Predčasno delno poplačilo stanovanjskega kredita

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Vidiš, tukaj je pa vse na tebi, da se zmeniš PRED podpisom pogodbe o kreditu. Jaz nisem imel nobenega aneksa, ker je vse pisalo v pogodbi. In karkoli več sem nakazal na kredo, je šlo direktno v nižanje glavnice.
A nisi ti nek hud biznismen in bi to moral vedet, tako pa so te očitno banke na suho nategnile?
Še glede učenja v srednji šoli: jajc je, ker en z navadno kmečko pametjo več ve od nekega “študiranca”.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Vidiš, tukaj je pa vse na tebi, da se zmeniš PRED podpisom pogodbe o kreditu. Jaz nisem imel nobenega aneksa, ker je vse pisalo v pogodbi. In karkoli več sem nakazal na kredo, je šlo direktno v nižanje glavnice.
A nisi ti nek hud biznismen in bi to moral vedet, tako pa so te očitno banke na suho nategnile?
Še glede učenja v srednji šoli: jajc je, ker en z navadno kmečko pametjo več ve od nekega “študiranca”.

Nimam kredita, zato me niso nategniki. Vem pa, da je tako, kot sem napisal, ker je brat bancnik. Marsikatera banka je fleksibilna pri dogovorih, ki jih omenjas ne pa vse. In predvsem ne za vse komitente. Zal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.679
6.237
113
Jabe ne razumejo tvojega izracuna. Logicno je, da ce skrajsas rocnost preplacas manj obresti.

To smo se naucili nekje v srednji solo. Eni pac tega je razumejo. Nic narobe, ce ne bi bili med njimi tudi kaksni financni svetovalnci. To, da so med njimi policaji, je pa jasno.
Preden ocenjujes kaj kdo drug razume, bi veljalo pomislit da morda ti ne dojemas o cem mi govorimo.

Vprasanje ni ali s skrajsevanjem rocnosti placas manj obresti. Ce bi ti bil funkcionalno pismen, bi dojel, da ona vsako leto dodatno odplaca glavnico. S tem de facto skrajsuje rocnost (ker bo kreda prej odplacana kot je to v nacrtu). Mi ji dopovedujemo, da bi placala manj obresti, ce bi dodatno nizala glavnico vsak mesec in ne le ob koncu leta. A ves srednjesolska matematika al kako si ze napisal.
Ko pa se z banko dogovarjas kaj bi raje - manjso anuiteto ali krajso rocnost, je to samo vprasanje kok si sposoben vnaprej pripravljat teren za neslutene tezave. Ce ti vsak mesec dodatno odplacujes kredit, ti je vseeno kaka je anuiteta, ker za odplacilo namenis toliko kolikor sam zelis (in je vec kot pricakuje banka - ce si se vmes izgubil: ona dela preplacila anuitete). Ce se ti resno zalomi v poslu pa se ne rabis it menit za moratorije, reprograme itd. Gre za vprasanje kok si zaverovan sam vase. Ce bi ona bila prepricana da bo celo zivljenje imela dovolj cashflowa da bo placevala dvojno anuiteto, bi to upostevala ze pri najemu kredita in bi imela rocnost precej krajso, anuiteto pa dvojno. Pa je nima ocitno. Dokler delas predcasna poplacila glavnice se ti gladko j.ebe za anuiteto, kvecjemu znizujes jo in si kupujes mir za potencialni mesec ko bos sredstva morda potreboval drugje.

ob vsem tem silnem poznavanju (in bratcu ki je v banki) bi lahko vedel da se obresti (ki jih odplacas z obrokom) izracunajo vsakic znova pred placilom obroka. Torej je vseeno kaka je rocnost, vazno je koliko glavnice si imel izposojene na datum izracuna.

verjamem da nimas nobenega kredita, morda nimas poslovne sposobnosti. Vendar nikar slabe volje, pravno imas ze od rojstva, zato ti lahko brat bankir tudi kaj podari. Res, da s podarjenim morda ne bos mogel upravljati sam, vendar bo tvoje in ti nihce ne sme vzeti.

