Poslovni angeli

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Klub poslovni angeli Slovenije

Zakaj mi to lahko koristi?

Splošne in uporabne informacije o možnostih pridobitve razvojnih sredstev.

Kratek vsebinski povzetek

V Sloveniji krila nad novopečenimi podjetniki dvigajo prvi poslovni angeli. V zameno za investiran denar zahtevajo hitro rastoče podjetje in vsaj 30-odstotni letni donos. V nadaljevanju podajamo glavne poudarke o klubu, kot jih navaja sekretar kluba Poslovni angeli Slovenije Blaž Kos. Tako lahko več izveste o načrtih združenja uspešnih poslovnežev, ki so pripravljeni investirati v tvegane podjetniške projekte v zameno za nadpovprečni donos naložbe.

Kdo so poslovni angeli?

Poslovni angeli so uspešni poslovneži, ki so v preteklosti že zgradili eno ali več uspešnih podjetij. Finančno stanje jim omogoča, da investirajo tudi v zelo tvegane naložbe, kot so 'start-up' podjetja. Običajno so prvi zunanji investitorji v podjetje, pred skladi tveganega kapitala ali drugimi viri financiranja. Pri investiciji v posamezno podjetje je pri poslovnih angelih vpletena tudi emocionalna komponenta, saj želijo pomagati mladim podjetnikom pri gradnji podjetja in obenem podoživljajo svoje uspehe.

Kaj je klub poslovnih angelov?

To je formalnopravno ustanovljeno združenje uspešnih poslovnežev, ki so ali želijo biti tudi poslovni angeli. Osnovni nameni kluba so identificiranje podjetnikov, zrelih za lastniško financiranje, pomoč pri dodelavi investicijske dokumentacije in razvoju konceptov ter povezava podjetnikov z investitorji - člani kluba. Gre za stičišče med najbolj ambicioznimi podjetniki in investitorji.

Na kakšni pravni osnovi deluje?

Klub Poslovni angeli Slovenije deluje pravno-organizacijsko kot društvo, cilje je, da se najprej vzpostavi delovanje v Sloveniji, nato pa je predvidena širitev v jugovzhodno Evropo. V klubu so zgolj izbrani člani. Načrtujemo od 20 do 30 članov, nadaljnje širjenje pa bo zelo omejeno. Vsak član se zaveže, da bo letno investiral 50.000 evrov v podjetja v začetnih fazah rasti kot fizična ali pravna oseba, če bodo predstavljeni za investicijo primerni projekti, v enem projektu pa naj bi sodelovalo več poslovnih angelov.

Komu je klub namenjen, kdo ga je ustanovil in zakaj?

Klub, formalno ustanovljen v letošnjem juniju, je namenjen podjetjem v semenski ali zgodnji fazi rasti, lahko gre za 'spin-off', 'start-up' ali katerokoli drugo obliko podjetja. Iščejo podjetniške projekte oziroma podjetja s potencialom hitre rasti, odličnim managementom in okvirno izoblikovano strategijo izhoda investitorja iz podjetja. Rang investicije naj bi bil med 50.000 in 300.000 evri. Pomembna kriterija sta čas investiranja od tri do pet let in vsaj 30-odstotni letni donos. Pobudnik projekta Poslovni angeli Slovenije je Branko Drobnak , predsednik uprave Poteza Skupina. V sodelovanju s Slobodanom Sibinčičem, nekdanjim predsednikom uprave GV Skupina, in sedanjim predsednikom kluba ter s podpredsednikom Enejem Kuščarjem je bil ustanovljen prvi formalni klub poslovnih angelov v Sloveniji. Del ekipe sta tudi Jonathan Cooper in Jan Kobler, ki zastopata Potezin sklad tveganega kapitala. Prvo leto je sponzor projekta Poteza v vrednosti 50.000 evrov, za nemoteno delovanje kluba posoja svojo poslovno infrastrukturo, po prvem letu pa se bo predvidoma oblikoval poslovni model kluba. Najverjetnejši vir prihodkov bo letna članarina.

Zakaj so klub ustanovili?

