanjšanja skupnih stroškov kredita v delu, ki ga sestavljajo obresti in stroški preostalega obdobja trajanja pogodbe, tako da se od zneska sedanje vrednosti obveznosti predčasnega plačila (diskontirane) kredita odšteje sedanja vrednost (valorizirana) pogodbenih obresti, vključno z morebitnimi stroški, ki bi tekle od dneva predčasnega plačila do dneva zapadlosti plačila po pogodbi, če so bili pogodbene obresti in stroški za to obdobje že obračunani in zajeti v plačila, ki jih je plačal potrošnik. Dajalec kredita potrošniku na razumljiv način in brezplačno na papirju ali drugem trajnem nosilcu podatkov predstavi zmanjšanje obresti in drugih stroškov, ki nastanejo s celotnim ali delnim predčasnim odplačilom kredita. Dogovorjena določila o obrestni meri se ne smejo spremeniti v škodo potrošnika.
(2) Pri predčasnem odplačilu kredita je dajalec kredita upravičen do pravičnega nadomestila morebitnih stroškov, ki so neposredno povezani s predčasnim odplačilom kredita, če se predčasno odplačilo izvede za obdobje, za katero je bila določena fiksna kreditna obrestna mera.
(3) Nadomestilo ne sme presegati 1 % zneska predčasno odplačane glavnice, če potrošnik predčasno odplača kredit več kot eno leto pred končno dospelostjo kreditne pogodbe. Če je do končne dospelosti kreditne pogodbe eno leto ali manj kot eno leto, nadomestilo ne sme presegati 0,5 % zneska predčasno odplačane glavnice.
(4) Nadomestilo lahko dajalec kredita zahteva pod pogojem, da vsota predčasnih odplačil v 12 mesecih presega 10.000 eurov.
(5) Nadomestila za predčasno odplačilo dajalec kredita ne sme zahtevati, če:
1. se je odplačilo opravilo po zavarovalni pogodbi, ki zagotavlja jamstvo za odplačilo kredita;
2. gre za kreditne pogodbe z dovoljeno prekoračitvijo stanja na plačilnem računu;
3. se predčasno odplačilo opravi v obdobju, za katero ni določena fiksna kreditna obrestna mera;
4. so v pogodbi nepopolne informacije o trajanju kreditne pogodbe, pravici do odstopa od pogodbe brez navedbe razloga ali izračunu nadomestila za predčasno odplačilo.
(6) Nadomestilo za predčasno odplačilo ne sme presegati zneska obresti, ki bi jih potrošnik plačal v obdobju med predčasnim odplačilom in dogovorjenim datumom prenehanja trajanja kreditne pogodbe.

Takole pravi zakon. Če banka dela drugače krši ta zakon (ki velja tudi za hipotekarne kredite)
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.768
261
83
Največja slovenska vas
Rabim mnenje. Sedaj drzava omogoca zamrznitev krede. Ali to kaj stane?
Ce se pac kredit zamrzne za pol leta, se najbrs tudi obresti? Ta cas se daje na stran denar in potem decembra polozi 10.000 na glavnico (toliko se kao lahko na leto). Mnenje?
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.768
261
83
Največja slovenska vas
Na privat krede to ne velja...

A res?


Prvi sveženj zakonov, ki bo začel veljati jutri, med drugim uveljavlja tudi možnost enoletnega odloga odplačevanja posojil. Gospodarske družbe, samostojni podjetniki, kmetje, društva, zadruge, samozaposleni in posamezniki bodo lahko pri banki zaprosili za enoletni odlog odplačila posojila. To bodo lahko storili še leto in pol po koncu epidemije, zato naj v teh razmerah ne hitijo na banke, opozarja predsednik uprave Nove Ljubljanske banke Blaž Brodnjak. V pogovoru za Radio Slovenija je Brodnjak posojilojemalce pozval, naj se na banko obrnejo po digitalnih poteh ali po telefonu. Za podjetja so predvidene tudi administrativne razbremenitve.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Ampak sem sigurna da posamezniki niso bili prvič omenjeni na začetku. Res pa da sem spet novinarje poslušala. Priznam pa da nisem bila tok pozorna, zdaj ko so mi odpisal prispevke pa rringelt dal bo glih za anuiteto...

