Ponovna namestitev OS

Master_of_Disaster

Pripravnik
20. okt 2008
316
20
18
Na en malo starejši računalnik imam namen namestiti nov OS in ker tega nisem še nikoli delal (me pa firbec matra, kako se to naredi
evil.gif
), mi postopek ni popolnoma jasen. Želeni operacijski sistem na CD-ju na pašnikih ni težko najti, kakšni pa so potem naslednji koraki ???
Aja pa še nekaj : ali priporočate na par let stari mašini (AMD Athlon 2800 in 1 GB ram) namestitev Windows 7 ali naj furam naprej preverjene XP-je ??
 

Zorroslav

Zeroslav
5. jan 2008
1.441
0
36
35
Vstavi cd z OS-jem v cd pogon. Resetiraj računalnik in pojdi v bios (med zagonom ti piše katero tipko moraš prtisnit da greš v bios). V biosu najdi funkcijo "boot from cd". Od tam naprej te vodi vse samo.
Boljše ti bo da ostaneš na xp-jih po mojem mnenju.
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.127
454
83
glas za xp.

Drugače pa kot ti je povedal Zorroslav. Potegneš OS s pašnika. Zapečeš sliko na disk (ne pečti podatkovnega diska, ker ne bo delalo). Nato vstaviš disk v pc in potem po navodilih Zorroslava.
 

Master_of_Disaster

Pripravnik
20. okt 2008
316
20
18
Samo še nekaj : sedaj imam disk razdeljen na dve particiji, ali bo po ponovni namestitvi sistema celoten disk formatiran in združen v eno samo particijo ali druga particija ostane nedotaknjena ?? Stvar je namreč v tem, da bi rad naredil totalen clean up in tudi ena sama particija bi mi v bistvu bolj odgovarjala.

Kako pa je z driverji : kar se tiče driverjev za grafično vem, da jih je potrebno ponovno namestiti, pa kakšen codec pack tudi, kaj torej še spada med "obvezni" paket driverjev na čisto frišnem sistemu
sprasujem se.gif
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.127
454
83
Ko ponovno nalagaš OS, lahko izbrišeš obe particiji, jih združiš v eno ter je vse izbrisano. Driverje pa potebuješ za grafično, potem pa še za matično ploščo (za zvočno če imaš integrirano, lan, če imaš integrirano, mogoč še za kaki chipset, če ne dela vse tipitopi), če pa imaš kakšno wifi kartico pa še za tisto.
Glede kodekov pa potegni program vlc player, ki ti predvaja čisto vse, in ne rabiš nič kodekov.
 

Zorroslav

Zeroslav
5. jan 2008
1.441
0
36
35
Meni se še boljše kot vlc zdi da potegneš gom player. Če kerega kodeka nimaš, te program sam avtomatsko napoti na stran, ker si potegneš potrebne driverje za predvajanje. Sicer z vlc-jem nimam veliko izkušenj, ampak se mi zdi gom player bolj user friendly.

Glede particij: sam mam osebno rajši 2 particiji. Recimo da mam na particiji C inštalirane same windowse (in vse kar spada zraven) ter programe, pod D pa filme, slike glasbo itd. Se mi zdi, da je tako vse skupaj bolj pregledno.
 
Nazadnje urejeno:

bozo_13

Pripravnik
11. jul 2010
201
0
16
xp ali po moznosti 2003 server r2
ta se baje obnese celo boljse... vsaj boljse kot vista, po mnenjih nekaterih pa tudi kot xp. razlike pa ni, ce je postiman.

potem poguglas se malo win 2003 server to workstation, da izklopis par nepotrebnosti pa je.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
In potem svizec zavije čokolado... Win2003 je serverski izdelek in ja, z določenimi tviki ga spraviš da deluje kot delovna postaja, a nič več kot to (torej internet, kakšen word, excel). Kot serverski izdelek ima precej bolj zaščiten dostop do jedra za razliko od XPjev, kar pomeni da ti vsi gonilniki za XPje ne bodo delali na Win2003 server oz. bolj verjetno se bodo obnašali čudno, disfunkcionalno, celo kakšen BSOD lahko pričakuješ. Obskurnejša strojna oprema... ne bom govoril. Overklokanje sistema? pozabi na stabilnost? Vse funkcije grafike? Pozabi? Špili? Bolj ne kot ja.
Po drugi strani so tudi XPji zelo zastareli.
LAstne izkušnje so, da na isti strojni opremi Win 7 deluje precej bolje, hitreje in stabilneje kot XP. Je pa problem z grafiko, ki ne podpira vsaj DirectX 9, ker za take Win7 uporabi generičen VGA gonilnik... Adijo AERO, učinki, preformance. XP gonilniki pa... Saj delajo, vendar ni to to (model gonilnika je drugačen; XPWDM napram WWDM).

