Oporoka

Mont

Fizikalc
19. avg 2014
3.193
2
36
No, npr:
2226022-unnamed.jpg
 

Priponke

  • 2226022-unnamed.jpg
    2226022-unnamed.jpg
    84,4 KB · Ogledi: 907

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
mislila sem prepis nepremičnine na otroke danes - darilna pogodba, kot so nekateri zgoraj omenjali.

tretji dobi pa potem "samo" nujni delež. zakaj že? oporoka se pa lahko spreminja vse dokler ne umre in takratni situaciji, kot se mi zdi najbolj primerno. To sem hotela reči...
v bistvu če imaš otoka ki ga ne maraš moraš pred smrtjo vse prepisat na ostale. potem to ne gre v dediščino.
če on prepiše stanovanje na 2 otroka in potem dobi še enega potem ko umre gre njegovo premoženje na 3 dele. stanovanje se ne šteje več v tisto premoženje.
obvezni delež je pa to da nekateri dediči tudi če jih oporoka ne omenja še vedno dobijo nek delež.
tako nekako naj bi to bilo. moraš koga ki se spozna na to vprašat al pa zakon pogledat.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Keč je v načinu prepisa na otroke. Normalno darilo je bomboniera, CD,... Ne pa hiša ali stanovanje. Ste že slišali za izpodbojne tožbe?

Za več pa si vzamite denarnico pa pojdite do odvetnika ali notarja!

PS: pa še enkrat worst case scenario:
Stanovanje prepiše na otroka, le ta ali pa en od njiju (bog ne daj!!!) umre; na zapuščini dedujejo (pazi zdaj) žena in otroci, ki jih seveda kot mladoleten nima, zato pride v upoštev drugi dedni red: bratje, sestre in starši - ergo iz tega sledi ravno to kar nočemo - bivša žena (mama) deduje 1/3 od zapuščine. Pa še ljubljeni državi date najmanj 5% davka + takso sodišču!
 
Nazadnje urejeno:

Mont

Fizikalc
19. avg 2014
3.193
2
36
Aja, Jabe, da ne bo zamere.
Letelo je na skoraj vse ženske, ne samo nate.. Tistih preostalih sicer še nisem srečal, ampak upanje umre zadnje, pravijo.

Drugače pa ste me včeraj osrečile tri ženske. Ti s svojim komentarjem, "Urša", ki je zaprla ulico in kolegica, ki me je vprašala, kakšno porabo elektrike ima plinski štedilnik.

Ja, take imamo..
 
Nazadnje urejeno:

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.791
75
48
Niso vsi plinski štedilniki, ki so tretirani kot "plinski štedilnik" enaki. Nekateri imajo tudi električno pečico, elektroniko za vžig plinskega grelca, uro... Tako da porabijo tudi nekaj elektrike. Nisem še videl ure, ki bi delala na plin.
 

Mont

Fizikalc
19. avg 2014
3.193
2
36
Šlo je zgolj za plinski štedilnik brez električnih plošč in pečice. Aja, na uro sem pa pozabil.
cry12bpy.gif
 

wapiti

Pripravnik
12. mar 2015
30
0
6
Da si malo sposodim temo ...


Kaj je bolje da se uredi : oporoka ali darilna pogodba. Predvsem cenovno me zanima.

Dedek bi rad stanovanje zapustil vnuku. Ima eno hčerko in enega vnuka ampak vseeno želi da je to urejeno pred smrtjo.

Kak predlog prosim?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
V obeh primerih je precej dobro, da se hčerka strinja z "darilom", ker če ne bo uveljavljala nujni delež po dnevu X.

Drugače pa je povsem vseeno, le prenos je v enem primeru zdaj, po drugem pa potem.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zakaj bi jo deponiral? Sem žal imel v kratkem v družini dva primera oporoke napisane lastnoročno od pokojnega, brez prič pa sta obe veljali.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.055
1.269
113
Pogodba o preuzitku oz. Pogodba o dosmrtnem prezivljanju. Pa nima noben kak praskat. Dam mas pa potem tudi dolznosti.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Komplicirate kjer ni potrebe. Če se hči/mati strinja, se to vpiše v darilno pogodbo pa konec debate, če se ne, bo tudi pri preužitku dokazala, da je ona za pokojnega fotra bolj skrbela kot vnuk - kar je po navadi fakt.

Če se hoče hčer/mamo izločit zaradi kakih drugih vzrokov, pa je vse skupaj že v osnovi problematično in je daleč najlažje vnuku prodat (2%DPN) izmenjat denar! potem pa dedek naredi z denarjem kar mu je volja!
 
  • Všeč mi je
Reactions: jello

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.055
1.269
113
Ni tako ajnfoh. Ce dokaze (kako pa?), da je ona bolj skrbela za starega kot vnuk, se preostali nesorazmerni znesek/del hise steje kot darilo. Pogodba mora biti sorazmerna, se pravi dajes isto kot dobis. Pomoc mora biti vsaj ista kot darilo. Je pa tu karkoli tezko dokazovat. No sicer je laganje pri nas na sodiscih kar stalnica.

Je pa seveda najlazja pot, ce se vsi strinjajo in se to vpise.
 

wapiti

Pripravnik
12. mar 2015
30
0
6
Kot prvo da povem, da se tukaj vsi z situacijo strinjajo. Ni nobenih prepirov ali zamer. Tudi hčerka oz. mama želi da gre to stanovanje na vnuka. Le želi se, da se stvar uredi papirnat/pogodbeno sedaj.

Se pravi oporoka je 15€. To je vse?

Koliko stane potem darilna pogodba?
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
527
82
28
Da si malo sposodim temo ...


Kaj je bolje da se uredi : oporoka ali darilna pogodba. Predvsem cenovno me zanima.

Dedek bi rad stanovanje zapustil vnuku. Ima eno hčerko in enega vnuka ampak vseeno želi da je to urejeno pred smrtjo.

Kak predlog prosim?
Za dedka je najbolje da sklene pri notraju pogodbo o preužitku in notri se zapiše pravico o dosmrtnem preživljnju in dosmrtnem bivanju in uporabi prostorv. Ker vnuk si bo našel dečvo in dedka lahko izselita. V tem primeru pa ne moraš.
Če ti pri stanovanju ki je vredno nekaj K€ škoda dati 100€ za prepis ga pač pusti dedku.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.071
301
83
Pogodba o preuzitku oz. Pogodba o dosmrtnem prezivljanju. Pa nima noben kak praskat. Dam mas pa potem tudi dolznosti.

Žal ni tako. Ravno teče postopek na sodišču, ko sin iz prejšnjega zakona izpodbija preužitkarsko pogodbo partnerici pokojnega. Umrl za rakom. Sodnica klicala za pričo zdravnika in spraševala če je pokojni res potreboval nego.
Očitno se da izpodbijati vse. Sploh če ni treba plačati nič. Tožnik ima brezp(ravno:evil:)lačno pomoč in si lahko zmišljuje kar hoče, plača nič, sodnica ga ne ustavi.

P.S.: ni rečeno da bi pokojni umrl, čeprav roko na srce je bila velika verjetnost.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Nima to popolnoma nobene veze, izpodbijati na sodišču se da VSE. Torej za vsako stvar lahko ti vložiš tožbo in če je vsaj trohica dvoma je sodišče ne bo zavrnilo kot neutemeljene temveč jo bo obravnavalo. Prav tako bo vsak pameten odvetnik rekel da so opcije (in to ne majhne) in da "bomo vlagali", seveda bomo, kaj pa drugega! Torej sklepam da nisi več 5 let star in bi moral pri teh letih že vedeti da nič v življenju ni gotovo in fiksno razen smrti :)

Edini 100% varen prenos oz. nakup nepremičnine za katerega jaz osebno vem in ga ne gre zbijati je nakup preko dražbe sodišča. Pa še to verjetno obstaja kak hakel ali izjema. Za vsak ostali drek pa se lahko v teoriji najde nekdo ki bo nekaj vložil in tožil.