Pravilen tlak za točno določene modele gum- izraču

masevc

Guru
2. sep 2007
3.437
859
113
Izračuni gor/dol. Če želiš imeti gume enakomerno obrabljene (ne samo po robovih), potem jih moraš pumpati več kot je predpisano. Tudi zimske za po nezasneženi cesti.

Osebno jih filam med 2,6 in 2,8bari.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.460
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Sicer pa se fiziki znajo izračunati spremembo tlaka v odvisnosti od temperature. Zdaj je treba samo spremembo temperature določiti.
Zato pa se ponekod ne fila več zrak v gume....
Plin je plin. Nima veze, ali je luft ali dušik
smirk-1.gif

Edina fora pri običnem zraku je lahko, če filaš gumo v toplem, vlažnem vremenu. Ko se shladi se ti lahko iz zraka izloči kondenz in ti dodatno pade tlak.
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Citat:
Uporabnik Ales888 pravi:
Ne razumeš, da je na tistem stebričku podatek mogoče 10+ let star??! Za takratne gume.

Desetinko gor al dol?
bonk.gif

...si pa prvi ki to reče. 2.15 ali pa 2.35 zate ni vredna razlika? Ubogi avto.

O, pa si kaj razmišljal, da je razlika ko pumpaš pri +15 v delavnici ali pa pri -10 zunaj pozimi? Ubogi človek, ki se zaradi tega sekira, ne pa avto.
 

Ales888

Pripravnik
22. jul 2010
87
0
6
Knežje mesto ***
Če bi vsaj nekdo najprej šel pogledat gume in izračunat ter delit svojo izkušnjo, bi bilo krasn. Tko pa sam neko teorijo preigravate, topel luft, plin... Torej, preveri in javi.
wink-1.gif


Še vsak se je potem posipal s pepelom, ker je razlika precej opazna (razen za nedeljske voznike)
Lahko pa kakšnega sposobnega vulkanizerja vprašate, o čem govorim. Vam bo razjasnil, če je ok.
Lahko pa tudi po gumarskih portalih prebrskate, da ne boste zgolj teoretiziral.

Seveda, če vam je pa vseeno glede porabe goriva, obrabe gum, udobnosti vožnje... je pa vse med 1.8 in 2.6 čist ok! /o\
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Se ti ne zdi, da je proizvajalec mogoče že upošteval homologirane pnevmatike in osno obremenitev za tvoj avtomobil ter to zapisal v navodila ?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

OK, moji podatki:

Osna obremenitev vozila: 1145 kg spredaj, 1060 kg zadaj
Obremenitev gume (max. load): 690 kg
Max pressure: 51 psi oz. 3.57 bar

Po tvojih enačbah, bi moral polniti gume na 2.96 bar... proizvajalec priporoča 2.2 bar oz. 2.4, če je polno naložen... Bom kar zaupal proizvajalcu...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Človek napačno računa in sploh ne dojame. On računa tlak za maksimalno obremenitev vozila in nosilnost pnevmatike, zato pa povsod dobi 15% višji tlak kot ga predpisuje tovarna. Kdo se z avtom vedno vozi polno naložen?

Sam vedno upoštevam tovarniško predpisan tlak, ko gremo na morje malo bolj naloženi, pa ga dvignem za 0,1Bar. Z letnimi gumami naredim 80.000km pa so vedno enakomerno obrabljene, predvsem pa mi je važno udobje med vožnjo, kar za 0,3Bar višji tlak meni niti slučajno ni udoben za vozit.
 
Nazadnje urejeno:

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
@Ales, sem izračunal, ne skrbi. Že včeraj zvečer. Cifra za starega punta s 13 col tankimi gumami z dovoljeno obremenitvijo razreda 75 je 2.71 do 2.74 bara. Osna obremenitev spredaj in zadaj pa 700kg. Hudič je, ker je maksimalni dovoljeni tlak 3 bare. Ampak to je zagotovo tlak, kateri je mišljen za polno obremenitev. Vprašal bi samo, če se strinjaš, da je v primeru, da se v vozilu vozi samo ena oseba, pa še to brez krame, bolje računati dejansko težo na os, kot pa najvišjo dovoljeno?
Izračunana cifra me preseneča, ker do sedaj ne bi pomislil, da bi tak lahek jajček pumpal na2.75.
Tovarniško priporočilo je 2.0 spredaj in 1.9 zadaj, v primeru polne naloženosti pa 2.2 spredaj in zadaj.

Marea HLX z 2.0 motorjem, priporočilo za srednjo obremenitev - 2.3 bara spredaj in zadaj. Za polno obremenitev sem pozabil, a najbrž cca 2.5. Izračunano pa 2.95. Maksimalen dovoljen tlak pnevmatike pa 3.0. Je v redu biti s tlakom že čisto na meji?

Popoldan bom izračunal še za VW Fox...
 

Ales888

Pripravnik
22. jul 2010
87
0
6
Knežje mesto ***
Citat:
Uporabnik MTB75 pravi:
Se ti ne zdi, da je proizvajalec mogoče že upošteval homologirane pnevmatike in osno obremenitev za tvoj avtomobil ter to zapisal v navodila ?

Se ti ne zdi, da pred 10 leti proizvajalec še ni mogel predvideti lastnosti novih gum?