Podjetja s potencialom hitre rasti se običajno financirajo v določenem zaporedju iz različnih finančnih virov, pri čemer, ko je tveganje večje, so skoraj vedno najprej aktualni lastniški viri, kasneje, ko so jih sposobna pridobiti, pa podjetja izkoristijo še dolžniške vire (kratkoročni in dolgoročni krediti…), Največja ovira je financiranje podjetij v čisto začetnih fazah rasti - v tako imenovani semenski in zgodnji fazi, ko je tveganje daleč največje. V semenski fazi je podjetje komaj ustanovljeno s prototipom ali prvimi strankami. Statistika kaže, da okoli osem do deset podjetij ne pride do faze hitre rasti, kar pomeni, da je tveganje zelo veliko. Rešitev tovrstnega financiranja so običajno poslovni angeli, skladi tveganega kapitala in različne državne pomoči.

Kaj od njega pričakujejo, koliko članov je že v njem, kdo so člani?

Letno pričakujejo okoli 60 do 80 povpraševanj podjetnikov. Vsi projekti bodo obravnavani v skladu s štiristopenjskim investicijskim procesom in najboljši se bodo predstavili ob investicijski večerji, ki je zadnja faza tega procesa. Vsako leto načrtujemo dve investicijski večerji. Ob investicijski večerji naj bi predstavili pet do deset projektov, na koncu pa potrdili tri do šest investicij. Zdaj imamo v klubu okoli 20 članov, med katerimi so vsi uspešni slovenski poslovneži, kot so Branko Drobnak (Poteza), Slobodan Sibinčič, Janez Škrabec (Riko), Jože Mermal , Tomaž Lovše (Diners Club Slovenija), Jože Godec, Zvone Jagodic (soustanovitelj Najdi.si), Janko Jenko in drugi. Imamo tudi predstavnico žensk - Alenko Žnidaršič Kranjc. Dogovarjajo se še z nekaterimi drugimi potencialnimi člani, saj je povpraševanje uspešnih slovenskih poslovnežev, da bi sodelovali kot poslovni angeli, vedno večje.

Kakšni so pogoji za včlanitev? Kdo se lahko včlani?

V lastniškem financiranju veljata dve osnovni pravili: da gre za neke vrste poroko med investitorjem in podjetnikom, kar pomeni zaupljiv odnos z ustrezno medsebojno kemijo. Zato iščejo slovenske podjetnike, poslovneže in investitorje z visoko integriteto, kar so že dokazali v svojem poslovanju. Drugo pravilo je, da denarja investitor nikoli ne da za idejo, temveč osebi, ker verjame vanjo, vidi v njej potencial in je prepričan o uspešni izpeljavi poslovnega načrta. Člani kluba Poslovni angeli Slovenije so lahko le uspešni slovenski poslovneži, ki so v svoji zgodovini že zgradili vsaj eno, v večini pa več uspešnih podjetij. Imajo renome najboljših slovenskih poslovnežev in večina jih je premagovala podobne ovire, kot jih bodo podjetniki, v katere bodo investirali. Poslovni angeli zato lahko ustrezno pomagajo podjetnikom še z drugimi dodanimi vrednostmi, kot so pomoč pri strateških odločitvah, poznavanje panoge, tehnologije... Vsak član se strinja, da bo letno investiral 50.000 evrov v podjetja v začetnih fazah rasti kot fizična ali pravna oseba, če bo predstavljen za investicijo primeren projekt, za katerega se bo navdušil. Odločitev je popolnoma v njegovih rokah.

Podobne klube v tujini poznajo že nekaj časa...

Pregledali so delovanje kar nekaj klubov poslovnih angelov po Evropi, največji zgled pa je bil klub poslovnih angelov iz Cambridgea. Podpredsednik kluba, Kuščar, je doktorski študent na tamkajšnji univerzi. Model so prilagodili slovenskemu okolju. Takoj po ustanovitvi so vpisali prve člane. Aktivno promovirajo klub, saj želijo postati prepoznavna osrednja institucija v Sloveniji s področja tovrstnega načina financiranja podjetij. Glavni cilj sta identifikacija projektov in priprava na predstavitve pred poslovnimi angeli. V letu dni načrtujejo dve investicijski večerji, kjer bodo potrjene ali zavrnjene investicije v najboljše projekte, in računajo. da bo na letni ravni realiziranih od tri do šest investicij v podjetja s potencialom hitre rasti.

Kje iščejo primerne kandidate za pomoč poslovnega angela?

Glede na to, da gre za prvi tovrstni klub in je zanj kar nekaj medijskega zanimanja, nekateri podjetniki dobijo informacijo iz različnih medijskih objav. Udeležujejo se različnih sejemskih prireditev, konferenc in drugih dogodkov, prav tako sodelujejo z drugimi organizacijami, ki delujejo na področju spodbujanja podjetništva - inkubatorji, tehnološkimi parki in drugimi. V izdelavi je tudi spletna stran, najboljši marketing pa je od ust do ust na podlagi odličnih rezultatov. Zato že komaj čakajo na prve uspešne investicije.

