Ponovna uporaba kvasa

Rsk

Fizikalc
31. maj 2016
150
54
28
Bom probal še enkrat uporabit, kar bo pa bo
smile-1.gif

V torek sem iz 50l, ki so šli v fermentor sflaširal 92 (0,5l) steklenic. Vedno kuham 50l batche pa ostane za nekje 3-4l usedlin. Za hmeljanje uporabljam vrečke, kuham po BIAB metodi, mlin imam nastavljen na 0,8mm. Tole je sicer šele 5 AG runda, tako da mi še kar manjka kilometrine
smile-1.gif
Kaj bi lahko bilo narobe z izpiranjem?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Aha če imaš vrečko potem je malo več usedline normalno! Sem mislil da delaš preko drozgalnika ker si omenjal 50l!
grin1.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Čeprav meni to na sliki deluje kot čist kvas
jaz ga iz 90L piva "pridelam" okrog 3L
 

Tenere

Zelenc'
24. okt 2015
27
0
1
Kaj naredim, če se mi je res ustavila kot domnevam fermentacija na 1.028, pa ne gre za veliko pivo (pale ale, 66 stopinj drozganje, OG 1.056, dvig temperature in tresenje pa ne pomaga) Sklepam, da sem pobral iz fermentorja med fermetnacijo (po dveh dneh) preveč kvasa (London Ale III). A dam nekaj kvasa iz hladilnika nazaj noter oz. a naredim nov štarter in koliko dam v fementor. Po okusu je pivo sicer kar pitno, ampak če bom tole napolnil in če res ne bo padla, bo najbrž pokalo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Kako si pa pobral kvas? Imaš konični fermentor?

Koliko kvasa si dal na kakšno količino?
 

Tenere

Zelenc'
24. okt 2015
27
0
1
Najprej naj povem, da sem zagnal lažni alarm.
Po pol dneva direkt pod klimo je sedaj dovolj ogrelo, da je začelo spet brbotati. Me je pa pošteno ustrašilo, saj sem prej vedno delal s suhimi kvasi, kjer je brez težav fermentiralo tudi na 16, 17ih stopinjah, temu kvasu pa (še posebej v zadnji fazi) ustreza kot kaže čez 20 stopinj. Kljub temu pa bi bilo dobro vedeti kaj narediti v takih primerih (naredil sem 1 l starter, na 17 L, kvas pa pobral kar z vrha, ker imam velik pokrov, s kvasom pa sem napolnil cel kozarec, ki je najbolj klasičen za vlaganje, sedaj pa se že počasi nabira za par cm usedline).
 
Nazadnje urejeno:

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
V soboto bom varil lager. Kvas bom vzel iz sedanjega lagerja, ki ga bom dal v sodčke med varjenjem novega, se pravi v soboto. Kvas bi v fermentorju premešal s preostankom pivine cca 2l in ga pretočil v 3 literno erlenmajerico, počakal 1h da se usedline hmelja in mrtev kvas posedejo na dno erlenmajerice, tako da preostanek mesanice pive in kvasa vlijem v nov lager. Kvas je ze 1 mesec v primarcu s tem da je zadnji teden na cold crash temperaturi. Zanima me, ce je to v redu postopek? Trenutni lager je munich helles OG 1.045 IN FG 1.012. Kvas je pa saflager 34/70. Nov lager bo pa verjetno nekaj podobnega samo z višjo stopnjo alkohola. Pa še nekaj... ali je potrebno aerirat pivino kot običajno, ali je kaj drugače glede na to, da bom dal pivino praktično na yeast cake?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Postopek je kakor si opisal čisto ok.

Mogoče če delaš z ostankom pivine ter da neke blazne (uporabne) separacije po 1h ne bo, oz. boš imel v usedlini tako slab kot dober kvas, je bolje če pustiš tak "starter" toliko časa da začne fermentirat in potem tisto (kar je tekočega) vliješ v glavno pivino. Pazi na temperaturne razlike.

Aerirat moraš vedno ker s tem povzročiš rast kvasa. Ne glede na začetno količino ki jo imaš boš rabil svež kvas zato da preživi preko celotne fermentacije/lageringa in aeracija je edini način da to zagotoviš.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Za pivino sem mislil tista dva litra ki ostaneta na koncu v sodu, tako da lažje premašam kvasno usedlino in potem zlijem v erlenmajerico in pocakam. Ampak to več ne bo fermentiralo... Mi pa ni težko pive pretočit pred varjenjem in kvas pustit do konca varjenja v erlenmajerici da pride do separacije in potem zlit v glavno pivino, ce si tako mislil.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.879
113
Če boš dal veliko količina kvasa v 2l sveže pivine bo stvar začela fermnetirat "takoj". Če nebi je kvas v zelo slabem stanju in je itak boljše da se "opogumi" v štarterju kot pa v glavnem batchu.

