Oprana oblačila imajo čuden grd vonj - ??

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Hej vsem..

Torej, doma imamo problem, da nekatera oblačila že takoj, ko se posušijo, imajo čuden neprijeten vonj.. In se obračam na vas, če je imel kdo podoben problem in kako ste ga rešili...

Naj takoj povem, da imamo urejeno (tudi prenovljeno) hišo in bivalne razmere, pralni in sušilni stroj star nekje 3 leta (oba Beko, 9kg), v hiši ni vlage (zadnje 3 leta tudi lokalni rekuperatorji, ki delujejo venomer) in tudi v hiši ni tega neprijetnega vonja. Sicer bo to bolj moja vedla, ampak uporabljamo nek Ariel pralni prašek (ali gel, nevem točno), mehčalec pa Duel Soft Lotus in večina cot vredu diši, pri nekaterih cotah pa ne more več izprat tega nekega čudnega vonja. Je pa res, da je večina teh cot starejših (pižame, kratke majice, jopice, ki jih najraje nosimo)..

In tudi ko odpremo omaro, se ven iz omare takoj zavoha ta neprijeten vonj.. In če so oblačila v omari par dni, že dobijo ta neprijeten vonj. Je pa res, da edino omara je kar precej stara in sumiva, da se je omara navlekla tega neprijetnega vonja. Po drugi strani pa hči ima omaro staro par let (okoli 5, se mi zdi) in tudi pri njej vedno bolj opažamo ta neprijeten vonj..

Nekatere cote suši v sušilnem stroju, večina pa zunaj na balkonu in pozimi tudi nekaj v dobro prezračeni zgornji kopalnici. Količino pralnega praha in mehčalna si tak vzame stroj samo, kolko rabi, in tudi na nekem "eko" programu ne pere.. In pri veliki večini cot upošteva tudi stopinje, na katerih se naj perejo.. Tak da vse dela pravilno.. In tudi posuši jih vredu..

Saj ne vem, kaj bi še omenil, da bi čimbolj nazorno opisal okolje in razmere, v katerih se te cote nahajajo, ker je moja že včasih jezna sama na sebe, ko opere cote, midva s tamalo pa ji rečeva, da spet smrdijo... V planu imava menjavo celotne spalnice in otroške sobe, ampak se bojim, da bo problem še vedno prisoten...

Je imel kdo podoben problem in kaj je bil vzrok in kaj bi lahko bil vzrok za neprijeten vonj?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.336
5.366
113
Niso do kraja posusene... In se "vnamejo". Zdele se cote sploh zunaj lahko da ne morejo posusiti do konca, ko je tako fajhtno. poleti velikokrat problem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower in jonny77

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
hmm, drugače imamo te težave čez celo leto... Bi celo rekel, da pozim še bolj... Ampak tega nisem "meril", pač tak na občutek bi rekel... Drugače pa sma sumila že dosti različnih dejavnikov in je moja še bolj previdna (npr.: da so cote dovolj suhe ipd.), ampak ne pridema do zaključka, kaj povzroča ta vonj..

Najbolj sumima starejšo omaro, iz katere najbolj prihaja ta vonj... In da se je v nekatere cote ta vonj "zažrl" (ne vem, mogoče zaradi materiala ali česa podobnega)... In da se počasi ta vonj potem širi na druge cote..
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.978
9.094
113
39
MB
kaka športna oblačila se ne odzivajo dobro na običajne detergente.
 

aljoman

Majstr
16. dec 2013
1.940
-1.486
63
Pri nas smo opazili, da oprana oblačila zasmrdijo, če jih ne daš takoj ko so oprana, ven iz pralnega stroja. Sušimo v sušilcu ali na zraku, odvisno od materiala in vlage v zraku.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Pralni stroj in ustrezne cunje (brisače, posteljnina) 1x na mesec na "obkuhavanje" (program 95C) pa ni težav s tem. Včasih so vsi pralni stroji imeli tak program, danes ga nima pa noben in moraš iskat po menijih/nastavitvah da prideš na več kot 60C.

Problem je ker je že v pralnem stroju plesen, in potem se samo potencira tekom sušenja/shranjevanja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajn

sad

Guru
24. avg 2007
20.496
9.200
113
Najbolj sumima starejšo omaro, iz katere najbolj prihaja ta vonj... In da se je v nekatere cote ta vonj "zažrl" (ne vem, mogoče zaradi materiala ali česa podobnega)... In da se počasi ta vonj potem širi na druge cote..
Spravi torej oblačila v DRUGO omaro za test in boš v parih dneh videl ali je omara težava.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Pralni stroj in ustrezne cunje (brisače, posteljnina) 1x na mesec na "obkuhavanje" (program 95C) pa ni težav s tem. Včasih so vsi pralni stroji imeli tak program, danes ga nima pa noben in moraš iskat po menijih/nastavitvah da prideš na več kot 60C.

Problem je ker je že v pralnem stroju plesen, in potem se samo potencira tekom sušenja/shranjevanja.
Vsak resen pralni stroj ima sterelizacijski program kateri dela na 95 stopinjah in spuca stroj v nulo. Ne rabiš nič iskat. Enkrat na mesec ali dva pa je stroj kot nov.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Mi je moja odpisala tole:

Drugače pa pri nas cote ne smrdijo po vlagi kot si verjetno večina tak predstavlja. Zaj smrdijo kot po nekem starem olju ali pa plastiki, gumi. Saj ne vem opisati. Sem glavo potisnila včeraj v boben in iz njega diši po detergentu, tudi guma okrog ni smrdela. Po vsakem pranju tudi odprem stroj na veliko, da se prezrači. Nekje 3 mesece nazaj sem dezifencirala pralni stroj. Umila dozirni predalček, gumo, boben (dala čistilo za pralni stroj v boben in dala skozi program za 95 stopinj). Tudi s sodo bikarbono in kisom sem probala enako. Po pucanju sem ga še prebrisala do suhega in je pomagalo. Moram to naredit še 1x oz. bolj pogosto očitno. Cote sem tudi že oprala ročno s sodo bikarbono in kisom pa potem dala še v stroj. Za malo je vonj izginil, ne pa v celoti.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Novejši pralni stroji imajo tako poseben program, ki je namenjen čiščenju, Not vliješš dva deci alkoholneg kisa in zalaufaš. To naj bi napravil vsaka dva meseca.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Moderen, super duper pameten pralni stroj, ki sam vse dozira in tehta perilo, pere in splakuje pa z veliko premajhno količino vode.
Smo imeli podoben problem, tudi višji nivo vode ni pomagal, dokler nismo začeli ročno dolivati še več vode. Od takrat je OK, sedaj pa iščem butast in ne EKO pralni stroj, ki se mu fučka za količino porabljene vode. Zaenkrat mi ne gre najbolje od rok.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Hej vsem..

Torej, doma imamo problem, da nekatera oblačila že takoj, ko se posušijo, imajo čuden neprijeten vonj.. In se obračam na vas, če je imel kdo podoben problem in kako ste ga rešili...

Naj takoj povem, da imamo urejeno (tudi prenovljeno) hišo in bivalne razmere, pralni in sušilni stroj star nekje 3 leta (oba Beko, 9kg), v hiši ni vlage (zadnje 3 leta tudi lokalni rekuperatorji, ki delujejo venomer) in tudi v hiši ni tega neprijetnega vonja. Sicer bo to bolj moja vedla, ampak uporabljamo nek Ariel pralni prašek (ali gel, nevem točno), mehčalec pa Duel Soft Lotus in večina cot vredu diši, pri nekaterih cotah pa ne more več izprat tega nekega čudnega vonja. Je pa res, da je večina teh cot starejših (pižame, kratke majice, jopice, ki jih najraje nosimo)..

In tudi ko odpremo omaro, se ven iz omare takoj zavoha ta neprijeten vonj.. In če so oblačila v omari par dni, že dobijo ta neprijeten vonj. Je pa res, da edino omara je kar precej stara in sumiva, da se je omara navlekla tega neprijetnega vonja. Po drugi strani pa hči ima omaro staro par let (okoli 5, se mi zdi) in tudi pri njej vedno bolj opažamo ta neprijeten vonj..

Nekatere cote suši v sušilnem stroju, večina pa zunaj na balkonu in pozimi tudi nekaj v dobro prezračeni zgornji kopalnici. Količino pralnega praha in mehčalna si tak vzame stroj samo, kolko rabi, in tudi na nekem "eko" programu ne pere.. In pri veliki večini cot upošteva tudi stopinje, na katerih se naj perejo.. Tak da vse dela pravilno.. In tudi posuši jih vredu..

Saj ne vem, kaj bi še omenil, da bi čimbolj nazorno opisal okolje in razmere, v katerih se te cote nahajajo, ker je moja že včasih jezna sama na sebe, ko opere cote, midva s tamalo pa ji rečeva, da spet smrdijo... V planu imava menjavo celotne spalnice in otroške sobe, ampak se bojim, da bo problem še vedno prisoten...

Je imel kdo podoben problem in kaj je bil vzrok in kaj bi lahko bil vzrok za neprijeten vonj?
Nisem bral odgovorov na temo...

