Pogoji za penzijo 62 let/42 delovne dobe - predlog?

27. jan 2022
4.817
1.752
113
Jaz sem bil uradno 12 mesecev. Koledarsko res od sredine septembra do sredine avgusta. Tudi ti si se zlagal, da si bil od oktobra do junija. Ampak zakaj se ne bi, če sicer nimaš nič pametnega za prispevati v temo? Leta 1987, ko sem bil jaz, ni bilo nobenega generalnega skrajšanja v dolžini 30 dni za vse. Kako sem koristil dopust in kak dodatno dobljen dopust, je moj problem. Tudi v tistih časih nisi mogel zaposliti delavca brez da bi mu dal letni dopust. Razen tega smo bili vojski na voljo 24 x 7 in ne 42 ur na teden kot je običajno trajal delovni teden v tistem času. Če smo tam kaj delali ali ne, je bil takrat in danes problem delodajalca. Vsekakor pa uradno gledano niti pod razno nismo smeli po 8-ih urah iti nekam po svoje in prespati zunaj kasarne. Torej bi se tudi ta "pripravljenost" morala nekje upoštevati. Ali profesionalnemu gasilcu teče delovna doba samo, ko je na intervenciji? Če ne bi bilo vojske, bi vsaj jaz imel leto delovne dobe več in lastni denar eno leto prej.
Za pisanje štorij o frizurah priporočam odprtje kake druge teme, ker niti pod razno ne sodi sem.
Bogi si bil res! Jaz sem bil pred tabo nekaj let, pa še zdaleč nisem tako trpel. Kot rečeno šel sem not oktobra (študentska klasa) in ven enkrat julija naslednje leto.

PS: vojsko si bi lahko "dokupil" za bagatelo, ampak kot piše Jabe, te pri 30ih baš boli, kaj bo po 60em.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.194
3.117
113
Edini delodajalec kateremu se je dalo slovesno prisego in, ki te je hranil, oblačil, umival in varoval tudi, če si samo poležaval. In, da ne pozabm vsak mesec si prejemal neto plačilo.
 
  • Haha
Reactions: ales85

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.230
4.712
113
PS: vojsko si bi lahko "dokupil" za bagatelo, ampak kot piše Jabe, te pri 30ih baš boli, kaj bo po 60em.
Zakaj bi "dokupil" nekaj, kar je v vseh ostalih primerih moraj poskrbeti delodajalec? Zakaj bi bila država izjema? Potem bi bilo bolj opravičljivo in pošteno, da bi država "pozabila" prispevke za delegate skupščine in naj bodo oni brez delovne dobe za čas preživet v BG.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.230
4.712
113
Sorodnica ima tako situacijo. V penzijo bo predvidoma šla pri 67-ih letih. Ima dobrih 20 let delovne dobe v Sloveniji, sedaj pa dela v Italiji. In tam ji bo pokojnina pripadala, ko bo 67.
Kako je pri nas, je tudi mene zanimalo in sem se poigral s kalkulatorjem na strani ZPIZ-a. Očitno se za delo pred 18-im leto lahko bolj ali manj pod nosom obrišeš. Ko imaš 40 let delovne dobe kot polnoleten, se verjetno lahko upokojiš. Torej pri 58-ih. Ob predpostavki, da ta kalkulator vsaj to dela prav.

1658836078685.png
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.407
973
113
Obišči stran
Sorodnica ima tako situacijo. V penzijo bo predvidoma šla pri 67-ih letih. Ima dobrih 20 let delovne dobe v Sloveniji, sedaj pa dela v Italiji. In tam ji bo pokojnina pripadala, ko bo 67.
Kako je pri nas, je tudi mene zanimalo in sem se poigral s kalkulatorjem na strani ZPIZ-a. Očitno se za delo pred 18-im leto lahko bolj ali manj pod nosom obrišeš. Ko imaš 40 let delovne dobe kot polnoleten, se verjetno lahko upokojiš. Torej pri 58-ih. Ob predpostavki, da ta kalkulator vsaj to dela prav.

