Oyster London

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Kot so ti že ostali povedali, se za uporabo javnega prevoza v Londou še najbolj splača uporaba navadne bančne kartice, ki omogoča brezstično plačevanje. Deluje na vseh oblikah javnega prevoza (podzemna, busi, DLR,....) Imaš tudi dnevno in tedesko kapico. Torej ko dosežeš določen znesek (odvisno od con), ti ne trgajo več.
S plačevanjemz brezstično kartico imaš iste funkcionalnosti in ugodnosti, kot če bi plačeval z oyster kartico. S tem, da se ne rabiš ubadat z nakupm, polnjenjem in potem vračilom (če želiš kavcijo nazaj) Oyster kartice. Edino kar moraš biti pozoren je to, da vedno uporabiš isto plačilno kartico (zaradi kapic in drugih ugodnosti)
 

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
282
30
28
V kolikor boš uporabljal "Pay as you go" je dobro biti pozoren na "Peak" in "Off-peak" čas, ker je kar razlika v ceni.

Peak fares - Monday to Friday (not on public holidays) between 06:30 and 09:30, and between 16:00 and 19:00
Off-peak fares - at all other times and if you travel from a station outside Zone 1 to a station in Zone 1 between 16:00 and 19:00, Monday to Friday
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Glede plačevanja s plačilno kartico sem večkje videl tudi, da če nisi anglež, lahko tudi pretvorba valut naredi dodatne stroške..

Ampak v našem primeru je bolje, da kupimo neko kartico, ker se potem predloži račun in je pri povračilu stroškov vse lepo poštimano... ;)

Samo nekaj me še zanima: če imaš tedenski travelCard (kolikor razumem, je to papirnata kartica). Kako potem vstopaš/izstopaš na metro postajah? Kako se "obtačkaš"?
 
Nazadnje urejeno:

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.627
987
113
Saj zato sem napisal Curve, kjer ni stroškov med valutami. S čim boš pa oyster kupil in napolnil? Isti problem.

Kar se tiče računa se registriraš v Transport for London, vneseš svojo kartico in potem lahko dobiš izpisek vseh plačanih transakcij.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
No, glede dodatnih stroškov (pri pretvorbi valut) sem prebral v tem članku.

delavec44 , aha, to pa nisem vedel, da lahko narediš izpisek vseh plačanih transakcij...

Drugače pa bom verjetno kupil TravelCard (od National Rails), ker te lahko koristimo 2for1 popuste..
 

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
282
30
28
Samo nekaj me še zanima: če imaš tedenski travelCard (kolikor razumem, je to papirnata kartica). Kako potem vstopaš/izstopaš na metro postajah? Kako se "obtačkaš"?

V Londonu je "zaprt" sistem, kar pomeni da moraš uporabiti vozovnico za vstop in izstop. Papirnata kartica se uporabi tako, da jo vstaviš v režo pod brezstičnim čitalcem, mašina jo požre in izpljune na vrhu ... in potem ponoviš vajo pri izhodu.
1668761414727.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.246
113
Drugače pa bom verjetno kupil TravelCard (od National Rails), ker te lahko koristimo 2for1 popuste..
Ne rabiš 2za1 popustov ker so to vse nategi za turiste.


Kot nekdo ki je bil kakih 14x v Londonu povem:
1.) na rabiš Oysterja, vse normalne plačilne kartice nimajo nobene posebne provizije za plačevanje s tujo valuto. Edino, če imaš slučajno še Maestro (bankomat kartico), ki jih itak večina nima več, ti ob prvem pofočku na busu ali podzemni vzamejo znesek dnevne vozovnice (daily cap), potem pa ti vrnejo razliko, če se voziš manj, če imaš pa bolj običajno Viso/Mastercard (nima veze ce je credit, debit, prepaid) pa normalno sproti jemljejo in nehajo ko dosežeš ceno dnevne vozovnice.
2.) ne rabiš 2za1
3.) iz London Stansted prideš poceni z busom (link) , če pa denar ni problem (ampak očitno je, če hočeš uporabljat 2za1) pa z vlakom - vendar preveri, da niso takrat ravno splošne stavke vlakov. Mislim, da je naslednja napovedana za 26.11.2022, če je stavka ne boš prišel nikamor ker ne omogočajo alternativnih povezav ampak ti samo na zahtevo vrnejo denar (kar pri njih kar traja).
 
