Ortodont za otroka

pikapoka07

Pripravnik
6. dec 2013
212
3
18
Živijo,

za mlajšega otroka iščem ortodonta. Čakalne dobe na napotnico so za prvi pregled okoli dveh let, enako naj bi sedaj veljalo tudi samoplačniško - da si na istem seznamu, se pravi listi čakajočih. Torej če želim, da otroku dajo neko oceno, mi povejo, ali je dobro začeti zdravljenje takoj ali je ok ali celo priporočljivo, da se še čaka, bo treba verjetno na zasebno varianto. Kakšne izkušnje/priporočila za dobrega ortodonta? Lj in okolica. Če ne bo drugače, se pa pač odpeljemo kam, zelo se promovira npr. Zagreb...

Hvala.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Štolfa, Celje pri njem preveri, če si samo plačnik si jutri na vrsti je izvrsten. Drugače pa ne hiti čakalne vrste so z razlogom tako dolge pri večini otrok v razvojni dobi se zobje sami poravnajo, z razvojem čeljusti, moj je dobil tisto dudo za poravnavo, a je ni nekam pretirano uporabljal sedaj pa se mu ko so mlečni zobje 4 in 5 šle ven stanje popravlja samo od sebe je mel pa na križ enice.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Jaz sem našega prijavil v lokalni ZD, čakalna doba kot si omenila. Je pa res da še nima vseh stalnih zob (ko sem videl kako se mu je postavil zob, sem pa rekel zobarju za napotnico ob pregledu) , mu pa že sedaj dva zoba stojita za pol zoba v zamiku.

A tukaj ne pali tista varianta, da zaradi nerazumno dolge čakalne vrste greš v tujino, pa ti vrnejo stroške pregelda v tujini.
 

pikapoka07

Pripravnik
6. dec 2013
212
3
18
Ima otrok bolj očitne težave oz več težav, kot je to, da mu zob postrani raste. Zato bi vsaj prvi pregled želela čim hitreje, da mi strokovnjak pove, ali je dobro pričeti z zdravljenjem takoj ali je bolje čakati ali... Saj če mi reče, da je to za čakat, potem pač mirne vesti počakam 2 leti pa lepo napotnica,... Če pa zaradi tega čakanja zamudimo, da bi recimo ob pravočasnem zdravljenju bilo manj težav ali da kakšne še preprečimo...
Hvala za namig Baldrick.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Jaz imam enak problem. Samo za pregled, da strokovno in dokončno ocenijo če sploh rabi aparat... se čaka dve leti, za aparat verjetno še dodatno (še enkrat toliko?). Zdaj je v šestem razredu, ima vse stalne zobe, po tem bo že v srednji šoli z večjo glavo.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Jaz imam enak problem. Samo za pregled, da strokovno in dokončno ocenijo če sploh rabi aparat... se čaka dve leti, za aparat verjetno še dodatno (še enkrat toliko?). Zdaj je v šestem razredu, ima vse stalne zobe, po tem bo že v srednji šoli z večjo glavo.
Sorry, amapk tega ste se pa malo pozno lotili. Mi smo našo v čakalno vrsto vislai nekje v 1. razredu, leto in pol kasneje je bila prvič na vrstim, potem so jo še kako leto ali malo več le spremljali, zdaj ji zadnja recimo 3 leta pedenajo stvari. Vsakih par mesecev gremo, pa pač dajo tak ali drugače aparat - ali pa tudi ne in počakajo, da kak zob pade ven, pride ven, čeljust zraste ... Samo dovolj zgodaj se je treba prijavit.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Sorry, amapk tega ste se pa malo pozno lotili. Mi smo našo v čakalno vrsto vislai nekje v 1. razredu, leto in pol kasneje je bila prvič na vrstim, potem so jo še kako leto ali malo več le spremljali, zdaj ji zadnja recimo 3 leta pedenajo stvari. Vsakih par mesecev gremo, pa pač dajo tak ali drugače aparat - ali pa tudi ne in počakajo, da kak zob pade ven, pride ven, čeljust zraste ... Samo dovolj zgodaj se je treba prijavit.

Problem je, da dobiš za ortodonta lahko samo eno napotnico. Ko se ga pregleda in če se ugotovi, da nima dovolj nepravilnosti, da bi ZZZS krila terapijo, potem izpade iz kritja, tudi če se pozneje pokaže, da pa vseeno rabi.

Je pa v 95% primerov brezveze otroke vozit k ortodontu samoplačniško, bojo že prišli na vrsto.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Sorry, amapk tega ste se pa malo pozno lotili. Mi smo našo v čakalno vrsto vislai nekje v 1. razredu, leto in pol kasneje je bila prvič na vrstim, potem so jo še kako leto ali malo več le spremljali, zdaj ji zadnja recimo 3 leta pedenajo stvari. Vsakih par mesecev gremo, pa pač dajo tak ali drugače aparat - ali pa tudi ne in počakajo, da kak zob pade ven, pride ven, čeljust zraste ... Samo dovolj zgodaj se je treba prijavit.

Tako je odredil njegov šolski zobozdravnik. Valjda ne misliš da smo ga zdaj šele prvič zobarju peljali in prvič vprašali o tem? Eno do dve leti čakanja samo za pregled, potem pa še dodatno za aparat je mizerija našega zdravstvenega sistema. Ne morem bit jaz kriv, da sem samo zaupal kako dobro opravlja zobozdravnik delo.
 

