Vpis v Register dejanskih lastnikov - kazni

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.917
3.736
113
Ljubljana
hmpg.net
"Finančna uprava (Furs) je do zdaj že 262 poslovnim subjektom in njihovim odgovornim osebam izrekla globo, ker se niso vpisali v register dejanskih lastnikov. Seštevek vseh izrečenih glob je več kot 1,7 milijona evrov."
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
"Dejanski lastnik" je mogoče v tem kontekstu ne najbolj posrečen prevod angleške besedne zveze "ultimate beneficial owner".
In lastnik v poslovnem registru ni nujno UBO. Slednji je po pravilu fizična oseba, ki obvladuje podjetje (ali verigo), pa niti ni nujno da je lastnik v pravem pomenu besede.
Če zanemariva skrivalnice, ki so bile prvotni razlog za uvedbo tega registra (kar btw ni zraslo na slovenskem zelniku), je enostaven primer Softi Trade doo, katerega lastnik, naveden v poslovnem registru, je Softi Holding ltd. Lastnik holdinga pa je softi asfalter.
V poslovnem registru je torej naveden Holding, v RDL pa je tvoje ime.


navadno gre tako.
softi trade doo -> softi holding doo, dd -> softi ltd v nekje. in se zgodba konča.

bolj je zanimivo, da kljub vsem evidencam ne najdejo povezanih podjetij...
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
"Finančna uprava (Furs) je do zdaj že 262 poslovnim subjektom in njihovim odgovornim osebam izrekla globo, ker se niso vpisali v register dejanskih lastnikov. Seštevek vseh izrečenih glob je več kot 1,7 milijona evrov."

Sem načeloma pristaš tega, da če je zakon jasen in da se stranka dela norca, potem pač ni druge, kot kazen in da potem vidimo kaj bo.

Tukaj pa gre za relativno novost, nihče ni nič oškodovan in gre za 262 poslovnih subjektov... mah to lahko vsakega posebej ena oseba pogleda za kaj se gre. In če vidiš, da je to društvo, enoosebna družba (zakon je v tem delu sporen), neka pred kratkim ustanovljena družba in podobno, zavrtiš telefon in rečeš: "čuj janez ti si menda zastopnik alter d.o.o. in vpisa v register nisi uredil. A to namensko ali? Ok dej poštimaj to do konca tedna, če ne ti pošljem pozdravčke v modri kuverti."

Ali pa pač klik in 6 jurjev kazni. Eno je človeško in bi rekel, da kljub temu, da vedno furs razlaga da ni svetovalni organ bi to lahko naredili, druga smer je pa čisto birokratka s palico po prstih.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
kot si rekel, zakon je jasen.
če je jasen, zakaj potem sami ne prepišejo? ti si lastnik že n let tvojega podjetja. a nisi? torej copy/paste.
a so imel kake probleme s tabo*? ne, torej ne nateguješ ampak nisi dojel.

sam to nam ne gre. nam gre odpis nad par mio dolga itd.... ne bom pozabil stečaja enega podjetja, morje nepravilnosti..furs se ne bo ukvarjal z 200k neplačanega ddv, banka ne z 1 mio posojila...pač je šlo....
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Pri nas žal javni upravi nikakor ne prebije, da bi morali biti servis v službo državljanom. Še fevdalci so bili po večini v večji "službi" svojim podložnikom kot je javni sektor države Slovenije njenim državljanom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Mr_Wolf

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Pri nas žal javni upravi nikakor ne prebije, da bi morali biti servis v službo državljanom.... kot je javni sektor Slo...
Bo večidel držalo ... Ostali sektorji JS za razliko od prenapihnjene JU so pa podhranjeni - gasilci etc ... :zavijazocmi:
-----------------------------
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
No 2019 sem se na kazen pritozil...

In dobri dve leti kasneje, dve obravnavi na sodišču in nekaj 100€ za odvetnike je tale moja zgodba dobila epilog.

Sodišče pravi: “na podlagi 1. točke prvega odstavka 136. člena Zakona o prekrških USTAVI, ker dejanje NI prekršek.“


eh ja... takle mamo :). ta vikend bo kr ena boljša butelka padla.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Hm, zakaj tocno se gre tukaj? Katera je ta izjema, zaradi katere si tozil?

d.o.o., pri katerem sta lastnik in direktor različni osebi.

Furs izdal kazen, ker nisem naredil vpisa v register, jaz sem trdil, da gre za enoosebno družbo, ki je izjema. Furs trdil, da ne gre za enoosebno družbo, ker sta lastnik in direktor različni osebi. Vmes je bila še novela na to zakonodajo in skupek vsega je na koncu rezultat v moj prid.
 

Kupec

Pripravnik
19. sep 2016
58
2
8
No 2019 sem se na kazen pritozil...

In dobri dve leti kasneje, dve obravnavi na sodišču in nekaj 100€ za odvetnike je tale moja zgodba dobila epilog.

Sodišče pravi: “na podlagi 1. točke prvega odstavka 136. člena Zakona o prekrških USTAVI, ker dejanje NI prekršek.“


eh ja... takle mamo :). ta vikend bo kr ena boljša butelka padla.
Kaj pa stroški postopka in (tvojih) odvetnikov? Je kaj plačala država oz. poraženec v postopku ali ti nekaj stroškov kljub vsemu ni ušlo?