Oprema

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
1.5 kg/h isto k gorenc
shrani.si
[/URL][/img]
Ne vem kaj naj nardim...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.877
113
Za začetek upoštevaj tisti moj nasvet da zadelaš prostor okoli gorilca da toplota ne bo uhajala v luft. Znaš bit presenečen!
zmaga.gif


Sam postavim okoli lonca/gorilca zid iz šamotne opeke in je gretje tako po občutku 1/3 hitrejše.
 

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Kako je pa s kaksnim el.grelcem, kaksnega bi potreboval, se kaj poleg grelca?-kako se regulira moc grelca? Je bolj ucinkovito/ceneje od plina?
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik carty pravi:
1.5 kg/h isto k gorenc
shrani.si
[/URL][/img]
Ne vem kaj naj nardim...

Jaz sem za zadnjo kuho menjal regulator iz 30 mbar na 50 mbar in sem moral med vretjem zmanjšat plin na grelecu, to se mi je prvič zgodilo. Tudi voda se je segrela veliko prej...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.877
113
Citat:
Uporabnik carty pravi:
Kako je pa s kaksnim el.grelcem, kaksnega bi potreboval, se kaj poleg grelca?-kako se regulira moc grelca? Je bolj ucinkovito/ceneje od plina?

Električni grelec v loncu (element) je recimo 100% učinkovit pri prenosu toplote, medtem ko plin ima lahko tudi samo 50% učinkovitost. Na splošno je potem odvisno tudi od samega ohlajanja lonca in ostalih izgub (odvisno od prepiha mimo lonca, mešanja, temperature okolice). Ampak tako od oka se da z el. grelcem splošno učinkovitost spravit na cca. 60-70% (to je neko zdravo povprečje).

Potem imaš pa samo še fiziko.

3000W grelec, kar je nekako pameten max. kar gre na eno 16A varovalko ti bo potreboval cca 3h da bo segrel 100l vode od 15C do 75C (mash in), in cca. 1h in pol da bo dvignil temperaturo iz mashout do vretja. Izgubiš torej cca. 4-5h pri segrevanju. Če bi imel na voljo 3 take grelce (9kW) se ti čas zmanjša na 1/3 tega kar bi bilo recimo da uporabno. Rabiš pa 3 fazni priklop in vsaj 25A glavne varovalke pa še tu malce pazit da se ne vklaplja večjih porabnikov vzporedno.

Glede samega segrevanja do mashina se da pogoljufat, recimo tako da uporabiš vodo iz boojlerja kjer se je predhodno že segrela na recimo 50C. Tako vodo do mashina samo dogreješ. Nekateri uporabljajo za sparge vodo prav namenske grelnike s termostatom in recimo lahko vodo pripravijo čez noč z relativno malim grelcem (traja 10h ampak je to ponoči ko spiš) tako da jo imaš ob začetku varjenje prirpavljeno.

Regulacija z grelci je ponavadi opravljena z montažo večih grelcev, en grelec je namenski za boil ostali so pa dodatni za pomoč pri segrevanju.

Glede ekonomike, jeklenka plina je 20EUR. Če so izgube v mejah normale bi najbrž lahko iz ene jeklenke skuhal vsaj 3 batche po 100l. torej cena energije na batch je 7EUR. Pri elektriki bi od oka šlo 20kWh kar je grobo od oka 3EUR na batch.

Tako da kot vidiš (če se nisem uštel) je elektrika lahko cele bolj ekonomična opcija kot pa plin, omejitev je moč grelcev ker plinski gorilnik ima laho veliko moč medtem ko za elektriko rabiš ustrezno odjemno moč in napeljavo. Če nimaš 3 fazne priklopa se ne splača razmišljat o elektriki, menjava števcev in večanje odjemne moči samo zaradi kuhanja piva je pa tudi precej velik strošek (govora je o 4 mestnih številkah).
 

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik carty pravi:
1.5 kg/h isto k gorenc
shrani.si
[/URL][/img]
Ne vem kaj naj nardim...

Jaz sem za zadnjo kuho menjal regulator iz 30 mbar na 50 mbar in sem moral med vretjem zmanjšat plin na grelecu, to se mi je prvič zgodilo. Tudi voda se je segrela veliko prej...

Pa imas isti regulator? Kaksen gorilec uporabljas? Varis vecje batche?
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Jaz potrebujem cca pol ure, da zavrem 30 litrov (od startnih 65 stC ven grede iz drozgalnika) v 50 lit loncu. In potem še eno uro s plinom kuham.
Poraba na plinski jeklenki (oranžna, 10kg) pa je taka, da sem od začetka nove jeklenke naredil že 12 rund, pa bomba še ni prazna.
Vodo za drozganje segrevam v 29 lit kotličku za kuhano vino (elektrika), da si lahko nastavim, kdaj naj bo dovolj vroča (čas je cca 50-60 min za 25 litrov do 75 stC).

