Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.469
227
63
Da malo obudimo tole tem, sedaj ko se sezonja začenja...

Čez zimo mi je crknil obstoječ termometer (sonda) za merjenje notranje temperature mesa... Imate kakšen predlog kaj kupiti za neko nezahtevno občasno uporabo? Iščem takega, ki ima brezžično komunikacijo med sondo in displayem... Povezave na telefon ne rabim...
 

Ss304

Fizikalc
31. jul 2020
114
138
43
Meni že par let odlično služi... Pa sem kot nadebudnež sanjal o meatru.. Brezveze... V Merkur se zapeli, pljuni 20evričev,pa bo..
 

Priponke

  • termometer-tfa-14_1509_01-termometer-za-peko--30_c--300_c-2849659.jpg
    termometer-tfa-14_1509_01-termometer-za-peko--30_c--300_c-2849659.jpg
    16,3 KB · Ogledi: 38

MooNman

Pripravnik
5. avg 2007
148
0
16
malo tu malo tam
moj recept za rebra na žaru: rebra lahko narezena ali v kosu odvisno od časa in velikosti webra, namazana z gorčico,poprom ,soljo,česnom v prahu,papriko. Omaka : malo jabolčnega soka,ketchup,sladkor, sol,narezana čebula na trakove,poper in zadnjo polovico časa pečenja ene parkrat namažem z omako, da se lepo zapeče.Ostalo omako lahko segreješ v webru in jo maš pol sproti za mazat na krožniku za rebra

Drugač pa še mal receptov : BBQ Pitboys
 

JakeTheSnake

Fizikalc
16. okt 2016
382
123
43
Pri celem piščancu imaš nešteto načinov za sprobat. Jaz ga dobro operem in osušim z papirnato brisačo.V eni mali posodici zmešam olivno olje, nekaj strokov česna, ponavadi jih dam kar veliko, se na koncu vse poje kot priloga, dodam žličko timijana, rožmarina, origano...Vse skupaj premešam in napolnim piščanca, zadaj pa napijem eno polovičko limone, da vse skupaj noter drži :aplauz:.
Na zunaj ga pa dobro nasolim in popopram, potem pa po želji...Rdeča paprika, česen v prahu, kajenski poper...ali pa uporabiš že kakšno pripravljeno mešanico, meni je všeč od Kotanya.
S kako temperaturo ga pečem se pa nikoli nisem ukvarjal. Zakurim, kot za vse ostalo in žar dobro ogrejem. Sondo mu nabijem v prsa, ciljno temperaturo imam na 95 stopinj. Tudi tukaj lahko eksperimentiraš, jaz sem začel na 80 stopinjah in najbolj všeč mi je, trenutno, na 95 st.
Vse skupaj položim na žar in odprtino na pokrovu odprem nekje na 1/4. Čas peke okoli 90-100 min.
Za aromo po dimu pa lahko dodaš sekance / kose jablane...Jaz uporabim les češnje, ker se je doma drevo podiralo in imam nekaj zaloge. S tem dobiš malo bolj "sladek" priokus, ni pa tega toliko, da bi lahko vedel povedat, od česa je. Tudi iz loput toliko diši, da veš, da ni samo oglje.
 

Priponke

  • Screenshot_20210809-150351.png
    Screenshot_20210809-150351.png
    434,9 KB · Ogledi: 153