Kaj poslovni angel pričakuje od kandidata? Kaj mu daje, kaj zahteva v zameno in v kolikšnem času?

Gre za 'win-win' situacijo, saj poslovni angel investira v tvegano naložbo, s čimer ima tudi potencialno možnost velikih donosov in aktivnega vplivanja na naložbo, obenem pa preko podjetnika podoživlja lastne uspehe na podjetniški poti. Na drugi strani podjetnik s poslovnim angelom dobi izkušenega mentorja, ki poleg finančnega kapitala v podjetje vloži tudi vse svoje znanje, izkušnje in kontakte. S tem lahko podjetnik zgradi uspešno podjetje na primer namesto v petnajstih le v treh letih, prav tako si z ustreznimi nasveti lahko prihrani marsikatero negativno izkušnjo.

In še video predstavitev LINK

Vaše mnenje o tem?
 

Robbit

Fizikalc
26. jul 2007
2.209
20
38
Odlično, da tak klub obstaja tudi pri nas. Vspodbudno za vse mlade. Je pa res treba imeti dober poslovni načrt z odlično idejo, da bi prepričal investitorje. Nedavno nazaj so imeli predstavitve še zadnji (no, ne zadnji, to se je šele začelo) mladi veleumi, ki jim je uspelo priti v ožji izbor. Najbolje se je baje odrezal tim z neko inovativno idejo za garažne sisteme (sicer nimam pojma kakšen sistem).
 

Robbit

Fizikalc
26. jul 2007
2.209
20
38
Citat:
Uporabnik Narodnjak pravi:
Mladi pa 50.000 eur?

Mah ne. Mladi izdelujejo poslovne načrte in jih predstavljajo poslovnim angelom v upanju, da bodo dobili 50.000 € za razvoj svoje ideje.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Če jaz prav razumem poslovni angeli vložijo v tvoje podjetje nekaj denarja (delež), ostalo se zakreditiraš. Pomagajo ti pa z nasveti, izkušnjami, poznanstvi... Pričakujejo vsaj 30% donos. Na koncu (po 3 do 5 letih) se umaknejo tako: delež prodajo na borzi; prodajo drugemu investitorju ali prodajo kandidatu (podjetniku).
 
Nazadnje urejeno:

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Nekaj stvari mi je pri vsem tem nejasnih. Recimo, da imaš eno killer idejo in za izvedbo ne dobiš posojila na banki. Dobiš ga ne zaradi tega, ker je to očitno tvegana naložba in killer ideja še ne pomeni, da bo stvar dobro izvedena in donosna v praksi. Zdaj se pojavijo Poslovni angeli, ki so pripravljeni investirat v tvojo dobro idejo. Nekaj se zakreditiraš, nekaj investirajo oni. Vsi vemo, da ko odpreš podjetje, je potrebno ves dobiček najprej vlagati v razvoj podjetja in odplačevanje kreditov (v tem primeru). Kako imaš pri odplačevanju kreditov in vlaganju v podjetje 30% dobiček? Plus to, da moraš še varčevat, da boš na koncu odkupil delež v podjetju, ki ga sam vodiš oz. se potem spet zakreditirat.

Zanima me tudi kaj se zgodi, če ne uspeš?
 

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
te strese trifazni štrom?
crazy1.gif
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Meni se zdijo bolj poslovni izkoriščevalci.

Lahko bi tako rekel, ampak kdo pravi, da morajo oni tebe izkoristit ? Pred leti (pred zakljuckom na EF), smo imeli eno predavanje pri Vahcicu, kamor je prisel en mozak in razlagal o venture kapitalu. Eventuleno je priznal, da so njega/njih nategnili v dveh od nekaj deset (20 ? 30 ? vec jih ni bilo) primerov, nekaj jih je propadlo, nekaj jih ima kilav donos, dve ali tri firme pa so imele pricakovano zelo visok (100+%) donos, torej so v povprecju imeli se vedno vec, kot ce bi vlagali na delniski trg. Odvisno je kako se tega lotis ... lahko si en od tistih dveh, ki zasluzita na nategu, ali pa en od tistih dveh, ki zasluzita ob prodaji firme (vlozeni oz. pridobljeni kapital svoje firme). Povprecnezi (16/20 ali 26/30, ne spomnim se tocno) so nepommebni.