Nazadnje urejeno:

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
BuDi , hvala za nasvet... ;)

Čeprav ta youtuberka v enem izmed videov omenja tudi 2for1 akcije v pozitivnem smislu:
;)

Drugače pa ja, vredu posnetki, kaj počet v Londonu, ker ponavadi so te najbolj znane "znamenitosti" tudi zelo obljudene in konec koncev tudi drage, pa čeprav lahko dosti časa zgubiš na takih stvareh.. Npr.: par dni nazaj sem bral glede Big Bus London na tripadvisor, da je zelo slaba storitev, ker busi res ogromno časa stojijo v prometnih zamaških, tudi nič pametnega ne povedo o londonu, ko se pelješ mimo znamenitosti, itd... Npr.: v Dubaju pa nam je bil Big Bus ful vredu, ker smo dosti stvari tudi izvedeli preko slušalk na busih... Drugače pa smo mislili vzet Big Bus ravno zato, ker si v londonu večinoma pod zemljo in big bus te lepo pelje okoli znamenitosti.. Ampak vidim, da obstajajo podobne rute z normalnimi linijami busov...

Tak da ja, bom malo preletel te posnetke... ;)
 
Nazadnje urejeno:

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Še nekaj malenkosti me zanima glede obiska Londona...

1. V vsakdanjem življenju sem zelo navajen plačevati z denarjem (in ne s kartico) in tudi na potovanjih raje plačujem z denarjem... Predvsem nerad plačujem nekih dodatnih stroškov pri pretvorbah valut.. Ampak vseeno me zanima, kako je sedaj s plačevanjem v angliji, ko ni več EU? In s katerimi karticami se plačuje v angliji, da ni nekih nepotrebnih stroškov s konverzijami.. Sam imam kreditno Mastercard in debetno Visa..
2. Nekdo je že omenil Curve.. Kaj to dobiš fizično kartico ali je to samo aplikacija na telefonu?
3. Ali javni avtobusi res večina stojijo v prometnih zamaških ali se dokaj normalno pelješ? Je mogoče odvisno tudi od jutranjih/popoldanskih zamaškov ali je bolj kot ne podoben promet ves dan?
4. Še imajo kje kake covid ukrepe (nošenje mask na javnem prevozu, itd..)?
5. Kaj/kje jesti v Londonu? Imajo kakšne "lokalne" jedi? Glede anglije mi pade na misel samo angleški zajtrk.. :D Imajo mogoče kakšne "food markets" ? Pa za še sprejemljive cene.. ;)

Pa hvala lepa morebitnim odgovorom že vnaprej.. ;)
 
Nazadnje urejeno:

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.348
243
63
1. obe kartici sta ok, le dodatni stroški so, sicer skriti pri pribitku na refernčni tečaj. tudi gotovina pride prav, če ti lažje.
3. avtobusi gredo kar tekoče po jutranji gužvi, to je po 9.30 pa do 18.00 nekje.
4. poglej na stran veleposlaništva v UK ali UK v SLO
5. Food marketi v Londonu. Meni je všeč stari Borough Market. Drugače pa je nedeljski roast (pečenka) must. 13 Affordable But Delicious Sunday Roasts in London. Ali pa street food >>>The Top 50 Best Street Food In London 2022.

 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.769
262
83
Največja slovenska vas
Pozabi denar, prej bos nasel nekoga, ki ne prejme gotovine, kot nekoga, ki ne sprejme kartice ("kralji ulice" imajo pos terminal). Odvisno kje bos bival, ampak turisticne znamenitosti so vse dosegljive s podzemno. Busi pa se med konicami po polzje premikajo. Camden market, Borough market,.... tega je veliko... english breakfast bos nasel v vsakem pubu. 3 tedne nazaj ni bilo niti v Italiji, niti v Angliji potrebe po kovid potrdilih in maski.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.246
113
Se še vedno zgodi da maske včasih zahtevajo v kakih bolj ali manj zasebnih ustanovah ... če bi te zanimal npr ogled kakega zasebnega muzeja, zasebnega dvorca (v stilu "Downton Abbey") ali templja/sinagoge/manjše cerkve ... ali česa podobnega. Drugje pa res ne zahtevajo - ljudje pa vseeno nosijo, redko - sigurno pa bolj pogosto kot pri nas.