" Cifra za starega punta s 13 col tankimi gumami z dovoljeno obremenitvijo razreda 75 je 2.71 do 2.74 bara. "

Koliko LBS je na tej gumi, ki ima po tvoje razred nosilnosti 75? Podatek nema veze z maximalno osno obremenitvijo, dejte to razumet. Na gumi so ene številke, razen dimenzij pa DOT-a, pa niso brezveze napisane. Skratka, če je za starejši avto predpisano 2,2 za Sava 175/65, ti pa daš gor gumo drugega proizvajalca in drugih, še homologiranih dimenzij, ti cifre na stebričkih nič več ne pomagajo.

Sej se ne bom več ponavljal... Namen posta je bil, da si preverite tlak v gumah, po zimski menjavi koles, ker vem, da vulkanizerji polnijo na klasiko 2,2, kar pa ni (največkrat) ni prav. Tudi ista guma enakih dimenzij na Golfu ali pa Meganu se ne polni na isti tlak, ane?!

Namasté ~
zmaga.gif
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Ales888 pravi:
Citat:
Uporabnik MTB75 pravi:
Se ti ne zdi, da je proizvajalec mogoče že upošteval homologirane pnevmatike in osno obremenitev za tvoj avtomobil ter to zapisal v navodila ?

Se ti ne zdi, da pred 10 leti proizvajalec še ni mogel predvideti lastnosti novih gum?
Koga briga za 10 let star avto? Jaz sem računal na 4 leta star avto in 4 leta stare gume ter 2 meseca star avto in 4 mesece stare gume, pa je tvoj izračun povsod skoraj 3 bare. Tovarniško priporočeno pa do 2,3.
bonk.gif
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Citat:
Uporabnik Ales888 pravi:
Citat:
Uporabnik MTB75 pravi:
Se ti ne zdi, da je proizvajalec mogoče že upošteval homologirane pnevmatike in osno obremenitev za tvoj avtomobil ter to zapisal v navodila ?

Se ti ne zdi, da pred 10 leti proizvajalec še ni mogel predvideti lastnosti novih gum?

" Cifra za starega punta s 13 col tankimi gumami z dovoljeno obremenitvijo razreda 75 je 2.71 do 2.74 bara. "

Koliko LBS je na tej gumi, ki ima po tvoje razred nosilnosti 75? Podatek nema veze z maximalno osno obremenitvijo, dejte to razumet. Na gumi so ene številke, razen dimenzij pa DOT-a, pa niso brezveze napisane. Skratka, če je za starejši avto predpisano 2,2 za Sava 175/65, ti pa daš gor gumo drugega proizvajalca in drugih, še homologiranih dimenzij, ti cifre na stebričkih nič več ne pomagajo.

Sej se ne bom več ponavljal... Namen posta je bil, da si preverite tlak v gumah, po zimski menjavi koles, ker vem, da vulkanizerji polnijo na klasiko 2,2, kar pa ni (največkrat) ni prav. Tudi ista guma enakih dimenzij na Golfu ali pa Meganu se ne polni na isti tlak, ane?!

Namasté ~
zmaga.gif

Golfa in megana ti mešaš, vsak ima napisane svoje podatke. 10 let pa razen verjetno v formuli 1 ni razlike v gumah, ki jih kupujemo navadni smrtniki.
 

Ales888

Pripravnik
22. jul 2010
87
0
6
Knežje mesto ***
Citat:

...10 let pa razen verjetno v formuli 1 ni razlike v gumah, ki jih kupujemo navadni smrtniki.

hysterical-1.gif
...Ok, vidim kam pes taco moli. ...zadnjih 10 let je gumarska industrija razvijala gume samo za Rossija, mi furamo pa iste jajce.

Za tiste bolj radovedne še vedno mislim, da boste tole prav zračunal in napisal vašo matematiko. Potem pa še vulkanizerja vprašajte!
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.417
113
Katerem merilniku tlaka pa zaupat? Tistemu z merilnikom na rocki definitivno zaupam bolj kot avtomatskemu, ampak a je tocen?
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Citat:
Uporabnik Ales888 pravi:

" Cifra za starega punta s 13 col tankimi gumami z dovoljeno obremenitvijo razreda 75 je 2.71 do 2.74 bara. "

Koliko LBS je na tej gumi, ki ima po tvoje razred nosilnosti 75?

Brez skrbi, izhajal sem iz LBS in PSI podatka na gumi.
Torej vse 4 gume imajo:
387kg / 853 LBS
300kPa / 44 PSI
Osna obremenitev spredaj in zadaj je 700kg.

Tovarniški podatki pa priporočajo 2.0 spredaj in 1.9 zadaj, kadar je vozilo srednje obteženo. In 2.2 spredaj in zadaj ob polni obtežitvi.
Rad bi samo slišal tvoje mnenje, zakaj odstopanje spredaj/zadaj (2.0 / 1.9), čeprav je max osna obremenitev identična (700kg/700kg).
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Jaz sem za nasvet povprašal Michelin v Nemčijo in za moj primer dobil sledeče priporočilo (s tem priporočilom sem homologiral gume ampak to je druga zgodba):

Gume z indeksom 109 (1030 kg) pri max 50 PSI (3,4 bar)
Sprednja os 1300 kg: 2.0 bar
Zadnja os 1850 kg: 3.1 bar

Zapisali so da je to priporočen minimalni tlak, višje se verjetno lahko gre.