Ravnokar sem hčeri na PIV 1.8 z 1 GB RAMa, Ati Radeon 9550 namestil Win7 PRO in dela hitreje kot pred tem XPjka...
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Si primerjal to dve svezi instalaciji ali novo W7 ter par let staro in z vsem mogocim nasmeteno WXP ? Resno vprasam, novih verzij se otepam se od Viste, ker ne bom metal denarja za nekaj, kar morda ne bo delovalo dobro. In kot mi je bilo dano vedeti je z nelegalnimi verzijami kar naprej kup problemov (aktivacija), pa se ponujajo cel kup "izdaj" (glede na aktivacijo ...) in niti ne vem katero bi si izposodil za preizkusanje, ce ze katero (ce ima kdo glede tega kaksen konkreten nasvet, katerega objava tukaj bi bila v nasprotju s pravili -> ZS).
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Podobno zadevo sem dober teden nazaj preizkusil tudi sam. Masina je sicer malo boljsa od tiste, ki jo ima avtor teme, ampak vseeno. Najprej sem preizkusil win7 (64bit), drug dan pa se win xp. Lahko recem, da so se win7 nalozili hitreje, kot pa xp. Res pa je, da nisem stopal
smile-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Na prenosnik Compaq EVO 800 N (muzejski primerek; PIV 1,8 GHz Mobile, 1 GB RAM, ATi Mobile Radeon 7500 64 MB VRAM, 80 GB HDD IDE 5400 RPM) sem najprej namestil XP SP3 in potem še vse potrebne gonilnike da je zadeva delovala. WiFi kartica (Broadcom) je imela probleme (BSOD), zato sem jo zamenjal z LinkSysovo (PCMCIA). Zadeva se je sestavljala natančno 5 minut od login screena do pripravljenosti za delo...
Nato sem zamenjal disk (identičen) in na čisto naložil Windows 7 PRO SLO. Malce težav sem imel z gonilnikom za grafiko (prestar in Win7 ne obstaja, prav tako ne Vista), zato sem uporabil zadnjega XPjevega. Ostalo je WIN7 našel sam. Mašina je v 2 minutah ready za delo od vklopa na gumb!!!
Za predvajanje DVD, DivX, XviD in podobne šare uporabljam Media Player Classic - Home Cinema Edition (GPU) in dela tekoče, medttem ko me je VLC hecal.
Za testiranje WIN7 si nabavi originalni medij (ne VLK) in lahko ganjaš zadevo 30 dni brez aktivacije. Ne potrebuješ niti kode za inštalacijo.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Windowse 7 lahko čisto legalno brez aktivacije furaš 3 mesece, kar je verjetno dovolj za testiranje.
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
A bi Win7 delali na AMD Athlon XP 2000+, grafa ATI Radeon 95xx (ne vem točnega modela mislim, da je 9550), RAM 1256mb?

Sedaj imam gor XP-je pa me nekaj muči wi-fi povezava med ruterjem Linksys WRT54GL in PCI kartico Linksys WMP54G-EU. Povezavo zelo pogosto meče dol - se ne da normalno delat na računalniku, čeprav je potem ko se poveže moč signala nekje na polovici
confused-1.gif


Mogoče bi to z Win7 rešil, če bi delali...hm...
 

bozo_13

Pripravnik
11. jul 2010
201
0
16
bi, sam kaj prida (igre) nebi mogel delat. ce se ti da na zacetku mal ukvarjat se z racunalom, daj server.
tongue-1.gif

win server se da cist kamot lavfat, ker sem ga lavfal tut sam. res je, da je mal vec problemov z ddriverji, ampak ce jih dobis, dela vse, kot bi moralo. mel sem za hec tut 2008, sem pa poj sel na 7, ker ni bilo vec potrebe.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik SpaceMonkey pravi:
120 dni lahko LEGALNO furaš brezplačno uporabo
grims-1.gif
Več tukaj: Podaljšajte rok za aktivacijo Windows 7

Hm, vsak, ki se oglasi, podaljsa rok. Ce pridem nazaj enkrat zvecer, bodo najbrz delovali v nedogled
evil.gif
Zanimivo, bom pogledal. Torej je v bistvu vseeno ce kje staknem kaksno verzijo, da le nima zraven kaksnih "loaderjev", "aktivatorjev" itd. ?
 

SpaceMonkey

Pripravnik
11. avg 2007
761
3
18
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
Hm, vsak, ki se oglasi, podaljsa rok. Ce pridem nazaj enkrat zvecer, bodo najbrz delovali v nedogled
evil.gif
Zanimivo, bom pogledal. Torej je v bistvu vseeno ce kje staknem kaksno verzijo, da le nima zraven kaksnih "loaderjev", "aktivatorjev" itd. ?

Ja in ? Če se da, ne vidim razloga zakaj ne bi izkoristil
rolleyes-1.gif
Se ne rabiš z nobenimi aktivatorji in podobnim nelegalnim sranjem zajebavat. Dela čist bp tistih 120 dni.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
In potem svizec zavije čokolado... Win2003 je serverski izdelek in ja, z določenimi tviki ga spraviš da deluje kot delovna postaja, a nič več kot to (torej internet, kakšen word, excel). Kot serverski izdelek ima precej bolj zaščiten dostop do jedra za razliko od XPjev, kar pomeni da ti vsi gonilniki za XPje ne bodo delali na Win2003 server oz. bolj verjetno se bodo obnašali čudno, disfunkcionalno, celo kakšen BSOD lahko pričakuješ. Obskurnejša strojna oprema... ne bom govoril. Overklokanje sistema? pozabi na stabilnost? Vse funkcije grafike? Pozabi? Špili? Bolj ne kot ja.
Jaz sem imel 2003 (original, brez "dodatkov") več let na mojem PC.
Vse delalo, vključno z 3D igrami in TV/radio sprejemom.

Glede 7 (in Viste) in hitrosti pa očitno živim v paralelnem univerzumu, kjer so stvari drugačne. Uporabljam vse tri (torej še XP) in nič ni videti od te silne hitrosti. Na nettopu je sploh za znoret, kot da bi imel 386-ko (Windows 7).
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Uf... Sicer je moj disk sigurno dvajsetkrat hitrejši (Maxtor 6Y160P0 , 160GB PATA-133) ampak sveži Win2003 se boota v 15 sekundah (ntldr do logina ali desktopa, se ne spomnim, ampak login tudi traja max 5 sekund).

Sicer ko vse drivere gor dam in malo pogramov, se ti časi takoj podvojijo...
frown-1.gif