Tako da naredi kot si napisal, jst ti samo svetujem da kvas/usedlino ki ga zmešaš s tiste 2l pivine pustiš toliko časa da pokaže aktivnost in potem vliješ tole v fermentor.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Hvala. Zmotil sem se, ker sem napisal pivina. V bistvu sem s tem mislil ze sfermentirano pivo, ki ga ostane nekaj malega na kvasni usedlini po pretakanju. Bi te pa se vprasal, ce lahko kvasno usedlino zmesam s svezo pivino, ki ima 10 stopinj C ali mora met pivina 20 stopinj kot da bi delal starter?
 
Nazadnje urejeno:

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
kateri kvas naj bi bil "kvaliteten" kvas?

Bilokakšne vrste kvasovk proizvajajo kot stranski produkt alkohol ter CO2. Naj bi??
Konec, koncev obstajajo Lambic pive katere fermentirajo na naraven način brez dodajanja kvasovk..kar leti po zraku (divje kvasovke).

Saccharomyces cerevisiae spadajo med vrsto ALE kvasovk in prav te kvasovke se uporablja tudi pri peki kruha. Potem takem sem moral izvesti poskus varjenja piva s pekovskim kvasom FALA.
In naj povem da po 14 dneh fermentacije 10L pivine sem pravkar iz radovednosti poskusil kozarec pive in lahko rečem super. Komaj čakam da poskusim pivo po mesecu dni flaširanja.

recept za 10L:
2,5kg svetlega slada,
200g karameliziranih ovsenih kosmičev,
5g aurora za grenkobo,
50g cascade za suho hmeljanje
10g pekovskega kvasa FALA (Saccharomyces cerevisiae)
Temperatura fermentacije 19 - 20 *C

Že večkrat sem zasledil na forumu da kvasi v celovitem ekstratu niso kvalitetni? Se pozna na okusu? Stopnji alkohola? ..Še vedno bolje kot divje kvasovke pri Lambic?
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
A na to res moram odgovorit?

hysterical-1.gif


no saj ne sprašujem ker bi si želel posmeha....

če ste pripravljeni deliti znanje novincu bi bilo zelo lepo...

Sklepam da prava izbira "brand name" kvasa vpliva na končni produkt. Sem že spraševal kateri kvas ALE naj uporabim pa je bil odgovor "bilokaterega ALE"...sem vzel dobesedno in uporabil rod: Saccharomyces cerevisiae.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Oprosti za smeh, sam vprašanje je tok zmedeno zastavljeno...da je res smešno

Kvasi v pivovarstvu se v grobem delijo na tri skupine:
- Saccharomyces cerevisiae- ALE
- saccharomyces pastorianus- LAGER
- Divji kvasi (brett) in bakterije (pediokoki, lactobacilusi...) - lambici

Vsak ta skupina pa ima znotraj skupine malo morje sevov, ki jih vsak brand poimenuje po svoje in res je, imaš tudi ogromno brandov. Razlike med enimi in drugimi so ogromne.
Fala kvas je pekovski kvas in je soroden pivskemu, je pa res, da je ta kvas neprečiščen, oz ni vzgojen pod strogimi laboratorijskimi standardi, zatorej je lahko noter tudi kaj, kar nebi želel v pivu (divji mikriči) v pekarnah pa to ni problem, ker se kruh na koncu termično obdela.
Seveda, pivo bo ratalo tudi iz fala kvasa, je pa vprašanje kakšni bodo priokusi in kolikšna bo obstojnost...
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Pivovarske kvasovke niso kar ene kvasovke in so nastale (bile vzgojene oz. vzrejene) po skrbnih postopkih ločevanja in zbiranja, da imamo danes tako paleto različnih vrst, ki različno vplivajo na naše pivo. Igranje z latinskimi izrazi in zgodovino kvasa menim, da v "novinski" fazi ni smiselno. Prav tak ose v tej fazi ni smiselno ukvarjat z Lambic pivi, ki niso "kar tako".

Ne vem, kakšno je bilo tvoje prvo vprašanje, a če si vprašal, katere kvasovke naj uporabiš za ALE pivo, je bil odgovor, ki si ga dobil (katerikoli ALE kvas), točen. Seveda pa ti ne bo vsak kvas pustil enakega okusa piva. Obstaja veliko brendov suhih in tekočih kvasov, kot začetnik, uporabi najprej suhi kvas, npr. od Fermentis-a, ki ga dobiš pri vseh naših spletnih ponudnikih in tudi po tuji literaturi se največ uporablja (hočem povedat, da ga boš npr. v receptih, ki jih boš gledal, najpogosteje zasledil).

Zdaj pa tako, enostavno, če se boš odločil delat ameriški tip ALE piva, uporabi Fermentis US-05, če pa angleški tip ALE piva, pa Fermentis S-04.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.908
113
Ma kakšen posmeh. Sprašuješ traparije in v enem stavku zmešaš spontano fermentacijo, lambic piva, Fala kvas in priložen paketek v kitu. Neumna vprašanja od mene dobijo vedno neumen odgovor. Okol kvasa sta ti pa moja predhodnika povedala veliko.

Kvas ni samo zadeva, ki ti da co2 in alkohol in o kvasu se pogovarjat na način....kva bi kupoval drag kvas, če je pa v vsakem supermarketu na voljo Fala...je pač zame bogokletno.
 
Nazadnje urejeno: