Ponudniki kalorimetrov

kihko

Pripravnik
15. sep 2007
474
0
16
Počasi si jih bo treba omisliti in me zanima, kdo ponuja montažo in vzdrževanje kalorimetrov.
Brunata, kolikor vem, ponuja zgolj delilnike temperature, katere se namesti na radiatorje. Potrebovali bi pa kalorimetre, kateri se namestijo na vhod veje v stanovanje. Namreč vsako stanovanje ima svojo vejo.
Poleg tega bi potrebovali tudi merilce za pred blok. Oz. kakorkoli se že temu reče.
Katero podjetje ponuja te stvari?
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
Mi smo vzeli od Enerkona. Tako kalorimetre za toplotno podpostajo v bloku kot delilnike na radiatorje, ker imamo dvocevni ogrevalni sistem.
Je pa Brunata pri delilnikih malo cenejša, naj bi bili tudi bolj natančni pri razlki temperatur in času trajanja. Samo smo vseeno vzeli Enerkon, ker če bi Brunato bi vprašanje kdaj bili nameščeni. (Je bila kka provizija vzadi
stupid-1.gif
)
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
Od 1.10.2011 je obvezno obračunavaje toplote po porabi. Navedena je tudi kazen ki znaša 200€ na lastnika stavnovanja (113.e člen EZ).
Tudi pri nas se bo začelo nekaj v tej smeri dogajati.
 

tac

Pripravnik
25. sep 2007
152
0
16
Lblana
Torej čez dve leti bo obvezno, pa skor nobene firme, ki bi to delala.
Očitno bo klasika - rok bo potekel, polovico stanovanj pa neopremljenih in potem se bo na velko pacalo, beri vsak ki bo mel pet minut cajta se bo lotil montaže.
Bi blo zlo fajn imet preverjene firme tu gor, da se lažje odločimo tud za naš blok. Sej cajta je še nekaj, sam do zadnjega čakat je pa nespametno.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
To bo imel Enerkon.

Kaj dosti več (od zgorajnašteštih) pa trenutno niti ni.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.373
155
63
Malo oživljam to temo!

Torej tudi sami se sedaj odločamo o vgradnji kalorimetrov oziroma delilnikov toplote.

SPL je naredil raziskavo in preferira Siemens, saj ti omogočajo tudi daljinsko odčitavanje vode (vgradnja namesto ??) števca, eden od sosedov, kot zanalašč eden bolj ammm karizmatičnih, pa se ogreva za Brunato, saj je cena malenkost bolj ugodna, ne podpira pa nadgrajevanja za odčitvanje vode.

Ali ima kdo kakšne konkretne izkzšnje s tem. V poštev pride samo opcija z daljinskim odčitavanjem.

Ali je kdo na sveže raziskoval te zadeve, da malo vidim na kaj je treba pazit, preden se te zadeve lotim sam.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
ste se pozanimali koliko kateri računa za mesečno (daljinsko) odčitavanje?

(tisti 'eden' nima veze..itak se odloča večina, ker povsod so 'eni' ki nikoli ne bi nič oz. vsaj kontrirajo, če drugega ne).
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.373
155
63
V bistvu zaenkrat vse temelji na tiskani reklami iz Žurnala od podjetja Brunata in telefonskemga klica omenjenega človeka.

V našem bloku je tako, da te ponudbe zbere odbor lastnikov, jih precedi in predstavi na zboru lastnikov stanovanj. Član omenjenega odbora sem tudi sam, zato pa želim predvsem videt, da je zadevo možnost nadgrajevat, ne pa da se bomo po stari kranjski varjanti odločili za najcenejšega ponudnika, po drugi si bomo pa še vedno brisali zadnjico s kamnom
smile-1.gif
.

Prav zaradi tega sem najprej povprašav tukaj, kjer imate izkušnje, predno se začnem zaletavat v ledene gore.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
Kolikor sem se jaz zanimal je 'problemček' predvsem potem pri odčitavanju števcev oz. pripravi podatkov..sam nakup je razmeroma poceni in nima veze kje ga vzameš. Samo potem mesečno odčitavanje...bojda nekje tudi po 0,5 EUR/radiator.

Za Enerkon vem da ponuja program, ki ga ima inštaliranega upravnik, ki na podlagi odčitkov mesečno pripravi delitev stroškov (tudi to nekaj stane)..itd.

In na koncu je vseeno ali je delilnik 27 ali 30 EUR, ker te tekoči stroški lahko precej lovijo.

(upam da boste dobili tudi ponudbe za centralnarja, ki bo montiral termostatske ventile in glave..ker brez tega je delilnik nesmiselen (vsaj za tistega, ki bi rad kaj prihranil).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.526
9.218
113
Iz prve roke priporočam Jordan.
Proti Enerkonu so cenejši, izredno fleksibilni po variantah in izvedba je bila korektna.
Omogočajo tudi nadgradnjo za daljinsko odčitavanje vodomerov. Poleg tega lahko oni odčitavajo, vi sami, upravnik. Kakor se dogovorite.