zdej pejt pa dalje sanjat o srednji soli. Zalostno da ti more policaj razlozit ane?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Morda samo kratka opomba: s preračunom na bistveno krajšo ročnost lahko morda celo dobiš nekaj nižjo obrestno mero, kar bi bilo spet treba upoštevati v odločitvi. Čeprav še nisem slišal, da bi kdo to celo dejansko dobil, ker banka točno ve, da ga ima v roki.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.679
6.237
113
Se strinjam, samo ce se z njimi pogovarjas o predcasnih poplacilih ti probajo to zaracunat magar cez administrativne stroske.
Sej mas se dost dejavnikov, ampak pri vprasanju ali eno ali drugo je zadeva matematicno v korist mesecnemu poplacevanju napram letnemu. Kar se tice pa kaj je bolj varno mi je IMHO vseeno, ce folk neumne odlocitve sprejema jih pac sprejema.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Morda samo kratka opomba: s preračunom na bistveno krajšo ročnost lahko morda celo dobiš nekaj nižjo obrestno mero, kar bi bilo spet treba upoštevati v odločitvi. Čeprav še nisem slišal, da bi kdo to celo dejansko dobil, ker banka točno ve, da ga ima v roki.

To je pa v planu za naslednji teden. Grem en krog spet. Nazadnje so mi nizali FOM iz 3 na 2,5%. Strošek 100€.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Preden ocenjujes kaj kdo drug razume, bi veljalo pomislit da morda ti ne dojemas o cem mi govorimo.

Vprasanje ni ali s skrajsevanjem rocnosti placas manj obresti. Ce bi ti bil funkcionalno pismen, bi dojel, da ona vsako leto dodatno odplaca glavnico. S tem de facto skrajsuje rocnost (ker bo kreda prej odplacana kot je to v nacrtu). Mi ji dopovedujemo, da bi placala manj obresti, ce bi dodatno nizala glavnico vsak mesec in ne le ob koncu leta. A ves srednjesolska matematika al kako si ze napisal.
Ko pa se z banko dogovarjas kaj bi raje - manjso anuiteto ali krajso rocnost, je to samo vprasanje kok si sposoben vnaprej pripravljat teren za neslutene tezave. Ce ti vsak mesec dodatno odplacujes kredit, ti je vseeno kaka je anuiteta, ker za odplacilo namenis toliko kolikor sam zelis (in je vec kot pricakuje banka - ce si se vmes izgubil: ona dela preplacila anuitete). Ce se ti resno zalomi v poslu pa se ne rabis it menit za moratorije, reprograme itd. Gre za vprasanje kok si zaverovan sam vase. Ce bi ona bila prepricana da bo celo zivljenje imela dovolj cashflowa da bo placevala dvojno anuiteto, bi to upostevala ze pri najemu kredita in bi imela rocnost precej krajso, anuiteto pa dvojno. Pa je nima ocitno. Dokler delas predcasna poplacila glavnice se ti gladko j.ebe za anuiteto, kvecjemu znizujes jo in si kupujes mir za potencialni mesec ko bos sredstva morda potreboval drugje.

ob vsem tem silnem poznavanju (in bratcu ki je v banki) bi lahko vedel da se obresti (ki jih odplacas z obrokom) izracunajo vsakic znova pred placilom obroka. Torej je vseeno kaka je rocnost, vazno je koliko glavnice si imel izposojene na datum izracuna.

verjamem da nimas nobenega kredita, morda nimas poslovne sposobnosti. Vendar nikar slabe volje, pravno imas ze od rojstva, zato ti lahko brat bankir tudi kaj podari. Res, da s podarjenim morda ne bos mogel upravljati sam, vendar bo tvoje in ti nihce ne sme vzeti.

zdej pejt pa dalje sanjat o srednji soli. Zalostno da ti more policaj razlozit ane?

Hvala za tvoje pojasnilo. Ti bom pa se 1x povedal, da v praksi ni cisto tako, oz. je odvisno kaksno pogodbo imas z banko sklenjeno. Pred x leti nazaj (se ne spomnim leta), so ti banke predcasno poplacilo zaracunavale. Kot ves, je to sedaj prepovedsno. Zato se velika vecina bank posluzuje zakonske moznosti, da ce sam od sebe nakazas npr. 100 EUR vec od mesecne obveznosti, ti le tega ne steje kot predcasno poplacilo, ampak ti denar nakazejo nazaj na TRR, ker to knjizijo kot preplacilo. Kot receno, odvisno od banke, ampak velika vecina se je tega zacela posluzevati. Razen seveda, ce vsakic sklenes aneks.

Je ze res imas veliko bank v Sloveniji (prevec) in gres lahko na tisto, ki ti to omogoca, ali pa so tako fleksibilni, da ti pogodbo spremenijo, kar pa je prej izjema, kot pravilo. In prav tamo verjamem, da je EOM bolj pomemben od tega, kako banke obracunavajo preplacilo. Vsaj za vecino kreditojemalcev.

Se pa stvari pri bankah spreminjajo, od kar so negativne obrestne mere in iscejo v vsaki malenkosti moznost za zasluzek. Nekje leta 2012 sem imal cca 70k stanovanjskega kredita pri NLB, obrestna mera EURIBOR + 1,6%. Hkrati pa cca 100.000 EUR depozita, ki sem ga dajal vezat za 32 dni. V tistih casih sem dobil mesecno vec obresti od depozita, kolikor sem jih mesecno placal pri hipotekarnemu kreditu. Teh casov zal ni vec.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.679
6.237
113
Bili so se boljsi casi.... na SOU LJ se je tko dajalo vezat denar od studentskih bonov...vezave so ble do enga tedna... iz obresti so bli placani vsi redno zaposleni...

kar pises vse drzi, samo to ni bil point teme oz se nismo okoli tega “zahaklal”...
 
  • Wow
Reactions: Hanzi

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Ne rabiš zabijat časa za brezveze. ;)

pa sem ga vseeno...

Vzela moj konkreten kredit oziroma kolikor ga je še ostalo.

1) delam kot sem zgoraj rekla, plačam 5000k€ enkrat letno, potem se na ta račun zniža anuiteta in vsako naslednje leto plačam 5k€ + razlika v prvotni anuiteti in novi. to lahko počnem zgolj do limite 10k€ letno, ker potem pa plačujem kazni. od takrat dalje pustim anuiteto kot je, poplačam 10k€ na leto in krajšam dobo

2) delam kot do sedaj - pustim anuiteto in poplačujem 5k€ na leto in krajšam dobo

prva varianta me sicer pride 500€ dražje in kredo odplačam 2 meseca kasneje, vendar je razlika "zanemarljiva", tako da od sedaj dalje bom najbrž delala 1. varianto.
 

Slo13

Pripravnik
5. mar 2018
32
12
8
Ce se lahko malo vmesam s konkretnim primerom.
preostali kredit 65tEur, 6M euribor+2,22%

