Oprema

kumino

Pripravnik
4. feb 2014
141
0
16
OBALA
www.facebook.com
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Citat:
Uporabnik tomoob pravi:
Kakšne fermentorje uporabljate? Sem videl po slikah, da imajo nekateri uporabniki neke zelene 30L fermentorje, ki so baje zelo ugodni. Ima mogoče kdo link od teh fermentorjev, ker me zanima nakup.
Lp

Če boš nabavljal plastiko, potem ti ne priporočam fermentorjev od Mr malt, ker so zanič. Meni sta že dva spuščala na spojih. Jaz uporabljam tele, ker so najlažji za očistit, tesnijo 100% in ne rabijo nobene dihtunge na pokrovu.

http://www.vsezapivo.si/shop/d...vo-viking-beer/

Ne vem ali imaš ti smolo ali jaz srečo - od Mr Malt sem imel 3 fermentorje (dva še zdaj, enega sem pa šenkal) in 2 od birramia. Z nobenim nikakršnih težav.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
. Meni sta že dva spuščala na spojih.
Kje to?
A tam kjer prišraufaš pipo?

Ne. Navpično poteka črta po celem fermentorju in tam mi je malce puščalo, sicer nič kritičnega, ker to se zamaši z sladkorjem, ampak problem je, ker v takih luknjicah lahko ostane umazanija in dobiš okužbo.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Citat:
Uporabnik kumino pravi:
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Citat:
Uporabnik tomoob pravi:
Kakšne fermentorje uporabljate? Sem videl po slikah, da imajo nekateri uporabniki neke zelene 30L fermentorje, ki so baje zelo ugodni. Ima mogoče kdo link od teh fermentorjev, ker me zanima nakup.
Lp

Če boš nabavljal plastiko, potem ti ne priporočam fermentorjev od Mr malt, ker so zanič. Meni sta že dva spuščala na spojih. Jaz uporabljam tele, ker so najlažji za očistit, tesnijo 100% in ne rabijo nobene dihtunge na pokrovu.

http://www.vsezapivo.si/shop/d...vo-viking-beer/

Ne vem ali imaš ti smolo ali jaz srečo - od Mr Malt sem imel 3 fermentorje (dva še zdaj, enega sem pa šenkal) in 2 od birramia. Z nobenim nikakršnih težav.

Verjetno imam smolo, ali pa sem bil malce pregrob med aeracijo.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.288
-8.466
113
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
. Meni sta že dva spuščala na spojih.
Kje to?
A tam kjer prišraufaš pipo?

Ne. Navpično poteka črta po celem fermentorju in tam mi je malce puščalo, sicer nič kritičnega, ker to se zamaši z sladkorjem, ampak problem je, ker v takih luknjicah lahko ostane umazanija in dobiš okužbo.
No s tem nimam težav. Mi je pa že 2x počila pipica tam kjer je navoj.
 

tomoob

Pripravnik
24. mar 2016
129
3
18
Tudi jaz nikoli nisem imel probleme z Mr. Malt in jih imam tri v lasti. Edino kar je bilo, da se mi je pipca zlomila ampak to je bila moja krivda, ker sem jo že našraufal na fermentor in mi je vse skupi na tla padlo :D
 
Nazadnje urejeno:

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Jaz imam (med drugimi) začetni mojepivo.si plastični fermentor, ki se zatesni s pokrovom brez navoja. Sicer sem opazil, da je plastika na vrhu že malo deformirana, ampak po cca 12ih rundah še vedno dihta BP. Pa vsako rundo vsaj 2x odprem in zaprem.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Pošla je prva kila ChemoxiPro-ja pa razmišljam pri nabavi: ChemoxiPro ali StarSan? Kakšne so vaše izkušnje?

Kateri bolje spuca, je manj siten za kožo oz lažji za ravnanje?

Chemoxi sčasoma gre v ništrc, če bi ga hotel večkrat uporabiti v cca 3h tednih, kajneda?
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Pošla je prva kila ChemoxiPro-ja pa razmišljam pri nabavi: ChemoxiPro ali StarSan? Kakšne so vaše izkušnje?

Kateri bolje spuca, je manj siten za kožo oz lažji za ravnanje?

Chemoxi sčasoma gre v ništrc, če bi ga hotel večkrat uporabiti v cca 3h tednih, kajneda?