Mene zdaj bolj zanima kaj to pomeni za tiste ki bodo kredo se plačevali. Kaj bo z obrestmi...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
To je zadnji predlog zakona, čistopisa zdaj ne najdem:

2. člen
(ukrep in subjekti odloga)
  1. (1) Banka ali hranilnica, ki ima sedež v Republiki Sloveniji, ali podružnica banke države članice, ki ima sedež v Republiki Sloveniji in ki v skladu z zakonom, ki ureja bančništvo, lahko opravlja bančne storitve na območju Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: banka), odobri kreditojemalcu odlog plačila obveznosti iz kreditne pogodbe za obdobje 12 mesecev, če posamezne obveznosti iz kreditne pogodbe, za katero kreditojemalec zahteva odlog plačila, do razglasitve epidemija virusa še niso zapadle v plačilo.
  2. (2) Za kreditojemalca iz prejšnjega odstavka se šteje:
    •  gospodarska družba, ustanovljena po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, ki ima sedež v
      Republiki Sloveniji;
    •  zadruga, fizična oseba, ki zaposluje delavce v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja
      ali samozaposlena oseba, ki ima sedež oziroma stalno prebivališče v Republiki Sloveniji;
    •  nosilec kmetijskega gospodarstva v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo.
  3. (3) Kreditojemalec iz prejšnjega odstavka naslovi na banko vlogo za odlog plačila obveznosti iz kreditne pogodbe najkasneje v šestih mesecih po preklicu epidemije virusa.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Se pravi stanovanjski krediti, ki jih najames sam in ne kot sp za potrebe dejavnosti, odpadejo?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Ta zadnji odstavek... Vidim. Hvala. Me zanima, kaj to pomeni za tiste, ki bi drugače kredo plačevali. Če bi lahko izprosili kaki nižji pribitek.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Ne... To se pa ne gre na koledarsko leto. Ampak katerihkoli 12 mesecev... Lahko daš dele, pa pol spet drugo leto aprila
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
A to imaš fix kredo z limitom 10k€? Si kdaj plačal en mesec nekaj pa januarja spet, pa da je šlo čez 10k€. Ker mene je posebej opozoril da to velja za 12 mesecev, ne koledarsko leto.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Glede na to, da bodo morali vsi doo in sp izpolniti neke pogoje, verjamem da bo enako pri fizicnih. In tudi prav je tako, taka opcija naj bo odprta za taksne, ki so izgubili sluzbo, imajo manjso placo, ipd., ne pa za nekoga, ki sedaj nima nic manj in se mu razen v tem, da je doma nikjer ne pozna. Za moje pojme bi to bilo tudi prav, drzavo in vse nas bo to nekaj stalo, saj se banka glede na pogodbe ne bo rabila, kar odpovedat dobicku (obrestim), torej naj ta opcija obstaja res za tiste z izgubami ne pa enega spekulanta, ki bi si na njihov in mas racun znizal stroske svojega kredita :(
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in McGiver

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
jaz sem trenutno prisilno doma. ne smem delati, pozna se mi kar fejst. tistih 700€ + prispevki so blažev žegen. nismo vsi na plači, ker se zdaj "dobi" 80%. jaz sem daleč od 80%. razumem zakaj in ne kompliciram. ampak če se že odpovem kar konkretnemu dohodku, zakaj se ne bi tudi stroškom. Tudi zame ne raste na drevesu. A to je spet zato, ker ne zagonim vse sproti pa imam nekaj v pujsu in najprej udri tu... če bi pa vse zagonila že prej, pa ok?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mislim, da nisi ti predlagala odlog pa takoj potem poplačilo v enkratne max. znesku in nižanje obresti oz. obroka na ta račun. ;)
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Jabe saj si se nasla pol v mojem delu. Ali?
Ti si doma in se ti pozna :( logicno, da potem izkoristis, saj bos lahko tudi dokazala, ce bo potrebno