Pokvarjeni - delujoči zunanji diski?

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.143
329
83
38
Ne vem, ker ze vsaj desetletje nisem uporabljal zunanjih diskov...
Drugace pa ja, ext4 ne dela v winsih... Treba prej driverje gor dat za ext4, potem pa program. Ko sem probaval pa tisti pogram zgleda oziroma deluje kot recimo filezilla. Enako se connectas na disk in potem prenasas zadevo...
Pa drugace ne desktop linux distrote, ampak kaksne liveusb namenske distrote... Glih tolk da resis podatke na disku...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Vem.....Redo rescue itd....

Sam imam raje dual boot..... Win10/Linux Mint in si takoj rešen 90% tegob med sistemi :)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Saj ravno zaradi NAS-a imam jaszt dualboot.....

SSH je 300x lažji prek terminala v Linuxu kot prek terminal emulatorjev v Winsih (Putty itd) :)

Uporabljaš mogoče omv?
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.143
329
83
38
ne, imam kar synology... se odločam, da bi začel uporabljati, samo mi synology služi za kar jaz rabim čist ok... tako da se kar ne odločim za kaj takega... enga imam ds213j... pa kr noče umrt, enga pa ds218+... nisem pa neki heavy user tega, rabim za roma za stare sisteme, pa filme downloadad pa skarat tv boxu pa je počas to to... pa se kak program iz pašniku, da mi ni treba vedno iskat...

jaz pa zadnje časa uporabljam kar virtualbox za te zadeve... se mi zdi, da je že kar dosti napredoval... in je dejansko uporaben... ni pa za neki hud full load delat gor ja...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Ehh...tud jaszt mam 2x Xpenology (fake Syno...)

Ker jim/nam ne uspe upgrade na DS7.1 sem začel gledat po alternativah...

Pa mi omv nikakor ne uspe porihtat....

Omv5 ma konflikte z drajverji (cd drajver ko bootam iz usb) ....se ne zboota v sistem (če probam naložit cez Deb10)...

Omv6 pa dela....ampak ma konstantne server500 errorje....karkol probaš dodatno naložit gor javi nek error....pač ni za zaupat

Nima veze kjero kišto uporabim....Acer...hp....isti blemi (izključil HW problem)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.687
348
83
Heh, na diskih so predvsem družinski spomini, ki so vredni največ.. ;) In so unikatni...

Ko ste omenili Linux... Pri belem disku mislim, da so ga parkrat priklopili na Samsung TV in zanimivo je bilo, da je (vsaj pred parimi leti) deloval, ko smo ga priklopili na samsung TV (sicer počasi, ampak se je prikazala vsebina diska), na Windows pa ga niti zaznal ni.. Takrat sem probal tudi na nekem Linuxu (sicer virtualni mašini na VMWare Workstation), ampak ga pravtako ni prepoznal..

Črni disk je bil vedno priključen samo na Windows mašine..

Ko ste omenjali Linux mašine.. Je dovolj dober test, če priklopiš disk na virtualno mašino Linux znotraj VMWare Workstation?

Glede kabla pa sta priložena kabla že tako precej kratka (mislim da okoli 30cm), tako da sploh ne vem, če krajši obstajajo...
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.143
329
83
38
Ne, ni enako kot direkt linux, ker gre preko win se vedno... Tud ce das pass true... Gparted al neki usb live probaj na en usb kljucek dat pa bos videl...

Drugace pa ja, zihr je patricija zmesana, ce si prklapljal na tv... Tud men je to naredilo, ampak s filmi... Linux bi ti mogu normalo delat, tolk da dobis vse fajle...

Kabli so pa namenski od wdja... Drugace obstaja se krajsi, ampak sigurno ni problem v kablu...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Linux (določene distribucije) imajo tudi opcijo "live cd".....pač bootaš iz cd/usb in si v OSu brez da je fizično instaliran na disku....

En takih je Linux Mint.....potegni si dol eno od okolij (xfce/cinnamon/gnome) pač kjero ti ustreza....balena etcher/rufus zapeces *.iso na usb in boš mel live linux iz usbja....
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.143
329
83
38
Ehh...tud jaszt mam 2x Xpenology (fake Syno...)

Ker jim/nam ne uspe upgrade na DS7.1 sem začel gledat po alternativah...

Pa mi omv nikakor ne uspe porihtat....

Omv5 ma konflikte z drajverji (cd drajver ko bootam iz usb) ....se ne zboota v sistem (če probam naložit cez Deb10)...

Omv6 pa dela....ampak ma konstantne server500 errorje....karkol probaš dodatno naložit gor javi nek error....pač ni za zaupat

Nima veze kjero kišto uporabim....Acer...hp....isti blemi (izključil HW problem)
Jaz sem probal na enem prastarem prenosniku omv in je delal normalno...

Disk dej v eno drugo masino, nalozi omv, naredi update in prestavi disk v masino v kateri bo bival... Morda obvozis probleme z bootam...
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.143
329
83
38
Ja, sam tisti distroti so veliki in nepotrebni.. gparted je pa 150mb in ima gor samo tisto kar rabis za recovery... Ostali pa majo gor tisto kar rabis in dosti vec tistega kar ne rabis...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Na men je zanimivo....tud IT kolega je probal OMV parx.....v virtualki....vse dela ni problemov...

Ampak v virtualki maš še zmeram v ozadju windows okolje.....kjer drajverji štimajo itd....

Probaj omv baremetal instalirat pa porocaj :)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Ja, sam tisti distroti so veliki in nepotrebni.. gparted je pa 150mb in ima gor samo tisto kar rabis za recovery... Ostali pa majo gor tisto kar rabis in dosti vec tistega kar ne rabis...
Pa poleg gparteda je fajn met še vsaj kak "file explorer".pa kak video/picture viewer da vsaj ves kaj rešuješ...tko da mam jaszt raje kar komplet sistem...

Redo rescue.....
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.143
329
83
38
Na men je zanimivo....tud IT kolega je probal OMV parx.....v virtualki....vse dela ni problemov...

Ampak v virtualki maš še zmeram v ozadju windows okolje.....kjer drajverji štimajo itd....

Probaj omv baremetal instalirat pa porocaj :)
sej pravim, da sem na prenosnik prastar dal gor brez virtualk... direkt na disk in mi je vse delal... ne vem na kaj daješ, ampak linux včasih spusti vn kako vrstico ali pa kaj in pol zadeva ne dela... oziroma bl je problem z legacy stvarmi... update ponavadi reši zadevo...
 

plexix

Fizikalc
10. sep 2007
902
152
43
Mal hitro obrača......ampak pod tistim USB plehom zgleda kot da so SATA priklopi......dvomim da bi delal special edition diske za v ohišje....
kolikor se spomnim, ni klasični SSD disk, ampak konektor direkt na plato od diska, tako da ne moreš diska uporabit izven ohišja.
 

kwa1

Fizikalc
12. jul 2013
431
32
28
..zadnji.....


imam zunanji USB 2,5 disk Seagate 5TB in se mi je že dvakrat zgodilo, da se je "zaklenil" ....v smislu, da mi je javljal zaščito pred zapisovanjem na disk....nisem mogel nič naložit niti formatirat z WIN.....

edino kar sem lahko je to da sem ga formatiral z programom za upravljanje/formatiranje diskov....z desnim klikom na disk in formatiraj nikakor....

na drugem USB imam istočasno zunanji WD 2,5 5TB in dela.....
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.174
267
83
drug disk izklopi pa bos videl... ampak velika verjetnost je da je premalo elektrike na usbju, to ni nic nenavadnega ne za nov ne za star notebook.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kwa1