Starsan ni čistilo ampak samo razkužilo!
Jaz uporabljan Starsan, ker se mi zdi veliko bolj praktičen za uporabo in je raztopina uporabna več tednov.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Seveda je govora o razkužilu....
smile-1.gif


V kakšnem razmerju se pa starsan meša z vodo? Koliko ga potrebuješ za 5 litrov in kako vpliva na kožo?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.877
113
5-10ml na 5l (čimbolj mehke) vode.

Starsan je v osnovi kislina, koncentrat je dokaj močan, ko ga razredčiš na ustrezno stopnjo ima raztopina pH od 2-3. Glede škodljivosti tega za kožo je tam-tam z oxijem, eno je pač baza drugo pa kislina. Lahko se pojavi rdečica, če imaš ranice lahko skleijo, če imaš kakšne druge problem s kožo se lahko stanje poslabša (izpuščaji, alerigija). Na splošno pa nobena od teh dve stvari ni tako škodljiva da bi imel resne probleme pri normalni uporabi.

Prednosti slabosti obeh so bile že opisane nekajkrat tule. Da ponovim; starsan ima prednost da ga lahko uporabiš večkrat, načeloma je zaradi pHja boljši če pride v stik s pivom (deluje kvečjemu kot konzervans, ne vpliva na peno, ...), se peni in je tako kontaktno lažje z njim čistit večje površine. Oxi je poleg tega da je razkužilo tudi čistilo, razkraja organske snovi in aktivno čisti, ni pa primeren za večkratno uporabo (ko se ohladi ni več primeren za ponovno uporabo kot razkužilo, kot čistilo je uporaben mogoče dan ali dva). V stiku s kislino (pivom) nastajajo soli ki lahko vplivajo na okus ali pa peno, tako da ga je potrebno pri uporabi čimbolj odstranit (pustit da odteče).

Sam uporabljam oba (pa še kup druge kemije), vsak je za nekaj dober (boljši) tako da sedaj kateri za vse namene boljši težko rečem. Sta pa oba ustrezna oz. z nobenim ne fališ.
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Kako dolgo se pa lahko uporablja ena mešanica StarSana? Kako veš kdaj več ni vredu?
 

tomoob

Pripravnik
24. mar 2016
129
3
18
Danes je končno prišla pošiljka, pri katerem sem naročil PH meter. Kako ga vi vzdržujete in ali ste zadovoljni z njim? Kar se tiče vzdrževanja, ali se držite čisto vseh pravil, ki so napisana v navodilih.

Lp
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik tomoob pravi:
Danes je končno prišla pošiljka, pri katerem sem naročil PH meter. Kako ga vi vzdržujete in ali ste zadovoljni z njim? Kar se tiče vzdrževanja, ali se držite čisto vseh pravil, ki so napisana v navodilih.

Lp

Po uporabi sperem sondo z vodo, natočim malo shranjevalne tekočine v pokrovček in zaprem. Potem pa postavim v pokončen položaj. Na 3-4 tedne če ph metra nič ne uporabljam, dotočim še shranjevalne tekočine, da ni sonda suha. Če boš delal tako kot piše v navodilih, boš podaljšau uporabnost sonde.
 

tomoob

Pripravnik
24. mar 2016
129
3
18
A potem je najbolše, da kar takoj nekaj kapljic shranjevalne tekočine dam na sondo, da se mi ne bo osušila, ker ko sem prvič odprl pokrovček, je bila ubistvu suha.
 

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Citat:
Uporabnik zoki pravi:
Kako dolgo se pa lahko uporablja ena mešanica StarSana? Kako veš kdaj več ni vredu?

Jaz si ga naredim v 50l škaf s pokrovom (da lažje shranjujem) dam pa noter 30ml - za 20L vode.

Potem pa vse kar pride v stik s pivino potopim noter.... od rok, fermentorjev, flaš, .... do škarij in kvasa.

Uporabljam tako dolgo, dokler mi ne zmanjka ali pa da je voda res že čisto umazana in zelooo kalna - mlečna. Ma to mi zdrži enih 4-5x kuhanja piva.

Ne kompliciram s ph-jem (eni ga merijo
smile-1.gif
) in niti ne gledam na kalnost. Meni se že po prvi uporabi malo naredi kaln... ampak, kor rečeno, ne kompliciram in do sedaj še nisem imel probleme z okužbami!

Je pa še ena VELIKA prednost.
V ročno pršillko nalijem raztopino in jo potem uporabljam za hitro razkuževanje vsega mogočega. In jo vedno imam pri roki.
smile-1.gif