Plačevanje v trgovinah - blagajničarke in pulti

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Zanima me, ali je povsod v razvitem svetu tako, da je treba izdelke v trgovini najprej zložiti na pult, kjer ti prodajalka vsakega posebej skenira, nato pa zmetati nazaj v voziček/zložiti v vrečke in plačati ali imajo že kje to bolj pohitreno. Pa ne mislim na hitre blagajne, kjer mora kupec skenirati vsak izdelek posebej. Včasih grem v trgovino v poznejših urah, ko ni več toliko ljudi in prav bedasto se mi zdi, da pridem tam do prodajalke s polnim vozičkom, ji zmečem vse na pult, ko me ona zdolgočaseno opazuje, nato pa s svetlobno hitrostjo vse zmečem nazaj v voziček, le zato, da gospa potegne po tistem skenerju, in plačam. Se ni še noben spomnil, da bi recimo kupci lahko sproti skenirati izdelke kar na vozičku, potem prišli z računom do blagajne in plačali (osebi ali kar mašini)?
Glede varnosti ne vidim problemov, saj imajo na vseh izhodih že zdaj senzorje, tako da se neplačanega skoraj ne da odnesti ven, pa tudi v vozičkih bi bil lahko sistem, ki bi tehtal, ali je produkt že skeniran ali ne. Treba bi bilo edino povečati varnost nad vozički in jih redno pregledovati. Tako bi se skrajšale čakalne vrste, pa tudi zgoraj opisanega problema ne bi bilo.
Ob današnji tehnologiji res ne vem, kje je problem. Slišal sem edino, da imajo čakalne vrste tudi marketinški učinek, kajti med čakanjem bi se lahko uporabnik še spomnil, da je kaj pozabil, videl kakšno akcijsko ugodnost ipd.
confused-1.gif
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.777
262
83
Največja slovenska vas
Na Nizozemskem si uzameš "pištolo" s skenerjem in si sam med zlaganjem v voziček skeniraš izdekle. Na samopostrežni blagajni ti kasneje mašina odčita koliko imaš za plačati.

Dvomim,da bi to delovalo na Balkanu.
 

turbox

Pripravnik
29. dec 2011
529
0
16
V Walmartu ti blagajničarka sama zlaga v vrečke,ki jih ima na obešalniku in ga vrti, ti pa samo vrečke dol pobiraš in jih dajaš nazaj v voziček.S tem,da kruh daje zmeraj posebej v vrečko.Je pa tko hitra,da komaj prazniš tisti obešalnik,se pa nabere takoj 10 vrečk,plačaš pa itak simbolično tam ene 30$...za en teden za enega je dost hrane.Tukaj pa vsak dan 20€,da ne crkneš.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
V 99% žal obstaja tako kot pri nas - prelaganje stvari sem in tja v p.m...

Imajo pa ponekod (predvsem na Japonskem) trgovine, kjer je na polici samo po en posamezen izdelek. Željene izdelke s telefonom ali njihovo napravo skeniraš, na blagajni plačaš in čez par minut ti prinesejo vse lepo zapakirano v škatlo (ali pa kar k avtu).

To je po moje prihodnost trgovin, saj so zaradi tega dosti manjše (večje je pač skladišče), manj delavcev, ki zlagajo na police... Pričakujem, da bo to čez 10 let stalnica, predvsem pri diskontnih trgovinah.

Obstajajo tudi testne trgovine (vsaj ena je v Nemčiji), kjer ima vsak izdelek oddajnik (nekaj takega kot nalepke z zaščito v Big Bangu) in ti poskenira cel voziček. Tehnologija tu ni problem, problem je cena, ker na vsak čigumi to tlačit je prevelik strošek.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Ja, prihodnost so RFID čipi - šel boš mimo blagajne brez da bi stvari polagal na pult
Uveljavilo se bo slej ko prej.

Cena, kaj pa vem. Če se splača lepiti zaščitne RFID čipe (piska pri izhodu, le ni razmagneteno) na izdelke vrednosti <1 EUR...

EDIT: zanimivo branje
 
Nazadnje urejeno:

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik tgrzan pravi:
Če se ne motim imaš na to foro Ikee....

Res je. Čeprav so oni to uvedli bolj iz nuje kot neke naprednosti, ker so pač njihovi prodajni artikli veliki. Nisem bil tam že 10 let in smo včasih na listke pisali kode, ampak so verjetno to že nadomestili s nečim?

Sicer pa trgovcem po moje tak sistem ne bo najbolj všeč, ker boš tako v vsakem trenutku vedel koliko stane tvoj nakup. Veliko ljudi namreč kar meče stvari not in ko pridejo na blagajno ter piše ''163€'', verjetno nihče iz ponosa ne reče ''preveč sem naložil, bom malo ven pometal''.

Sicer si sam sproti približno računam koliko bo za plačat, ampak me predvsem pri oblekah včasih kar na rit vrže, ko je par majic 120€
tongue-1.gif
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Citat:
Uporabnik tgrzan pravi:
Na Nizozemskem si uzameš "pištolo" s skenerjem in si sam med zlaganjem v voziček skeniraš izdekle. Na samopostrežni blagajni ti kasneje mašina odčita koliko imaš za plačati.