Za začetek bi bilo potrebno razkužiti stroj/stroja. Ali z alkoholnim kisom (tem za vlaganje), če imata dodajta noter čisti alkohol ali kupita kake namenske zadeve za to početje.
Obvezno vzami ven predal za prašek in mehčalec ter ga pošteno očistita.

Na splošno bi sam svetoval uporabo kisa za vlaganje namesto mehčalca (ki je običanjo problem za marskiatero alergijo in neprijetno vonjavo). Natoči se ga dober deci v 'kroglico' in da v stroj.
Če uporabljate tekoče detergente..nalijte najprej v kroglico detergent, ter nato do vrha kis in operite.

Pri nas se tako pere že desetletje (in ne, ne boš imel vonja po kisu :aplauz: in perilo bo lepo dišalo).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf in frenk_v

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Vsak resen pralni stroj ima sterelizacijski program kateri dela na 95 stopinjah in spuca stroj v nulo. Ne rabiš nič iskat. Enkrat na mesec ali dva pa je stroj kot nov.

Pri meni nov AEG (ki ni bil poceni) ima "program s paro" pa niti približno to ni ekvivalent 90/95C. Pojma nimam kaj dela, ampak vratca od stroja so komaj topla na dotik, ko daš na 90/95C program pa je boljše da se jih ne dotakneš. Recimo od ostalih programov niti na 60C nima enega avtomatskega programa (razen "mix" ki je kao auto 40-60C). To je posledica AAA+++++ ekofašizma, kjer stroj ne sme v standardnih programih porabiti več kot XXX W energije. Tudi za pranje, če ne pritisneš vsakič 10x da prideš do podaljšanega splakovanja je en k...

Druga stvar so sodobni sušilci s toplotnimi črpalkami. Klasični kondezacijski sušilec je imel grelec ki je cunje grel na 60C+, pa zrak se je lokalno na grelcu segreval tudi na 200C in več. Plesen ne more obstajat v takih pogojih. Danes imaš toplotne črpalke kjer gre topel del na max. 60C, posledica je da ni nikoli v sušilcu sterilno* okolje in z vsakim sušenjem samo futraš plesen.

* osnova sterilnosti je vsaj pasterizacija ki zahteva VSAJ 62C, tega sodobni programi v pralnih strojih nimajo, enako se ne doseže te temperature v sušilcih
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
+ dodam še likanje, včasih si imel likalnike z grelno površino na 100C+, potegneš čez tkanino in razkužiš vse + kar je odvečne vlage gre v luft. Danes likanje s paro ne doseže v tkanini niti 60C, da ne omenjamo da vlago doziraš namesto odvzemaš.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.330
3.426
113
Ok
Ostajam na starem butastem Gorenje stroju in Candy sušilcu, ki ti vse cote skupaj potegne.

Res pa vse lepo diši potem.

In jaz tudi enkrat zajebal in dal premalo suhe cote v omaro in so smrdele ko kuga
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.586
496
83
Mi je moja odpisala tole:

Drugače pa pri nas cote ne smrdijo po vlagi kot si verjetno večina tak predstavlja. Zaj smrdijo kot po nekem starem olju ali pa plastiki, gumi. Saj ne vem opisati. Sem glavo potisnila včeraj v boben in iz njega diši po detergentu, tudi guma okrog ni smrdela. Po vsakem pranju tudi odprem stroj na veliko, da se prezrači. Nekje 3 mesece nazaj sem dezifencirala pralni stroj. Umila dozirni predalček, gumo, boben (dala čistilo za pralni stroj v boben in dala skozi program za 95 stopinj). Tudi s sodo bikarbono in kisom sem probala enako. Po pucanju sem ga še prebrisala do suhega in je pomagalo. Moram to naredit še 1x oz. bolj pogosto očitno. Cote sem tudi že oprala ročno s sodo bikarbono in kisom pa potem dala še v stroj. Za malo je vonj izginil, ne pa v celoti.
Pri nas imamo enak problem, moja je poskusila že vse, zamenjali smo tudi pralni stroj, pralne praške mehčalce, prati brez mejčalca, razkuževanje pralnega stroja... Ko dobijo cunje ta vonj ga za boga ne spravis ven. Tudi po treh zaporednih pranjih smrdečih cunj. Tudi ena posteljnina je postala tako obupna, tako da smo jo vrgli stran. Ne smrdijo pa vse cunje. Je pa res nek zelo specifičenj vonj, ne po vlagi. Rekel bi da me spominja na nafto? Za rešitev se priporočam :)
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Še enkrat za tiste, kateri ste trmasti: cote je treba oprat na 60 in tega vonja ni več. Bakterije preživijo pranje na 40. Še posebej očitno je pri cotah, katere se res prešvicajo.