Poceni VS dragi kamini/stedilniki na drva

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Raje sem odprl še eno temo, da se poskuša osredotočit na vprašanje v naslovu.
Tista z 11 stranmi je bila že precej nepregledna, sem jo preletel malo prej.

Da povem tudi moje zaključke iz tiste teme - po 7 letih bo poceni kamin za stran. Pleh na vrhu je že precej ukrivljen, okoli izhoda za dimnik je tudi nek luft. In kdaj se celo vidi neke iskrice okoli. Sicer se še ni kadilo v prostor, vendar bi vseeno to leto kar zamenjal kurilno napravico.

Moram pa rečt, da za 7 let in 150EUR res ceneje ne prideš skoz. AMPAK:

Ni vse samo v ceni. Res je, da kamin greje. Ampak kako greje? Prehudo seva v prostor in tudi akumulacije nima. Da ne govorim o tesnilih ipd. Ampak OK, pač dobil sem novega zastonj, zmonitral in uporabljal.

Zaradi teh slabosti, sem izgubil veliko časa in tudi denarja. Obzidave s šamotom, da bi zjutraj bilo toplo. In seveda upanje, da bo zjutraj žerjavica noter počakala.
Kdaj pa kdaj se je to res zgodilo.
Predvidevam, da je pri dražjih kaminih večja verjetnost, da te zjutraj pričaka žerjavica. Tudi zaradi boljšega tesnjenja, ko zapreš dovod zraka.
Pri mojem kaminu nekako ni igralo vloge, ali sem zaprl dovod, ali ne. Vedno je nekako vleklo skoz, da je precej prehitro pogorelo.

Ker bom menjal, sem gledal tudi za štedilniki na drva.
Recimo kaj takega
Kako se to obnese za ogrevanje v primerjavi s kamini? Podobna zadeva, ali je kamin neprimerno boljši vir ogrevanja?
Me pa zanimajo tudi konkretne izkušnje, če ste kdaj imeli možnost videt, občutit razliko med temi poceni kamini in med dragimi?
Jaz samo teoretiziram, nisem še v živo videl/občutil kako dela nek kamin ali "šporget" za 1000+ EUR.
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
170
99
28
Zgornje odgorevanje je rešitev zate (pravzaprav vse). Google ti pove vse.

Zazeblo te je, hotel si se naenkrat ogreti, kot z kaloriferjem.
Pleh se ti je ukrivil, ker se ti je naenkrat vnela celotna naklada drv, saj si zakuril pod njo. Z vlekom ni bilo težav, saj imajo poceni kamini direktno pot v dimnik.
Ta vlek ti je tudi omogočal, da je naklada hitro pogorela in za seboj ni pustila željene žerjavice. Zakaj bi jo sicer potreboval? A zvečer ne bi naložil v toplo peč še malo drv? Ta bi se malo pogrela in posušila, zjutraj pa z vžigalno kocko ali plinskim brenerčkom lepo zagorela?

Dražji kamini imajo:
- toplotno izolirano gorišče (obloge iz vermikulita ali šamota), ki omogoča, da vsi plini pogorijo
- regulacijo primarnega in sekundarnega zraka za čimboljše gorenje
- zavito pot dimnih plinov (da pogorijo, da imajo čas oddati toploto)
- izmenjevalec toplote, po možnosti na elemente z veliko maso, ki bo počasneje oddajala sprejeto toploto (obloge iz šamota, kamna,...)

Štedilnik na drva je primarno namenjen za kuhanje: plamen liže kuhalno ploščo (ta je na spodnji strani ustrezno obložena s sajami, saj dimni plini ne morejo pogoreti), ta pa greje lonce ali pečico (če se spremeni pot plinov). En (manjši) del toplote se bo prenesel v okoliški zrak za ogrevanja.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Hvala lepa za odgovor.
A veš z nalaganjem zvečer in nekimi "predpripravami" se mi zdi že brezveze ukvarjat. Bolj elegantno je zvečer dati poleno noter in ga počasi zoba do jutra. Zjutraj pa na žerjavico in gas naprej:) Posledično je temperatura bolj "normalna" in konstantna. Ne pa enkrat 28, drugič pa 17. Za vikend sicer niti ni problem "dežurat", ker sem več doma, med tednom je pa zoprno.

Se pravi po tvoje štedilnik ne bi bil dobra rešitev za ogrevanje? Gledam po kilowatih so tam-tam s kaminčki.
Štedilnik se mi dopade, ker bi lahko kakšno govejo župco gor skuhal ipd. Samo to je čisto tako za gušt. Če pač ne greje tako kot kamin, ga nebi vzel.
Žal ne poznam nobenega, ki bi imel v stanovanju šporget. Sem pa pri kakšnih starih hišah že sedel v kuhinji in štedilnik ga res dobro "hajca". Samo je kuhinja tam nekje 15-20kvadratov.
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
170
99
28
Oproščam se za pomanjkanje pisateljskega talenta. Verjetno sem napisal tako, da se me ne more (ali pa noče) razumet.