Dvomim,da bi to delovalo na Balkanu.

Tak sistem imajo tudi v nekaterih supermarketih v bližnji Italiji (vsaj v bolje razvitem severnem delu Italije).

Sem tudi sam sporbal ta sistem in moram rečt, da je izredno učinkovit. Tudi uporabniški vmesnik na sami pištoli je sila preprost (omogoča, da ob enkratnem skeneranju vneseš več enakih izdelkov ipd.) Na koncu se samo oglasiš na blagajni (samopostrežni ali pri tisti z blagajničarko), predaš napravo, plačaš, dobiš račun in odpelješ
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Predvidevam, da imajo potem na blagajni tehtnico, ki stehta celotne voziček? Ali pa odzadaj 50 varnostnikov, ki na kamerah spremljajo vsakega kupca posebej? Ker v Italiji naredit to brez neke zaščite je 'samomor'.

Tak sistem je po moje varen (in stroškovno opravičljiv) samo v primeru, ki sem ga napisal zgoraj - da ne neseš dejansko ničesar na blagajno in ti oni spakirajo (ali pa najverjetneje kar robot). Pa še za starejše je dobro, ker ne rabijo dvigovat težkih stvari. Zunaj en pubec, ki nakup odloži v prtljažnik, pa imaš takoj ogromno prednost pred konkurenco.
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Ni tehtnice, tud povečanega števila varnostnikov, ki bi ti sledil, nisem opazil. Razen če so bili v civilu. Očitno se trgovcu to izplača, če ne bi verjetno že ukinil tak sistem. Bom probal na internetu najdt kej več o tem. Šlo je pa konkretno za trgovino ipercoop v nakupovalnem središču Centro Lame v Bologniji.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.333
-8.453
113
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Ja, prihodnost so RFID čipi - šel boš mimo blagajne brez da bi stvari polagal na pult
Uveljavilo se bo slej ko prej.

Velik zajeb za cigane.
hysterical-1.gif
Noben problem. RFID čipek je tako enostavno fentat. Nabit kondenzator in tuljavica
evil.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Sem moral pogledati iz katerega leta je ta tema in glej, 2013.

odg: Samopostrežne blagajne.
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.777
262
83
Največja slovenska vas
Na žalost manjše srednje trgovine v blokovskih naseljih nimajo samopostrežnih blagajn. V superdupermarketih pa tut nimam kj iskat, tko da sem primoran čakati na blagajničarke in umes slišati vse lokalne trače.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.722
145
63
V prihodnosti bodo bio razgradljivi/jedilni RFID čipi.
Pač bo v pašteti noter en kos mase "pameten" hkrati se pa ne bo vizualno razlikoval od ostale mase.
V daljni daljni daljni prihodnosti boš pa itak imel 3 cevi napelane v bajto. V eni bojo proteini, v drugi beljakovine, v tretji pa antibiotiki.
In boš imel števec, koliko si česa porabil in boš vsak mesec plačeval prek položnice.

lp
 

ForeignBreed

Pripravnik
17. avg 2007
712
0
16
Bačka Palanka
v čem je pa razlika med proteini in beljakovinami?

Citat:
Uporabnik merdzo pravi:
V prihodnosti bodo bio razgradljivi/jedilni RFID čipi.
Pač bo v pašteti noter en kos mase "pameten" hkrati se pa ne bo vizualno razlikoval od ostale mase.
V daljni daljni daljni prihodnosti boš pa itak imel 3 cevi napelane v bajto. V eni bojo proteini, v drugi beljakovine, v tretji pa antibiotiki.
In boš imel števec, koliko si česa porabil in boš vsak mesec plačeval prek položnice.

lp
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.933
827
113
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Ja, prihodnost so RFID čipi - šel boš mimo blagajne brez da bi stvari polagal na pult
Uveljavilo se bo slej ko prej.

Velik zajeb za cigane.
hysterical-1.gif
Zakaj? Saj oni tudi zdaj grejo mimo blagajne, pa nič ne plačajo.
Vprašaj dolenjce.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.960
9.022
113
EU
Citat:
Uporabnik merdzo pravi:
V prihodnosti bodo bio razgradljivi/jedilni RFID čipi.
Pač bo v pašteti noter en kos mase "pameten" hkrati se pa ne bo vizualno razlikoval od ostale mase.
V daljni daljni daljni prihodnosti boš pa itak imel 3 cevi napelane v bajto. V eni bojo proteini, v drugi beljakovine, v tretji pa antibiotiki.
In boš imel števec, koliko si česa porabil in boš vsak mesec plačeval prek položnice.

lp

Ma ne, imeli bomo 3D tiskalnike. Prek neta boš naročil robo in plačal. Trgovina ti bo prek torenta poslala material na printer. Tako si boš sendvič naprintal.
Podobno, kot sedaj tiskajo orožje v ameriki
cool-1.gif