Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Si videl review na njihovi strani? Vem, niso vsi verodostjni, ampak vseeno.

Pa tudi vsakemu svoje, ampak jaz še vedno ne razumem, kako lahko plinskemu "žaru" rečejo žar.
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
171
99
28
Nekaj vprašanj za pulled pork:
- kako dosežeš, da bo meso meso dobilo skorjo (bark)?
- kako dosežeš, da bo zadeva razpadla po minimalnem pritisku? So dovolj navadne vilice ali potrebni kremplji za meso raztrgat? Gledam YT, kjer tip z lahkoto potegne kost iz plečeta - ni mi jasno, kje je hakeljc...

Imel sem kos vratovine nekje okrog 1kg. Bil je zmrznjen, odtajal se je zunaj čez noč. Začinjen s soljo in poprom. Prekajan (češnjevi sekanci) cca. 2 uri na 90 - 100°C. Nato zavito v alu folijo, prej nekajkrat premazano z razredčenim jabolčnim kisom, še 3,5 ure na 130 - 140 (briketi + oglje).
Zadeve nisem odležal, ker se je mudilo s kosilom. V foliji se je nabralo malo župce.
Raztrgal z dvema vilicama, tam kjer je meso bolj temno, je šlo lažje, pri večjih kosih (premer 2 - 4cm) mišice, je bila ta bolj kompaktna.

Premalo časa, premajhna temperatura?
Je treba za 3,5 - 4 kg pleče užgat celonočnega? Ali dokončat v pečici?
Si kdo pomaga s kako infuzijo?