Angleški zajtrk je dostopen res čisto povsod. Verjetno najbolj tipičen in poceni je v vsakem pubu verige JD.Wetherspoon, imaš tudi precej boljše variante, je pa vprašanje kako tipično je potem če iz zajtrka naredijo umetnost.

Lokalna jed so angleški zajtrk (jajce, klobasice, fižol v omaki, šunka oz. mesnati del slanine), fish & chips - ocvrta riba s ponfritom, nujno kisom in pirejem iz graha - riba je tipično cod (trska), včasih haddock redkeje pollock , tipične so še mesne pite z gravy omako (imenovane meat pie oz. ale pie oz. steak pie). Pa indijski curry je v londonu izredno pogost in v bistvu že tipičen (v večini pivnic nudijo tudi curry, poleg kakšnih perutničk in burgerjev)
Pa seveda točeno ale pivo (ne v londonu guinessa pit... lagerja boš pa tudi raje doma), pa seveda cider in gin.

Pa od korone naprej nimaš kaj dosti delat z gotovino, tudi pri prodajalcih na stojnicah se vse s kartico plačuje ponavadi, izredno pogosto celo "card only" (še samo dve leti nazaj je bil "cash only"). Ne rečem da "cash only" na lepem ne obstajajo več, samo jaz jih v zadnjih treh obiskih res nisem videl.
Če boš pa že dvigoval - v UK praviloma nimajo "usage feejev" na bankomatih, in skoraj povsod priše "free money", kar še v Sloveniji nimamo (mislim da bankomati Nove Ljubljanske Banke npr. pri nas računajo celo 4€ če hoče denar dvignit tujec s svojo kartico)
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: raners

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Ker vidim, da imate eni london v malem prstu, bi vprašal še naslednje...

1.) V soboto (10.12.) bomo še tam in ob 19h (po njihovem času) se bo odvijala tekma četrtfinala SP v nogometu med Francij in Anglijo.. Ker sem že tam, bi si šel tekmo ogledat na kak trg ali nekam, kjer bo neki big screen in navijaško vzdušje.. Kje bi to bilo? Pač tak bolj oddaljeno bi gledal.. Je lahko ogled tudi "nevaren", če npr. angleži izgubijo in lahko po tekmi tudi kaj "spoka"?

2.) glede ogleda Sky Garden.. Zelo radi bi si ga šli ogledat, ampak so vsi termini že zasedeni za ta teden (mi gremo jutri in smo do nedelje)... Sicer na strani piše, da če ni preveč gneče, lahko gor spustijo tudi goste brez rezervacije.. Ima kdo izkušnje, če prideš gor tudi brez rezervacij? Imaš mogoče več šasn, da prideš gor, ko ni "rush hour"? Sicer imajo možnost tudi rezervacije v restavraciji, ampak moraš ob rezervaciji "kupit" tudi 5 hodni meni, ki stane 95 gpb, kar je kar dosti.. Res bi prosil, če ima kdo kakšne izkušnje ali nasvet, kako prit gor brez rezervacije..

;)
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.246
113
1.) Kje bi to bilo? Pač tak bolj oddaljeno bi gledal.. Je lahko ogled tudi "nevaren", če npr. angleži izgubijo in lahko po tekmi tudi kaj "spoka"?
Tekme se ponavadi gledajo v pubih. Je tudi vzdušje. Samo kakšen ogled prej naredite, ker ima pri nas več pubov televizorje kot pri njih. Pogosto pred lokalom piše na tabli s kredo da bo prenos. Pa za pravo vzdušje bo treba tekmo gledat v takem pubu kjer boste stali v gneči, ne na izico pirček za mizo. Pa lokali imajo kar praviloma varnostnike (verjetno sicer ne res čisto vsaka luknja), če se za to odločite ne bo panike.

notice-boards-advertising-pub-quiz-and-football-transmissions-outside-the-red-lion-sun-pub-in-highgatelondon-england-united-kingdom-2HMJT7K.jpg


skysports-pub-football-pub-finder-generic_4124815.jpg
 
Nazadnje urejeno:

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Ker ste mi tako lepo pomagali, bom "na kratko" opisal še moje izkušnje...

