Povezava disk + ruter

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
580
35
28
Počasi mi zmankuje na prenosniku placa, pa sem razmišlajl, da bi nabavi en wi-fi disk. Sem se dal malo gledat naokoli po slovenskem netu in trgovinah, ampak je ponudba zelo skopa. Pa sem prišel na idejo, če bi navadno zunanje ohišje diska, ki ima izhod USB preko tegale konektorja in konektorja USB ženska-ženska priključil na prost port na ruterju. Ali bi potem lahko dostopal do diska brezžično?

LP
Torus
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
če bi dal več podatkov bi to bolj pomagalo (kaki ruter....)
Jaz mam doma asusa WL500G Premium. Ta ma možnost priklopa diska na katerega lahko pol dostopaš (tudi od zunaj).
Ma možnost dolvleke torentov,... ki jih pol sranjuje na ta disk (nerabiš laufat računalnika).
Disk pa vidiš kot računalnik ki je priključen na mrežo (možnosti je več ta se mi je najbolj dopadla).

KLIK
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
728
113
www.jernej.org
Tale "adapter" ni čisto nič drugega kot usb mrežna kartica (in še to izredno počasna --> usb 1.1). Na tak način ko ti misliš to uporabiti... Disk - usb - kabel - adapter - router... to NIKAKOR ne bo delalo. Verjetno bo res najbolje, da svoj router zamenjaš s takim, ki ima vgrajen USB port (takih je kar nekaj na trgu).
 

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
580
35
28
Ruter je Linksys WRT54GL in nima USB vhoda.


Dobro, saj se mi je zdelo, da sem si preoptimistično zastavil nalogo. Torej mi priporočate raje investicijo v nov ruter z usb vhodom, kot pa igranje in poskušanje z temi adapterji...


LP
Torus
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.951
5.028
113
Ne bo delalo. Ta mrežna kartica rabi driverje. In ker disk nima OS-a, nimaš driverja. Kje boš pa nastavil TCP/IP na tej mrežni kartici? Tako da - NOGO.
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Lahko pa kupiš ohišje za prenosni disk (ali pa kar celi prenosni disk), ki ma možnost priklopa na mežo takih obstaja ogromno samo malo bol je treba v denarnico segnit. Priklopiš ga direkt na eternet ni lahko dostopaš do podatkov (od koderkoli)KLIK
 

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
580
35
28
Zanimiva zadeva tale linksys nslu2 umestnik

Torej, na tale umestnik (http://www.mimovrste.com/artik...v-linksys-nslu2) priklopim disk, potem pa umestnik na ruter in bi moralo delovati?

Pa še to. Ali lahko dostopam do diska, preko wi-fi povezave obenem pa brskam po netu?


LP
Torus
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Sam zadeve sicer nimam, vendar kolikor razumem vmesnik priklopiš na mrežo, prek routerja, switcha. Če vzpostaviš še brezžično omrežje ne vidim razloga, da nebi mogel dostopati do diska, saj je spremenjena smo fizična pot povezave (po zraku namesto po žicah). Na drugi strani imaš 2 USB-a na katera lahko priključiš disk ali pa spominski ključek.

Brskanje po netu nebi smelo biti težava.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.561
690
113
nihče ti še ni povedal, da so tile mrežni diski grozno počasni.
Čez palec vsaj 5minut za 1GB podatkov, prek wifi-ja bo samo še slabše.

Nabavi USB disk in ga ob potrebi priključi direktno na prenosnik.
wink-1.gif
 

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
580
35
28
Ah kúrac pol
frown-1.gif
sem mislu, da je vsaj tko hiter kot usb
Drugač pa mam usb disk sam mi ga je grono skoz priključevat na notebook.

Zgleda da je najboljš, da počasi invstiram v nov notebook, bo menda še najboljša rešitev


Hvala za nasvete


LP
Torus
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Zdej kok je kater mrežni disk hiter je odvisno od samega diska oz. vmesnika preko katerga je priklopljen na mrežo, sama zadeva se mi preko wirelesa ne zdi uporabna, vsaj za kakšne večje fajle ne. Je sicer odvisno kok ti WLAN povezava hitro dela, ampak vseeno je to premal za koperat neke večje fajle po mreži, meni z routerjem WPN824 in onboard wireless mrežno (v sobi pri Very Good-Excellent signalu) prenaša tm dobr MB/s, kar mi je že za net (pre)počas, kaj šele lokalno. Zdej če rabijo tudi drugi na mreži ta disk, je varijanta, da imaš še prenosnik priključek na žični LAN, če pa rabiš podatke samo ti pa je res najboljše USB disk imet direkt priklopljen oziroma za manj dela en dock station, kamor priklopiš vse potrebno od polnilca do diska, mreže,... in ko prideš domov prenosnika samo položiš v dock ter je vse priklopljeno.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik Matko pravi:
nihče ti še ni povedal, da so tile mrežni diski grozno počasni.
Čez palec vsaj 5minut za 1GB podatkov, prek wifi-ja bo samo še slabše.

Nabavi USB disk in ga ob potrebi priključi direktno na prenosnik.
wink-1.gif

Kako ne?

Sem povedal, da moj Teac dela po SMB protokolu in da je zadeva hudo počasna. Kaj je krivo, protokol ali disk, ne vem?

V primeru, da disk priklopiš preko USB na mrežni vmesnik (router z ustreznim vhodom ali omenjeni Linksys) mora zadeva delati OK.
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
ksz...

Trenutno imam za fileserver postavljeno linux masino, na katerem tece samba server. Ne recem, je super, sploh ker lahko vse delam tako kot zelim...
Sem si pa ogledal tale Linksys NSLU2, in me je zmotil napis "Nanj je možno priključiti dva zunanja USB diska ali USB ključka, ki s pomočjo te naprave postaneta mrežna diska in sta dostopna vsem uporabnikom lokalnega omrežja pa tudi uporabnikom zunaj lokalnega omrežja (od zunaj). Datoteke so enostavno dostopne preko spletnega brskalnika.". Ce to pravilno razumem, prek spletnega brskalnika brskam "od zunaj", v lan-u mi pa pokaze normalno v omrezni sosescini.
Gledal sem pa tudi, v tej temi omenjen, Asus WL-500g. Na kaksen nacin deluje tukaj?
In pa kaj bi priporocali za zamenjavo linux serverja?
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Asus WL-500g deluje podobno stem da lahko za vsakega userja nastaviš dostop (beri, piši in oboje). Vsakemu userju lahko nastaviš geslo in kaj lahko dostopa s tem geslom. Za dostop preko neta pa je potrebno geslo če ga nastaviš.

Asus WL-500g ima več možnosti da ga vidiš v lokalnem omrežju, da do njega dostopaš kot fpt-strežnik in še enoa možnost je samo se mi ne da iskat, za te dve vem na pamet.

Ima pa možnost priklopa web-camere in do nje lahko pol dostopaš preko spleta oz. lokalnega omrežja.

Nanj lahko priključiš usb printer naložiš gonilnike na ruter in printaš.

Na samem ruterju pa laufa neka okrnjena verzija linuxa
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Tale Linksys NSLU2 ne dela vredu. V firmi smo poskusili tole uporabiti za mrežni backup. Diske ti formatira v nek svoj format. Ne omogoča shranjevanje datotek večjih od 2GB. Pa včasih sploh ni hotel odpreti share-a. To možno, da je bilo povezano s pokvarjenim napajalnikom enega prenosnega diska. Sedaj smo raje diska priklopili na PC in neredili share.

Drugače pa ti omogoča, da do diskov dostopaš preko omrežne soseščine, deluje po protokolu smb. Lahko pa do podatkov dostopaš tudi preko web vmesnika.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.832
728
113
www.jernej.org
Na asusu se ti disk pokaže v omrežni soseščini (ima naloženo sambo), hkrati pa lahko do njega dostopaš preko ftpja. Lahko pa nanj naložiš openwrt/ddwrt/ipd in potem imaš router z linuxom, na katerega lahko sam naložiš stvari po želji (sambo, ftp, http, php, ...).