Peč na drva /centralna kurjava

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Lahko kdo na kratek razumljiv način napiše kako bo s temi klasičnimi pečmi na drva za centralno vnaprej..? Govori se o o nekih dveh datumih ,če sem prav sledil 2023 in 2030 .

A če sedaj kupiš peč ( na zalogo) jo boš lahko imel še nekako "uradno" vgrajeno ?

A si vse skupaj narobe razlagam ,a nekako mi ni jasno ,da boš lahko imel razne štedilnike, kamine ,peči ,le klasične kurjave na drve ne več ? Me prav zanima kako bodo so si to zamislili po en kup takih malih starejših hišah . ??

Imam tudi takšno skoraj po merah peč (Aplenc -Celje) in v to kurilnico ne spravim niti kaj drugega.

lp
 

giovanotti

Fizikalc
20. dec 2012
164
96
28
Dokazano je, da je v klasičnih pečeh, izgorevanje drv nepopolno. Rezultat je največkrat dimna zavesa, ki je vseh drugih barv, kot svetlo siva/bela. Vsi odtenki rjave in modre nakazujejo, da del drvi, peč pošilja direktno čez dimnik. Sosedje vrtičkarji so veseli brezplačnega gnojenja s kalijem, pa solata je malo katranizirana. Soseda, ki je ravno obesila belo perilo, panično gleda, ali se dim vali na rjuhe, starši astmatikov pa upajo, da okna tesnijo dovolj. Moj sosed, ki ima na vrtičku 2 jablani, že celo jesen kuha šnops. Ko zamenja kuho, naloži, da se iz improviziranega dimnika valijo saje. Folijo na rastlinjaku bo kmalu treba zamenjat, drugače notri ne bo več svetlobe. Moj drugi sosed je pred nekaj leti zamenjal klasični Stadler z modernejšim sistemom (2x1000l zalogovnik, varovanje povratka). Kot mlademu upokojencu, mu je zmanjkalo denarja za vplinjevalno peč, pa je nabavil peč z ventilatorjem (Radijator FK). Konstrukcijsko peč za premog z dodatnim ventilatorjem "za drva bo dobra (= tako dobra, kot so podkve za žabo)". Zaradi dobrososedskih odnosov, poskrbim da so okna in vrata v mojo hišo zaprta, ko sosed zakuri. Enkrat sem mu predlagal, naj zakuri po principu gornjega odgorevanja, mi je sam rekel, da peč dlje gori in da se manj kadi. Vseeno, kot upokojenec nima časa čakat toplo vodo in zakuri pod skladovnico. Rezultat je dimna zavesa.
Bo Hanzi povedal, da tudi vplinjak ni zagotovilo, da bo izgorevanje popolno in bo iz dimnika izhajala svetla parna meglica.

Osnova za vsako peč na drva so suha drva (pod 20% vode) in kurjač s pošlihtanim podstrešjem (in dovolj velikim dvoriščem za dvosezonsko zalogo drv).
Važno, da se poceni grejemo, tudi če sosedu krava crkne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in Valhalla

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Eh, ti si vsekal mimo totalno..MMene zanima povem nekaj drugega ,ne kaj tebe moti. Do kdaj ,kaj ,pod kakimi pogoji... Če se že dotaknem malo tvojih težav ,sam sem na področju kjer absolutno ne motim nikogar ,tako da me zanima povsem iz zakonske plati.lp
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
Rok do kdaj moramo zamenjati stare peči?
Do kdaj moramo torej zamenjati peči na trda goriva? To je odvisno od naprav, ki jih uporabljamo. Do leta 2023 bo treba zamenjati stare kurilne naprave za centralno ogrevanje, to so tiste, ki so bila vgrajene do vključno leta 1995. Leta 2028 pa bo začela veljati prepoved uporabe kurilnih naprav, ki so starejše od 20 let.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoom

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
629
209
43
Klasika brez prisilnega vleka...
Verjemi da ti bo po montaži nove peči z zalogovnikom žal da nisi že prej menjal. Ne kladi se v prostor, čist dimnik, izkoristek, konstantno toplo..
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla in Hanzi

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Pa sploh obstaja opcija ,to staro peč ven in drugo noter brez nekih extra predelav ? Gre predvsem zaradi zelo malega prostora ki ne dopušča dodatnih elementov. Gre za manjšo moč ,20kw.