1. Ponavadi kurimo, da ogrejemo sebe, zrak okoli peči, pohištvo, stene.
2. Ponavadi se trudimo, da iz kuriva iztisnemo kar se da največ toplote (dobro izgorevanje).
3. Navadno si tudi želimo, da sproščeno toploto v čim večji meri prenesemo izven peči in ne v dimnik (čiste izmenjevalne površine).

ad1. Če se nima časa ukvarjat se z ogrevanjem, zlasti točkama 2 in 3, potem je bolje gret na plin, elektriko, olje.
ad2. Dobro izgorevanje pomeni, da na za polenom ostane droben kupček belega pepela, dim na izhodu dimnika je svetlo siv. Vse ostalo ni dobro izgorevanje. Če se poleno cmari celo noč, se bo prej ali slej začel nabirat katran oz. saje. O čistih izmenjevalnih površinah ni več govora (toplota gre v dimnik), še malo take prakse, pa bo dimniški požar.

Prosim, vzemi si čas in si preberi zlasti del o zgornjem odgorevanju: izgorevanje lesa

Šporget je za kuhat, kaminska peč za hipno ogrevat (OK, so tudi take z oblogami), o lončenih pečeh verjetno ne razmišljaš. Če želiš, da pečka prevzame toploto in jo sprošča še določen čas, bo morala imeti najmanj nekaj 100kg. Bo malo več kot 150 EUR, na žalost...
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
Tole cmarjenje sem prvo sezono tudi jaz prakticiral pa ni OK za dimnik in se je nabralo ogromno saj. Tega sedaj ne prakticiram več, pač je zjutraj malo bolj mraz se navadiš.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Oproščam se za pomanjkanje pisateljskega talenta. Verjetno sem napisal tako, da se me ne more (ali pa noče) razumet.

1. Ponavadi kurimo, da ogrejemo sebe, zrak okoli peči, pohištvo, stene.
2. Ponavadi se trudimo, da iz kuriva iztisnemo kar se da največ toplote (dobro izgorevanje).
3. Navadno si tudi želimo, da sproščeno toploto v čim večji meri prenesemo izven peči in ne v dimnik (čiste izmenjevalne površine).

ad1. Če se nima časa ukvarjat se z ogrevanjem, zlasti točkama 2 in 3, potem je bolje gret na plin, elektriko, olje.
ad2. Dobro izgorevanje pomeni, da na za polenom ostane droben kupček belega pepela, dim na izhodu dimnika je svetlo siv. Vse ostalo ni dobro izgorevanje. Če se poleno cmari celo noč, se bo prej ali slej začel nabirat katran oz. saje. O čistih izmenjevalnih površinah ni več govora (toplota gre v dimnik), še malo take prakse, pa bo dimniški požar.

Prosim, vzemi si čas in si preberi zlasti del o zgornjem odgorevanju: izgorevanje lesa

Šporget je za kuhat, kaminska peč za hipno ogrevat (OK, so tudi take z oblogami), o lončenih pečeh verjetno ne razmišljaš. Če želiš, da pečka prevzame toploto in jo sprošča še določen čas, bo morala imeti najmanj nekaj 100kg. Bo malo več kot 150 EUR, na žalost...

Govora ni o pečki za 150eur. To sem imel 7let. O menjavi razmišljam zaradi navedenih razlogov. Kriv pleh, preveč butanja vročine v prostor.
Če si si pogledal štedilnik na linku je cca 170kg, v rangu tam do 1500eur.
Ni pol tone, bolje pa je, kot 70kg recimo.
Sem se pa nerodno izrazil, oz pomanjkljivo. Ni mi problem kurit, mi je v užitek. Sem pa videl kaminčke, v katerih zelo lepo gorijo drva. Nekako bolj enakomerno. Pri meni tega ni bilo. Žrlo mi je drva kot pri norcih.
Pa tudi precej pepela je ostajalo. Vsaj kolikor berem, da so pri nekaterih kaminih postrgali za pest pepela na dan. Pri meni pa 10x toliko npr.
Dimnik se je redno čistil, nikoli ni bilo niti za en "fangl" saj.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.147
3.081
113
Imam tole. pred 10-imi leti jo plačal 200€. Vsako zimo dela brez prestanka. Greje solidno. Zaradi premočnega nalaganja (malo nas je zaneslo kako lepo greje) se je nekoliko ukrivila okrog obojih vratc. V temi je pod določenim kotom videt svetlobo skozi te špranje. Šamot je nekoliko popokal, sicer je še vedno na svojem mestu.
Za moj okus ima morda premajhna vratca za nalaganje, kar je pa iz vidika trajnosti šamota bolje, ker bi težja polena z večjo silo padla v kurišče. Kuri se le s sekundarnim zrakom, ki je večkrat na pol priprt. Obvezno pa na rešetki puščam nekoliko pepela, da je žerjavica trajnejša. V mrazu pred spanjem dodaš 2 kocki premoga in te zjutraj čaka topla peč in še precej žerjavice. O samem dizajnu pa nebi.
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
170
99
28
Moje mnenje o optimalni (industrijsko proizvedeni) kaminski peči:
- kurišče višine 50cm ali več. Naložiš 30cm v višino, zakuriš zgoraj, plamen ima še vedno prostor da se razgori in pogori
- kurišče izolirano, da se zagotovi čim višje temperature gorenja
- dovod sekundarnega zraka nekje na zgornji tretjini kurišča, seveda zunanji dovod zraka
- potem, ko plamen pogori, se dimni plini spustijo po svojih kanalih in predajo toploto masivnim (keramika, lojevec ...) oblogam