Poglej priponko 58077

Tašča je pričela delati s 15-imi leti, kolikor vem, so ji to upoštevali pri pokojninski dobi, še celo nekaj več saj je delala kot mladoletna. Ampak čisto točno ne vem, sem zgolj "poslušal" :)
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.827
113
Zakaj bi si človek moral plačevati pokojninsko dobo sam, če ga je prisilno zaposlila država? To pa je res neumnost.
Če se kaka jugoslovanska delovna doba šteje ljudem (lahko se konec koncev ne bi ali pa v zelo omejenem obsegu, ker je šlo za neko drugo državo), bi se čas v JLA moral upoštevati vsaj v polnem koledarskem času. Čeprav je to precej malo in res ugodno za državo. Da bi namreč zagotovil tako številčni profesionalni sestav, bi za enega vojaka nabornika moral tudi po takratni delovno pravni zakonodaji zaposliti vsaj 3 ljudi. Nabornik je bil namreč na voljo 24 ur na dan, 7 dni na teden.
Po drugi strani mislim, da pri nas upokojitev očitno prinaša prevelike ugodnosti in delo preveč negotovosti. Sicer ljudje ne bi silili v penzijo.
To je drugo vprašanje. A bilo je pač tako. Meni je takrat (tistih 7 mesecev mat plačevala prispevke...pojma nimam koliko je bilo, priznam, da mi je tudi dol viselo)...imam pa zdaj ta čas štet med delovno dobo in ja, zdaj mi je super OK, da je bila vsaj ona pri pameti ;).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.230
4.712
113
Kaj pa vem. Vem, da so ljudi, ki so si sami doplačali kake prispevke za neko obdobje brez delovnega razmerja, nekako prinesli okrog. Mislim, da se to ne upošteva kot res prava delovna doba. Za ZPIZ je pomembno tudi polna zaposlitev ali za zaposlitev za krajši delovni čas. Ni enako, čeprav je nekdo mogoče za krajši delovni čas plačal več prispevkov kot za minimalno plačo za polni delovni čas. Vprašanje, kako se v tem čudu šteje "zaposlitev" za 0 ur na teden, kjer so plačani prispevki. Delal sem simulacijo za ženo, če bi se upokojila na osnovi upoštevanja otroka, ko še ni bila v delovnem razmerju. Upokoji se res lahko hitreje, izračunana pokojnina pa je tudi za kar nekaj % nižja. Očitno so tukaj v igri neki drugi minusi, ker ji tega obdobja v nobenem primeru ni dalo pod 24 najugodnejših let.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
"Kaj pa vem. Vem, da so ljudi, ki so si sami doplačali kake prispevke za neko obdobje brez delovnega razmerja, nekako prinesli okrog. Mislim, da se to ne upošteva kot res prava delovna doba."

Ustavno sodišče je take vplačevalce najprej odjebalo, češ: "go croak and die in poverty - Kar ekstra penzijo bi imeli, ali kaj?! Valjda bi vam moralo biti jasno, da od penzije ne boste mogli živeti, kar poglejte, sadni jogurt je vsak dan dražji! - you freeloading bastards!".

Nekaj let kasneje pa je Državni zbor spremenil zakon in tako doplačana delovna doba se spet upošteva vsaj v neki meri.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.634
1.081
113
kaj pa če bi se vpeljal vzporedni sistem prostovoljnega varčevanja za penzijo? Obstoječi sistem naj deluje dokler ne pomremo vsi ki vanj vplačujemo in bomo iz njega koristili; tisti pa ki se prvič zaposlijo od 1.januarja 2023 naprej, pa naj imajo na voljo ali prostovoljno varčevanje za penzijo v nekem nizko donosnem a neuničljivem državnem skladu (mislim da se mu v amerikanščini reče 401K), ali v višje donosnih a tveganih privat skladih, ali nikjer.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.634
1.081
113
če prostovoljno vplačuješ v 2.steber, ti za penzijo ne trgajo več ?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.459
5.470
113
Ne, to je vzporedni sistem. Ce tisti, ki se zapislujejo 1.1.2023 ne bodo v obstoječega več vplačevali, ga je konec za vse ali iz kje bi ti koristil?
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.763
2.052
113
za šankom
kaj pa če bi se vpeljal vzporedni sistem prostovoljnega varčevanja za penzijo? Obstoječi sistem naj deluje dokler ne pomremo vsi ki vanj vplačujemo in bomo iz njega koristili; tisti pa ki se prvič zaposlijo od 1.januarja 2023 naprej, pa naj imajo na voljo ali prostovoljno varčevanje za penzijo v nekem nizko donosnem a neuničljivem državnem skladu (mislim da se mu v amerikanščini reče 401K), ali v višje donosnih a tveganih privat skladih, ali nikjer.
Prostovoljno varčevanje za pokojnino? Čez 40 let pa država z največ klošarji na svetu. Pri nas bi vsi vse za gonili za sankom ali kazinoju
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.459
5.470
113
to samo hazarderji in pijanci. drugi bi imali končno za pasata, ki bi jih že 25 let zelo prav prišel. naložba praktično...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Marxon

javr

Guru
6. dec 2011
1.634
1.081
113
Prostovoljno varčevanje za pokojnino? Čez 40 let pa država z največ klošarji na svetu. Pri nas bi vsi vse za gonili za sankom ali kazinoju
pa naj. Ali to, ali pa sprejmeš razlago države da si opravilno nesposoben razumeti da moraš sam varčevati za svojo penzijo. Kot smo šoferji sprejeli da smo opravilno nesposobni razumeti vlogo varnostnega pasu, varnostne čelade v cestnem prometu in zato na nas budno pazi policija
 

Mamca

Carica
12. avg 2009
2.404
116
63
pa naj. Ali to, ali pa sprejmeš razlago države da si opravilno nesposoben razumeti da moraš sam varčevati za svojo penzijo. Kot smo šoferji sprejeli da smo opravilno nesposobni razumeti vlogo varnostnega pasu, varnostne čelade v cestnem prometu in zato na nas budno pazi policija
Polhn kufer tega jamranja. Če si normalno vplvčeval 40 let, polna penzija. Če si izigraval in vplačeval najnižje prispevke kot npr. s.p. - slikaj se. Ali je še sploh kakšna anomalija? Res ne vem več, kaj še hočete. Razsvetlite me, da vem še za kakšne druge opcije, ki vam jij država odreka.