Bakki33

Fizikalc
8. dec 2007
415
60
28
44.c člen omogoča svobodno izbiro zdravnika v EU... in povračilo stroškov zdravljenja :) Se pač vsakih 6 tednov peljem v Čakovec..

Pri 15. letih je prišla na 284 mesto v čakalni listi, na leto pa jih ortodont obdela cca. 60. Ja, po 6 letih (napotnica je bila izdana 2011), bi čakala samo še slabih 5 let na aparat. Zdaj pa bo ZZZS enako plačal stroške zdravljenja, le da bo prejemnik € hrvaški ordotont in ne naš. Žalostno!
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
44.c člen omogoča svobodno izbiro zdravnika v EU... in povračilo stroškov zdravljenja :) Se pač vsakih 6 tednov peljem v Čakovec..

Pri 15. letih je prišla na 284 mesto v čakalni listi, na leto pa jih ortodont obdela cca. 60. Ja, po 6 letih (napotnica je bila izdana 2011), bi čakala samo še slabih 5 let na aparat. Zdaj pa bo ZZZS enako plačal stroške zdravljenja, le da bo prejemnik € hrvaški ordotont in ne naš. Žalostno!

Hvala za odgovor, sem šel študirat nove pravilnike. Dejansko je pri navadni napotnici najdaljša dopustna čakalna doba šest mesecev, po zgoraj omenjenem zakonu lahko vse kar presega to dobo (torej nisi dobil nikogar pri nas znotraj tega ternina) mirno koristiš EU. Pri navadni, pri vseh ostalih je še krajša dopustna čakalna doba.

Zdaj me samo še zanima kako dokazuješ zavarovalnici (ZZZS), da nisi nikogar mogel dobit pri nas. Naj pokličem vse ortodonte in prosim za uradno izjavo? Ta bi bila malo bosa.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Hvala za odgovor, sem šel študirat nove pravilnike. Dejansko je pri navadni napotnici najdaljša dopustna čakalna doba šest mesecev, po zgoraj omenjenem zakonu lahko vse kar presega to dobo (torej nisi dobil nikogar pri nas znotraj tega ternina) mirno koristiš EU. Pri navadni, pri vseh ostalih je še krajša dopustna čakalna doba.

Zdaj me samo še zanima kako dokazuješ zavarovalnici (ZZZS), da nisi nikogar mogel dobit pri nas. Naj pokličem vse ortodonte in prosim za uradno izjavo? Ta bi bila malo bosa.

Jaz ti svetujem, da se najprej zmeniš na ZZZS, da ne boš potem imel kakih problemov za nazaj. Ker ZZZS je oh in sploh super, dokler ni treba plačat.

Pa če boš vozil v tujino, glej da si boš delal konkretna dokazila in vse račune shranjeval.

Če si kje relativno blizu meje, sploh nimaš kaj razmišljat, me pa prav zanima, kako bi pogledali na ZZZSju, ko bi jim račune od avstrijskega ortodonta dostavil.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Nič ne bi gledal, saj več Excel....
Aja, dokazovanje čakalne dobe zna biti problem. Nek ortodont v zgornjih Petrovcih bo imel krajsi čakalno dobo od dopustne. Tako da bi se moral pri njem prijaviti. Ampak ne napiše pa to ni možno zaradi nekega x razloga
 

Bakki33

Fizikalc
8. dec 2007
415
60
28
pozabi čakalne dobe. Sklicuj se na 44.c člen - Zavarovana oseba ima v skladu z določbami Direktive 2011/24/EU pravico do povračila stroškov zdravstvenih storitev, ki so pravica iz obveznega zavarovanja v Republiki Sloveniji in ki jih uveljavi v drugi državi članici Evropske unije.

Stroški se povrnejo do največ stroška v Sloveniji - v praksi to pomeni, da ne greš v Avstrijo, kjer je ortodont dražji kot v Slo, ampak na Hrvaško ali Madžarsko... ;)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
kaj pa je zdaj s slovenskimi zdravniki in zobozdravniki? a smem to že uveljavljati pri lokalnem ortodontu, ki ima ali pa nima koncesije? pač najbrž bo dražji od tega kar zavarovalnica krije, ampak nekaj pa bi dobila nazaj, pa ni se mi treba nikamor peljati?
 

Bakki33

Fizikalc
8. dec 2007
415
60
28
kaj pa je zdaj s slovenskimi zdravniki in zobozdravniki? a smem to že uveljavljati pri lokalnem ortodontu, ki ima ali pa nima koncesije? pač najbrž bo dražji od tega kar zavarovalnica krije, ampak nekaj pa bi dobila nazaj, pa ni se mi treba nikamor peljati?

Še 1x preberi: ... v drugi državi članici Evropske unije

Jaz se vozim. Edini način da sem prišel takoj na vrsto :confused:
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
to sem prebrala, bolj sem apelirala na to, če je kje že kaki 44d člen :p očitno ne...

pa ko smo že pro ortodontu, ki je spešl sam po sebi s trajno napotnico in nezmožnostjo menjave zobozdravnika, ko si enkrat v obravnavi. ali je zdravljenje v tujini povrnjeno, če si že nesel napotnico lokalcu?