Gorilec je pa mislim, da takšen z navadno regulacijo za plinski žar: https://www.gorenc.eu/gorilniki/gorenc-bbq-gorilnik-g1/plinski-gorilnik-g1z-z-nogami#to-content.
 

carty

Pripravnik
7. okt 2014
145
0
16
hmeljišče
Js mam istega, ampak me prej ni matralo nic, 8kw gorilc ni bil problem za 35l batch, sedaj sem povecal volumen, in je problwm. Sem nabavil zgoraj omenjen gorilec 10.5kw in je zelo slabo vretje... Se kdo ki vari 100 l batche?
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik carty pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik carty pravi:
1.5 kg/h isto k gorenc
shrani.si
[/URL][/img]
Ne vem kaj naj nardim...

Jaz sem za zadnjo kuho menjal regulator iz 30 mbar na 50 mbar in sem moral med vretjem zmanjšat plin na grelecu, to se mi je prvič zgodilo. Tudi voda se je segrela veliko prej...

Pa imas isti regulator? Kaksen gorilec uporabljas? Varis vecje batche?

Kuham na 50l sod, vrem cca 40-45l, regulator je isti, grelec je takle: https://www.mimovrste.com/plinski-gorilniki/gorenc-plinski-gorilnik-g1zo-z-obrocem-garnitura-15-m

Vodo grejem iz cca 20 stopinj na 75 v 15 min (25l), po mash-u (cca 62C) pa do boila pa tudi okrog 20-25min (45l).
Potem pa moram zmanjšat ker preveč vre in bi mi šlo čez.
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Jaz imam istega za 32 al nek takega sem ga dobil preko mimovrste G1ZO. Ampak samo gorilec ostalo sem imel doma.
Vodo uporabim iz toplotne črpalke, ker je full poceni torej ima temp okoli 55-60°C in jo segrejem v par minutah na 65-70°C.

Nato iz sparga 70-75°C potrebujem za tistih 26-27 litrov kake 20 min da segrejem na 100°C. Nekaj takega.
V glavnem na grobo za 1x batch 24 litrov (končne pive ca. 18litrov) porabim 1 do 2kg plina.

Bom pa še malo pogledal za izolirat, ker je preveč izgub ko segrevam oz držim vretje.
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.288
-8.466
113
1-2kg za 20l? Velike izgube imaš.
Jaz uspem z 1 jeklenko(10kg plina) spacati 12-15 20l rund.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Sem ravnokar med kuho preveril - 8 kW gorilc je moj od Gorenca. Za 40 litrov prijetno brbota .....
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
1-2kg za 20l? Velike izgube imaš.
Jaz uspem z 1 jeklenko(10kg plina) spacati 12-15 20l rund.

Moram še enkrat izmeriti pa sporočim, ker vrem ponavadi 90 min k delam en kup testov vmes
smile-1.gif


Zdej kuham kaj kmalu pa bom naredil eno klasiko pa iztehta pa še izoliral, ker imam vse odprto ker kuham v garaži in je odprta da piha, ker drugače bi mi vse plesnilo, ker je premajhen in ni zračen prostor.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Domači "Stir plate": kako se imenuje slovensko una bela paličica (stirbar), ki se daje v erlenmajerico na stir plati in od znotraj vrti kvas?
Menda stane glih kolikor bankomat v enem šusu lahko ven pljune (tudi 500 € ...).... Ali morda kdo uporablja kaj drugega za ta namen?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.877
113
Teflonski stirbar stane par EUR ali še manj. Dobiš tudi pri nas, recimo tule.

Sama mešala so pa dražja, samo za 500EUR dobiš že konkretno zadevo ki obrača par 100g in ima tudi termostatski grelnik. Normalna namenska mešala se dobi pa za okoli 100 EUR pri kitajcih celo za pol manj. Za homebrewerje je pa dovolj en navaden ventilator in par magnetov.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Grem v DIY izdelavo stirplate, ker bi rad kak kvas zadržal za nadaljne runde in seveda v nadaljevanju pripravke delal.
Ali kdo ve, kjer bi lahko dobil magnetke, če ne najdem nobenega pokvarjenega HD-a?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.877
113
svet magnetov
evil.gif


Sicer pa ebay ali aliexpres če se ti da čakat. Išči za "neodymium magnet", 2 magnetka z 1cm površine in debelino 1mm ali 2 sta čisto ok za to da ti premikata mešalko.
 

kure

Zelenc'
8. dec 2015
24
0
1
Za magnete se najbolj splača it v en servis računalnikov in tam dobit iz odpadnih trdih diskov, ali pa na kak odpad. Dobiš zastonj, al pa jim kak kafe častiš
smile-1.gif
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16

Imam na razpolago INOX sod 55l za sok in vino. razmišljam da bi ga predelal na električno napajanje in obdržal svoj BIAB sistem.

Zaenkrat imam namen vgraditi dva grelca po 1,5kW. Vgraditi krogelni ventil z nastavkom za silokonsko cev, črpalko za konstanto razporeditev T skozi sladico. Nekakšno dvojno dno, da se mi vreča ne zakuri na grelce.

Vse to bi pa potem z arduinom reguliral. Ampak to potem, najprej hardware potem software.

Ima kdo kaj praktičnih izkušenj z izdelavo takega sistema? Kakšni napotki, majhni nasveti velikih mojstrov bi mi prišli prav...