Podaljšanje vozniškega dovoljenja

DoR

Pripravnik
2. sep 2007
247
0
16
Punci je ravnokar potekel status voznika začetnika. Ker ima nekaj dioptrije in torej vozi z očali, ji je na isti dan poteklo tudi vozniško dovoljenje (oz. vsaj mislim da je to zaradi dioptrije, lahko pa da je to sedaj stalna praksa pri voznikih začetnikih, ne glede na to ali za vožnjo potrebuje očala ali ne?). Včeraj je bila pri »the experts«, kjer je dobila zdravniško spričevalo, saj ga potrebuje za podaljšanje dovoljenja.
Nekako v spominu imam, da so pri podaljšanju vozniškega komplikacije, saj zelo radi podaljšajo le za par let. Ali mogoče veste kako je s tem? Na kakšen način bi lahko dosegli, da punca dobi izpit za daljše časovno obdobje?
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
Se mi zdi, da od leta 2005 dajejo vozniška dovoljenja za obdobje 5 let.
Jaz sem naredil izpit decembra 2004 in imam do 80. leta starosti. Frend je pa naredil januarja 2005 in ga ima za obdobje 5 let, čeprav ne nosi očal oz. nima nič vpisano na zadnji strani vozniške.
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
Citat:
Vozniško dovoljenje za vožnjo motornih vozil se izda z rokom poteka veljavnosti. Po poteku tega roka je potrebno vozniško dovoljenje podaljšati. Vozniško dovoljenje se praviloma izda do 80. leta starosti. Izjeme so vozniki začetniki, ki se jim izda vozniško dovoljenje do 21. leta starosti oziroma za dobo dveh let po prvi pridobitvi vozniškega dovoljenja. Prav tako se veljavnost vozniškega dovoljenja lahko omeji na rok, določen v zdravniškem spričevalu pooblaščene zdravstvene organizacije, pooblaščenega zasebnega zdravnika oziroma osebnega zdravnika o telesni in duševni zmožnosti za vožnjo motornega vozila.

vir: e-uprava
 

DoR

Pripravnik
2. sep 2007
247
0
16
Zdravniško spričevalo ti velja do naslednjega pregleda ne? Se pravi če ga dobiš brez datuma tega pregleda, ti vozniškega podaljšajo do 80. leta? o_O
Bomo vidl kaj se da narest
smile-1.gif

Hvala obema!
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Pri tem podaljševanju nima država kanček zdrave pameti. Jaz recimo nosim očala in se čutim zaradi tega totalno diskriminirano. Zakaj? Zato ker moram na vsake par let opravljati zdravniški pregled in ga seveda dobro plačati. Pa k bi ta pregled bil vsaj malo podoben pregledu. Mislim, da se moraš sprehajat po ordinaciji gore dole, se mi zdi naravnost smešno. Češ da dohat vidi če imaš ravnotežje. To se lahko vidi že ko prideš v ordinacijo in kako se vsedeš na stol.

Kar me pa najbolj moti pri tem pregledu je, da se tam ugotovi a človek vidi al pa ne vidi. Logično da nisem slepa, če sem pa zadela luknjo v vratih, ki vodijo v ordinacijo. Kaj več s tem pregledom itak ne morjo ugotovit. Ajde morda še to da si "farbn blint", sam to za vožnjo naj ne bi bil problem. K bi ti vsaj določili dioptrijo in ti dali recept s katerimi bi potem šel po nova očala. Ne, tam ti kažejo neki glupo knjigico s številkami in zato mastno kasirajo. Seveda da še omenim, da je pregled pri optiku lahko brezplačen, če imaš napotnico od osebnega zdravnika.

Res ne vem, kater pametnjakovič si je izmislil, da tisti, ki nimajo očal, da dobijo vozniško do 80. leta starosti. Pa ne me jebat na suho no. Kdo na tem svetu mi lahko garantira, da se nobenemu od teh šoferjev ne bo v tem času poslabšal vida ali pa kaj drugega.

Zanč je blo na TV neki na to temo in je neki uradnik omenil, da naj bi osebni zdravnik napotil svojega pacienta na medicino dela, če opazi, da se mu je poslabšala kakšna telesna funkcija, ki je pomembna pri šofiranju. Dajte prosim en primer v katerem se je to res zgodilo. Poznam primer, ko se je tipu odpelajlo v glavi, od takrat je na močnih tabletah, refleksi nikakvi a tip še naprej vozi. Pa kolik je takih ki nosijo očala pa jim v vozniški to ne piše, ker očal, ko so delali izpit še niso imeli ... primerov čuda.

uglavnem svinjarija

Jaz bi naredila tako, da je pregled za vse ampak brezplačen, recimo na 10 let. Itak je dobro, da se greš vsake toliko malo poservisirat, sam bi ta pregled moral biti pregled ne pa kasiranje denarja.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
In kako bi ti razlikovala med takimi, ke se jim vid stalno spreminja, ki imajo resnične težave, (pa ne samo z dioptrijo) in takimi z manjšimi težavai kot npr. ti?
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Saj je napisala:

Citat:
Uporabnik karantanka pravi:
Jaz bi naredila tako, da je pregled za vse ampak brezplačen, recimo na 10 let. Itak je dobro, da se greš vsake toliko malo poservisirat, sam bi ta pregled moral biti pregled ne pa kasiranje denarja.

In tudi jaz sem zato. Saj me tisti pregled ne moti toliko, 5 let tudi ni tak kratka doba, ampak ravno ta razlika - zakaj moram skozi CELOTEN zdravstveni pregled ker imam očala??? Zakaj pa ostali ne rabijo nič? Ajde tu imaš vozniško pa pelji dok se ne zvrneš v krsto od starosti
bonk.gif
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Zanč je blo na TV neki na to temo in je neki uradnik omenil, da naj bi osebni zdravnik napotil svojega pacienta na medicino dela, če opazi, da se mu je poslabšala kakšna telesna funkcija, ki je pomembna pri šofiranju. Dajte prosim en primer v katerem se je to res zgodilo.

Vem za dva primera; obema so vzeli C in E kategorijo, enemu zaradi sladkorne, drugemu pa tudi zaradi neke bolezni, ampak se ne morem spomnit točno.
 

excalibur

Pripravnik
24. sep 2007
321
0
16
je ni
ksz

Meni so najprej dali izpit za obdobje treh let, ko pa sem opravil "zdravniški" pregled (jaka muda od pregleda) so mi ga podaljšali za 10 let. Upam, da me bojo opozorili pred pretekom le-tega (tako kot so me opozorili že prvič), ker če ne zna bit, da bom jaz na to čisto pozabil.

Sicer se pa strinjam s karantanko in ostalimi enako mislečimi - ukinit možnost, da bi vozniška dovoljenja trajala tako dolgo brez kakršnegakoli pregleda. Ne more en nonič od 75 let videt enako (če ostanemo samo pri vidu) kot je videl, ko je bil mlajši (MOGOČE se najde kaka izjema).
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
Je pa še ena zanimiva zadeva.

Recimo, jaz imam sedaj sliko ko sem bil star 18 let in če v teh 50+ letih (hipotetično) ne bo potrebno menjat vozniškega dovoljenja, mislite da bi me policist prepoznal na sliki
hysterical-1.gif


Jaz bi pa uvedel, da bi na vsakih 5 let (po zadnjem opravljenem pregledu) bil obvezen pregled (najraje brezplačen, če na pa vsaj 50% free).
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.484
9.208
113
ce zdravnik napise da lahko do 80 leta, pol ti bo veljalo do 80..drugace pa pisejo za 5 let...

jaz tudi sam skrbim za svoje oke, tako da, ce ne bom videl sploh ne bom sel na cesto..voznisko gor ali dol...

obvezne preglede oči in deoptirje za vse , vsakih ajd recimo 10 let, nema veze a vidis kot orel al kot netopir.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.277
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Za slabovidne bi moralo zadostovati potrdilo o pregledu pri okulistu, ki ni starejše od 6 mesecev, da se vidi da hodiš na preglede in da ti ustreza sedanja dioptrija.

Ne pa, da je potrebno na zdravniški pregled.

Nazadnje mi je hotel podaljšati za 2 faking leti, pa nimam veliko dioptrije. Sem se spičil, pa mi je nekako dal 5 let.
bonk.gif
 

DoR

Pripravnik
2. sep 2007
247
0
16
Se strinjam s karantanko, da je trenutni "zakon" diskriminatoren do ljudi z dioptrijo in naravnan tako, da čim bolj polni državno blagajno. Še bolj me razjezi dejstvo, da ni nekih standardnih normativ, katerih bi se "izvedenci" držali. Punci so namreč napisali potrdilo z veljavnostjo 5 let, češ da je to maksimum in ne gre za dalj časa. Zgleda da je odvisno, na katerega pajaca naletiš. Pa da ne bo pomote, nima neke blazne dioptrije. Imam tudi dosti prijateljev, ki nosijo očala. Nekateri menjavajo vozniško na par let, medtem ko drugim velja do 80. leta...
Jaz sem lahko samo hvaležen, da v času opravljanja izpita nisem imel problemov z vidom. Sicer še sedaj ne nosim očal, ampak dvomim, da bo tako ostalo za zmeraj.
skratka, grozn XD
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.484
9.208
113
mah ja, sam poznam 10 kolegov vsaj ki ne vidijo vec dobro, noben nima ocal, niti ne pomislijo da bi sli okulistu, vozniska do 80, kak to zgleda na cesti pa...enim gre bolje drugim slabse
evil.gif


ce mene kdo pokne , mu sam odredim zdravniškega