Mi bomo sedaj še vodomere zamenjali verjetno pri njih.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.561
690
113
KSZ

Uporabnike mora zanimat tudi:

1. Kdo bo dobavitelj delilnikov in koliko stanejo delilniki
2. Kdo bo vgradil delilnike in koliko to stane
3. Kdo bo vzdrževal delilnike in koliko to stane
4. Kdo bo naredil odčitavanje in koliko bo to stalo
5. Kdo bo naredil izdelavo obračuna in koliko bo to stalo
6. Kdo bo obvestil porabnike o končnem izračunu in koliko bo to stalo
7. Kdo bo naredil poračun oz. finančno poravnavo (vračilo preplačil in izterjava doplačil) in koliko bo to stalo

Me res zanima ali bo na koncu profit, ali pa bo privarčevani denar od toplote le stekel v druge žepe?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
V bloku imamo na hodniku omarico v kateri se v vsako stanovanje odcepi veja za ogrevanje (ima ventil namontiran, zato lahko kadarkoli popravljaš radiatorje in ne samo avgusta)
Mislim pa da je narejeno kot enocevni sistem.
Ali se nam splača da toploto merimo na hodniku (na enem mestu za celo stanovanje) in ne na radiatorjih?
Kakšne naprave bi morali kupit (imena, linki) in koliko to recimo stane na stanovanje (material)
Upravnik spl, in ko sem lani na sestanku lastnikov predstavnico upravnika povprašal če kaj delajo na tem, sploh ni nič vedela da bo treba meriti toploto
bonk.gif
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.373
155
63
Vidim še enga ki se bode z SPL-om. Pri nas točno identična slika, na lanskem sestanku ni ženska vedela nič in me seveda gledala kot trinajsto prase. Sedaj se bo kar naenkrat mudilo, bojim pa se, da bojo lokalni šerifi hoteli izbrati sistem, ki ne bo najboljši,. predvsem pa ne bo nadgradljiv.

Drugače pa, hvala za linke.

Mel bi še vprašanje, kako odreagira števec, če recimo hočeš prezračiti stanovanje. Vemo, da ko odpreš okno za kakšno minutko, da zamenjaš zrak, se mrzel zrak spusti ob radiatorju, zrak se načeloma zamenja (osveži) prav pretirano pa prostora ne ohladimo.
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
Problem delilnikov toplote je v tem, da jih pritrdijo na radiator, to pomeni, da če menjaš v tem času (baterija drži 10 let, delilnik pa še dalj) ti morajo priti namestiti delilnik na nov radiator, ob tem ti morajo nastaviti tudi toplotno vrednost radiatorja.
Baje da tudi vpliva, če sušiš perilo na radiatorju, če imaš dolge zavese, skratka vse kar onemogoča prosto kroženje zraka.

Ne poznam kako je s SPL. Je pa edini (vsaj kolikor sem našel na internetu) upravnik, ki je objavil javni razpis za dobavitelja in glede na število posameznih komponent, kot so navedene v pozivu, bi moral pridobiti zelo konkurenčne cene.
http://www.spl.si/uploads/RazpisnaDokumentacija.pdf

Hanzi:
Na vašem mestu, bi se odločil za kalorimetre. Ti merijo toploto na cevi (v vašem primeru na hodniku), ki gre v stanovanje in toploto na cevi, ki gre iz stanovanja. Plačaš razliko med temperaturo vode. Problem pa je, da morata ti dve (dovodna in odvodna) cevi biti blizu (ne v različnih prostorih).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.526
9.218
113
Mi smo imeli isto situacijo. Vzeli smo kalorimeter (pred stanovanjem) in ne delilnika (na radiatorju).
Zakaj? Estetika in pa, če imaš več radiatorjev je ceneje. Delilnik na radiator je nekje 35 EUR, poleg tega potrebuješ še sprejemne enote (recimo v bloku s petimi nadstropji verjetno dve, vsaka po cca. 200 EUR), kalorimeter je bil nekaj pod 200 EUR. S tem, da ni na daljinsko odčitavanje, ker upravnik itak popisuje vodo ročno in tako hkrati še pogleda za to.
Slabost kalorimetra. Na 5 let je potrebno umerjanje ali zamenjava, delilniki baje delajo tudi več kot 10 let brez servisiranja (razen menjava baterije).
Dobra lastnost kalormetra: meri toploto, katera je šla v stanovanje. Če ima kdo na črno priključeno gretje vode na centralno tudi meri in če kdo naknadno zmontira radiator ga bo tudi pobral. Pri kalorimetrih pač to ne gre.
Pa še najpomembnejša lastnost kalorimetra za Slovence: lahko firbcaš pri sosedih kdo ima največjo (porabo mislim
grin1.gif
).
Sam predpostavljam, da bo strošek pri meni vsaj okrog 40% nižji. Predpostavka sloni na izkoriščanju najpomembnejše lastnosti kalorimetra
grims-1.gif
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.526
9.218
113
Citat:
Uporabnik bisnen pravi:Ti merijo toploto na cevi (v vašem primeru na hodniku), ki gre v stanovanje in toploto na cevi, ki gre iz stanovanja. Plačaš razliko med temperaturo vode. Problem pa je, da morata ti dve (dovodna in odvodna) cevi biti blizu (ne v različnih prostorih).
A si ti prepričan o tem? Pri nas je kalorimeter zgolj na veji katera gre v stanovanje, na odvodni ni nič. Vsaj kolikor sem na hitro pogledal.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
Kako pa misliš da potem računa kalorije?
Je pač potrebno imeti delta T in pretok. IN delta T dobiš tako da meriš obe veji?!
takole je pri nas na hodniku
881366-omarica,kalorimetri.jpg
 

Priponke

  • 881366-omarica,kalorimetri.jpg
    881366-omarica,kalorimetri.jpg
    47,2 KB · Ogledi: 734
Nazadnje urejeno:

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
Tako so mi rekli, ko sem spraševal. Meri se razlika med vstopno in iztopno vodo. No eni imajo možnost tudi daljšega tipala.
Daj povej kdo vam je vgrajeval. Tudi sam sem pristaš kalorimetra.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.526
9.218
113
Jordan.
Bom pa natančno preveril pri meni kako je narejeno.
Evo, preveril. Drži, je senzor tudi na odvodi veji. Sploh nisem šel za tem. Sem gledal zgolj porabo.
grin1.gif
 
Nazadnje urejeno: