Posedovanje pištole/lovske puške

erikson

Guru
25. avg 2007
21.494
5.487
113
Danes 1.5.2023 so v oddaji Panorama na TVSLO 2 govorili točno o tem. Če imaš možnost ogleda za nazaj, si poglej.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ynos

erikson

Guru
25. avg 2007
21.494
5.487
113
Sem našel tudi na spletu:
(od 04:20 dalje)
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.667
1.012
113
V bistvu je dedovanje najlažja legalna pot do orožja.

Načeloma pa vse drži kar je navedel dva posta zgoraj Hebel.

V osrednjeslovenski regiji se vse dela pri JBI.

Kako je že z dedovanjem? Ne rabiš isto pridobiti orožnega lista ali onesposobiti dedovani kos? Ni bolje, da se zadeva ne najde?
 

kapadimul

Fizikalc
10. avg 2007
647
26
28
Dravograd
Za nabavno dovoljenje:

1. Tečaj rokovanja z orožjem z izpitom cca200€ ni tako enostaven, ko sem jaz delal, niso vsi naredili. V enem dnevu so bili pisni del, če si bil uspešen, ustni zagovor in potem še praktični del.
2. Zdravniški pregled za posest orožja cca 100€
3. Razlog- Šport
4. Potrdilo o članstvu v ustreznem klubu
5. Takse ob vlogi za nabavno dovoljenje cca 60€ za prvi kos najprej plačaš knjižico-dovoljenje za posest običajno ali orožni list ali kako drugo vrsto listine-odvisno za kaj rabiš, prvo nabavno čez 40 € prav tako vpis prvega kosa čez 40€, naslednji kosi ,do vključno 6. kosa je cena polovična
6. Strošek orožja
7. Posebni del izpita za vsak kaliber cca50€ ne za vsak kaliber ampak vrsto/tip orožja (polavtomatsko kratkocevno, repetirno kratkocevno, repetirno dolgocevno orožje...-)
8. Nabavno dovoljenje za strelivo cca 30€ razen če se je podražilo, ko sem še rabil nabavno je bilo nekje 14€ na dovoljenje, veljavno pol leta
9. Strošek streliva
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.385
5.893
113
pri taščici
Prijatelj, ki ga omenjam je orožni list pridobil nedolgo nazaj. Zdi se mi, da nekje na začetku 2020. Po njegovih besedah niso zaradi ugovora vesti čisto nič komplicirali. Praktično, kot, da se to sploh ni zgodilo.
Sicer me zaenkrat se ne mika nabava orozja, nikol pa ne ves kdaj bi inel kaj vec kot zracno, s katero sem ze pred 30+ leti "mahal".
Hvala za info.
Pred 25 leti je bil ta "pogoj" res precej hud pri odlicitvi za civilno sluzenje.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.109
3.418
113
članstvo kasneje ni nujno, a orožja ne smeš uporabljat, lahko ga samo gledaš
Mislim, da ni čisto tako.
Če imaš orožni list (omogoča "prosto" nabavo streliva) ga moraš obnavljati na X let (1 leto?) za kar je potrebno članstvo v klubu.
Če imaš pa "samo" dovoljenje za posest je pa le to izdano "for life". V tem primeru sicer rabiš tudi za nabavo streliva nabavno dovoljenje - potrebno članstvo v klubu.
Lahko za greš, ob posedovanji dovoljenja za posest, s svojim orožjem na strelišče, tam "prosto" kupiš strelivo in streljaš s njim.
S strelišča lahko par kosov streliva (neuradno seveda) vzameš tudi še "za domov", kar po moje ne bo nihče preverjal.

Edit:
Da bi pa dobil orožni list "za varnost", ki ti omogoča tudi nošnjo orožja, pa pozabi.
Dasiravno se se pred 20+ leti le-ti tudi talali kot bomboni.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.930
5.464
113
Najbrž....

Ampak si ne želiš take službe.......ljudje bežijo iz tega!

Nimaš vnaprej znanega dopusta ( da se ne bi kaj dogovarjal) Malice strogo odrejene. Vsak (odvečen)korak ki ga narediš izven opisa del moraš najavit/obrazložit/ in zanj dobit odobrenje).......pištolo imaš samo za okras in jo praktično ne smeš nikoli uporabit (razen če ropar strelja nate...prej ne...kar je BV!)

Vse to za minimalca +/-......
 
  • Žalosti me
Reactions: msenjur

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
12
48
Murska Sobota
Mislim, da ni čisto tako.
Če imaš orožni list (omogoča "prosto" nabavo streliva) ga moraš obnavljati na X let (1 leto?) za kar je potrebno članstvo v klubu.
Če imaš pa "samo" dovoljenje za posest je pa le to izdano "for life". V tem primeru sicer rabiš tudi za nabavo streliva nabavno dovoljenje - potrebno članstvo v klubu.
Lahko za greš, ob posedovanji dovoljenja za posest, s svojim orožjem na strelišče, tam "prosto" kupiš strelivo in streljaš s njim.
S strelišča lahko par kosov streliva (neuradno seveda) vzameš tudi še "za domov", kar po moje ne bo nihče preverjal.

Edit:
Da bi pa dobil orožni list "za varnost", ki ti omogoča tudi nošnjo orožja, pa pozabi.
Dasiravno se se pred 20+ leti le-ti tudi talali kot bomboni.
Če ne obnoviš orožnega lista (šport), ker nisi član, ti ostane orožje samo v posesti in ga gledaš (največ kar je, da ga lahko čistiš)

Dovoljenje za posest pa je večno, da. Enako kot če podeduješ orožje, narediš zgolj teoretični in splošni del prakt. preizkusa in imaš za gledanje.

Druga zadeva pa je nabava streliva ...

Orožni list dovoljuje posamezniku posest in nošenje vpisanega kosa orožja in se izda za lovsko in športno orožje z veljavnostjo dvajsetih let, za varnostno orožje pa z veljavnostjo desetih let, po preteku veljavnosti dovoljuje orožni list posamezniku posest orožja brez pravice nošenja in prenašanja.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.528
9.219
113
Silobran je dokaj tehnično določen v zakonu. Če ropar/posiljevalec žene nima orožja in ga ti ustreliš, četudi z orožjem ki ga imaš legalno, bo šlo skoraj zagotovo za prekoračitev silobrana.
Zato sem pa napisal, da je z NOŽEM nad mojo ženo. Vem kaj je prekoračitev silobrana.
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
12
48
Murska Sobota
Zato sem pa napisal, da je z NOŽEM nad mojo ženo. Vem kaj je prekoračitev silobrana.
Če neposredno ogroženo življenje, lahko mirno pokneš, da odvrneš istočasen nezakrivljen protipraven napad ...

Brez strela bi nož namreč povzročil smrt, a ne.

Včasih neumnosti učijo na teh predavanjih, češ da lahko na nož odgovoriš samo z "nožem" :)
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.589
2.429
113
Jaz jih gledam včasih....kr vem, da bi jih imel 5 komadov takoj, če bi začel

1683054150709.png


1683054389114.png


1683053656106.png


1683054213186.png


1683054247329.png


1683053935377.png


1683054069976.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: Rsk in Bucko

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Problem silobrana pri posesti je, da moraš imeti (vsaj pri športnem orožju) strelivo ločeno spravljeno od orožja. Zdaj pa sestavljaj skupaj medtem ko se "dogaja napad" - preden zložiš skupaj si ali potolčen ali pa si imel čas za marsikaj drugega (vključno z umikom) - pol si pa že blizu naklepa in precej daleč od silobrana... ajdi da pride Brejvik na strelišče pa strelja vse naokoli - silobran bp., doma kjer imaš ločeno hrambo pa nisem več prepričan, niti za prekoračenega...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in sixpower