placilo 30tEur glavnice, ostane za placilo 35tEur
manjsanje anuitete - preplacilo cca 3300 Eur
krajsanje dobe odplacila pri enaki anuiteti (iz 9 na 5 let) - preplacilo cca 1600 Eur
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.679
6.237
113
A bejz?
Sej to je vsem v temi jasno.
point je da lahko zmanjsas anuiteto in se vedno enako velike obroke odplacujes. In bos imel preplacila tok kot v primeru da bi skrajsal dobo, hkrati pa manj skrbi ce bo kak mesec ko bi raje mel nizji obrok.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
A je tukaj kdo, ki ima kredit na NLB in mesečno plačuje več, kot je anuiteta? Ali banka to upošteva, ali vrne na TRR kot predplačilo. Čisto iz firbca, ker mi brat razlaga, na NLB vrne po X mesecih na TRR kot predplačilo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
NLB ima kar nekaj svojih for. Ne pozna niti rastoče hipoteke oziroma je ni 7 let nazaj ipd...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.679
6.237
113
A je tukaj kdo, ki ima kredit na NLB in mesečno plačuje več, kot je anuiteta? Ali banka to upošteva, ali vrne na TRR kot predplačilo. Čisto iz firbca, ker mi brat razlaga, na NLB vrne po X mesecih na TRR kot predplačilo.
Jaz. Na izrecno vprasanje ob podpisu pogodbe so rekli naj samo nakazujem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.679
6.237
113
Da pa bos mel cist tocno info - na tej kredi nikoli nisem delal preplacila. Tko da recmo da jim verjamem na besedo
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
A je tukaj kdo, ki ima kredit na NLB in mesečno plačuje več, kot je anuiteta? Ali banka to upošteva, ali vrne na TRR kot predplačilo. Čisto iz firbca, ker mi brat razlaga, na NLB vrne po X mesecih na TRR kot predplačilo.
To je potem povsem glupo.

Imam kredit pri DH. Kadarkoli v zavihku "krediti" vidim stanje celotnega dolga na današnji dan (to je znesek, ki ga je danes potrebno plačati, da poravnam kredit v celoti).Hkrati imam zraven možnost klika na gumb, ki mi kar sam zgenerira UPN obrazec za vplačilo na kredit. Tako lahko kadarkoli nakažem poljuben znesek na kredit, oz. ga poravnam v celoti. Pri poplačilu v celoti je sicer še opomba zraven, da je znesek informativen in je za točno cifro potrebno preveriti na banki. Mesečna anuiteta se mi s temi izrednimi nakazili ne spreminja.
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
Če se ti ne spreminja, preveri na banki kako ti poknjižijo; ker bi se ti mogla, ker vsako dodatno plačilo gre direktno na glavnico...

Mi je pa hecen, kako se vrtimo okol istih for. kako bi prišparal, a istočasno se nam ne da vsak mesec neki nakazat :) In ja, kaj se bolj splača je MOČNO odvisno v kateremu letu vračanja krede smo...

Primer: če imaš 200k krede na 20 let se ti predčasna poplačila vsak mesec bistveno bolj poznajo v prvih 5 letih kot recimo med 5-10 letom; sej to razumemo ane?
tudi če to delaš 1x na leto je ok; ampak jebiga, zgubljaš na mesečni ravni na obrestih... Men se zdi škoda da ti stoji dnar na računu, names da narediš une 3 klike pa vrneš del krede.
Poleg tega pa tudi krede z daljšo ročnostjo imajo nižjo obrestno, ker pač banke pričakujejo da ne boš poplačal. se pravi če vzameš daljo ročnost, pa hitro poplačaš večji del, imaš overall manj preplačila.

Zato vsi ti silni preračuni ki jih eni delate niso čist primerljivi in niso merodajni za ultimativno resnico...
 
Nazadnje urejeno:

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Če se ti ne spreminja, preveri na banki kako ti poknjižijo; ker bi se ti mogla, ker vsako dodatno plačilo gre direktno na glavnico...
Saj gre plačilo direktno na glavnico. Recimo 31.1.2020 bom imel skupno višino dolga 20.000eur (to je znesek glavnice)
- 1.2.2020 mi bodo prišteli zraven 40eur obresti in bo skupna višina dolga narasla na 20.040eur
- 18.2.2020 mi bodo odšteli 200eur rednega obroka in bo skupna višina dolga padla na 19.840eur
- 20.2.2020 bom nakazal na kredit 2000eur in bo skupna višina dolga padla na 17.840eur
- 1.3.2020 mi bodo prišteli 36eur obresti
- 18.3.2020 mi bodo odšteli 200eur obroka
- in tako dalje vsak mesec. Obrok ostaja vsak mesec fiksnih 200eur, si pa s plačili krajšam dobo.