Kartica/gotovina: KARTICA!!! :D Prav ste imeli, v naših primerih gotovine v večini primerov sploh niso sprejeli, kartico pa povsod.. Tudi terminale imajo take, da vidiš, kaj plačuješ (v dosti primerih pa nam je oseba pred oči pokazala terminal in kolko plačujemo)... Ker sem imel zraven tudi nekaj gotovine, smo se morali prav potrudit, da smo zapravili večino gotovine.. :D

Javni prevoz: Vseeno vzeli oyster, od STN in nazaj pa vlak. Pozor za nazaj, ko moraš bit na letališču pravi čas: vlaki vozijo v razmahu pol ure.. Smo skoraj letalo zamudili, ker smo štartali iz Stratford postaje, kjer je prestop v Tottenham Hale in smo skoraj pol ure čakali v stratfordu in še potem še skoraj pol ure v totenham halu in smo že bili skoraj uro v zaostanku... Drugače underground deluje kot mora (včasih gužva), pa tudi z busi smo se peljali parkrat in je bilo fajn. Glede underground kritika, ker v nekaterih odsekih nekaj tak ful glasno škripa, pa na večih razčičnih linijah.. Do zdaj še tako nadležnih zvokov nismo slišali nikjer v podzemnih...

Hrana: Jedli povsod, predvsem na street marketih (najljubši nam je bil Borough market, drugače jedli tudi na Camden market, Covent garden in Seven Dials market). Mogoče smo imeli srečo, ampak povsod jedli odlično.. ;) Pa na teh marketih ima veliko ponudnikov tudi makete hrane, tako da vidiš približno, kaj boš dobil. So pa velike gužve.

Ogled tekme ANG-FRA: Heh, videl samo zadnjih 10 minut skozi okno enega puba... Eno večer prej nam je v eni majhni gostilni en kelnar rekel, da je nogometni navijač in da bo tekma ziher predvajana na enem trgu, ali Trafalgar ali Picadilly. In ni se mi zdel, da me hoče napizdit.. Ampak prenosa tekme ni bilo na nobenem trgu.. Je pa vseeno bilo zanimivo bit takrat na teh dveh trgih, ker si nisem mislil, da lahko Maročani (in ostali afričani) naredijo taki "đumbus" sredi Londona.. Res, oba trga so zavzeli, trobili, imeli so ognjemete, vriskali, itd... Policije je blo ko smetja.. Je blo zanimivo za videt.. ;) Tako da tekme se gledajo v pubih..

Glede Sky Garden: ker preko spleta ni bilo več prostih terminov, smo enkrat šli mimo popoldne in je res bila doolga vrsta. In sem vprašal, če lahko gremo gor tudi brez rezerviranega termina in mi je rekel da bolj zjutraj, tam do 11h. In res, drugo jutro smo bili tam malo po 9h in ni bilo problema it gor... Ker tudi obiskovalcev še ni bilo toliko. Pa tudi pri ostalih atrakcijah sem videl, da se po 11h začnejo nabijat kolone.. Drugače pa lepo gori, da vidiš, kako veliko je mesto.. Bil nekje 12 let nazaj v London eye in mi je bilo na Sky Garden lepše (in še višje je).. ;)

Muzeji: bili v British museum, History museum in Maritime museum (pri greenwichu). Sploh British museum nima konca, velik ko pes... Tudi History museum prevelik, maritime pa še v mejah normale. British museum nam nekak "ni sedel", ostala dva veliko bolj zanimiva... So pa vsi ti muzeji lepo urejeni in tudi brezplačni..

Parki: prehodili Hyde park in potem tudi onadva manjša parka do Big Bena in je bilo zelo lepo. Če nebi bilo toliko letal v zraku, skoraj pozabiš, da si v milijonskem mestu. Veveričke skakale povsod, tudi ljudem jedo iz rok.. Priporočam tudi obisk Greenwich parka, še bolj mirno. Pa mesto vidiš "od daleč" in je lepo mesto za naret panoramsko sliko Londona... Pa tudi mir je.. ;)

Camden Town: ta predel obiskal nekje 12 let nazaj in se mi zdi, da je sedaj precej bolj obljuden in postaja taki komercialen in se mi zdi, da nima več tiste odpičene duše, tudi odpičenih ljudi vidiš zelo redko.. Vseeno pa vidiš odpičena pročelja stavb in tudi trgovine z odpičeno ponudbo.. ;)

Saj ne vem, če sem še kaj pozabil.. Mislim, da je to to, kar sem mislil povedat. Drugače pa smo se imeli lepo in tudi ljudi so se nam zdeli prijazni.