potica

Citat:
Uporabnik barvica pravi:
Kar se tiče temperature se ravno ne bi strinjala. Potica mora iti v ogreto pečico vsaj 200 stopinj. Ko dobi skorjico, potem zmanjšaš temperaturo tam nekje na 180 ali 175.
Pečeno potico moraš imeti med ohlajanjem pokrito.
Jaz jo delam po tem receptu
https://www.kulinarika.net/recepti/13203/sladice/praznicna-potica/

glej tko kot sem ti napisal jo peče nona in preverjeno zmaga. Sem prevereil pri noni, tko da ni nič na pamet. Smo pa precej blizu transformatosrkse postaje, tako da je lahko tudi "boljši tok" razlog za nižjo temp.

če hočeš ti lahk komplet recept (nonin) pošljem na privat pa potem to primerjaš s tistim iz kulinarike. Mogoče bi se še kej kak aslika najdla...pošlji mi mejl na privat pa ti pošljem še sliko, da vidiš kako tza zadeva izgleda
 

barvica

Rent-a--MILF
11. feb 2013
1.562
135
63
Veš kaj predlagam, da tisti, ki delamo potico, vključno s teboj in menoj, na tale naš alter prilimamo slikice, končnega produkta. Potem se pa dogovorimo za degustacijo le teh, prav??
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Dober recept. Edino nadev je bolj švoh. 70 dek orehov je bolj malo. In sneg v nadev je brezvezna vaja (definitivno je masa "pretežka, da bi mehurčki v snegu naredili karkoli). Lahko pa tudi, škodi ne...

Jaz delam potico po receptu sestre Vendeline. Vsa stvar pri potici je v testu, to je pa odvisno od marsičesa, najbrž tudi od položaja Kasiopeje tam gori
evil.gif



- vse sestavine morajo biti sobne temperature (tudi jajaca, moka pa sploh)
- testo je potrebno gnesti nežno, ne ga vbit
- haja se ga samo enkrat in potem brez ponovnega mesenja samo razvaljat
- jaz imam rad tanko testo v potici in več nadeva kot je testa. stvar okusa pač
- za rahlo testo ne šparat z maslom. brez margarine in podobnih neumnosti prosim...
- za pravo povezavo nadeva in testamora biti nadev ravno prave konsistence. ne presuh, ne premoker. glavno besedo pri tem ima spet kasiopeja
evil.gif

- ne ga srat s hajanjem v pečici. potica mora shajat v modelu zunaj. bodenje je obvezo, čeprav ne vem zakaj zares, ker včasih prime, včasih pa ne ...
- prvih par minut (5 - 10) peka na visoki temperaturi, odvisno od pečice, ampak vsekakor nad dvesto. to ustavi kvasovke, da se zadeva lahko v miru speče
- in ja, izdelek se mora hladit pokrit/zavit v krpo. drugače je skorja suha in trda.
- premazi pred in po peki so več ai manj samo zaradi optike, na samo vlažnost ne vplivajo bistveno

P.S.: sem šel še enkrat pogledat recept. Meni pri testu manjka maslo. Vsaj ene 8 dek bi ga dal, raje kakšno več. Seveda se potem ustrezno zmanjša mleko. To se itak dodaja po potrebi. Pa pri nadevu so začimbe nekaj kar doda nepozaben okus. Cimet je samo začetek.
cheer.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.299
-8.463
113
Citat:
Uporabnik fonza12 pravi:
Citat:
Uporabnik Schime pravi:
Citat:
Uporabnik Davidoff pravi:
Potica in rozine, pa to je največi NE, ki ga lahko narediš.

467716-post_slo.gif


Končno eden. Doma jim govorim vsakič posebej, da to ne gre skup. Včasih se me usmilijo.
smile-1.gif


Drugače pa zakaj bi se silil, če se peče na 3 do 4 koncih. Na koncu jo je vedno preveč.
smile-1.gif

Potica brez rozin NI potica - to je dejstvo in pika!!!
nahrung002.gif
Slovenska potica nima rozin.


Btw, če bi kdo rad videl, kako se NE dela potice, lahko pride probati tele zmazke
Tako suhih potic, popolnoma brez okusa še nisem jedel. In to v kao potičnici. Bogi turisti, ki jim tole drago podturijo
hysterical-1.gif
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Jaz sem slovenec, živim v Sloveniji, delam v Sloveniji, potico pečem v Sloveniji, in moja potica ne bo šla v pečico brez rozin. Hočeš rečt, da moja potica ni slovenska?
evil.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Lahko je slovenska brez rozin, jaz jo pa imam raje z njimi. Čeprav tudi tista brez rozin ne gre v smeti.
Kruh (potica) mora iti v vročo pečico, in se potem niza temleratura. Tudi krusna peč deluje po tem principu.
 
Citat:
Uporabnik barvica pravi:
Veš kaj predlagam, da tisti, ki delamo potico, vključno s teboj in menoj, na tale naš alter prilimamo slikice, končnega produkta. Potem se pa dogovorimo za degustacijo le teh, prav??

ja komot...nekaj slikc mam, nekaj se bo še peklo (bom dal tud tiste). javite mi na zs temo, ker jaz te zadeve tolk ne spremljam in bom prispeval slikovno gradivo
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
bodenje prime da gre zrak s sredine ven in da nimaš lukenj potem v potici. najbolj prebadat s tisto palčko za ražnjiče. je malo širša in gotovo dobro prebode.

sem pa končno dobil prvi uporaben nasvet glede suhe skorje. mokra krpa. no lepo da je uspelo po nekaj straneh prerekanja ali cvibe sodijo v potico ali ne.