Visokotemperaturna toplotna bi lahko bila zunaj. Se lahko isto priključi kar na obstoječi dve cevi ki gresta sedaj iz peči + dovod elektrike. ?
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
To seveda ni nujno res - prodajalci peči zavajajo v max. Meni je dimnikar tri leta za 12 let staro Immergaz plinsko govoril, da to bo pa treba menjat - malo morgen. Na novo ne moreš več stare vgradit - tudi rabljene ne, vsaj ne po PS, ker ti mora dimnikar dat štempl; dokler pa stara laufa pa lahko laufa. Malo si narobe razlagajo EU direktive.
Več virov trdi isto... je pa res, da so bile to za čas objave le “napovedi ministrstva za okolje in prostor”. Če so pa svoje napovedi že uresničili pa ne bi vedel.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Direktiva itak velja samo za primarni vir ogrevanja, torej če imaš to kot sekundarni vir je brezpomensko, lahko imaš tudi črno kuhinjo montirano pa ti noben ne more nič (kako bo kdo ugotovil kaj je tvoj primarni vir oz. kaj ni pa itak ni nikjer napisano).

Po domače to je kot tisto da moraš 4x na leto opucat dimnik, pri nas če je sreča se dimnikar pojavi vsake 2 leti na vratih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: godfather

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.823
723
113
www.jernej.org
Če bi malo pogooglal, bi videl, da to ni res. To je napoved ministrstva za okolje in prostor. EU direktiva samo pravi, da je treba do leta 2030 za XY procentov zmanjšati onesnaževanje zraka. Kako se bo to doseglo, je pa v pristojnosti držav.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Hočem reč da lahko brez problema kupiš kiperbusha ali pa kamin in ga montriraš in ti noben ne more nič, in enako lahko kupiš novo klasično peč za centralno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Hočem reč da lahko brez problema kupiš kiperbusha ali pa kamin in ga montriraš in ti noben ne more nič, in enako lahko kupiš novo klasično peč za centralno.
Pri nas v SLO se lahko kupiš klasično peč?
Ne mesat sedaj kombinirke ki je pač neka luknja v zakonu.
Je pa res da so klasične peči običajno manjše od uplinjevalnih, pa še druge stvari zahteva uplinjevalna ki tako zahteva še dodatni prostor v kurilnici ali nekje(po možnosti ) v bližini.
Sicer pa meni na kraj pameti ne pride, da bi komu se svetoval klasično centralno.
Ker pa se toplotne izgube his zmanjšujejo, ni več potrebe po 30+kw mastodontih v kurilnicah. Če le imaš čas za nakladanje drv, je kak toplovodni kamin ali štedilnik za etažno ogrevanje tudi dobra rešitev lahko (ob nekem primernem zalogovniku v ozadju. )
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Na koncu bo s temi kotli podobno kot je bil z MČN.
En velik pomp in nakladanje, potem ko bo večina res zamenjala, se bodo pa "spomnili" da za obstoječe konfiguracije ne velja.
Kar je tudi logično, takrat ko si nekaj takega vgradil je bilo ok in legalno.
Podobno je z avtomobili: jasno je da v EU ne moreš/smeš več prodajat novega Yuga (Trabanta, Wartburga), pa še marsičesa drugega ne, se pa lahko mirno s tem starim smradom voziš okoli (razen redkih izjem).
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.368
4.366
113
49
Na sončni strani ALP
Jeba je, ko nimaš v manjši hiši (dvojček) prostora za zalogovnik tople vode. In ko bom primoran menjat staro peč (TVT Standard), mi bodo težili z zalogovnikom. Sicer je to sekundarni vir, primarno se grejemo na plin. "Klasične" peči brez podpiha, L-sonde itd. pa že kakšni 2 leti ne moreš več legalno kupit, kaj šele zmontirat...
 
19. jul 2007
2.755
1.476
113
Jeba je, ko nimaš v manjši hiši (dvojček) prostora za zalogovnik tople vode. In ko bom primoran menjat staro peč (TVT Standard), mi bodo težili z zalogovnikom. Sicer je to sekundarni vir, primarno se grejemo na plin. "Klasične" peči brez podpiha, L-sonde itd. pa že kakšni 2 leti ne moreš več legalno kupit, kaj šele zmontirat...
Prebiram to temo (da bom strokovno podkovan, ko bo potrebno staršem kaj svetovat) in sem se spomnil, da so se pogovarjali, da veliko poteka individualni uvoz peči iz Hrvaške, pa vidim da ni stvar v ceni ampak dobavljivosti.
Če crkne jutri klasična peč za centralno ogrevanje, kaj je nek minimum, ki se ga da danes urediti (v kotlovnici ni ravno veliko prostora) - prostorsko in finančno (klasična ogromna, slabo izolirana hiša, v kateri se ogreva le par sob).
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.019
771
113
Ali imajo starši drva doma? Če jih kupujejo, ne kupovati novega kotla z nikakršnim izkoristkom. Uredba o prepovedi prodaje in uvoza starega tipa kotlov je pa že v uporabi kakšno leto ali dve. Je pa tudi črni trg. Za starše bi priporočil namenski peletni kotel z visokim izkoristkom ali HT TČ.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony